Gemeenteraad van Texel. Buitenland. LIJST van onbestelbare brieven, enz. Marktberichten. Pre dikbeur ten, alle kinderen togen welvoldaan, met een aardig prijsje huiswaarts. Eere aan het onderwijzend personeel voor de regeling en uitvoering, maar ook eere aan Mej. S. Backer en S. de Wijn, die zoo kostelijk zorgden voor de kleintjes der Bewaarschool. Yele ouders en belangstellenden'hadden gezorgd, dat deze jonge dames het kleine volkje onbe krompen konden onthalen en met een ge schenkje naar huis laten gaan. De Cocksdorp, 30 Aug. De weegbrug met bijbehoorend huisje is thans klaar. Ze is solide gebouwd en weegt zeer nauwkeurig. De zwaarste vracht, welke er op gewogen kan worden, bedraagt 5000 K.G. Ze zal voorloopig hoofdzakelijk gebruikt worden voor het wegen van suikerbieten. De heer T. Buijs Sen. ontving heden- namiddag uit Den Haag het verblijdend draad- bericht, dat hij tot Broeder in de Orde van den Ned. Leeuw was benoemd. Be Academie te Groningen, benevens de Nat. Historische verzameling, is Donderdag een prooi der vlammen gewordden. Het gebouw was niet verzekerd, evenmin de schatten welke er in geborgen waren. Handhaving van de woningwet. In verschillende Friesche gemeenten stoort men zich sedert eenigen tijd al heel weinig meer aan de Woningwet, een gevolg van de straf, aan overtreders opgelegd. In zekere gemeente waren een paar luitjes, die een nieuwe woning hadden laten bouwen. Zij hadden daarvoor geen machtiging gevraagd aan B. en W.; bij den bouw stoorden zij zich niets aan de door de wet gestelde eischen. Zij werden geverbaliseerd ende kan tonrechter veroordeelde ieder tot één gulden boete of één dag hechtenis. Het is te begrijpen, dat, met zulk een vonnis voor oogen, B. en W. er wel wat tegen opzien gebruik te maken van hun bevoegd heid om de niet aan de wet voldoende wo ningen te doen afbreken. En de overtreders betalen gaarne één gulden voor het niet na leven der voorschriften. Het is een aardig voordeeltje. (N. R. C.) Ook een ziekte. Een 20-jarig jongmensch, werkzaam op een levensverzekeringkantoor te Utrecht, is het slachtoffer geworden van een onbedwingbaren lust tot het maken van spoorreisjes. In den trein vond hij zijn hoogste genot. Veel spoor reisjes kosten echter veel geld en onze vriend bemerkte alras, dat zijn beurs de brui er aan gaf en geen kromme sprongen langer duldde. Van den nood een deugd makende, stelde hij zich in 't bezit van een werkmanskaart. Zijn hartstocht bleef hem vervolgen. En toen de uitstapjes wederom te veel in de papieren liepen, nam hij z'jn toevlucht tot een uiterste middel en reisde kosteloos op een kaart met een vervalschte handteekening. Het einde van het liedje zullen we binnen kort wel voor de rechtbank te hooren krijgen. Een geleerde telegrambesteller. Te Breda woont een man die een merk- waardigen aanleg voor de studie van vreemde talen heeft, aldus wordt vandaar aan de „N. Crt." gemeld. Hij bekleedt de bescheiden positie van telegrammenbesteiler en is nu ongeveer 50 jaar oud. In die halve eeuw levens heeft deze man, Boog geheeten, meer dan een dozijn talen aangeleerdHet lijkt ongelooflijk en toch ia het beslist waar, dat hij uitsluitend door eigen studie zich zoover die talen heeft eigen gemaakt dat hij ze schrijft en spreekt: Fransch, Duitsch, Engelsch Italiaansch, Spaansch, Deensch, Latijn, Grieksch Hebreeuwsch, Arabisch, Sanskriet, en het Spijkerschrift ontcijfert hij gemakkelijk. Doch behalve deze talenkennis is Boog ook nog bedreven in de cosmografie, sterrenkunde, de natuurkunde, de kunstgeschiedenis en in velerlei andere wetenschappen. Hij bezit een professorale bibliotheek en heeft ver scheiden reizen in het buitenland gemaakt. Herhaaldelijk zijn leeraars in talen bij hem om raad geweest, en voor een klassiek opge leiden directeur van het telegraafkantoor dichtte bij