N°. 1972. Donderdag 9 Augustus 1906. 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit bl id verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubö op Texel. LANDWEER. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gezien het 3de lid van 5 10 der Landweer instructie I Brengt ter kennis van een ieder, wien zulks aangaat lo. de dienstplichtigen bij de militie te land die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij de militie te land hebben volbracht, dat zijn in het algemeen zij, die behooren tot de lichting van 1898, zullen op 1 Augustus a.s. overgaan naar de Landweer; echter gaan niet over naar de Landweer de plaatsvervangers, de nummerverwisselaars, zij die behooren tot een der bereden korpsen ot tot het Korps Torpe- disten en zij, die in bet genot zijn van ont heffing van den werkelijken dienst 2o. zij, die overgaan naar de landweer, moeten zich, ingevolge artikel 24 der Land- weerwet vóór 31 Augustus a s. in persoon aan melden bij den Burgemeester hunner woonplaats en daarbij inleveren hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas; de verlofgangers evenwel die buitenslands verblijf houden, behoeven zich niet in persoon aan te melden, doch zullen hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas bij aangeteekenden brief (met duidelijke vermelding van hun volledig adres buiten het Rijk) hebben toe te zenden aan den Burgemeester hunner laatste woonplaats binnen het R(jk; 3o. zij, die overgaan naar de Landweer, zijn vanaf 1 Augustus a. s. onderworpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven Vestigt met nadruk de aandacht op de na volgende bepalingen der Landweerwet: Artikel 25. De verlofganger van de Land weer, die zich in een andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burge meester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, ten emde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. Artikel 27. De verlofganger van de Land weer mag zich zonder toestemming van Onzen Minister van Oorlog niet langer dan gedurende een jaar buitenslands begeven. Aan den veilofganger van de Landweer, die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zij gevraagd wordt en blijkt noodigte zijn ter zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid, in gewone tijden niet geweigerd. Bij de toestemming kan de verlofganger worden vrijgesteld van de verplichting tot deelneming aan de oefeningen in artikel 11 vermeld, tot het bijwonen van het bfj artikel 29 voorge schreven onderzoek en tot het komen in wer kelijken dienst in geval van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstandigheden. Aan do toestemming kunnen overigens zoo danige voorwaarden worden verbonden, als in het belang van den dienst noodig worden ge oordeeld. Artikel 28. De verlofganger van de Land weer, die artikel 24, 25 of 27 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedu rende ten hoogste eene maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door onzen Minister van Ocrlog, dio tevens het korps van het leger aanwijst waarbij de werkelijke dienst moot worden vervuld. Texel, don 31 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER L. B. TEXEL, 8 AUGUSTUS 1906. Een droevig ongeval had hier Zaterdagmid dag plaats. Een knaapje van even 5 jaren geraakte in de Weverstraat onder een met schuimaarde beladen driewielde kar, welke achter een wagen was vastgemaakt. Het knaapje werd door de wielen van het beladen voertuig nog al gekneusd of gekwetst, zoodat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. De toestand van den kleinen patiënt, die het bed moet houden, was de volgende da gen, hoewel pijnlijk en koortsig naar men ons mededeelde, schijnbaar niet ongunstig. Goede tijden. De prijzen van het vee, blijven bij voort during gunstig, zeer naar genoegen van de veehouderszoo was het ook weder op de Maandag gehouden markt, waar de aanvoer nog al belangrijk mocht worden genoemd. De verkoopers maken goede zaken en be komen geld in den buidel. De burgerij heeft het genot van vuile straten op en aan het marktplein; zoo heeft ieder toch wat Aangevoerd werden516 schapen f 19.75 a f 22.50518 lammeren f 9 a f 17.502 koeien f 145 a f 175; 6 nucht. kalveren f 12 a f 14.50; 2 Ponnys f 150 a f 175. Do Commissie voor Kunstavonden te Helder deelt mede, dat als administrateur voor het eiland Texel is uitgenoodigd de heer J. Bruijn (Hotel „de Lindeboom") welke de invitatie welwillend aanvaardde. (Men zie ons nummer van Donderdag 12 Juli.) Geen water genoegwas oorzaak dat de denkbeeldige brand, of beter gezegd, het on derzoek naar de brandbluschmiddelen, mits gaders de oefening der daarbij behoorende manschappen, niet plaats vond op den Hoorn- derweg, aanvankelijk bepaald, maar aan het Koogereind, dat zeker ruimer van water is voorzien. Bij bekkenslag (lees belgeklink) werd zulks des namiddags den volke bekend gemaakt. En zoo toog het heele zaakje er tegen zeven uur op uitde spuit met den aankleve van dienbrandmeesters, onder-brandmeesters, commandeurs, pompers, pijpvoerders, slangen