N°- 1982. Donderdag 13 September 1906. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Overzicht van de Week. Dit bind verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bürg op Texel. invordering '8 RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat de kohieren no. 5 en 6 der Personeele belasting over het dienstjaar 1906, invorderbaar verklaard op den 8 September 190b, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden yoet, te voldoen. Texel, den 11 September 1906. De Burgemeester, HIDDINGH. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Ferdinand Friedrich Kaczor, te Oudeschild alhier om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie D, No. 856 een broodbak kerij te mogen oprichten door hen is ingewilligd. Texel, den 11 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH, TEXEL, 12 SEPTEMBER 1906. De afdeeling „Texel" van het N. O. G. hield j.l. Zaterdag eene goed bezette verga dering in „de Vergulde Kikkert". Bij de opening werden alle aanwezigen welkom geheeten en inzonderheid de Heer Burgemeester, die de vergadering met zijne tegenwoordigheid vereerde. Nadat de notulen werden gelezen en goed gekeurd en enkele ingekomen stukken waren behandeld, deed de Heer P. Haremaker ver slag van de handelingen der Algemeene Vergadering, gehouden te Venloo, welke vergadering door hem als Afgevaardigde werd bijgewoond. Met veel genoegen werd naar dit uitvoerig en zeer correct verslag geluis terd. Applaus en dank van den Voorzitter volgden. Door den Heer J. de Jongh werd nu ingeleid het onderwerp „De salarisbeweging in ons land." De inleider deed het naar aanleiding eener brochure van Hilversumsche onderwijzers „Hoe een beweging tot verbetering van salaris kan gevoerd worden Hieruit bleek, dat men in Hilversum eene regeling heeft, zoo goed als bijna nergens. Wenschelijk zou het zeker zijn, wanneer ook in onze gemeente iets dergelijks kon tot stand komen. Na een aangename discussie over dit onder werp, werd besloten, om drie Texelsche onderwijzers uit te noodigen, die zullen over denken en becijferen, op welke wijze men hier tot eene betere regeling kan komen. De Heeren J. de Jongh, W. Heeroma en W. R. van Douwen werden hiervoor benoemd. De beide eersten, ter vergadering aanwezig, hadden geen bezwaar. Besloten werd, dat de volgende vergadering zal gehouden worden op 1 Dec. a.s. De Heer P. Haremaker zal dan een onderwerp inleiden en de Heer J. de Jongh eene bijdrage leveren. Na omvrage werd de vergadering gesloten. TEXELSCHE COUEAHT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor deh Icteg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedzelo-d 45 Cts. Naar Ameeika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 2 Sept. 9 Sept. Zoo'n week duurt toch maar een oogenblikje, vooral voor ons menschcn, dio het alle dagen even druk heb ben en den eenen dag reeds uitrekenen hoe den vol genden op tijd met onze dagtaak klaar te komen. En toch kan er in zoo'n weekje heel wat afgedaan worden of beter gezegdwordt er wat afgedaan. Als wc trouw onze courant lezen en het dagelijksche gebeuren in binnen- en buitenland nagaan, krijgen we zoo eenigzins een indruk van de groote boteekenis die zoo'n spanne tijds, als 'n week doorgaans beschouwd wordt, soms voor ons en onze medemenschen kan hebben. Gaarne geef ik toe dat dit niet altijd dadelijk en precies is uit te maken, maar toch moeilijk te ontkennen valt dat iedere week wel genoeg brengt om onze belangstelling in het geen er rondom ons voorvalt gaande te houden. En waar het nu eenmaal een eisch van onzen tijd is, dat we medeleven, geven wc als vanzelf acht op hetgeen iedere dag ons opnieuw to vertellen heeft. Ook de afgeloopen week gaf weer voldoende gele- fenhoid tot nadenken en al zijn we nog in den kom- ommertijd, voor een wekelijksch overzicht ontbreekt het geenszins aan stof. Om met ons eigen vaderland te beginnen. Daarin is weinig belangwekkens voorgevallen, hoor ik D zeggen; en daarin is veel waarheid. Geen wereldschokkende gebeurtenissen grepen binnen onze landpalen plaats, geen buitengewoonheden bracht de voorbije week ons of 't moest al de Oostersche warmte zijn die haar eerste dagen wat benauwend maaktemaar toch geef ik niet toe dat er in 't geheel niets voorviel dat onze aandacht waard was. Daar hebt ge b.v. het Tuberoulosecongres dat Don derdag te 's Gravcnhagc geopend werd. Dat ncht ik in elk geval dan toch wel waardig er ccnige regels