N°. 1968. Donderdag 26 Juli 1906. 19d' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. m Binnenland. Dit Dl-d verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor ebb Suao 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedbblait) 45 Cts. Naar Amiwka en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nltgave Prijs der Advertentie» Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct>. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bum opTixil. V J De Burgemeester van Texel brengt ter ken nis vao belanghebbenden, dat het volgende be richt aan zeevarenden is uitgevaardigd Schietoefeningen in de stelling uan Volgens mededeeling van den Minister van Oor log, zulleD in het laatste gedeelte van de maand Juli en in den loop der maand Augustus 1906 schietoefeningen plaats hebben in de stelling van den Helder, uit verschillende vuurmonden, opge steld op de verdedigingswerken aldaar. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken fort een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der oefenin gen, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richting, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den in gang der haven en op de batterij Vischmarkt, ver meldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij het Torpedo-magazijn borden zul len worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen als volgt Een rood en witte vlag beteekent Noord, zwarte vlag Oost, wit en roode vlag Zuid, witte vlag West, wit en zwarte vlag N O, rood en zwarte vlag ZO, zwart en witte vlag Z W, zwart en roode vlag NW. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sloepen aanwezig is en indien de oefeningen het toelaten, zal door dit vaartuig desgewenscht hulp worden verleend aan kleine zeilvaartuigen om uit den onveiligen sector te komen. (Zie „Ned. krt." no 201). Texel, den 16 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. MARKT. Burgemeester en Wethouders van Texel herin neren belanghebbenden er aan dat de aanvoer ter Markt van al het vee, waarmede ook te verstaan korven met biggen, kippen, enz, alsmede de nuch tere kalveren moet geschieden langs het logement „de Zwaan", en dat het marktgeld onmiddellijk aan den Marktcontroleur moet worden voldaan. Texel, 24 Juli 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. A. LAN GEVELD, Lo.-Secr. De Wet op het Arbeidscontract. Thans is deze Wet ook door de Eerste Kamer aangenomen en zal zeer waarschijnlijk binnen niet te langen tijd worden afgekondigd, wanneer zij in werking zal treden. Waar iedereen, die personen in zijn dienst heeft met deze Wet heeft te maken, is het niet ondien stig een beknopt overzicht te geven van de Wet, voorzoover dat voor onze omgeving geldig is. Overeenkomsten. - Onder arbeider of werkman wordt ieder verstaan, die werk in dienst verricht. Geacht wordt, dat overal waar arbeid in dienst van een ander verricht wordt, eene overeenkomst is gesloten. Deze kan zoowel mondeling als schriftelijk worden aangegaan. Bij schriftelpke overeenkomsten komen de on kosten ten laste van den werkgever. Deze zjjnech- ter zeer laag gesteld. Registratie b.v. is kosteloos. Zijn er boeten vastgesteld, dan moet de over eenkomst schriftelijk zyn. Is een hand- of godspenning aangenomen by 't aangaan der overeenkomst, dan is 't teruggeven daarvan niet voldoende om de overeenkomst in te trekken. De_ werkgever is verder gerechtigd, die gods penning op het loon te korten, als de arbeider heengaat voor drie maanden om zyn, en de over eenkomst voor langer tydsduur was aangegaan. Heeft anders een vrouw weinig zelfstandige rechten by de wet, als arbeidster werkende treedt zij geheel zelfstandig