N°. 1983. Zondag 16 September 1906. 19' J aar gang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Boes 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. N&ar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentién Van X tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bfl de Uitgevers LANGEVELD DE R00IJ, Parkstraat Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 horloge ketting, gevonden in den Binnenbuig; 1 meisjeszak met inhoud gevonden in de Park straat, I ceintuur, gevonden op de Groene- plaats. LANDBOUW. De Burgemeester van Texel vestigt in het bizonder de aandacht van belanghebbenden op de navolgende bekendmaking van den Rijksland- bouwleeraar voor Noord Holland, luidende: „Daar mij bij eene conferentie met Burge meester en Wethouders van Texel, en met de besturen der afdeelingen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gebleken is, dat op het eiland Texel behoefte wordt gevoeld aan eene gelegenheid om adviezen in te winnen op het gebied van landbouw en veeteelt, meen ik er ieders aandacht op te moeten vestigen, dat het tot de taak van den ondergeteekende behoort aan landbouwers en veehouders in de provincie Noord-Holland kosteloos adviezen te geven omtrent alle zaken hun bedrijf betreffende, dat het dus iedereen vrijstaat zich per brief om in lichtingen tot mij te wenden, en dat ik, wanneer mij dit voor een deugdelijk advies noodig voor komt, gewoon ben door een bezoek aan de boer derij mij op de hoogte van de toestand te stellen, zonder dat daaraan voor den belanghebbende kosten verbonden zijn. Ten einde echter zooveel mogelijk iedereen in de gelegenheid te stellen mijn advies in te winnen, zal ik op Maandag 24 September a.s. tot dat doel zitting houden te den Burg in het lokaal van den Heer Bruijn, vanaf 11—2 uur, en indien mocht blijken, dat van die gelegen heid werkelijk een ruim gebruik wordt ge maakt, zal ik dit iedere maand herhalen. De Rijkslandbouwieeraar voor Noord-Holland, C. NOBEL. Texel, den 14 September 1906. Do Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. N A T I O IV ALE MIL IT I E. De Burgemeestor der Gemeente Texel maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister voor de lichting van 1907, met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst, gedurende acht dagen, van den 17 Septembor a. s. tot en met den 24 September d. 4. v. aanstaande, ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 15 Septembor 1906. Do Burgemeester, HIDDINGH. OEFENING BRANDWEËIT Burgemeester en Wethouders van Texel Gelet op art. 8 der Verordening regelende de inrichting van de Brandweer in deze Gemeente maken bekend, dat eene oefeuing zal worden gehouden met le. de te O os ter end gestationeerde brandspuit op Donderdag 20 September 1906, des namiddags 4 uur 2e. de te D e n H o o r n gestationeerde brandspuit op Zaterdag 22 September 1906, des namiddags 5'/> uur 8e. de te De Cocksdorp gestatio neerde brandspuit op Zaterdag 22 September 1906, des namiddags 6 uur en worden mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuiten daartoe opgeroepen en hierbij aangezegd op tijd als hierboven genoemd bij de brandspuithuisjes aanwezig te zijn. Onder de dienstplichtigen bij die brand spuiten worden verstaan de pompers bij de Zuigpomp de manschappen bij de malmirum de manschappen bij de perspomp de reserve-perspompers de pijpleiders de reporateurs de lapzakdragers; de lantaarndragers de manschappen bij de geredde goederen de manschappen bij de brandhaken en zei len benevens de opperporders en porders. alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs. De dienstplichtigen worden hierbij tevens herinnerd aan artt. 9 en 10 der brandweer verordening, alsmede aan art. 265 der alge- meene politieverordening, luidende dit art. als volgt „De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen, hun gegeven door den brandmeester ot door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmid- delijk te volbrengen. Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren." Overtreding van dit artikel wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25, subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, den 14 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. A. LANGEVELD, Lo. Secrs. Onttrekking van grond aan den openbaren dienst. Burgemeeeter en Wethouders van Texel Gelet op art. 230 der Gemeentewet Brengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad der Gemeente zal worden voorgesteld aan den openbaren dienst te onttrekken een stukje grond groot 6 M5, deel uitmakende van het haventerrein te Oudeschild alhier en grenzende aan het perceel sectie D. no 2187, toebehooronde aan K. Pz. Duinker aldaar. Texel, den 14 September 1906. Burgem. en Weths voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. A. LANGEVELD Lo. Secrs. TEXEL, 15 SEPTEMBER 1906. De loting voor de Nationale Militie van de ingeschrevenen voor dit jaar, zal te Texel plaats hebben op Zaterdag 27 October. Ds Visser, pred bij de Herv. Gemeente te den Hoorn, verzoekt ons mede te deelen dat hij Zondag a.s. voorm. 