Ingezonden Stukken. Marktberichten. nog 1 of 2 Wasschen aan huis. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Den Hoorn, 7 Sept. Zaterdag 15 Sept. wordt het hospitaal-kerkschip „De Hoop", waarop Ds. Visser alhier, dezen zomer eenige weken dienst gedaan heeft, te IJmuiden ver wacht. De Heer Visser hoopt dan Zondag 16 Sept. zijn dienstwerk hier te hervatten. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand Augustus ingelegd f 666,75 terugbetaald f 553,99. Het laatst uitgegeven boekje was no. 268. Prov. Staten. Bij de Donderdag te Haarlem gehouden stemming van een lid van de Prov. Staten verkreeg de heer Dr. J. Timmer 1847 stem men, de heer de Waal Halefijt 1646 stemmen. Dr. Timmer is alzoo gekozen tot lid der Prov. Staten. Kunstavonden den Helder. Op 13 September zal de reeks kunstavonden worden geopend met eone voorstelling van het bekende blijspel „Hofgunst", door de Kon. Vereeniging het Ned. Tooneel. De bekeDde tooneel-criticus van het N. v. d. D." schreef na de première van „Hofgunst" „Men moet het gezellige en onderhoudende en leuke blijspel zien, en het bewegen van het natuurkind, van het „enfant terrible" tusschen al de hofheeren en hofdames, wier ziel het is te kruipen en te intrigeeren, enz. In die duffe omgeving moet men dan Emma Morel zien, jong en jeugdig, lenteachtig, met vrijen oogopslag en vrij in haar spreken, enz. Zij speelt zóó jong, zóó aanminnig, frisch, zóó fier, zóó dapper, zóó blij en vroolijk, en zóó grappig, dat zij in „Hofgunst" stormen derhand aller sympathie heeft verworven. Moge het publiek ook van hier, op Donder dag in goeden getale opgaan. Dan toch zal het mogelijk zijn ook in de toekomst meer dergelijke gelegenheden aantebieden. Moeder en kind gescheiden. Dinsdagochtend stapte een dame, die met een kindje van een jaar of twee van Rotter dam naar Amsterdam reisde, even te Haarlem uit, om een ander kaartje te nemen. Dit duurde zóo lang, dat de trein zich nog vóór het instappen der moeder in beweging zette. De dame liep luid schreeuwende den trein na en moest worden teruggehouden. De chef seinde naar Amsterdam en daar werd alles terecht gebracht. Bond voor Staatspensioneering. Het Bestuur van den Bond voor Staats pensioneering heeft, ingevolge een besluit van de algemeene vergadering van den Bond, 69n circulaire gericht aan patroons- en werk- liedenvereenigingen en bonden in Nederland waarin dezen verzocht wordt het doel van den Bond een ernstig punt van bespreking te doen uitmaken en een motie aan te nemen en aan de Tweede Kamer te zenden. In die circulaire wordt gezegd In Duitschland moeten de patroons ook zelfs voor de losse arbeiders, de premie betalen. In Denemarken daarentegen wordt géén premie betaald, daar worden de pensioenen betaald uit de belastingen, dusdoor ieder naar draagkracht. De Bond voor Staatspensioneering meent, dat noch patroons noch arbeiders premie voor ouderdomspensioen moeten betalen, en wel om de volgende redenen le. Vele patroons hebben reeds moeite genoeg om het hoofd boven water te houden. Zij kunnen gewoonweg geen premie voor hunne werklieden betalen, en 2e. Tienduizenden arbeiders verdienen niet genoeg om van hun loon iets voor premie te kunnen missen. Zeer veel is er nog te zeggen tegen ver plichte premiebetaling voor ouderdomspen sioen, maar 't aangehaalde achten wij reeds voldoende. Slechts dit nog De Bond voor Staatspensioneering voert vooral strijd tegen een pensioen met ver plichte premiebetaling en wil de kosten ver kregen zien door de belastingen, voor alles naar draagkracht. „Wegneming van broodsgebrek op den ouden dag," zegt de Bond, „is 6en volksbelang waarvoor ieder Nederlander, naar zijn of haar vermogen of draagkracht, moet bijdragen en niet alleen de loontrekkende arbeiders moeten recht op pensioen verkrijgen, maar ieder Nederlander behoort gevrijwaard te zijn tegen broodsgebrek op den ouden dag, en dat recht moet voor ieder in de Wet zijn vastgelegd 1" Een 100-jarige predikant. Dinsdag vierde