N°. 1980. Donderdag 6 September 1906. 19d0 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Overzicht van de Week. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB&DE ROOIJ, Parkstraat Bdeo op Texel. Dit bl id verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den iixjao 30 Cts. Franco per post door ge heel Nbdebland 45 Cta. Naar Amerixa en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cta, per nummer. V HERIIALINGS ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat vanaf 1 October tot en met de maand Maart a.s. in deze gemeente gelegenheid zal be staan tot het ontvangen van herhalings-onderwijs, welk onderwijs zal worden gegeven, op Woens dag en Zaterdag van iedere week van des nam. 2 tot 4 uur, op de O, L. Scholen te den Burg, Ooster end en de Cocksdorp, terwijl die gelegenheid op de overige O. L. Scholen eveneens wordt openge steld wanneer zich aldaar minstens zes leerlin gen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers, die hunne kinderen het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn ver plicht daarvoor aangifte te doen bij de Hoofden der O. L. Scholen, tusschen 1 en 15 September n.S. onder duidelijke opgave hunner naam en woonplaats, alsmede de juiste namen hunner kinderen of pupillen, en onder overlegging van het vaccine-bewijs. De leerlingen mogen den leeftijd van 16 jaren niet hebbeu overschreden bij de aanvang van den cursus, alzoo op den len October. Het schoolgeld bedraagt f 0,40 per leerling en per maand; voor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin, die gelijktijdig het herbalings-onderwijB volgen, bedraagt voor iedere leerling het school geld 10,20 per maand. Voor minvermogenden is de helft van de hiervoren genoemde bedragen verschuldigd, terwijl bedeelden en zij die, hoewel niet bedeeld, onvermogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zijn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslissen, wie ten aanzien van de hierboven genoemde bepalin gen, als minvermogend en als onvermogend zijn te beschouwen. Texel, den 4 September 1906. Burgemeester en Weth. voorn., HIDD1NQH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. LOSLOOPEN VAN VEE. De Burgemeester van Texel herinnert belanghebbenden aan het bepaalde vervat in art. 102 lit. a. der Verordening van Politie voor deze gemeente luidende liet is verboden, tenzij na verkregen schrif telijke toestemming van Burgemeester en Wethouders, rammen ouder dan één jaar, anders dan voorzien van twee spannen en rammen beneden den ouderdom van één jaar anders dan voorzien van een span, van 1 September tot 1 October in de weide te laten loopen. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25.— Texel, den 4 September 1906. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. 26 Aug. 2 Sept. Geen der maanden, die een vrooljjker uitvaart heeft dan Augustus. Als de laatste dag van haar zonnig leven aan den hemel wenkt, klinkt haar roep over veld en beemd langs de wogen van eenzame dorpen en de straten van drukke steden „Ontplooi de vlaggen, volk van Nederland, uw Koningin verjaartLaat er vreugde zijn in uwe huizen, vreugde in uwe woonsteden, vreugde in uwe harten vooral! En wij, wij laten de driekleur vroolijk wapperen als we liefde hebben voor onze Landsvrouwe, de laatste spruit uit het doorluchte Oranjehuis, trekken het feestkleed aan en zooken genot in alles wat de Oranjedag te genieten geeft. En als Augustus haar taak heeft volbracht, als wh in feestzaal of feesttuin den dag in vroolijkheid besluiten, als de laatste nagalm van het knallend vuurwerk is weggestorven dat wij ter eere onzer Vorstinne hebben afgestoken of zagen afsteken, legt z\j haar hoofd neer en met een lach op heur vrien delijk gelaat, fluistert ze haar afscheidsgroet en laat zich neorzinken in de werold van 't voorbije. Ook nu is weder haar afscheid zoo geweest, want in tal van plaatsen is onze nationale feestdag weer met opgewektheid en dankbaarheid gevierd. Niet alleen in onze