m 1967. Zondag 22 Juli 1906, 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit bl-d verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD&DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 zakdoek, gevonden te den Burg I duimstok, gevonden einde Weverstraat 1 broche, gevonden in de Koogerstraat 1 kantenkraag, gevonden in de Weverstraat. TEXEL, 21 JULI 1906. Vacantie. Vreemdelingenverkeer. Onze tijd staat in het teeken vacantie, waaruit volgt vreemdelingenverkeer. Spoor- en bootdienst en wellicht meer andere middelen van vervoer, werken het reizen in de hand door goedkooper tarieven, vacantiekaarten of dergelijk. Waarom de menschen gaan reizen is zeker nog al verschillend, de een doet het tot ont spanning, een ander om rust te genieten, weder een ander voor zijne of hare gezond heid, terwijl velen het wellicht doen omdat het een mode-artikel is. Waar de een het gewoel en de genietingen van de groote stad tot zijn genot verlangd, zoekt de ander voor zijn rust eene lommer rijke omgeving, weder anderen geven de voorkeur aan het strand en aan de zee, wat zeer heilzaam voor de gezondheid wordt genoemd. Hoe 't zij, 't is vacantie, de een krijgt het en de ander neemt het er maar van doch de vacantie is niet een tijd van thuis zitten, 't is een tijd van zich verplaatsen naar andere deelen van het land, naar familie of naar buiten, naar bosch, naar strand en zee. In vele plaatsen werkt men het bezoek van vreemdelingen in de hand, door meerdere bekendheid te geven aan de plaats der inwo- ging, door verfraaiing, door geschikte gele genheid te bieden tot het bezoeken van merkwaardige gedeelten van de plaats der inwoning, of op andere wijze. Dat men zulks doet uit louter philantropie of om den medemensch een genoegen te doen wil er bij ons nog niet zoo direct in;- moge ook al 'n enkele trotsch op de plaats zijner inwoning, daarvoor een penningske willen offeren, het groote gros op voordeel bedacht, ziet daarin meer eene winstgevende affaire, en wie zal het dezen euvel duiden, dat zij eene bedding trachten te maken om den stroom van extra gewin welke straks zal beginnen te vloeien naar hunne woonplaat sen te doen loopen. Zoo iets is de echt menschelijke natuur en te verwonderen is het niet dat velen op dat aambeeld mede kloppen. Ook onze gemeente had eenmaal het voor recht dat eene „Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer" hier zou wor den geboren, doch het is haar gegaan als met zoovele andere uitingen van den tijd geest, zij ging nog voor haar volledige ge boorte den weg van alle ontydig geborene of niet goed verzorgde individuenwaarvan men zegt„hij werd geboren, hij leefde, hij stierf;" jammer, er viel hier zooveel voor haar te doen. Toch is Texel zeker wel de plaats waar eene Vereeniging, als genoemd, goede dien sten zou bewijzen. Is het directe voordeel voor menigeen niet zoo terstond tastbaar, indirect moet toch de komst van vele vreem delingen tot voordeel worden geacht. Han delsreizigers bezoeken ons eiland wel in grooten getale, 't lijkt somtijds wel een stroomdoch veel voordeel brengen zij, met uitzondering van voor den hotelhouder over het algemeen niet aan; doch pleizierreizigers die hier een deel van hunne vacantie komen doorbrengen, die hier genoegen smakend, ook anderen tot een bezoek aan het eiland zullen aansporen het getal van dezulken is niet zoo bijster' groot, al wordt het er wel wat beter op;— wanneer wij lezen dat op andere zeeplaatsen zooveel duizend of zooveel honderd bezoekers zijn, dan denken we on willekeurig hadden we hier maar het tiental er yan. „Onbekend maakt onbemind" zegt het spreekwoord, en onbekendheid met het eiland bestaat niet onmogelijk bij velen, want be langstelling voor bet eiland schijnt toch nog wel te bestaan. Dit mocht ons blijken bij meer dan eene aanvraag om de door ons uitgegeven kaart van Texel, waarvan de aanvragers te kennen gaven een bezoek aan Texel te willen brengendaaronder zelfs geneeskundigen. Door de uitgave van onze „Kaart van Texel" de ruime annonceering er van, en de gunstige recensien er over gegeven door vele groote en kleine bladen welke wij een kaart ter recensie toezonden, hebben wij zeker een goed werk gedaan om de aandacht op het eiland te vestigen, 't geen alreeds eenigzins schijnt gelukt te zijn. Natuurlijk was dit niet uitsluitend het doel van onze reclame, zoo philantropisch zijn wij niet aan gelegd, wij hebben daarbij ook onze belangen op het oog gehad, doch een feit is het dat Texel ook hierdoor meer bekend wordt. Wanneer nu eens door anderen, 't zij per soonlijk of in vereeniging, door deze kaart de aandacht van buiten wonenden op ons eiland nog meer werd gevestigd, en dan ieder naar zijn vermogen het zijne er toe bijbracht om het den bezoekers aangenaam te maken door goede, niet te dure vervoer middelen en wat dies meer zij, het bezoek aan Texel zou zeer zeker worden bevorderd en wellicht zou mettertijd een stroompje van den grooten stroom ook naar hier kunnen worden geleid, hetwelk zou blijken geen nadeel te zijn. Kan het particulier initiatief in deze goede diensten bewijzen, meer nog zou mogen wor den verwacht van eene vereeniging van personen tot dat doelzulk eene vereeniging zou hier zeer gewenscht, zeker op hare plaats zijn,— er is een groot arbeidsveld, ook met het oog op tramaanleg af andere gewenschte zaken. Men wil immers wel pogingen aanwenden om in 