ds. Kerkhoffte Utrecht zijn honderdsten verjaardag, 't Spreekt vanzelf dat den beminden predikant heel wat blijken van belangstelling op dit zeldzame feest gewerden. Te Werkendam, waar ds. Kerkhoff van 1840 tot 1883, dus 43 jaar heeft gestaan, had zich een commissie gevormd ter her denking van dezen lOOsten verjaardag. De jubilaris ontving uit Werkendam een telegram van niet minder dan 950 woorden, teiwijl hem nog een prachtig bloemstuk en geschenken werden aangeboden. Hoe kras ds. Kerkhoff nog is, blijkt wel uit het feit dat hij op hoogen leeftijd nog trouw de reünies der Utrechtsche universiteit bijwoonde en verleden jaar zelfs nog zijn kiezersplicht heeft vervuld. Hij is trouwens nog in het bezit van al zijn geestvermogens. Het Vragenrecht. „Land en Volk" schrijftIn de a.s. zitting der Tweede Kamer zal ongetwijfeld het recht om vragen te stellen, naar Engelsche methode zijn toepassing krpgen. Bedriegen wij ons niet dan verwacht men daarvan een vermindering der interpellaties en een bespoediging der behandeling van zaken. Nu is het Nederlandsche Parlement niet zoo sterk in ledental als het Engelsche, maar dat honderd menschen, als ze goed nieuws gierig zijn, heel wat aan een regeering te vragen kunnen hebben, staat wel muurvast. Daarom zij, als afschrikwekkend voorbeeld hier vermeld, dat in do afgeloopen zitting van het Engelsche Parlement, niet minder dan 9071 vragen gesteld zijn. Alleen de heer Weir, een bekend Parle mentslid, stelde er 250 Doch als men een cijfer voor zich ziet als het Britsche, dan komt men er toe dien Engelschen kiezer gelijk te geven, die, ver nemende dat zijn afgevaardigde in één parle mentaire periode 150 vragen had gesteld, weigerde opnieuw zijn stem te geven aan een man, die, waar hij zooveel te vragen had, blijkbaar zoo weinig wist. Dus maar niet veel vragen. Waartoe de Kinderwet aanleiding geeft. In de vorige week liep zekere W. R. te Breda, met zijn negenjarig zoontje langs de Leuvenaarsstraat. Bij vonnis der arrondissements-rechtbank aldaar is W. R. uit de ouderlijke macht ontzet. De politie doet daarom alle moeite om het jongetje in handen te krijgen en het te doen opzenden naar een gesticht, alwaar voor eene behoorlijke opvoeding van den knaap zal worden zorg gedragen. W. R. wil echter zijn kind niet afstaan, hij verbergt het voortdurend en wanneer de politie het in handen tracht te krijgen, wordt de vader er door velen in geholpen den jongen hier of daar veilig te verstoppen. Toen W. R. met den bewusten knaap langs de Leuvenaarsstraat liep, meende de agent van politie Sch. van de gelegenheid te moeten gebruik maken om den knaap aan te houden. W. R. verzette zich daartegen met geweld. Hij haalde een lang mes te voorschijn en dreigde daarmee den agent van politie. Deze trok zijn sabel en op lijfsbehoud bedacht, diende hij W. R. eenige flinke klappen toe. Na veel moeite gelukte het de politie W. R. naar het bureau van politie over te brengen, waar procesverbaal tegen hem werd opgemaakt. Tijdens dit verzet plaats had, had het zoontje van W. R. gelegenheid er van door te gaan, zoodat de poging om den knaap in handen te krijgen, weer vruchte loos was. Onder den indruk van het oogenblik. Over den brand in het academiegebouw te Groningen wordt o.a. nog het volgende geschreven Hoezeer iemand in de eerste opwinding van den brand dingen kan doeD, waaraan hij zeker bij kalme tijden niet zou denken, blijkt o.a. daaruit, dat men in de kerk onder de voorwerpen, die in de eerste plaats uit het brandende gebouw gered en daarna geborgen waren, gevonden heeftbrandbluschgranaten. Veeverloskundigen. Even als vorige jaren nam de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier ook nu weder de opleiding van veeverloskundigen ter hand. Personen met een gezond gestel en eeDige geschiktheid, die zich onder leiding van den heer J. Pronk te Warmenhuizen wenschen te bekwamen tot het verlossen van vee, kunnen zich in persoon vervoegen te Alkmaar, in het Café Central, op Zaterdag 15 September, des middags 12 ure, voorzien van bewijzen van geschiktheid. Leergeld betaalt do Vereeniging, verblijf kosten en gereedschappen komen voor reke ning van den leerling De secretaris der vereeniging W. Teengs te Alkmaar geeft gaarne inlichtingen. