N'°. 1965. Zondag 15 Juli 1906. 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit bl d verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor ben Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Neberland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers i Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübq opTexm» öjy sj GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 parapluie, gevonden in de Hoogerstraat, 1 kuifkam, gevondeu in den Binnenburg. 1 strijkstok, gevonden op den Hoornderweg, 1 hooivork, gevonden op den weg tusschen den Burg en Oosterend. BRANDGEVAAR door het broeien van liooi. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze gemeente op de maatregelen uan uoorzorg, die naar het oordeel van deskundi gen, op ervaring gegrond, kunnen genomen wor den tegen het brandgevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neer Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is het noodig, dat het gras merkelijk hooi zij, al vorens het wordt binnengehaald. Maar dat is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeueelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen wor den gebracht. Zout verhoogt ook den smaak van het hooi en is tegenwoordig bij de depóts van accijns-vrij zout bijna voor niet en zonder veel formaliteiten te bekomen. Het oude hooi, en vooral het stroo, nemen bij dusdanige aanwending zeer in voedingswaarde toe Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat ge makkelijk te vervaardigen is van stevige manden makerstwijgen of van eenig eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar alle drie bovenomschreven maatregelen zijn genomen. Voorts wordt aan belanghebbenden medege deeld, dat omtrent de aanschaffing van accijns-vrij zout uit de daarvoor bestemde depóts inlichtingen verkrijgbaar zijn ter Secretarie der Gemeente. Texel, den 12 Juli 1906. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBINÜ, Secretaris. TEXEL, 14 JULI 1906. Wij maken onzen lezers attent op eene in dit nummer voorkomende advertentie, be helzende de aankondiging van het Concert te geven door „Helders Mannenkoor" op Zondag 15 Juli, des avonds te 9 uren, in het „Hotel Texel." Wij willen hierbij tevens herinneren aan hetgeen reeds door ons werd gemeld, n. 1. dat „Helders Mannenkoor" op den laatstge houden zangwedstrijd te Alkmaar met den 3den prijs werd bekroond, hetgeen zeker tot aanbeveling zal mogen strekken. Wanneer we hieraan nog toevoegen dat bovendien de medewerking is toegezegd voor zang van Mevr. Ruijgh-Krens te Alkmaar, (sopraan), en van de heeren W. H. Slinger te Alkmaar en Joh. Brands te Helder, (piano) voor het muzikaal gedeelte, en die allen gunstig bekend staan, dan moge een en ander eene krachtige aansporing zijn voor bemin naars van zang en muziek, om Zondagavond optegaan naar „Hotel Texel." Een belangrijk cijfer. Naar matige berekening zijn in den afge- loopen vischtijd door visschers van Tessel ongeveer 320.000 K. G. garnalen gevangen, welke moerendeels naar het buitenland zijn verzonden, zoo lezen wij in een elders ver schijnend blad. Nog maar steeds naar Amerika. Yan Oosterend zijn gisteren drie personen naar Amerika vertrokken, 't Is reeds ge- ruimen tijd geleden, dat menschen van hier naar 't verre Westen gingen, om er hun geluk te beproeven. Ook van de Cocksdorp vertrokken dezer dagen een paar gezinnen daar henen. Vlieland. De zangvereeniging „Harmonie" maakte dezer dagen haar jaarlijksche pleizier- reis. De stoomboot „Vlieland" brachthet gezel schap naar Harlingen, vanwaar men per trein naar Buitenpost ging. Gewandeld werd van Buitenpost naar Veenklooster en van daar naar het landgoed „Fogelsangh." Van het heerlijke natuurschoon werd door allen volop genoten, men bracht er genoeglijke uurtjes door. Op de terugreis werd in Harlingen even de kermis bezichtigd. En om vijf uur vertrok de boot van daar en bracht de zang- vereening en haar directeur, onder wiens leiding dit jaarlijks reisje tot een lang tege moet geziene feestdag werd, behouden te Vlieland aan wal. De landweer niet geliefd. „De Milicien" schrijft „De Minister schijnt nogal tevreden te zijn over de uitkomsten der landweeroefeningen maar dan is hij heel wat spoediger voldaan dan de dienstplichtigen. Deze hebben er in één woord genoeg van, of in twee woorden te veel. „Ze verlangen zoo weinig naar een tweede kennismaking, dat alom stemmen opgaan, om zich tot den Minister en de Kamer te wenden, met de betuiging dat het nu wèl is. Een van onze leden kwam reeds aan dragen met een adres aan de overheid, om het er nu maar bij te laten. En dat papier droeg de handteekeningen van drie honderd twee en - vijftig landweermannen, zonder moeite in het kamp en op de terugreis bijeengebracht." Weest met petroleum toch voorzichtig! Te Sint-Annaland (eiland Tholen) had de vrouw van den