N°. 1981. Zondag 9 September 1900. 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit bl vl verschuilt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge- .heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nommer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een witte pet en een rijtuigdop. HERHALINGS-ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat vanaf 1 October tot en met de maand Maart a.s. in deze gemeente gelegenheid zal be staan tot het ontvangen van herhalings-onderwijs, welk onderwijs zal worden gegeven, op Woens dag en Zaterdag van iedere week van des nam. 2 tot 4 uur, op de O, L. Scholen te den Bnrg, Ooster end en de Cochsdorp, terwijl die gelegenheid op de overige O. L. Scholen eveneens wordt openge steld wanneer zich aldaar minstens zes leerlin gen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers, die hunne kinderen het herhalings-onderwijs willen doen yolgen, zijn ver plicht daarvoor aangifte te doen bij de Hoofden der O. L. Scholen, tusschen 1 en 15 September a.s. onder duidelijke opgave hunner naam en woonplaats, alsmede de juiste namen hunner kinderen of pupillen, en onder overlegging van het vaccine-bewijs. De leerlingen mogen den leeftijd van 16 jaren niet hebben overschreden bij de aanvang van den cursus, alzoo op den len October. Het schoolgeld bedraagt f 0,40 per leerling en per maand; voor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin, die gelijktijdig hot herhalings-onderwijs volgen, bedraagt voor iedere leerliDg het school geld f 0,20 per maand. Voor minvermogenden is de helft van de hiervoren genoemde bedragen verschuldigd, terwijl bedeelden en zij die, hoewel niet bedeeld, onvermogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zijn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslissen, wie ten aanzien van de hierboven genoemde bepalin gen, als minvermogend en als onvermogend zijn te beschouwen. Texel, den 4 September 1906. Burgemeester en Weth. voorn., HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. LOSLOOPEN VAN VEE. De Burgemeester van Texel herinnert belanghebbenden aan het bepaalde vervat in art. 102 lit. a. der Verordening van Politie voor deze gemeente luidende Het is verboden, tenzij na verkregen schrif telijke toestemming van Burgemeester en Wethouders, rammen ouder dan één jaar, anders dan voorzien van twee spannen en rammen beneden den ouderdom van één jaar anders dan voorzien van een span, van 1 September tot 1 October in de weide te laten loopen. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25.— Texel, den 4 September 1906. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 8 SEPTEMBER 1906. Naioerk. Donderdagavond vergaderde de feestcomm. van het Kinderfeest 1.1. 31 Aug., tot afdoening harer zaken. Tot genoegen mocht worden geconstateerd dat de ün. toestand bevredigend was, zelfs een klein batig saldo aanwees. Bij deze gelegenheid werden tevens de prijzen aan de deelnemers aan den gecostumeerden optocht uitgereikt, als volgt le prijs: Groep „Geloof, Hoop en Liefde", 3 personen Louise Kikkert, Alida Kikkert en Hendrina Langeveld, ieder een boekwerk. 2e prijs: Groep „Urker visscherspaartje", broeder- en zusterpaar Piet en Louise Lan geveld, de eerste een boekwerk en sigaretten koker, de tweede een zilveren Broche. 3e prijs Groep „Hulde aan de Nederland- sche vlag", 3 personen Elize Bakker, Dieu- wertje Kooiman en Nelli Kuiper, ieder een doos luxe-post. Tot aanmoediging werden ook aan de overige deelnemers prijsjes uitgereikt en wel „Een Architecte", Maria de Waard, bekwam een zilveren armband, „Een Clown", Israel Vlessing, viel een por- temonnaie ten deel. „Een Turk" Eli Vlessing, verkreeg een paar stukken chocolade, en „De Landweer", C. Nieuwenhuizen, werd begiftigd met Sigareneen goede keuze, de landweer heeft al den tijd om een sigaartje in rook te doen opgaan. De werkzaamheden der commissie waren hiermede afgeloopenmogen allen die hun tijd en krachten er aan hebben gewijd, met voldoening terugdenken aan den dag van 31 Aug. j 1. Alweder lioog bezoek. In den loop dezer week werd onze gemeente weder bezocht door deskundigen op het gebied van waterwerken, 't Was niet minder dan de heer Inspecteur-Generaal van de Waterstaat, zoomede een Hoofdingenieur en een Inspecteur van de Waterstaat. Omtrent het doel van hun komst valt met zekerheid niets te zeggen, 't kan in verband hebben gestaan met haven of kanaalplannen, 't kunnen ook andere zaken zijn geweest, die hen Texel deden bezoekentoch zullen der gelijke bezoeken de behoeften voor ons eiland meer bekend maken. Donderdag werd ten Gemeentehuize alhier aanbesteed het leveren der verschillende Brandstoffen voor de O. L. Scholen en het Raadhuis alhier, gedurende 1906/7. De uitslag hiervan was als volgt Voor het Raadhuis S. Keijser Dz. f 104,35 J. Jac. Rab 102,75 Voor de Scholen A. Wuis, Oudeschild f 440, Paulus Vos 434,75 