1908 hier de alg. vergadering van de H. M. v. Landb. te doen plaats hebben? Welnu dan, aan het werk „Goed begonnen is half gewonnen." Er moet belangstelling worden gewekt voor het grootste der Noord- zee-eilanden. In den Prins-Hendrikpolder werd Woens dag een wilde zwaan geschoten van de soort Cygnus olor, kenbaar aan een zwarten knob bel op een overigens rooden snavel, 'tls niet steeds gemakkelijk uit te maken, of men in een dergelijk exemplaar heeft te zien een wild dier, dan wel een ontvluchten tam- men vogel, daar ze volkomen op elkander gelijken. Door K. Beumkes is aan den zeedijk van 't Horntje opgevischt een pak met scheeps papieren. Daarin kwamen briefkaarten voor met dit adres„Van IJselstein fils, Ter- neuzen." Niet ver van de kust dreef eenig klein wrak hout, nievwe battings, Engelsche vischkistjes, z.g. botkaartjes, en een zwemvest. Oosterend, 20 Juli. De vereeniging „Wil- helmina" heeft eene druk bezochte vergade ring gehouden in het Wapen van Amsterdam. Voorzitter was de heer P. J. Burger, die aan allen het welkom toeriep. De notulen werden gelezen en, evenals de verschillende rekeningen, goedgekeurd. Tot leden der com missie voor het nazien der boeken zijn be noemd de heeren J. Vonk, C. Timmer en J. S. Kuijper. Besloten werd om het batig saldo der kas ponds-pondsgewijze onder de leden te verdoe len. Besloten werd om aan den directeur eene gratificatie van f 80 toe te kennen voor ijver en getrouwe plichtsbetrachting. Met groote meerderheid van stemmen werd voor den tyd van drie jaren tot voorzitter TEXElüCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor ben Bürq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verheoging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. NATIONALE MILITIE. Oproeping uan Verlofgangers in merkel ijken dienst De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze gemeente gevestigde Verlofgangers, wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, kracbteDS art. 111 der Militiewet 1901, in werkelijken dienst worden opge roepen Lichting 1904. Brouwer, Martinus, Torpedisten, Helder, 13 Augustus '06 Lichting 1903. Bakker, Willem Gerardus, 7e Reg. Inf. Amsterdam, Timmer Teunis, Pantserf. Art. Helder, Visser, Gerrit, u u Willems, Hendrik, le Reg. Inf. Assen, Lichting 1901. Platvoet, Gerrit Arie, Pantserf. Art. Helder. Brouwer, Jan n n n Allen op 27 Augustus 1906. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ieder op den voor Beril aangegeven dag, in uni form gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje) alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van kleediDg en uitrusting, bij hun korps aanmelden, en wel des namiddags voor vier uur of indien dit met het oog op den duur der reis niet mo gelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Het is in het algemeen wensehelijk, dat de opgeroe penen zich voor hun vertrek naar het korps, tussehen des voormiddags negen uur en des namiddags twee uur, ter Gemeentesecretarie aanmelden, voorzien van hun zakboekje, ten einde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereischte vervoerbewijzen en passagebiljetten en tot het desgewensebt in ontvangst nemen van daggeld, een en ander voor zooveel zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die ge- wenseht achten, inlichtingen te bekomen aangaande de reis. Het is noodig zich ten minste een half uur voor het vertrek van den trein of tram aan bet station te be vinden. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten ver hinderen, moet hiervan zoodra doenlijk, door overlegging van eene op gezegeld papier geschreven en gelegali seerde geneeskundige verklaring ter Gemeentesecretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens on vermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan tleze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met een vorige op roeping in werkelijken dienst door denzelfden geneeskun dige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-ouvermogenden met eene ongezegelde en niet- gelegnliseerde verklaring worden volstaan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet nan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekte machtiging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvnngen ecnor bijzondere oproeping ont heft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkom it, in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving eenig en alleen als bewys geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die op grond van kostwinnerschap, vermecnen in de termon te verkeeron tot het erlangen van ontheffing vnn bovenbedoelden werkeljjken dienst, wordt in hun belang aangeraden danrtoe spoedig aan do Koningin het vorzoek le doen. Dat verzoek kan op ongc- zcgcld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Erankeering is niet noodig. Op gelijke wijze moet worden gehandeld met aanvragen hetzy om onthefiing, hetzij om geldelijke ver goeding. Wenscht mon echter alleon voor eene geldelijko vergoeding in aanmerking te komon, dan kan deze bij ongezegeld en ongofrankeerd verzoekschrift aan den Mi nister van Oorlog worden gevraagd. Zoo noodig kunnen nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter Ge meentesecretarie, eiken werkdag tussehen voorm. 9 en nam. 9 uur. Texel, don 20 Juli 1906. Do Burgomeester voornoemd, W. E, UIDDINGH.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1