een afscheidsvers in het Grieksch. En deze man met zoo buitengewoon geoe fende hersenen en met zoo'n veelzijdige kennis loopt dag aan dag langs de straten tot het rondbrengen der telegrammen Men schrijft uit Veendam Een belangrijke kwestie in de Gron. en Drentsche Veenkolonién is thans weer de wedstrijd van aardappelrooimachines Belang rijk is zij, omdat telken jare met het begin van de campagne stakingen van rooiers niet uitblijven. De veenkoloniale Boerenbond bleef daarom niet zitten bij de provero resultaten van vorige jaren, met zijn prijsvraag omtrent rooimachines, maar ging zich in verbinding stellen met het technisch bureau van land bouwwerktuigen te Wagoningen. De direc- teur, de heer Lako, zegde medewerking toe, niet alleen, maar ook zijn steun aan resp. constructeurs. En zoo beeft thans in bijwezen van hem en de door den bond benoemde jury een beproeving van enkele machines plaats gehad. Een vreeselijk onheil had Zondagavond nabij Bolsward plaats Zekere v. d. A., tuinman, wonende to Leeuwarden, had zijn kinderen van Bolsward gehaald, en was met de tram weder vertrok ken. Onder den invloed van alcohol zijnde, werd geweigerd de vrachtprijs te betalen, zoodat, na herhaalde aanvrage, de conducteur genoodzaakt was hem er uit te zetten. Intus- schen werden de kinderen mee doorgenomen om evenwel met de laatste gelegenheid naai de familie terug te keeren, denkende dat hun vader wellicht daar weer zou zijn. Deze schijnt zich evenwel op de rails te slapen te hebben gelegd. Althans toen de laatste tram de Nijlanderzijl passeerde verkondigde een lichte schok, dat iets overreden was en onderzoekende vond men het deerlijk mis vormde lijk van den ongelukkige. Men stelle zich de gewaarwording dei- kinderen voor, die in hetzelfde rijtuig werden teruggevoerd Wat de ondeugende jongens kosten. De tuchtschool, die te Yelzen zal worden gebouwd, zal ongeveer f 150,000 moeten kosten. Dat is er nog maar één. Komt in Europa en zelfs in Nederland af en toe een naaktlooper sporadisch voor, in Amerika is thans weer een geheele sekte van naaktloopers. Een zekere heer J. F. Scharp, die zich onder den naam van Adam als profeet heeft opgeworpen, is hun leider. Hij predikt het evangelie der naaktheid Onlangs trok hij te Oklahama City met 50 volgelingen, allen geheel ontkleed, door de straten. De heeren zochten naar den hof van Eden, die, volgens hun zeggen, aan de kust van den Stillen Oceaan ligt. Eenige mijlen buiten de*stad moesten ze echter van koude en uitputting hun zoekerij opgeven en werden ze door de politie ingerekend. Menschelijke nestbewoners. De minst ontwikkelde menschen vindt men waarschijnlijk bij een stam onder de bosch- bowoners van Australië. Zij hebben niet het minste begrip van huizen bouwen, zelfs niet van de ruwste hut. Reizigers, die dat wereld deel bezochten, verhalen wonderlijke geschie denissen van dit nestbouwend volk, dat de wildernissen bewoont. Zij vonden geheele huisgezinnen, die in het kreupelbosch nestelden als vogelsmaar hunne nesten zijn niet zoo zorgvuldig en kunstig gebouwd als die van onze gevederde vrienden. Een nieuw gevaar. De directeur van het instituut Pasteur te Konstantinopel heeft onlangs gevonden en bekend gemaakt, dat ratten en muizen bij zonder vatbaar zijn voor hondsdolheid. Zij kunnen dus ook in dat opzicht, behalve als verspreiders van andere ziekten, gevaarlijk worden. De kans dat men door zulk een dier gebeten wordt, is wel niet heel groot, maar een enkele ervariDg had het gevaar toch reeds bewezen, en als het ooit voorkomt, is het dus zaak dat men de wood aanstonds en zorgvuldig laat behandelen, in ieder geval, omdat de dolheid van het dier wel haast nooit te constateeren zal zijn. Een zesling. In Amerika is alles mogelijk. In „de Stan daard", een Hollandsch blad, dat te Grand Rapids (Mich.) wordt