K. G. Brouwer 400,- De levering werd aan de laagste inschrij vers gegund. Geïllustreerde Gids voor de Tfoordzee-eilan- den is de titel van een boekske, dat door den boekh. van G. A. Evers te Utrecht is uitgegeven en waarvan ons een Exemp. ter recensie werd toegezonden. Met genoegen voldoen wij aan dit verzoek, dat ons des te gemakkelijker valt omdat het terrein, waarop de schrijver zich beweegt, voor een deel ons niet onbekend is. De Wadden-eilanden, zet de schrijver boven den aanvang van zijn schrijven, hetwelk be gint met de reis per stoomboot vanaf Den Helder, naar het grootste der Noordzee-eilan- den, Texel, waarvan hij veel wetenswaardig weet te vertellen, om verder de reis te ver volgen naar Vlieland, Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog en Rottumeroog, waarom trent hij zijn reisindrukken in aangename, leerrijke bewoordingen mededeelt. De naam van den schrijver wordt in het boekje niet vermeld, doch het is niet gewaagd te gissen dat het iemand is, op Texel zeer goed bekend, en, lettende op de veelvuldige mededeolingen uit het vogelenrijk, iemand die zich hiervoor bijzonder interesseert, en die tengevolge daarvan mededeelingen kan doen, welke aan de aandacht van velen ont snappen. Des schrijvers naam op te sporen, meenen wij niet noodig, doch met overtuiging mogen wij zeggen dat dit boekje een groote aan winst is voor het verkrijgen van meerdere konuis van onze Noordzee-eilanden, niet slechts hier, maar voor velen in den lande. Om die reden meenen wij de kennismaking met het boekske wel te mogen aanbevelen. Het met kennis van zaken geschreven werkje, voorzien van aardige kiekjes, zoomede van 'n kaartje van de besproken eilanden moge in veler handen komen, tot verrijking van kennis onze Noordzee-eilanden betreffende. De prijs van het boekje is slechts 50 Cts. en in den Boekhandel verkrijgbaar. Een nieuw Tijdschrift. Aan den Boekhandel werd dezer dagen ter kennismaking toegezonden een nieuw tijd schrift, getiteld „De Spiegel" weekillustratie voor het Christelijk gezin. Aangezien ook aan onzen Boekhandel een Ex. werd toegezonden, zijn wij in staat daar omtrent het volgende mede te deelen „De Spiegel" is een tijdschrift in formaat als „De Prins" en meer dergelijke tijdschrif ten, doch zooals boven gezegd, meer bijzonder voor het Christelijk gezin. De Red. zegt o.m. er van„Al wat in ons land of daarbuiten belangrijks gebeurt, vooral op Christelijk terrein, zal hier een plaats Yinden", enz. Verschillende mededeelingen, lieve verha len en mooie platen vormen den inhoud van dit proefnummer, dat er aangenaam uitziet. Nummer 1 verschijnt 22 September, no. 2 13 October d.a.v. en daarna iedere week een volgend nummer. De prijs is 75 ct. per kwar taal of 6 ct. per nummer. In onzen boekhandel bestaat gelegenheid zich op dit tijdschrift te abonneeren. Aankondiging. Na eene tweejarige rust is weder versche nen een Weekblad gewijd aan de belangen van Dilettantenvereenigingen, genaamd „Het Dilettanten-Tooneel", Uit den aard der zaak zal dit Weekblad zich bewegen op het gebied van tooneel, voornamelijk Dilettantentooneel, en alzoo voor liefhebberij-tooneelgezelschappen een goede vraagbaak kunnen zijn. Uitgevers zijn de heeren Sjoers en Jonker te Egmond aan den Hoef. Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Wij vestigen de aandacht op de in ons blad voorkomende advertentie, waarin de aangifte wordt opengesteld van leerlingen voor de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Aan deze school ontvangen de leerlingen vijf dagen per week en gedurende twee win terhalfjaren, telkens van 1 October tot 1 April les in de teelt van verschillende land- en tuin- bouwgewassen, van boomvruchten, bemesting, veekennis, veevoeding, zuivelbereiding en melkonderzoek. Men kan ook de lessen in één of meer van die vakken bijwonen. Zij, die de lessen in zuivelbereiding en melkonderzoek volgen kun nen zich daardoor volledig bekwamen voor de betrekking van melkcontröleur eener kaas- fabriek of fokvereeniging en voor de betrek king van kaasmaker eener Noord-Hollandsche kaasfabriek. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw stelt een beurs beschikbaar van f 100 voor ieder winterhalfjaar. Den 5 en 6 Sept. zijn van hier uitgevoerd 313 schapen, 47 lammeren, 3koeien, 3 paarden, 1 veulen en 4 varkens. Oost, 7 Sept. De leerlingen van de o. 1. school alhier maakten j 1. Woensdag in gezel schap van hun onderwijzer en van eenige ouders een rijtoer naar de Koog. De tocht werd gemaakt door Waalenburg, en terug over den Burg, met twee Zeeuwsche boeren wagens en twee jachtwagens. Goed weder begunstigde de reis, en dat de kinderen had den genoten bleek voldoende uit hunne op gewektheid bij de terugkomst. Dat het niet heeft ontbroken aan den noodigen en niet alle- daagschen mondyoorraad, spreekt wel vanzelf. TEXELSCHE COURMT.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1