N°. 1976. Donderdag 23 Augustus 1906. 19de Jaargang, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. I - Dit bi d verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nor op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen by de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübö op Texel. TEXEL, 22 AUGUSTUS 1906. De ZeerEerw. Heer, Pastoor Buijsman alhier, is benoemd tot Deken en Pastoor te Schagen. Tot Pastoor te den Burg is benoemd de WelEerw. Heer J. Th. Lagerweij, Kapelaan te Rotterdam. De ZeerEerw. Heer, Pastoor J. Brugemann, te de Cocksdorp is benoemd tot Pastoor te Middelburg. Tot Pastoor te de Cocksdorp is benoemd de WelEerw. Heer H. J. Weever, thans kapelaan te Rotterdam. Zaterdag 18 Augustus vereenigden zich een 10-tal collega's-onderwijzers ten huize van den heer J. Daalder Dz. te Oosterend, om hem met zijn 26 jarig jubilé geluk te wenschen. Omdat de eigenlijke datum (8 Aug) in de vacantie viel, was het bezoek tot den 18n uitgesteld. De heer De Braai sprak op hartelijke wijze den jubilaris toe en bood hem, namens een 13-tal collega's, een sierlijke hanglamp aan als souvenir. De heer Daalder dankte voor de belang stelling en het geschenk, waarna men nog eenige zeer gezellige uurtjes sleetmenig hartelijk woord werd nog gesproken en niet dan noode scheidde men. Aan de markt van Maandag was weder een grooten aanvoer, vooral van wolvee er blijft nog steeds veel vraag, hetgeen de aan voerders ten goede komt. Aa'ngevoerd werden: 1 Paard; 2 Veulens f 90 a f 135; 11 Koeien f 85 a f 165 8 nucht. Kalveren f 11 a f 13,50; 535 Scha pen f 22 a f 26,50451 Lammeren f 13 a f 15,504 Rammen f 35 a f 45. De handel was vlug. Pleiziertocht. Aan de reeds gehouden pleiziertochtjes zal bij goed weder er nog een aan worden toegevoegd (zie adv.) door een tochtje naar Harlingen. Naar wij ver nemen zal het Fanfarecorps dit tochtje mede maken, 't geen de gezelligheid zeker veel zal verhoogen. Koninginne jaardag. Behalve de door de feestcommissie te organiseeren feestelijkheden op Koninginne jaardag, zal ook van parti culiere zijde iets zijn te wachten. De heer Flens zal nl. in zijnen tuin gelegenheid maken voor eene skatingring, waar de liefhebbers zich des namiddags zullen kunnen amuseeren. De baan voor dit doel aanteleggen zal des avonds worden dienstbaar gemaakt voor het houden van een bal champétre. Van 16 tot en met 20 Augs. zijn van hier uitgevoerd 461 lammeren, 281 schapen, i koeien, 6 kalveren en 8 varkens. iTan tot en met 20 Augs. zijn van hier verzonden 2607 schapen en van 2 Mei tot en met 20 Aug. 33754 lammeron. Oudeschild, 21 Aug. Op stroom werden gisteren drijvende voorwerpen opgemerkt, o. a. kistjes. Ook dreef er wrakhout, benevens nieuwe battings en ribben. De herkomst van een en ander is niet bekend. De Cocksdorp, 20 Aug. Door den over- vloedigen waterval zijn de vroege aardappe len in Eierland op vele akkers door de ziekte aangetast. De bladeren van enkele late soorten beginnen ook reeds zwart te worden, zoodat de oogst, die zoo veel beloofde, wel eens kon tegenvallen. 21 Aug. Gisteren had de jaarlijksche proef tocht met de reddingsboot van Eierland plaats. Ondanks den hevigen wind en de woelige zee wist de bemanning goed met de boot te manoeuvreoren. De twee proeven, met het vuurpijltoestel genomen, mislukten. Ware echter bij de eerste proef de lijn niet gebroken, dan zou deze juist over de boot zijn gevallen. Vier leden der plaatselijke commissie waren tegenwoordig, terwijl men onder de toeschou wers ook dr. Leyds, den vroegeren staats secretaris van Transvaal, opmerkte. Op het Noorderstrand van Texel is eene witte boot (giek) aangedreven, waarop staat geschilderd„Boston-Harwich." Oosterend, 21 Aug. De visschers moesten door het ongestadige weder de geheele vorige week werkeloos blijven. Ook deze week hebben ze nog niets kunnen doen. Velen zien reeds weder uit naar den tijd, dat ze op de Zuiderzee werkzaam kunnen zijn met het korren naar wulken en oesters en met het vangen van garnalen. De Noordzeevis- scherij geeft slechte resultaten. Vlieland. Tot tijdelijk onderwijzeres al hier is benoemd Mejuffrouw A. Groen te Hoorn. Onderstaand bericht werd ons toegezon den ter plaatsing DAMMEN. Onder buitengewone belangstelling werd Zondag j.l. in de groote bovenzaal van Café „De Kroon" te Amsterdam de 5e ronde van de le Nederl. Zeskamp, uitgeschreven door den „Algemeenen Nederlandschen Dambond" af gespeeld. Deze interessante strijd, van zes onzer beste Hollandsche speelkrachten, kan uitmuntend geslaagd heeten, daar zoowel te Amsterdam als te Zaandam en Edam, de spanning onder.de toeschouwers unique was. Velen verklaarden nimmer te voren zulke serieuse partijen aanschouwd te hebben, als in dezen Zeskamp zijn afgespeeld. De partij tusschen de heeren Broekkamp