op. Ze kan kwitantie afge ven, zelf beschikken ovor haar loon, enz. Een minderjarige (d.i. iemand die nog geen 21 jaar is), heeft voor 't aangaan eener arbeidsover eenkomst machtiging van ouders of voogden noo- dig. Ook moet aan dezen het loon worden uitbe taald als zij zulks verlangen. Heeft echter een minderjarige reeds 4 weken bij een werkgever ge werkt zonder machtiging, dan wordt de overeen komst ook als geldig beschouwd. Omtrent het loon. Het loon mag alleen be staan uit 1°. Geld 2°. voedsel, en vuur en licht, gebruikt ter plaatse waar 't verstrekt wordt 3°. dienstkleeding 4°. voortbrengselen van het bedrijf, doch slechts in bepaalde hoeveelheid, en behoorende tot de eerste levensbehoeften van arbeider en zijn gezin, terwijl alcoholhoudende drank in ieder geval is uitgesloten 5°. vrije woning of inwoning; vrije bouwgrond of weide; gebruik van werktuigen 6°. werkzaamheden door den werkgever voor den arbeider te verrichten, (bv. wederkeerige hulp) 7°. onderricht, door of vanwege den werkgever aan den arbeider te geven. Andere loonvormen zijn onwettig. Bij ziekte of ongeval. Bij ziekte of ongeval houdt de arbeider voor betrekkelijk korten tijd recht op loon. Bij verschil hierover beslist de rechter. Als evenwel de ziekte of het ongeval ontstaan is door eigen schuld, dan vervalt deze bepaling. Ook tijdens de waarneming van kleine maht- schappeiyke plichten, als stemming, begrafenis, loting, aangifte enz., behoud men recht op loon. Evenzoo, als de werkgever den arbeid niet laat doorgaan, terwijl het toch wel gekund had. Bij ziekte of ongeval van inwonende arbeiders moet de werkgever voor behoorlijke verpleging en geneeskundige behandeling in of buitenshuis zorg dragen zoolang de dienstbetrekking duurt, doch niet langer dan 6 weken. Later kan de patroon het op den arbeider verhalen doch niet die uan de eerste uier weken, behalve als er eigen schuld in 't spel is. Beslaglegging.— Men kan beslag leggen op het loon van den arbeider, zoolang de werkgever het nog heeft, doch bij arbeiders van f 4 of minder per dag op niet meer dan een vijfde deel er van. Uitbetaling. Uiteriyk op den derden werkdag nadat het loon had betaald moeten zijn, moet het betaald worden, anders kan de werkman verhooging eischen wegens vertraging, echter niet meer verhooging dan de helft van zijn loon. Staangeld.—Bij schrifteiyk overeenkomst kan de werkgever een gedeelte van het loon inhouden als waarborg dat de arbeider niet „wegloopt". Dit heet staangeld. Het moet ten name van den arbeider bij de Rijkspostspaarbank belegd worden. De werkgever zal er alleen aan kunnen komen na rechterlijk vonnis. Kostgeld.— Sluit een werkgever zijn huis een tydlang, dan moet hij de inwonende arbeiders uitbesteden. Getuigschrift.— Bij 't eindigen der dienstbe trekking moet de werkgever, als de arbeider zulks verlangt, dezen een getuigschrift geven. Op verzoek van den arbeider zal daarin worden opgenomen hoe hij aan zijn verplichtingen heeft voldaan. Omgekeerd kan de werkgever er in opnemen, wat hem door den arbeider van on rechtmatigs is overkomen. Eindigen der dienstbetrekking,— heeft natuur lek plaats na afloop van den gestelden tyd. Waar geen tyd is bepaald, moet van beide zijden een opzeggingstermijn in acht worden genomen. Voor arbeiders van f 4 of minder per dag mag die niet langer zijn dan 6 weken, tenzij het gebruik een langer termijn wil. De dienstbetrekking eindigt wel door den dood van den arbeider, niet door dien van den werkgever. Gedurende een proeftyd is dadelyke opzegging van weerszoden geoorloofd. Die mag echter met langer dan twee maanden duren. Bij onmiddellijke verbreking der dienstbetrek king zal schadevergoeding