koetsier A, M. de onvoor zichtigheid, petroleum te gieten in een bran dende kachel. De vlam sloeg in de kan, welke daarop uit elkaar sprong, de kleederen der vrouw vatten vuur en weldra was zij aan handen, armen aangezicht en hoofd zóó geducht gebrand en ontveld, dat na het blusschen van het vuur onmiddelijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Een voorbeeld tot voorzichtigheid. Maandagmiddag tegen half zes speelden eenige kinderen in een stuk land, dat rechts aan de Noorder Stationstraat te Groningen ligt, waarin ook eenige koeien liepen te grazen. Een der kleinen, een zoontje van den heer A., aan den Noorderbuitensingel, joeg de beesten voor zich uit, doch eensklaps liep een koe in dolle vaart op den knaap toe, nam hem op de horens en wierp hem de lucht in. De jongen werd met een gebroken rechterarm en pols opgenomen. Zaterdag zijn de laatste landweertroepen naar hun haardsteden teruggekeerd, zoodat thans duizenden mannen in het bezit van geweer of karabijn zijn. Wanneer men weet dat er reeds nu patronen in den handel zijn en sommige landweermannen zich hebben uitgelaten, dat het geweer zich uitstekend leent voor het schieten op ganzen, dan doet zich de vraag voor, of het geweer in de handen van alle gebruikers wel geheel be trouwbaar is. Deze vraag doet zich omtrent sommigen in nog meerdere mate gelden, als men heeft gezien, op hoe onverantwoordelijke wijze er mee werd gehandeld en omgegaan bij het vertrek met groot verlof naai' huis. (N. w. s.) Kind verbrand Terwijl te Herpen (Noord-Brabant) eenige kinderen bezig waren met vuurtje stoken, konden zij de vlammen niet meer meester worden, met het gevolg, dat de arbeiders woning van H. v. d. B. een prooi der vlammen werd. Meenende, dat de kinderen buiten waren, werd een geit nog gereden toen na weinige oogenblikken nog een kind werd gezien, was het een onmogelijkheid geworden om nog binDen te komen en moest men het kind zien verbranden. Niets was verzekerd. Ons vee in trek De veehandelaars M. S. Oppenheim, te Winschoten en Max Levie, te Leer hebben in de vorige week 360 koeien fokvee van uit de provincie Groningen verzonden naar Oostenrijk. Een vreemde ontmoetingals 't waar is. De dienstbode in de Van Speykstraat te 's Gravenhage, ging naar boven in het huis om vuurmakers uit een kist te halen, toen, bij het oplichten van het deksel plotseling een man te voorschijn kwam. Het dienst meisje vluchte, hevig verschrikt en liet den man daardoor de gelegenheid over de daken te vluchten. De man wist nog een gouden horloge en een kistje met honderd gulden mee te nemen. Waarheid of verdichting? De „Alk. Ct." deelt het volgende mede Maandag hadden op de boot „Alkmaar- Packet", welke 's avonds 6 uur van Alkmaar vertrekt naar Amsterdam, twee dames plaats genomen. Toen de conducteur voor de controle de gewone ronde deed, werden hem door een der twee dames in het Duitsch allerlei vragen gesteld, over Alkmaar, over Egmond, over de vaart langs de Zaan en o. a. ook over ons Vorstenhuis. Zoo werd gevraagd, of onze Koningin bij het volk zeer bemind was, of ook de Koningin-Moeder bemind was, en of ook het volk aan den Prins dezelfde genegenheid toedroeg. Later bleek, dat de ondervraagster niemand anders was dan de Princes Von Wied, die in gezelschap van een hofdame, streng incog nito dien morgen per trein naar Alkmaar en vervolgens per tram naar Egmond was gereisd en na een kort bezoek aan Alkmaar per „Alkmaar Packet" naar Amsterdam terug keerde. Een grap die slecht afliep Een meisje in de Kroost te Zeist had ter gelegenheid van den Zondag haar vrijer over, een soldaat uit Utrecht, en deze maakte bij die gelegenheid kennis met den kostganger harer ouders. Voor de grap zouden de nieuwe vrienden eens van kleeren verwisselen. Toen ieder zijn1" eigen kleeren weer terug bad, miste de burger (een jockey) uit zijnbinnen- jaszak een biljet van f 100 waarvan hij den soldaat verdacht, doch deze bleef ontkennen. Des avonds ging de vader van het meisje naar Utrecht en trachtte daar den soldaat nog tot teruggave te overreden, doch zonder gevolg. Toen daarop de commandant van de wacht met het geval in kennis gesteld werd, volgde een nauwkeurig onderzoek, waarna de soldaat weldra tot bekentenis kwam. Hij had het biljet reeds gewisseld en er f6 van uitgegeven. 't Loopt druk met de faillissementen Door de rechtbank te Haarlem zijn gedu rende het 1ste halfjaar dezes jaars uitge sproken 46 faillissementen. Voor de gemeente Haarlem bedroeg dit aantal 14. Een ingezetene van Dokkum ontving dezer dagen een briefkaart, die 17 Nov. 1902 verzonden was uit Wassenaar. De kaart had alleen den stempel „Wassenaar". Ze heeft dus niet de wereld doorgereisd. Vermoedelijk heeft ze bijna 4 jaar ergens een rustig plekje gehad 1 TEXELSCHE COURMT. //fij V

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1