van alia Couranten an Bureau voor N°. 1979. Zondag 2 September 1906. 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. PARKSTRAAT, Dit bl :d verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nor op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübq op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 parapluie, gevonden op den Waalderweg; 1 dop van een wagen, gevonden in de Weverstraat; 1 meisjeszak, inhoudende een zakdoek, gevon den te den Burg. GEMEENTEBEGROOTDiG Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1907, den Raad is aangeboden, en gedurende veertien dagen, van den 31 Augustus 1906 tot en met den 13 September aanstaande, ter Ge meentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 31 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 1 SEPTEMBER 1906. Koninginne jaardag. Er zullen zeker weinige dagen zijn geweest dat met zooveel belangstelling de barometer stand werd geraadpleegd, als de dagen den 31 Augustus voorafgaand en aan den morgen van dien dag. Na het ruwe weder van Zaterdag in de vorige week, kwam het weder gelukkig tot kalmte en bleef voortdurend bestendig. De dagen die volgden waren bij uitstek heerlijk en deden sommigen zeggen„we moesten nu maar feest houden", bevreesd als men was dat het mooie weder spoedig door minder gunstig zou worden gevolgd. Die vrees heeft zich gelukkig niet bewaar heid; toen wij aan den vooravond van den feestdag de barometer raadpleegden mocht doze een kleine afwijking aantoonen, 't was niet van veel beteekenis; welgemoed bega ven wij ons ter ruste, vol goede verwachting voor den komenden dag. En 't was een blij ontwaken, een vrien delijk zonnetje (poeëten zouden zeggen Oranje zonnetje) bestraalde het aardrijk, een blijde geest doorstroomde allen die het mochten opmerken't beloofde weder een heerlijken dag, de dag welke bestemd was tot het houden van een kinderfeest, ter eere van den jaardag van Neêrlands Koningin. Met goeden moed, met opgewekte zin, zagen wij al spoedig velen aanstalten maken tot verdere afwerking van het feestterrein en het daarstellen en tooien van eene muziektent. Alreeds werden vlaggen uitgestoken. Te 8 uur precies liet zich het fanfarekorps van den toren hooren en begroette met'n 4talmelodiën: Wilhelmus, Koninginnelied, Kroningslied en Wien Neerlands bloed,den komenden dag; uit de verte klonk het kanongebulder, waarmede onze geburen den jaardag van Koningin Wil- helmina aankondigden. Dat scheen het sein tot vrjj algemeene vlaggentooi. Hoewel nog niet terstond de feestelijkheden een aanvang namen, verscheen toch al spoedig de jeugd met Oranje gesierd en van vlaggetjes voorzien langs de straten, wat eon aangenaam aanzicht gaf en bij velen een prettige stemming deed ontstaan. 't Zou een kinderfeest zijn en zoo werd aangevangen met de kleinste der kleinen, de bewaarschoolkinderen, die een optocht maakten en werden onthaald, de kinderen der Chr. bewaarschool maakten een rijtoer. Voor de meer grooteren nam het feest een aanvang des middagste kwart over één aantreden bij de school en van daar in optocht, met de fanfare aan het hoofd, naar het feestterrein. Het feestterrein was het weiland, genaamd „de lijnbaan", een ruim, uitstekend voor dit doel geschikt veld, dat door den heer Keijser welwillend voor dit doel was afgestaan, waar voor hem zeker een woord van dank toekomt. Het feestterrein was zeer doelmatig in orde gebrachtde ingang was een poort, welke voor de tent van Texel's Belang eenige maanden heeft geprijkt. De plaats voor de kinderspelen was naar ieders behoefte inge deeld, daar tusschen en daar omheen was eene flinke ruimte gereserveerd voor het publiek dat kwam om te zien, en dat nu in de gelegenheid was, zonder vrees voor gedrang iedere afdeeling der kinderspelen voldoende te kunnen waarnemen. In het midden onge veer was het fanfarecorps een plaats bereid; aan