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 1 Sept. tot en met 7 Sept. 1906 ONDERTROUWD: Albort Dros (Amersfoort) en Elisabeth Keijsor (den Burg) GETROUWD: Ludovicus Elizo Mari Klaar (Maasdam) en Antje Roeper (Oudeschild), Kornelis Kramer (Leiden) en Josina Boon (den Burg). GEBORENPieter, zv Gerrit van der Vis en Antje Kooiman (den Burg), Biem zv ADthonie van der Vis en Pietje Brans (Oosterend), Cor nelia Aagje dv Frederik Halsema en Frouwtje Gielis (Eierlnnd), Edwin Adolf, zv Leonardus Johannes Timmermans en Margaretha Ver- mue (Eierland). OVERLEDENGeene. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Oudeschild, Texel, 6 Sept. 1906. Mijneheeren. Gelieve onderstaande rectificatie in het eerst volgend nummer uwer Courant op te nemen. In het Raadsverslag van 30 Augustus laat u me zeggen dat ik het voor een fiink en bekwaam Burgemeester niet te veel vind, een tractement van f2000 maar in dit geval tegen zou stemmen. Het was den heer Dros die in dien geest sprak, waarop ik heb geantwoord, dat met hem eens te wezen indien de Burgemeester geen eigen middelen heeft. Den heer Dros, zoo min als ik, wilde daarmede iets krenkends voor deze Burge meester zeggen. Ik kan en wil die uitdrukking niet aanvaarden. Van verschillende zijde was me reeds gezegd, dat uw verslag abusief was, doch ben gister eerst in het bezit van uw Courant gekomen. Bij voorbaat mijne dank. Achtend UEd dw. C. ZIJM Tz. Wij maken geen bezwaar het bovenstaande optenemen. Dat wij, gehoord onzen verslaggever, daarop niet in tegenspraak komen, gelieve men echter in geen geval te beschouwen als „die zwijgt stemt toe", doch ons dacht't is zoo al welletjes.Red. Leiden, 7 Sept. Ter markt werden heden aangevoerdStieren 63 stuks f 93 a f 430 Kalf- en Melkkoeien 84 stuks f 148 a f 261 Varekoeien 62 stuks 92 a f 102. Vette Ossen en Koeien 195 stuks f 183 a f 297 104 Gras kalveren f29 a f73. Kalveren (vette) 57 stuks f46 a f103, Kalveren (magere) 19 stuks f 7,— a t 15,Schapen (vette) 670 stuks f 27.— a f 31. Schapen (weide) 433 stuks f 19.a 26,Lammeren 789 stuks f 13.a f 18. Magere Varkens 252 stuks f.16,-- a f 42, Vette Varkens faet. perK.G. Biggen 400 stuks f 6 A 13, Paarden 0 stuks a f 0. Veulens 0 stuks f af Sehagen, 6 Sept. Aangevoerd: 10 paarden f 99 a 1 18020 Stieren f 100 a f 200; 20 Gelde- koeien f 140 a f 210; 30 Kalfkoeien f 160, f 285; 34 Nuchtere Kalveren f 12 a 27,- 400 lammeren f 15 a f20,00 560 schapen f 16 a f 32—; 7 Varkens f 13,a f 15 24 Vette Varkens 46 a 52 cent per kg.95 Vette Koeien f 180 a f 300; 0 Graskalveren f af 32 Biggen f8 a flO.Boter f 1,20 a f 1,30 per K.G.Kipeieren f 3,75 a f 4.25. Zondag 9 September 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uurDs. Schroder. Waal. Nam. half 3 Ds. Kramer. Oudeschild. Voorm. 10 uur Ds. Met. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Schroder. Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Kramer. Coclcsdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barende. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Scherpenhuysen. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur Ds. Scherpenhuysen. Ondertrouwd ALBERT DROS, Werktuigk. Electro-Ingenieur te Am ersfoort, EN ELISABETÜ KEIJSER. Receptie Weverstraat 9 Septembor. Amersfoort, e a Texel, 6 8°Ptember- Eenigsto kennisgeving voor Texol. Getrouwd; L. E. M. K L A A R, Burgemeester van Maasdam, A. ROEPER. De Heer en Mevrouw KLAARRoeper, betuigen bij deze, ook namens woderzijdscho familie, karteltjken dank aan allen, voor de bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden belangstelling. Oudeschild 5 September 1906. M. VAN DER VISde Waard, Waal, vraagt: uan 2 tot 4 uur. EN

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2