m m bis. n Pre d i kbeu r ten, Marktberichten ADVERTENTIËN. Algemeene Vergadering Te koop: Droog ERWTENSTROO, 't Kwam nog vrij goed af. Aan het Centraalstation te Amsterdam had Woensdagmiddag het volgend ongeval plaats. De bommeltrein der Staatsspoor die te 4,46 van het Centraalstation naar Arnhem vertrekt stond voor het tweede perron op de machine te wachten, de passagiers hadden reeds in grooten getale in de waggons plaats genomen. Daar komt de machine aan, echter met zoo'n groote vaart dat ze niet zachtjes de buffers van den bagagewagen raakt, maar met een stevigen schok op de trein loopt Als gevolg hiervan botst de trein zoo hard tegen het stootblok, dat van achteren een niet minder hevige schok terugkomt. Op het perron ontstond eenige consternatie die vergroot werd, toen het alras bleek, dat vier passagiers derde klasse waren verwond. Het waren twee mannen en twee vrouwen die zoo onzacht met de hoofden tegen de houten beschotten waren geslingerd, dat allen bloedende hoofdwonden hadden gekregen. Een vijfde passagier waren twee tanden uitgestoten. Het auto-dollisme. In de N. R. Ct." komt iemand de hulp der Tweede Kamer inroepen tegen de auto mobilisten moordenaars, zooals hij ze noemt. Aanleiding daartoe wordt gevonden in de ongelukken welke nog kort geleden zijn voor gevallen. Van andere zijde wordt daarop gewezen op het goed recht van den automobilist; volgens dezep moet alles voor een automobiel wijken, om de eenvoudige reden dat dit voer tuig sneller rijdt dan een ander, 't Is dus eenvoudig het recht van den sterkste of de meest vlugge. Wellicht dat daarom dezer dagen een auto mobiel een wedstrijd hield tegen een sneltreiD, op den straatweg Haarlem—Amsterdam, om ook van deze de baas te blijven, maar zoo wordt het toch wel wat erg. In woeste vaart ging het door Halfweg en Sloterdijk, schrijft men. 't Liep wonder boven wonder goed af, maar dat op die wijze het aantal ongelukken sterke kans loopt te worden ver meerderd, is vrij zeker. Hebben wij daar voor onze wetten De vrouw de slimste. In een zeker plaatsje, waar, dat doet er niet toe, is men bezig met het maken van verschillende grondwerken en het leggen van rails voor een stoomtram. De werklieden zijn ten deele gehuisvest in een houten keet, waarin geslapen en gegeten wordt, terwjjl het voedsel wordt bereid door vrouwen, die eveneens in die keet verblijf houden. Dezer dagen kwam een brigadier der rijks- veldwacht ter oore, dat daar ook sterke drank gebracht werd. Hij ging op onderzoek uit, stapte de keet binnen en vroeg aan de vrouw een borrel, die hem terstond gegeven werd. Hij vroeg tevens, wat zij met de drank uit voerde, en de vrouw vertelde openhartig, dat de werklieden vóór het eten 9en borreltje met een sigaar van haar kregen. De brigadier begon toen over koetjes en kalfjes te praten en vroeg nogmaals een glaasje, wat hem wederom verstrekt werd, en wierp toen een rijksdaalder op tafel, dien de vrouw in haar zak stak met een beleefd „dank je wel". De brigadier eischte echter f 2,40 terug, hij wilde de twee borrels betalen De vrouw zeide echter heel droogjes, dat zij geen sterken drank verkocht, maar wel fooien aannam, en de brigadier kon vertrekken. Des middags groote hilariteit onder de werklieden, zij kregen een borrel meer. Werkstaking en baldadigheid. Te Yroomshoop is een algemeene werk staking uitgebroken onder deaardappelkrabbers De Groninger boeren hadden alle arbeiders, bezig met landontginnen, voorloopig daarmee doen ophouden, om de aardappels schielijker gedolven te krijgen. De arbeiders wilden met deze verandering slechts genoegen nemen, indien het krabbersloon van f 30 op f 35 per bunder werd gebracht, welke eisch de land bouwers niet wenschen in te willigen. In Den Ham was door de landbouwers een vergadering belegd, om over den eisch der arbeiders te beraadslagen. Een troep van circa 200 arbeiders was ook op de beon. Enkelen daarvan drongen het lokaal binnen en sloegen alles kort en klein. Dure schoenen. Uit Eindhoven wordt geschreven dat alle soorten huiden al door stijgen in prijs, zoodat niet te zeggen is waar de grens zal zijn. Naar leder heerscht ook veel vraag en vooral do lichte soorten profiteeren van de rijzing. Een flets uitgeleend. Te Dinxperlo heeft een jongmensch op vreemde wijze zijn fiets verloren. Een vriend, die de