groote steden ook in kleinere en zelfs in menig dorp. Ik acht dat een verblijdend bewijs van de liefde die het vaderland voor zijn Vrouwe bezit, de liefde die Haar, wier leven ook niet enkel vreugde was, kracht en moed zal geven voor Haar verheven maar nochtans moeie- lijke taak en ook tot wederliefde zal nopen voor Haar volk. Vorstin en volk zijn één. Er loopt door heel 't verleden een hechte liefdeband, die reikt tot in het heden, Oranje en 't Vaderland verbindend Dankbaarheid legde dien band, dankbaarheid voor wat de Oranje's voor Neerland deden. o Geachte lezer, lieve lezeres, ge neemt het me niet kwalijk nietwaar, dat ik als vurige Oranje klant, mijn hart even uiting gaf? Gaarne zou ik nog op het stramien van Vorstvereering verder hebben geborduurd, maar ik mag niet te uitvoerig worden en ik heb een voorbeelde- looze vrees voor de onbarmhartige redactieschaar. Anderen meer prozaïschen onderwerpen zij daarom thans onze aandacht gewijd. Prozaïsche onderwerpen zeg ik en dat is niet gelogen. Want er scheen de afgeloopen week wel een vergaderingwoede te heerschen en wat is voor 'n journalist nu prozaïscher dan vergaderingen bij te wonen en daarvan verslag te moeten doen?— en wat is er nu denkbaar, dat het leesgrage publiek eerder in een prozaïsche stem ming kan brengen dan menig verslag? Uit dien hoofde voel ik dan ook bedroefd weinig neiging om dit artikel met verslagen te vullen: Het worde mij vergeven. Ik zou warempel ook niet weten waar aan te vangen en waar te eindigen als ik u kondschap moest doen van alles wat er op respectievelijke vergaderingen en vergaderingtjes afgepraat, af gehamerd of afgehandeld werd. Want er waren nog al wat vergaderingen bedoel ik. Zie maar eens m'n lystje. Te Brussel kwam bijeen het 29e Ned. Taal- en Letterkundig congreste Alkmaar vergaderde de Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar onderwijste Amsterdam hield de Nat. Christ. Geh. Onthouders Ver. haar 26e jaarvergaderingte Deventer kwam de Volksbond zamenUtrecht was de gastvrouw van den Ned. Politiebond te Amsterdam ver gaderde de bond van vrouwelijke verloskundigen te Beverwijk kwam de Hollandsche Maatschappij van Landbouw bijeenom niet te spreken van de kleinere corporaties die hier en daar gehouden werden. We mogen dus aannemen dat door de sluizen der welsprekendheid heel wat woorden- golven gespoeld zijn en ons gelukkig achten als we er droog afgekomen zijn. Evenwel, al moge het vergaderen in dezen tijd van het jaar voor ons weinig bekoorlijks hebben, waar deze dagen zooveel vergaderingen brachten, is het opnieuw een bewijs dat ook in ons goede vader land een opgewekt vereenigingsleven heerscht en dat moet worden op prijs gesteld, waar ver eenigen nu eenmaal een eisch des tijds is. 't Waren niet alleen de vergaderingen, die de zer dagen onze aandacht vroegen, ook een andere minder heugelijke gebeurtenis nam onze gedach ten in beslag. Ik bedoel de omvangrijke ramp, die de stad Groningen Donderdagavond trof toen zij haar statig academiegebrouw met deszelfs kostbaren inhoud in vlammen zag opgaan. Een gebeurtenis, die niet alleen in de stad zelf ont zetting teweegbracht, maar in het geheele Noor den van ons land en zelfs daarbuiten met leed wezen werd vernomen. Dat is dan ook een ramp van niet geringe beteekenis. Meer dan wel op pervlakkig lijkt is de arbeid der Groningsche Hoogeschool ten zegen geweest voor het afgele gen Noorden. De universiteit die over zulke bekwame krachten beschikt, verkeerde in een tot blijdschap stemmenden bloei en het is niet on mogelijk dat de ramp der vorigo week een tijd lang nadeelig zal nawerken. Gelukkig wordt met kracht gewerkt om te voorkomen dat de belangen der studeerende jeugd worden geschaad, Onze beste wenschen voor de Groninger mannen van energie. Moge op de puinhoopen van het oude gebouw spoedig een nieuwe inrichting voor Minerva's zonen verrijzen. Toch is er veel ver loren dat moeilijk weer goed te maken zal zijn. Denken we maar alleen aan het eenige