uitgegeven, lezen we Te Kingston, in Williams County indezen staat, is door eene negerin geboorte gegeven aan zes kinderen. De kinderen zijn welge vormd en allen nog in leven. KONINGINNE JAARDAG. Namens de feestcommissie aan den Burg werd gisteren een telegram van gelukwensch gezonden aan H. M. de Koningin. Bij den Voorz. kwam daarop heden telegrafisch een dankbetuiging in, door den adjudant namens H.M gezonden. aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e helft der maand Augustus 1906. Mevr. Bremer Oosterent Leiden, 31 Aug. Ter markt werden heden aangevoerdStieren 83 stuks f 105 a f 345 Kalf- en Melkkoeien 212 stuks f 152 a 1264; Varekoeien 162 stuks f 97 a f 108. Vette Ossen en Koeien 195 stuks f 183 al 297. 54 Gras kalveren 1 34 a f 62. Kalveren (vette) 61 stuks 143 a 185, Kalveren (magere) 15 stuks 1 8, a 1 16,Schapen (vette) 556 stuks 1 27.— a 1 31. Schapen (weide) 440 stuks f 19.a 26,Lammeren 666 stuks f 11.at 17. Magere Varkens 210 stuks f 17,- - a 1' 43, Vette Varkens f a et. per K.G. Biggen 316 stuks f6 A 13, Paarden 0 stuks af—0. Veulens.0 stuks f af Schagen, 30 Aug. Aangevoerd: 4 paarden f 60 ai 150; 20 Stieren 1 90 a f 200 101 Gelde- koeien f 140 a f 210; 40 Kaltkoeion f 160, f 280; 35 Nuchtere Kalveren f 8 a 23,— 500 lammeren f 14 a 122,00 550 schapen f 16 a 1 32—; 8 Varkens f 14,a 116 30 Vette Varkens 44 a 50 cent per kg.63 Vette Kooien 1 180 a f 300; 0 Graskalveren f af 95 Biggen f6 a f 11.Boter f 1,05 a f 1,15 per K.G.Kipeieren 1 3,75 a 1 4.25. Zondag 2 September 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Koog. Geen kerkdienst. Oudeschild. Voorm. 10 uur Ds. Met. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Schroder. Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Roosoboom. Nam, 3 uur ds. Roosehoom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Scherpenhuysen. NED. PROTESTANTENBOND, afd. Oosterond 's avonds 7 uur Ds. Scherpenhuyson. Woensdag 5 September. Oudeschild. 's Middags 12 uur Huwelijks inzegening. Ds. Bosch van Helder. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 25 Aug. tot en met 31 Aug. 1906 ONDERTROUWDGeene. GETROUWD Jan Lucas van don Borg (do Waal) on Guurtje Backer (Oudeschild.) GEBORENGeene. OVERLEDEN Riebolt de Vries, oud 62 jaar woduwn. van Geortjo Snoek (Helder.) 30 Augustas 1006, voormiddag» half 11. Voorzitter de Heer Hiddingh, Burgemeester. Tegenwoordig de Ileeren Dikkers Keijser, Koning, Bakker, Mets, Lap, Over, Langcvcld, Zijm en Dros. Afwezig de heer Keesom. Secretaris de heer Ruibing. Na opening der vergadering worden de notulen dor vorige vergaderi ig gelezen en onveranderd goedge keurd. Daarop stelt de Voorz. voor als punt 0 der agenda alsnog Ie behandelen een paar aanvragen om afschrij ving Iloofdelijken Omslag en als punt 10 een aanvraag om vergunning tot bouwen. Hiertoe wordt besloten. I Mededeelingen. Ingekomen stukken. De Voorz. deelt thans mede dat is ingekomen een schrijven van Mej. A. G. Rab, meldende dat zij hare benoeming tot Onderwijzeres in de nuttige handwerken aanneemt en die betrekking 1 September a. s. hoopt te aanvaarden; een missive van H. H. Ged. Staten: goedkeuring kohier Schoolgeld; een bericht van H. H. God. Staten, dat bij hun college geen bezwaar bestaat tegen verhooging jaarwedde van den havenmeester. II Aanbieding gemeente-begrooting uoor het jaar 1907. Deze begrooting hebbende als eindcijfer van ontvangst en uitgaven f 62027.15 wordt gesieid in hand»n van de heeren Dros, Over en Langeveld, om haar na te zien en advies uit te brengen, terwijl een ander exem plaar bij de leden van den Raad zal circuleeren. III Vaststelling rekening Algemeen Armbest., ouer het dienstjaar 1905. Volgens het rapport der Commissie van onderzoek had deze geen aanleiding gegeven tot op-of aanmerking, zoodat werd voorgesteld de rekening goed te keuren. Met algemcene stemmen werd hiertoe besloten. Eindcijfers waren: Ontvangsten f4593.