het einde van het terrein was een tent geplaatst waar het jonge volkje op ververschin- gen en versnaperingen werd onthaald. Er waren verschillende spelletjes voorbereid zoowel voor meisjes en jongens en naar gelang van leeftijd. Hoedjebal en talhoutjes rapen voor de kleinsten. Verder sprietloopen, balloopen, tonnetjes kruienhard loopen met hindernissen en korfbal voor jongens en meisjes, naar verschillende leeftijd. Voor ieder der genoemde afdeelingen waren prijsjes beschikbaar gesteld, die als volgt werden behaald: Talhoutjes rapen. Ie pr. Steenen bouwdoos. Piet Uitgeest 2e pr. Spoorwagen met mechaniek, Ko Keijser 3e pr. Legdoos, Remmert Moojen Hoedje bal. Ie pr. Pop, Neeltje Dijt 2e pr. Winkel, Willy Schroder 3e pr. Kamerameublement, Grietje Kikkert Tonkruien. Ie pr. Verfdoos, C. J. Room 2e pr. Boekwerk „Dik Trom", Jan Bruin 3e pr. Schrijfgarnituur, Abram Wagemaker 4e pr. Boekwerk „Dik Trom" Marius Keijser. Bal loopen. Ie pr. Pop, Mina Pereboom 2e pr. Servies, Nelli Kikkert 3e pr. Pluche Naaidoosje. Cor. Kuiper Sprietloopen, le pr. Boekwerk „Jaepie Jaepie". Thomas Buijsman 2e pr. Stereoscoop, Corn. Kool 3e pr. Boekwerk „Naerebout". Jacob Schrama Wedloop met hindernissen le pr. Boekw. „Maarten van den Visscher" Pieter Langeveld 2e pr. Zelfdrukkerij, Jan Kelderhuis 3e pr. Inktstel, Marius Dijt Korfballste partij. le pr. Boekw. „Badreisje van Cor Slung", Nelli Vermeulen 2e pr. Ansichtalbum, Neeltje Brouwer 3e pr. Pluche Naaidoosje, Trijntje v. d. Vis Korfbal, 2e partij le pr. Boekwerk „Juffertje Wildzang", Gijsje Gronert 2e pr. Boekenzeiltje, Truitje Wegman 3e pr. Pluche Werkdoosje. Treesje Flens De prijzen werden met een kort woord uitgereikt door Mevr. Hiddingh. Allen, die niets hadden gewonnen, bekwa men uit de Tombola een aardig prijsje. Intusschen was ook de baan voor Skating- Ring geopend in den tuin van den heer Flens. Wie zou daar geen kijkje nemen en wie, die een beminnaar is van schaatsenrijden heelt het kunnen nalaten eens een baantje mee te rijden Schaatsenrijden, .'t is bekend, is een vermaak dat zeer aanstekelijk werkt, en was hier nu al geen heusch ijs en waren er geen ijsschaatsen, de baan was prefect in orde en de schaatsen voldeden dienovereen komstig aan den eisch. De muziek Yan een flink draaiorgel vroolijkte dit aangenaam vermaak op. Des avonds werd een gecostumeerde ver lichte optocht gehouden, waarbij alweder het fanfarecorps zijn hooggewaardeerde diensten verleende. Die optocht was geheel eene verrassing er was hoegenaamd niets voorgeschreven, zoodat men op niets voorbereid konde zijn. Uitgezonderd de lichtstoet, waarvoor de comm, zorgde, boodt de optocht niet veel verrassends. Blijkbaar wordt door velen de bedoeling van zulk een optocht niet begrepen, of de gemakzucht is groot genoeg om maar anderen het werk te laten doen, on voor het grootste deel als bedillers optetreden. Was er dan niets te bedenken om voortestellen Kon Texel's toekomst niet figuurlijk worden worden voorgesteld door een locomotief of tramwagen b. v. Zou een groep winter vermaak er geen goede figuur in hebben gemaakt? Valt van landbouw, visscherij en van de verschillende ambachten niets voor te stellen Ons dacht van wel Toch ontbrak dat alles, en in plaats van mede te werken om een mooie, flinke op tocht saam te stellen, meenden velen het blijkbaar meer noodig om door het meeloopen met den stoet, in plaats van dezelve voorbij te laten passeeren, de daaraan deelnemenden nog te bemoeieiijken door een hinderlijk ge drang. Neen, de medewerking van het pu bliek valt voor dit deel der feestelijkheden niet te roemen. De weinigen die zich moeite en zorg hadden getroost, om aan den op tocht mede te doen, verdienen wel dubbel dank en allen een prijsje. Wij merkten in den stoet op GroepGeloof, Hoop en Liefde, Urker Visscherspaartje, Hulde aan de Nederlandsche viag, Een architect, Een