museum dat de vrucht was van jarenlange arbeid en ge heel vernietigd werd. o— Potsdam en Berlijn hebben Dinsdag druk ge vlagd ter gelegenheid van den doop der jonge spruit van het Kroonprinselijk Echtpaar. De plechtigheid had plaats in eerstgenoemde stad in de tot doopkapel ingerichte Jaspisgalerij van het nieuwe paleis De opperhofprediker Dryander voltrok de plechtigheid na eene rede en doopte den jonggeborene met de namen Wilhelm, Frie- drich, Franz, Jozeph, Christian, Olof. Als ge bruikelijk werd water uit de Jordaan gebezigd. De doopeling hield zich als van zijn waardigheid bewust en onderscheidde zich daardoor van zjjne lotgenooten dat hij niet een groote keel opzette ofschoon de beproeving bijna een half uur duurde. o Onder onze benijdbare medemenschen mogen de Russische regeeringspersonen stellig niet ge rekend worden, 't Moet dunkt me, geen prettig gevoel zijn zich geen oogenblik zeker te weten van zijn leven, 't leven dat toch zoo gaarne ge leefd wordt. En van de „hooge oomes" in Va dertjes rijk i# er geen enkele die met zekerheid kan zeggen dat voor hem geen geweldadige dood weggelegd is. Dat heeft de geschiedenis met Stolypin en Minn kort geleden opnieuw geleerd. Dat men in de Russische regeeringskringen dan ook onder den indruk van deze gruwelijke aan slagen verkeert is geen wonder en dat er geruch ten ontstaan als zou b.v. Stolypin 't bijltje er bij neerleggen evenmin. Dit bericht blijkt intus- schen niets dan een gerucht te zijn. Waarlijk met moet wel den hoed afnemen voor de man nen die in dergelijke omstandigheid niet van hun post loopen. Ik zou intusschen niet gaarne mijn plaatsje achter de schrijftafel met hun regeerings- zetel ruilen. Ook zou ik, geloof ik, nog liever met 'n pakje lucifers den boer opgaan in ons vredig landje dan te behooren tot 't Russische politiekorps. Want ook deze laatsten hebben een harden dobber sinds de revolutionairen ook hun aandacht aan hen begonnen te wijden. Thans is men bezig deze dienaars der H. Her mandad van een pantser te voorzien. Maar wat zal zoo'n pantsertje uitwerken tegen de kracht van een bom, die 'nhalf huis uit elkaar kan schudden en eenige dozijnen menschen aan flar den scheurt tegelijk? o— 't Balkanschiereiland, dat al jarenlang Europa stof tot ergernis geeft, toont zich weer eens een voorbeeld van schromelijke verwarring. De strijd gaat daar om Macedonië, dat zich nog in de hoede der Turken bevindt, maar waariD Roemenië, Bulgarije en Griekenland gaarne de lakens zou den uitdeelen en waartegen de Sultan al weinig vermag te doen, nu de mogendheden hem zoo de duimschroeven hebben aangezet. Macedonië nu heeft een lief allegaartje van bevolking: Turken, Grieken, Bulgaren en Koetzo Wallachen. Op het congres te Berlijn is Bulgarije tot een vorstendom verheven maar dit meent een hooger ideaal te moeten najagen. Het oud-Bulgaarsche Czarenrijk te herstellen, dat in de le helft der 15e eeuw een groot deel der Balkan omvatte is dat ideaal. Nu is het aantal Bulgaren in Macedonië overheerschend en deze meenen in een opstand het beste middel gevonden te heb ben het knellend juk van Turkije afteschudden. Daartegen komen de Grieken op, die meenen ook recht op Macedonië te hebben. Daardoor ontstond strijd tusschen Bulgarije en Griekenland, wel geen oorlog in optima forma maar toch een gespannen verhouding. Doordat Roemenië ook met Griekenland op gespannen voet leeft en de diplomatieke betrekkingen daarmede ver brak en Servië 't eens is met Bulgarije werd dit laatste vrij strijdlustig. Wat de gevolgen zul len zijn moet de toekomst leeren. Intusschen de Mogendheden zijn er ook nog. TEXEL, 5 SEPTEMBER 1906. De feestdag van 31 Augustus. Konden wij in ons vorig nummer nog geen melding maken van de toegekende prijzen aan de deelnemers aan den gecostumeerden optocht, ook thans moeten wij zulks achter wege laten teneinde de gebeurtenissen niet vooruit te loopentot aanvulling van de reeds COURANT.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1