-11' Uitgaven 4751.60 Nadeelig saldo f 158.1S' IV Vaststelling Gemeente-rekening ouer het jaar 1905. Ook hierbij had de commissie geen aanleiding tot aanmerkingen gevonden. Zij adviseerde tot vaststelling tot eeu bedrag van Ontvangsten f 56701.11' U itgavcn 57616.80' Nadeelig saldo 912.69 De heer Dros zegt dat de commissie wel geen aan merkingen heeft, doch toch gaarne nog eenige inlich- ticlitingen omtrent die rekening zou willen ontvangen. Eerslens werd inlichting gevraagd op een klein ver schil tusschen mandaat- en uitbetaald salaris van enkele onderwijzers. De secretaris zegt dat dit het gevolg is van de ver andering van geschatte huurwaarde van vrije woning, waardoor f 1,meer moest worden afgehouden voor pensioen, 2 van de met f 50 verhoogde huurwaarde. Nog werd gevraagd waarom de begrooting van onder wijs ongeveer f 1000 te hoog geraamd kon zijn, een wel wat al te groot verschil. De Secretaris verklaart dit uit de omstandigheid dat die begrooting moest worden opgemaakt naar de reke ning over 1903. Eindelijk wordt er nog op gewezen dat de numme ring in de boeken en de bijlagen niet steeds klopte. De Voorz. zegt, dat men den gemeente-ontvanger daarop attent zal maken. Met algemcene stemmen wordt hierop de rekening vastgesteld. V Voorstel Burgemeester en Wethouders aan gaan geldleening. Met het oog op de waarschijnlijk nog dit jaar uit te keeren subsidie van f 1000 ten behoeve der ver harding van den weg door Burger-Nieuwland, alsmede voor de uitgaven noodig voor de demping en rioleering sloot achterom, aanvulling rioleering einde Waaldcr- straat en kosten te maken ten behoeve der volksge zondheid te Oudeschild, was een totaal bedrag van f 2000 noodig. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten tot het aangaan van eene geldleening voor dat bedrag tegen hoogstens i'/, 'sjaars met jaarlijksche aflos sing van f 250. VI Verzoek K. Duinker in erfpacht te mogen ontuangen een gedeelte hauenterrein. Aangezien door den Raad in Maart 1892 werd be sloten geen grond aan het haventerrein meer af te staan, stellen B. en W. voor afwijzend op het adres te beschikken. Door de heeren Mets en Zijm wordt er echter op gewezen dat de inwilliging van het verzoek beslist geen bezwaar kan opleveren. Door den heer Keijser wordt opgemerkt, dat het tramvraagstuk zooals adressant beweert, nog niet van de baan is. Besloten wordt ten slotte het verzoek onder bepaalde voorwaarden (van ontruiming b. v. wanneer de gemeente- het terrein noodig mocht hebben) toe te staan. VII Verzoek eeruol ontslag onderwijzer P. J. Quakkelaar. Wordt verleend tegen 1 Oct. a.s. De Voorz. deelt verder mede, dat bereids aan den minister kennis was gegeven van het gevraagde ontslag. De heer Langeveld vraagt of roods eene oproeping werd gedaan voor een onderwijzer en of daarbij is ge dacht aan de landbouw-akte. De Voorz. antwoordt, dat nog geene oproeping werd gedaan, maar het antwoord van den Minister werd afgewacht. VIII Verhooging jaarwedden uan den Burge meester en uan den Secretaris. Een bepaald advies werd in deze niet door B en W gegeven. AHeen werd medegedeeld dat wat de ver hooging jaarwedde Burgemeester aangaat, deze zich van stemming had onthouden en de eene wethouder voor, de andere tegen verhooging was; terwijl voor verhoo ging jaarwedde Secretaris de verhouding was 2 voor, 1 tegen. De voorz. wenseht nu dit punt aan de orde is, de vergadering even te verlaten en den oudsten wet houder voor dien tijd het presidium te geven, ook de Secretaris zou zich dan kunnen verwijderen zoodta er over de verhooging van zijn jaarwedde gesproken zou worden. De burgemeester verlaat hierop de vergadering. De heer Dros meent dat de verhooging der beide jaarwedden boven de draagkracht der