leiders enz. enz., en wat al zoo meer tot blussching van een brand dienstbaar wordt geacht; alsook tal van nieuwsgierigen welke bij een werkelijken brand ook nimmer ont breken, benevens de onmisbare jeugd, die deze gelegenheid gretig aangreep om er een vacantie-pretje van te maken. Over het resultaat der oefeningen zullen wij ons niet uitlaten, daarvoor zijn autoriteiten en deskundigen aangewezen. Van leemten of gebreken welke mochten zijn ontdekt is zeker wel nota genomen. Dat een flink korps spuitstellers, die met de constructie der spuiten tot in het fijne bekend zijn, een hoofdyer- eischte is, zal wel niemand tegenspreken daarvoor worde in de eerste plaats gezorgd, dan volgt het overige van zelve. Na een korte oefening werden de spuiten weder gedeponeerd in het daaryoor bestemde lokaal wenschen wij dat geen werkelijke brand hunne rust zal storen. Van 1 tot en met 5 Augs. zijn van hier verzonden 557 lammeren, 474 schapen, 10 kalveren, 7 koeien en 12 varkens. Door den heer D. Mantje, Kz., woon achtig op de hoeve „Ruijsdael", is een post duif gevangen, met een metalen ringetje om den eenen poot en een gutta-percha bandje om den anderen. Op 't metalen ringetje stonden de merken T 167 en T 80." Op 't gutta-percha bandje N. R. P. B. Rotterdam." Oudeschild, 7 Aug. In de haven Hep heden binnen 't fraaie tweemast zeiljacht „Celox." 't Scheepje, dat er keurig uitzag, toonde de Nederlandsche vlag. Oosteeend, 7 Aug. De heer D. L. Daalder, van hier, behaalde heden te 's Gravenhage acte voor handteekenen 1. o. Vlieland. In de maand Juli werd in de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 1322, terugbetaald f 805, Het laatst uitgegeven boekje was no. 267. Vlugge bediening De N. R. Ct. bevat het volgende ingezonden: Aan het post- en telegraafkantoor 's Gra- vendijkwal te Rotterdam biedt iemand een telegram aan naar Gouda. Daarop begeeft hij zich met de paardentram naar 't Beurs plein vandaar te voet naar het Maasstation (geheele afstand te voet plm. 40 minuten). Met een gereedstaanden trein vertrekt hij naar Gouda en heeft, na een klein half uur thuis vertoefd te hebben, het voorrecht zijn eigen teiegram uit de handen van den be steller aan te nemen. Een en ander viel voor op den 1 Augustus van het jaar onzes Heeren 1906 Op alle dingen voorbereid. Iemand, die zich voor korten tijd te 's Gra venhage vestigde, kwam aan „Het Vaderland" vertellen, een bezoek te hebben ontvangen van een vertegenwoordiger van een begrafe nisonderneming, die zich kwam aanbevelen voor bet geval het noodig mocht zijn. Brand te Wormerveer. Zondag is te "Wormerveer brand ontstaan in de zeepfabriek „de Adelaar" van de firma Jan Dekker. De geheele fabriek brandde zoo goed als geheel af. Alleen een paar muren en de schoorsteen bleven staan. Ten einde het vuur tegen te houden werd een schuur van de firma Gebr. Gorter omgetrokken. Van de belende perceelen kregen de oliefabriek van de firma Bloemendaal en Laan, water schade en de schuren van Gebr. Gorter, brandschade. Door het ontploffen van vaten met cloorkali bekwamen eenige brandweer lieden hevige brandwonden. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. Een verfregen. Een buitenkansje. Men schrijft uit Grouw aan de Leeuw. Ct. De avondtrein van Heerenveen (Grouw 7.33) was in aantocht. Op het perron stonden eenige passagiers gereed voor de reisde kaartjesknipper was druk aan zijn arbeid en eyenzoo een schildersknecht op een steiger voor den gevel van het station. Wat gebeurt? Een groote bus met geele verf kwam van boven haar val werd door den telegraafdraad gebroken ze kantelde en stortte haar inhoud uit over de wachtenden; een twaalftal per sonen. 't Regende verf. Hoeden, jassen, vesten, mantels, aangezichten, alles gekleurd. Men zag o.a. een drietal Leeuwarder heeren, die naar hier waren gekomen om te visschen en zeker nog nooit met zulk een vangst thuis kwamen. Ze werden in een afzonderlijke coupé gelaten. Gelukkig dat de meeste der betrokken reizigers niet met een bedorven pak geruï neerd waren. Er is geducht gelachen, doch niet door de slachtoffers. Wie doet 't hem na? Een jongen van zeven jaar uit Goudriaan (Z.-H.) viel in den Boezem aldaar. Door de sterke zuiging van het water werd hij in den 11 meter langen en 25 centimeter wijden koker getrokken, welke gemeenschap heeft met de Goudriaan. In laatstgenoemd water kwam hij gelukkig weer boven en werd behouden op het droge gehaald. Ongeluk door electriciteit. Te Zandvoort had, naar het „Hbld." meldt, Maandag een vreeselijk ongeluk plaats. Een knaap was daar in de nabijheid van het Grand Hotel bezig een vlieger op te laten, toen op een gegeven oogenblik het touw ver ward iaakte in een telephoondraad. Hij klom den paal in om zijn gewaardeerd speeltuig te bevrijden, doch greep toen in de geleid- draad van de electrische tram. De zware electrische stroom, die hem toen door het lichaam ging, verkoolde hem hand en arm de ongelukkige viel om laag en hij bekwam daarbij ernstige hoofdwonden. COURANT,

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1