druks aan te besteden. Ongetwijfeld zullen mijne lezers en lezeressen er reeds wel liet een on andor van gele zen hebben en dus ook weten dat dit congres aanspraak kan makon op den naam van intornationaal en ook dot hot de hooge belangstelling geniet van onze Vorstin, Ilnar prinselijkcn gemaal en Haar Koninklijke moeder. En ook onze belangstelling verdient het, waar het zoo veel mannen van naam samenbrengt om^het zoo ernstige tuborculosevraagstuk te behandelen. Ernstige tubercu- loscvraagstuk, zeg ik, en dat is het toch inderdaad. De tuberculose, die vijand onzer volksgezondheid, woekert maar voort, zonder dat do wetenschap afdoende midde len ter bestrijding vermocht aan te wenden. En waar nu de geleerden rusteloos strevende zijn dien veel ver woestenden vijand volkomen te leeren kennen om hem des te beter te kunnon koeren en ook dit congres daar van con bewijs geeft, past ons daarvoor dankbaarheid en zullen we gaarno instemmen met den wcnsch van don voorzitter bij do opening van het congres geuit, dat de confcrontie «opnieuw een schrede zal doen naar do overwinning van de geneeskundigo wetenschap in den wereldslrüd tegen de tuberculose». Ongetwijfeld zullen we ook, de aandacht wijdende aan uit congres, denken aan do Hooge Vrouwe, onze Koningin-Moeder, en hetgeen Zij deed door Hare stichting «Oranje-Nassau-Oord//. O Van het tuberoulosecongres waaj» ik den staap naar een ander congres dat Zondag te Utrecht geopend werd en sinds de heele week door zijn leden iederen dag in drie vergaderingen samenbracht. Ik bedoel de «Ka tholieken sociale week." Is het op zich zelf al een bijzonderheid, dat een heele week lang, 21 vergade ringen aan één stuk, samengekomen wordt, ook de inrichting van dit congres mag wel een unicum genoemd worden. Wat men toch op een congres zal weten, nl. debat over het besprokene, was hier buitengesloten. Men zou zoo meenen, dat het dan wel een «droog zaakje" moet geweest zijn maar zij die dat meenen hebben het goed mis. De onderwerpen die door bekwame mannen uit de katholieke partij behandeld werden waren actueel en bewogen zich hoofdzakelijk op maatschappelijk terrein. Iedere vergadering duurde twee uur met een flinke pauze midden in, waarin ge legenheid bestond voor de deelnemers zich aangenaam te verpoozen. In de vergaderingen zelf hadden de aanwezigen niets anders te doen dan maar goed te luisteren en aanteekeningen te maken om later met het geleerde winst te doen. Bij de behandeling der verschillende onderwerpen werd vooral eenvoudigheid betracht opdat ieder het toch goed zou begrijpen, 't Wachtwoord wasleeren. Ons landje is klein, maar heeft toch in het verleden groote mannen voortgebracht. Een dezer heeft de afgeloo pen week ons weder in herinneriug bracht. Ik bedoel Bilderdijk, wiens 150e geboortedag Vrijdag 7 dezer herdacht werd. Men mag over de verdienste van dezen zoon des Vaderlands verschillend denken, dat hij een man van beteekenis is geweest valt niet te ontkennen. Ter zijner gedachtenis zij een korte levensschets hier gegeven Misschien is zulks niet overbodig daar Bilderdijk niet voor iedereen een bekende is. Mr. Willem Bilderdijk werd den 7 September 1756 geboren. Zijn leven begon niet onder hoopvolle om standigheden want zooals hij zelf in een zijner verzen getuigt was hij nog maar enkele uren oud toen men zijn ouderlijk huis met een hagelbui van steenen kwam bestoken omdat., zijn vader een vurige aanhanger van Oranje was. Was deze sombere intrede in de wereld een profetie van zijn volgend leven, dat zoo arm aan vroolijkheid en zonneschijn was. Bilderdijks jeugd vooral was arm aan genot. Een ongemak aan zijn voet dwong hem steeds de kamer te houden. Maar vooral daardoor kon hij zich de uitge breide kennis verwerven, die hem later tot een beroemd man zou maken. Na in Leiden gestudeerd te hebben promoveerde hij in de rechten en zette zich in den Haag als advokaat waar hij als zoodanig spoedig naam maakte. In 1795 moest hij vluchten, omdat hij een Oranje man bewees te zijn wat toen voor een doodzonde gold. Na tien jaren omzwervends keerde hij in zijn Vaderland terug om evenwel een kommervol en ellendig leven te gemoet te gaan. In 1S31 legde hij het moede hoofd ter ruste. Bilderdijk was een groot man, zijn kennis was bijzonder uitgebreid, vooral ook in de vreemde talen. Daarbij was hij een dichter van groote verdienste en hij heeft ons een schat van verzen nagelaten. Het nageslacht heeft