gemeente gaat en acht de salarissen, ook dat van den sccr., voldoende. De heer Zijm zegt dat bjj voor een bekwaam, flink burgemeester, een traktement van f 2000 nog niets te veel zou achten, maar in dit geval tegen te zullen stemmen. De heer Over zegt tegen te zullen stemmen en hij wenseht zijn stem te motiveeren. Als bij ienand wil bcloonen, zegt spr., dan vraagt bij eerst of do persoon zulks waard is, of hij geschikt is voor zjjn taak. Naar spr. oordeelt is de burgemeester iemand van wion zeer weinig kracht uitgaat, met weinig overtuiging en niet de man van het initiatief. Spr. meent zoo te kunnen spreken, omdat hij overtuigd is, dat het grootste deel der gemeentcnaren het met hem eens is. De waarn. voorz. merkt op, dal niet uit 't oog moet worden verloren, dat hier geen sprake is van een bepaald persoon maar van den burgemeester in 't algemeen. Verder verklaart spr. dat door hem in de vergadering van B en W ook tegen was gestemd, omdat er naar spr. meent geen redenen lot verhooging zijn en do gemeente dus onnoodig op onkosten zou worden gejaagd. Wat den secretaris aangaat was door spr. toen ook nog er op gewezen dat aan dezen reeds was vergund eene nevenbetrekking waar te nemen, waardoor diens inkom sten verhoogd waren. De heer Bakker kan niet met verhooging van salaris van den burgemeester meegaan, omdat diens salaris reeds verhoogd wordt door de emolumenten der Strandvonderij. Door den heer Dikkers wordt er op gewezen, dat de verhoogiüg van het traktement van don burgem. sleehls f 50 bedraagt, terwijl wat don sccr. aangaat, spr. meent te moeten wijzen op de duurdere levensbehoeften en de hoogero levensstandaard. De draagkracht der gemeente was volgens spr. goed genoeg om die verhooging te kunnen verleenen. Vroeger was een verzoek om sa- larisverhooging ingekomen van de onderwijzers, wel van de hand gewezen, maar als de ouderwijzers volgens spr. niet zoo dom waren geweest en bloe te vragen, inplaats van elk afzonderlijk, zou zeker niet ieder verhooging geweigerd zijn. De heer Zijm wijst er op, dat het streven naar lots verbetering tegenwoordig algemeen is, doch volgens spr. moest dat niet van boven af, doeh van onder af geschie den en zou zeker eerst de ambtenaar Jonker voor een salarisverhooging in aanmerking komen. De Voorz. zegt flat dit niet ann de orde is, doch dit wel eens in geheime vergadering kan worden besproken. Hierna brengt spr. eerst in stemming het voorstel salarisverhooging burgemeester, hetwelk met 9 tegen 1 slem, die van den heer Dikkers, wordt verworpen. Nadat de heer burgemeester weder ter vergadering was verschenen, wordt ook het voorstel salarisverhooging secretaris in stemming gebracht en eveneens verworpen met 9 tegen 1 slem, die van den heer Dikkers. Thans kwamen in behandeling verzoeken om terug gave Hoofdelijken Omslag wegens vertrek naar elders, ingekomen van de heeren J. K. G. Muller en pastoor Buijsman. Beide verzoeken worden toegestaan. Eveneens werd toegestaan het verzoek van den heer H. Elens tot het bouwen van een houten schuur in den polder Eierland. Bij de rondvraag, die thans volgde, betoogt de heer Dros het wenschelijke om het voetpad te de Cocksdorp voor fietsen te verbieden. De voorz. zegt dat ook de rijksveldwachter reeds daar op gewezen heeft en dat men het in overweging zal nemen. Do heer Langeveld vraagt verklaring van de omstan digheid dat niel alle uitbetalingen door den gemeente ontvanger geschieden, doch meerdere quitanlies voor uitbetalingen voorkomen, getcckend Van der Poll of Ruibing. De voorz. zegt, dat kleine postjes van hoogstens f3 door Van der Poll worden uitbetaald, terwijl sommige hoogere posten, geteekend Ruibing, betrekking hebben op verschotten. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorz. de vergadering.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2