moeten worde» be taald, zoo er geen dringende reden is. Verstandig doet ieder die personen in dienst heeft, zich een geschriftje aan te schaffen, dat ten deze duidelijk inlichtingen geeft. „De wet tot regeling van het arbeidscontract," voor iedereen duidelijk uiteengelegd, door H. M. J. Wattel, is daartoe bij uitnemendheid geschikt. Voor 25 Cts is het in onzen Boekh. verkrijgbaar. TEXEL, 25 JULI 1906. Werd in ons nummer van 8 Juli per advertentie bekend gemaakt, dat de sluiting der tentoonstelling ten voordeele van „Texels Belang" voorloopig was bepaald op heden 25 dezer, het ruime bezoek dat na deze bekend making er aan ten deel viel, deed de ten- toonstellings-commissie besluiten die sluiting nog eenige dagen uit te stellen en te bepalen op Zondag 5 Aug. a. s. Ieder die tot dusverre er nog geen bezoek aan bracht en ook zij, die nog eens er heen willen gaan meenen we op dat besluit opmerkzaam te moeten maken. Zijn wij wel ingelicht dan kan beslist van langer uitstel geen sprake meer zijn, en moet op dien datum, definitief de sluiting plaats hebben. Hoe dikwerf ook door menig bewoner van ons eiland het eiland Wieringen ook in de verte werd gezien, weinigen zeker was het gegeven er ook eens voet aan wal te zetten en met dat eiland kennis te maken. De reis er heen is nu eenmaal van hier uit verre van gemakkelijk en bovendien nog al kostbaar. Thans nu door den heer C. Mets de gelegenheid wordt geboden om Zondag a.s. per stoomboot er een bezoek te brengen en daar een groot deel van den dag te vertoeven zullen zeker velen van die gelegenheid willen profiteeren. Naar men beweert zal deze pleiziertocht, indien hij goed slaagt, vermoe delijk door andere gevolgd worden. Vlugge handel kenmerkte weder de markt van Maandag j.l. Aangevoerd werden 2 Koeien f 135 a f 185; 1 Nucht. Kalf f 14, 119 Schapen f 23 a f 31; 406 Lammeren f 12 a f 17,50. Door den heer H. Deutmann, fotograaf te 's Hage, thans tijdelijk alhier werkzaam werd gisteren bericht ontvangeD, dat zyn werk op de tentoonstelling van kunstnijver heid te Leeuwarden bekroond was met de verguld zilveren medaille. Den Hoorn, 24 Juli. Onze vroegere plaats genoot de heer A. Lap Sz. thans onderwijzer te Slooten deed heden te Amsterdam met gunstig gevolg examen voor de Hoofd acte. Di Cocksdorp, 23 Juli. De hooioogst in Eierland is dit jaar zoo overvloedig, als hij in jaren niet is geweest. Er zijn stukken hooi land, die acht- en tienmaal zooveel opleveren als verleden jaar. Dit is een gevolg van het zeer gunstige weder en het toenemend gebruik van hulp- meststoffen. De kwaliteit is best. Oosteeend, 24 Juli 1906. Alhier heeft zich eene commissie gevormd, die zal trachten eene hegbeplanting om de begraafplaats aan te leggen. Niet alleen zou deze strekken tot verfraaiing, maar ook tot meerdere rust op het kerkhof, dat nu alleen door een prikkel draad-heining van de publieke straat is ge scheiden. Om het noodige bedrag byeen te krijgen, zal de commissie in de volgende week eene inzameling houden. Ongetwijfeld zullen wel de meeste bewoners van Oosterend en om streken bereid gevonden worden, tot het ver- leenen van financiëelen steun, daar bijna allen bij deze zaak door herinneringen ver bonden zijn. De heer C. H. Hille, Officier van Ge zondheid le klasse N. O. I. leger is overge plaatst van Willem I naar Makasser. Het groote stuk, dat bij de illuminatie, ter gelegenheid van Koninginne-jaardag (81 Augustus) in het Haagsche Bosch zal worden ontstoken, zal voorstellen het met den eersten prijs bekroonde ontwerp voor het Vredespaleis. TEXELSCHE COURANT. Z/?4 SCHIETOEFENINGEN. den Helder. 3de District.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1