10 uur, weder zelf voor zijne gemeente hoopt op te treden. (Zie opgave predikbeurten Een binnenbrandje werd gisterenavond ontdekt in een schuurtje achter een der perceelen in de Weverstraat. Met behulp van eenige buren werd met emmers water het ontstane brandje vrij spoedig gebluscht. De oorzaak van dit ongeval is niet te gissen. Oosterend, 14 September. De tuiniors en de bouwers klagen hier over zieke aardappe len. Er zijn wel plaatsen, waar meer dan de helft bedorven is. Wat gespaard is gebleven, is evenwel van uitstekende kwaliteit. Men vreest, dat hier dit jaar van de oostervangst niet veel zal komen. Omdat een groot gedeelte uit het vorig saizoen aan wezig is, zouden de prijzen aanmerkelijk lager zijn en ook moet op de gewone vang- plaatsen niet veel voorraad zjjn. Oudeschild, 14 Sept. Langs de kust van Wieringen schijnt niet zooveel zeegras aan te drijven als hier dikwijls 't geval is. Van daag althans deed zich 't verschijnsel voor, dat de Wieringer blazerschuit W. R. 44 nabij de haven onder den dijk ankerde en 't daar aangespoelde drijfwier ging ophalen. Met een hoogen bovenlast vertrok na korten tijd het vaartuigje weer. De Cocksdoep, 14 Sept. Dank zij het gun stige weder is de oogst in Eierland zoo goed als geborgen. De stoomdorschmachine, die verleden jaar zulke uitstekende diensten ver leende, is op de hofstede „de Tijdgeest" met haar werk begonnen en zijn we wel ingelicht, dan zal over eeDige weken nog eene dergelijke machine in Eierland komen. Heden, Zaterdag, wordt de vergadering der Staten Generaal, in yereenigde zitting, namens de Koningin door den Minister van Binnenl. Zaken gesloten. De opening van het nieuwe zittingjaar zal plaats hebben door H. M. de Koningin op Dinsdag 18 dezer. Alweer een feest in zicht. Naar het „Hbld-" verneemt worden plannen beraamd om den dag, waarop de luit.-admi- raai Michiel Adriaanz. de Ruyter 300 jaar geleden geboren werd, in 1907 op waardige wijze te herdenken. Reeds zijn enkele mannen van naam door een Amsterdammer uitgenoodigd om tot dat doel een commissie te vormen. Men zal er dus binnenkort wel meer van vernemen. In de „Bode" orgaan van den Bond der Ned. Onderwijzers, kan men het volgende bloempje uit Milligen's gemeenteraad lezen De onderwijzers aan de openbare school hadden salarisverhooging gevraagd. Bij de bespreking van hun adres merkte een van de raadsleden op, naar aanleiding van een vergelijking, die de onderwijzers in hun memorie van toelichting hadden ge maakt „Maar zouden de meesters dan net zooveel willen verdienen als 'n melkknecht Ze doen toch ook veel minder." Bij de behandeling van een ander adres, waarin gewezen werd op het niet-uitkeeren van salaris, verschuldigd wegens onderwijs in Duitsch, vroeg een ander raadslid, sedert ettelijke jaren gezeten in 't gestoelte van de odelachtbare heeren, heel verwonderd „Zoo zoo, wordt er hier aan de openbare school ook les gegeven in Duitsch? Kijk, dat had ik nog nooit gehoord." „Zoo blijkt, hoe vele autoriteiten op 't platteland denken over de onderwijzers en hoe weinig ze zich met 't onderwijs bemoeien." Een nieuw idee. Dezer dagen vernam men van plannen, om de 300-jarige herdenking van den geboortedag van Michiel Adriaanzn. de Ruyter feestelijk te herdenken. Een plan, dat naar hetgeen wij er van vernamen en zagen, kans van slagen verdient, al was het alleen slechts om zijn gelukkig denkbeeld, is het volgende: De ontwerpers stellen zich voor, den 24en Maart 1907, d. i. op den herdenkdag zeiven, te Amsterdam een schip van stapel te laten loopen, dat naar bouw en inrichting een getrouwe navolging zal zijn van De Ruyter's beroemd admiraalschip „De Zeven Provinciën" Het schip zal inwendig in 17de eeuwschen stijl worden ingerichtde hoofdruimte zal echter benut worden, om er kunsttentoon stellingen te houden, terwijl de ontwerpers verder op verschillende aantrekkelijkheden bedacht zijn. Dit tentoonstellingsschip, dat aan geen vaste plaats gebonden is, zal alle groote havenplaatsen van oude en nieuwe wereld aandoen. („Hdbld.") TEXELSCHE COURANT. Inschrijuingsregister en fllphabetische Naamlijst.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1