Vrijdag een krans aan zijn grafsteen gehangen en in October zal in 't rijks museum te Amsterdam een buste van hem worden onthuld en zal Dr. Kuyper hem 's avonds in een rede herdenken. Thans krijge het buitenland een beurt. Podbielsky, Duitscblands minister van landbouw, ook wel genoemd de dikke Podwaaruit valt op te maken, dat hij flink uit de kluiten is gegroeidof ook bijgenaamd de oolijke Podwat op ziin manier van doen betrekking heeftkan heusch niet klagen dat zijn personaadje geen belangstelling geniet, al zal aat hem niet in alle opzichten stof tot juichen geven. Zijn ministerieel leven ging sinds lang niet langs lijnen van geleidelijkheid. Meer dan eens heeft men getracht hem een beentje te lichten. En 't scheen te gelukken ook, daar de affaireTippels- kirch een welkome gelegenheid bood. De anti-agrarische bladen die al lang aan Pod's bestuur een broertje dood hebben trokken van leer en nog niet lang geleden scheen het of 't succes vorzekerd was. Pod is dood, politiek dood, werd bericht en menigeen haastte zich een lijkrede over hem uit te spreken, waarin nu niet altijd op den voorgrond trad het «van de dooden niets dan goeds.» Maar Pod wns niet dood; het doodvonnis dat Keizer Wilhelm heette geteekcud te hebben was niet geteekend. Deze week bracht de telegraaf het bericht, dat I'odbielsky gehandhaafd blijft maar dat de deelgenootschap van Pod's vrouw in de firma Tippelkirch opgeheveu zal worden. Zijn politieke tegenstanders dreigen nu hem het leven in het parlement zoo lastig te maken om hem tot heen fnan te nopen. Dat kan nog interessant worden, want od lijkt er de man niet naar om zich over wat lawaai heel druk te makon. Duitschland heeft een nieuwen directeur der kolo niale afdceling van het Ministerio van Buitenlandsche Zaken gekregen. Erfprins Hohenlohe heeft plaats ge maakt voor den directeur der Darmstiidter Bank, Beril- hard Domburg. De erfprins die in 1905 benoemd werd vond in zijn afdceling toestanden die aan het onge- loofijjke grensden. Een stol onbekwamo ambtenaren. geldverkwisting, enz., enz., die het land opmillioenen onkosten te staan kwamen, zonder dat de koloniën daardoor gebaat werden. De slechtbespraakte, weifelende Hohenlohe bleek niet de man aan die wanverhoudin gen een einde te maken en dit werd hem door het centrumlid Eezbergen onomwonden te verstaan gegeven. Hij ging heen om aan zijn opvolger het reinigen van den Augiusstal over te laten. Of dezen het zal gelukken moet de tijd leeren. o China schijnt een tjjd van hervormingen tegemoet te gaan. De tijd dat het zich opsloot achter den grooten muur en ten oorlog trok met in de eene hand het geweer en in de andere den zonnescherm, is voorbij. Meer Westersche opvattingen hebben de verouderde begrippen opgevolgd en 'tis thans zoover gekomen dat de keizer aan het Hemelsebe rijk een oonstitueelen regeeringsvorm, maatschappelijke en financieele hervormingen en ook een grondwet heeft beloofd. Volgens het edict van den keizer zal de invoering plaats hebben als het volk er rijp voor is, waarom dit den raad ontving zich te laten inlichten, 't Zal dus aan de Chineezen zelf liggen als ze wat lang moeten wachten. o Op Cuba heerscht sinds eenigen tijd een opstand die zich in de laatste dagen dreigend liet aanzien en Presi dent Palma het leven recht zuur maakt. De hoofdoor zaak wordt aan Palma zelf geweten, die, hoewel een grondwet ontworpen is, toch in gebreke bleef zijn belofte te vervullen om het land in den vorm van een demo cratische republiek te brengen. De oude Spaansche wetten bleven van kracht, wetten die geheel in strijd zijn met de ontworpen grondwet. Palma trad daarbij zeer despotisch op door tal van beambten zonder vorm van proces te ontslaan zolfs liet hij zich niet weerhouden de geheele gemeenteraad van Havannah af te zetten. Dat moest wel ontevredenheid verwekken onder de voor uitstrevende elementen en deze besloten Palma te doen vallen. De opstand brak uit en vond aldra voedsel onder de Cubanen, waarvan een groot deel tot werke loosheid gedoemd is en onder een hongersnood gebukt gaat. Palma vermocht niet met zijn regeeringstroepen de revolutie te keeren en de goedgewapende opstan delingen maakten veroveringen. Vrijdag nu bood de Regeering een lOdaagsche wapenstilstand aan om over de kwestie te onderhandelen. Of de opstandelingen hierop zullen ingaan is, nu we dit schrijven nog niet bekend.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1