en van Daalen werd door eerstgenoemde op de volgende bril- lante wijze beëindigd. StandZwart 2 schijven op 4 en 86 en dam op 3. Wit 3 dammen op 24, 42, 46 en schijf op 15. W: 42—26; Z. 36 41 (vrijwel gedwongen); W 46 -14; Z. 25 - 9 (gedwongen); W 263. Deze partij bestond uit 90 zetten. a g 3 Bouwos Broekkamp Content van Daalen Kikke X| o Koster o 1 X Aangehouden. De aangehouden partijen o rden niet allen beëindigd worden. Zondag 26 Aug. a.s. zal te Edam nog ge speeld moeten worden tusschen de heeren Broekkamp en Kikke, om den len en 2en prijs, alsmede tusschen de heeren Bouwes en Content om den 3en prijs. Houders van introductie-kaarten hebben oo'< toegang tot deze belangrijke eind-wed strijd welke zal aanvangen 's middags ten 3 ure. Een fiets als hulpmiddel. In de laatste dagen worden de omstreken van Maastricht geëploiteerd door een bedelaar welke zijn bedrijf per fiets uitoefent. Is dit al niet gewoon, merkwaardiger nog is de omstandigheid, dat de bedelaar slechts een normaal been heeft. Het linkerbeen, een houten, hangt roerloos langs de fiets. Ver bazend vlug beweegt hij zich met behulp van zijn rechterbeen over den weg, wat hem zeer ten goede kwam, toen hij door de ge meentepolitie werd achtervolgd. („L. K.") Wonderbare verandering van jenever in water. Dat men overal op bedacht moet zijn, ondervond een tapper te Haarlem, bij wien een jonge man binnentrad en een half fleschje jenever bestelde, aan welk verzoek werd voldaan. Toen hij wilde betalen bemerkte hij geen geld bij zich te hebben en gat het fleschje uit zijn binnenzak aan den tapper terug, zeggende even geld van huis te zullen halen. Het eene uur na het andere verliep, maar er kwam niemand om het fleschje, tot de tapper het vocht maar weer in de flesch wilde doen. Toen hij eraan rook, bemerkte hij, dat hij een fleschje met water terug ontvangen had, de jenever was weg(O. H. Ct.) Voor hen die het niet weten. M't Welk doende enz." Dat schrijven jaarlijks honderden menschen aan 't slot van adressen aan de overheid zonder dat ze weten wat 't eigenlijk betee- kent. In de „Tel." worden er twee uitleg gingen aan gegeven. Beide komen daarin overeen, dat het geen overbodig aanhangsel is, doch de verkorting van een vroeger ge bruikelijke toevoeging; volgens den een be duidt ze('t welk doende) „zult gij wel doen en de suppliant zal God voor u bidden", naar de lezing van den anderzult gij weldoen en de Heer u daarvoor beloonen." Na vijf maanden en drie dagen elk getij onder water te zijn geweest, is thans ook dat gedeelte van een Eersten Bathpolder droog gekomen, waarin de huizenrij staat. Op twee plaatsen werden de gaten tegelijkertijd gedicht en wel nabij wachtpost 19 en nabij de woning van dijkbaas K. Over de verschillende plaatsen verdeeld, zullen een 400-tal menschen aan de dichting hebben deelgenomen. Behalve het aanvoeren van grond, werd ook gewerkt met zakken zand, krammat, palen, waarin spijkers werden bevestigd, kleeden en zoo meer. Het geheel leverde een aardig kijkje. Beide polders zijn dus weer droog. Een duur spelletje. Zonder oefening wordt geen kunst ver kregen, en wie wil leeren schieten, mag kruit en lood niet sparen. Maar het soldaatjesspel is duur. De jongste fortmanoeuvres bij Den Helder moeten 5- a 600.000 gulden gekost hebben, naar wij lezen. Dienstweigering te Naarden. Uit een schrijven van een 6 tal miliciens te Naarden aan het „Hbld." blijkt, dat in het garnizoen aldaar wordt geklaagd over de hoedanigheid van 't brood en over niet luis teren, naar de grieven, die er over ter kennis van de officieren zouden zijn gebracht. Dien tengevolge heeft de 8e compagnie der vesting artillerie gedurende eenigen tijd den dienst gewefgerd. Naar het al of niet gegronde van deze klacht is een onderzoek ingesteld. Woensdag is daarop bij dienst-nota van 15 Aug j.l. bij de afd. van het 2de regiment vest.-art het volgende ter kennis gebracht „In verband met de aanwezigheid in het magazijn van levensmiddelen van meel van minder goede kwaliteit, zal voorloopig brood worden verstrekt, gebakken van gebuild meel van uitstekende qualiteit." Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURMT. Prijs der Adverteniièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsmimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. INVORDERING 's RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat het kohier no. 2 der Bedrijfs belasting dienst 1906/1907 invorderbaar ver klaard op den 18 AUGUSTUS 1906, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden yoet, te voldoen. Texel, den 21 Augustus 1906. De Burgemeester, HIDDINGH. p< p CD bD S «gj ca +3 03 p ctf P O o So 3 o a a g - O o3 O oo W o M W I0|X| 2 0 12 12 10 1 I 2 O O 2 2 O I 2 10|1 („M. Ct.«)

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1