clown, Een Turk. De landweer. In deze volgorde werden prijzen toegekend. De dag werd besloten met eene muziek uitvoering op de Groeneplaats, door het Fan farecorps, in de tent aldaar geplaatst. Door de goede zorg der commissie voor deze afdeeling, was de tent eenvoudig doch netjes versierd, en gelet op het bedrag wat hiervoor beschikbaar was, wij meenen zoo ongeveer „nihil", valt de zorg dier commissie zeker te prijzen en verdient zjj allen lof. Door verlichting was aan het marktplein veel tot versiering en gezelligheid toegebracht, terwijl het heerlijke weder veel publiek uit lokte daar te vertoeven. Werd in verschillende danslokalen de lief hebbers gelegenheid tot dansen gegeven, in den tuin van den heer Flens maakten velen gebruik om op de schaatsenbaan van des middags aan het Bal-Champêtre deel te nemen, dat tot laat in den nacht aanhield. De Tuin, goed verlicht, was yoor velen een aantrekkingspunt. Wij kunnen tevreden zijn over den feestdag van 31 Augustus, 't Kinderfeest is uitste kend geslaagd, 't Was een prettige dag, die meer dan eenige kermisdag, genoegelijk stemt. Aan feestcommissie en fanfarecorps een woord van welgemeenden dank. Naar ons wordt medegedeeld, werd de hengst „Adelbert II" van de afd. Texel der H. M. v. L. bij de te Beverwijk gehouden tentoonstelling, bekroond met den 3en prijs, zijnde zilveren medaille, en f 5 van de Ver- eeniging Ned. Paardenstamboek. Ter gelegenheid van den jaardag der Koningin zijn weder verschillende onderschei dingen toegekend. Wij stippen daaruit de volgende aan Tot Broeder in de orde van den Ned. Leeuw is benoemd de heer T. Buijs, postschipper te Cocksdorp. De heer C. H Hille, off. v. gezondheid bij het leger in Ned. Indië, is benoemd tot officier in de Oranje-Nassau orde. De eeremedaille, in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, is toegekend aan den heer C. Visser, Rijkshavenmeester op Vlieland. Oosterend, 31 Aug. Alhier zijn gelogeerd twee leden van de Britsche Ornithologische Union, de heeren C. B. Ticehurst en J. Leurs Bonhote, die werkzaam zijn met vogelkun- dige waarnemingen. Vooral die vogels, welke in Engeland weinig of niet voorkomen en hier thans verblijf houden, trekken in het bijzonder de aandacht. De heer Bonhote is bestuurslid van genoemde Union en heeft interessante kruisingsproeven gedaan met vo gels. Op het Londensch Ornithologisch Con gres, waarbij ook Nederlanders waren, heeft ZEd. daarover eene belangrijke voordracht gehouden onder het vertoonen van de bewijs stukken. Deze week lagen bij de sluis van „het Noorden" twee schepen te vlasladen, wat nog nimmer had plaats gehad. De behoefte aan eene goede los- en laadplaats doet zich daar meer en meer gevoelen. Den Hoorn, 30 Aug. Onder de leden der Doopsgezinde Gemeente alhier gaan stemmen op om de godsdienstoefeningen, welke altijd Zondagsnamiddags worden gehoudeD, voortaan des morgens te doen plaats hebben. De Kerk eraad zal hierover weldra een besluit nemen. Oudeschild, 31 Aug. Tal van vlaggen wapperden heden, of beter gezegd, waren ontplooid ter eere van de jarige Koningin, 't Was volop feest voor de schooljeugd en een mooi feest ook. In optocht en met vlaggen trok de jeugd door 't dorp, onder 't lustig gezang van toepasselijke liederen. Voor het hoofd der school, de heer C. Schaap, en diens personeel de heer Kroon en Mej. Dros, was heel wat werk aan den winkel. Zij mogen echter met voldoening op hun werk terug zien. Op het land achter de school, werden alleraardigste spelletjes om mooie pryzen uitgevoerd. In weerwil van de felle zonne hitte kampten meisjes en jongens om 't zeerst en de prijzen waren stellig welverdiend. Daarna volgde een tombola in de school en TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- hoel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertenlién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1