fiets ter leen kreeg om er een toertje mee te maken, haalde daarmee eenige liters jenever van over de Pruischo gronzen. Do rijksambtenaren hielden den wielrijder aan en namen de fiets en de jenever in beslag. De eigenaar moet nu maar zien, hoe hij zijn fiets terugkrijgt. Goede raad. Een nogal dikke vrouw deed moedige, maar vergeefsche pogingen om de deur van een tram door te komen. Een joggie, dat 't gewurm aanzag, schreeuw de Probeer 'et es op z'n kant, moeder, op z'n kant gaat et best!' Waarop de oude vrovw antwoordde De henjel zegone je, ventje, maar ik heb nou eenmaal geen kanten 1" Vreemd onderwijs. Op een Hoogere Burgerschool in het Noorden des lands De leeraar in de Nederlandsche taal houdt een leesles. Een leerling leest: „Nijmegen." Leeraar„Ge moet zeggen „Nimwegen" Leerling„Er staat Nijmegen .meneer." Leeraar „Ja, maar je moet uitspreken „Nimwegen, zoo heet die stad, dus niet Nijmegen." Verscheidene leerlingen„Er staat toch Nijmegen 1" Het debat wordt vrij levendig, totdat een der vrouwelijke leerlingen uitroept: Stemmen Algemeene hilariteit. Tot stemmen kwam het evenwel niet. („N. Ct." V. P. IV. Gemeenteraad van Vlieland. Zondag 16 September 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Da. Schroder. Waal. Nam. half 3 de Hr. Barends. Oudeschild. Voorm. 10 uur Ds. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 nur Ds. Visser. Oosterend. Voorm. half 10 Da. Kramer. Cocksdorp. Voorm. halftien de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Scherpenhuysen. Leiden, 14 Sept. Ter markt werden heden aangevoerdStieren 69 stuks f 92 a f 372 Kalf- en Melkkoeien 263 stuks f 149 a 1263; Varekoeien 114 stuks f 93 a f 104. Vette Ossen en Koeien 249 stuks f 174 a f 325 193 Gras kalveren f33 a f74. Kalveren (vette) 57 stuks f 47 a f 96, Kalveren (magere) stuks f a f Schapen (vette) 738 stuks f 26.— a f 30. Schapen (weide) 522 stuks f 18.a 25,Lammeren 892 stuks f 14.a f 19. Magere Varkens 222 stuks f 17,- - a f 44, Vette Varkens f a ct. per K.G. Biggen 242 stuks f 6,50 13,50 Paarden 0 stuks a f 0. Veulens 0 stuks f af Schagen, 13 Sept. Aangevoerd: 8 paarden f 75 a f 225 23 Stieren f 100 a f 180; 95 Qelde- koeien f 140 a f 300; 75 Kalfkoeien f 160, f 260; 20 Nuchtere Kalveren f 10 a 20,— 300 lammeren f 16 a 122,750 schapen f 17 a f 3513 Varkens f 14,—a f 18 25 Vette Varkens 46 a 50 cent per kg.95 Vette Koeien f 180 a f 300; 0 Graskalveren f af 50 Biggen f9 a f 12.50; Boter f 1,20 a f 1,30 por K.G.Kipeieren f 3,75 a f 4.25. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 8 Sept. tot en met 14 Sept. 1906. ONDERTROUWD) GETROUWD Ucene- GEBOREN Martinus, zv Cornelius Moojen en Naantje Krijnen (den Burg) OVERLEDEN Geene. van de afdeeling Texel van op VRIJDAG 21 SEPTEMBER, 's avonds 71'i uur in bet Café „Den Burg". Punten van behandeling Beschrijvingsbrief Algcm. Verg. Hoofdbestuur. Benoeming afgevaardigde. Vaststelling Huish. Reglement. A. WAGEMAKER, Voorz. L. J. KIKKERT, Secr. per Wagenvracht f 5. Volgende maand voederbieten (suikerwortelen) per 1000 Kilo. C. S TOEP K ER, Eierland. J.l. Zondag vergaderde dc afd. Noord-Holland der V.P.N. in Krasnapolsky te Amsterdam onder voorzit terschap van den heer Jaski uit Laren. In het geheel waren 34 leden aanwezig waaronder vertegenwoordigers van de onderafdeelingen .Haarlem, Twisk, Enkhuizen, Laren, Texel en Amsterdam. Ten half twee heette de Voorzitter allen hartelijk welkom en schetste het ontstaan der Eierenveiling en haar verloop tot op den huidigen dag. In 't begin werd de veiling gehouden in 't locaal der Tuinbouwers. Spoedig bleek echter, dat de vereenigde tuinbouwers een rekening hielden met de wenschen van het bestuur er V P N, waardoor dat bestuur de kans beliep om vroeg of laat in botsing te komen met de belangen der verschillende zenders. Om dat te voorkomen huurde het Bestuur het tegenwoordige veilingslokaal aan de Spuistraat. Alles ging naar wensch, totdat de opkoopers van de diverse markten in N.-H. de eierenprijzen bovenmatig deden stijgen, waardoor verschillende zenders zich niet ontzagen de eierenveiling den rug toe te draaien en hunne eieren naar de markt zonden, wat tot gevolg had, dat de inkomsten der veiling belangrijk vermin derden en niet toereikend waren voor de exploitatie kosten. Aan de lust om telkens en telkens bij te pas sen komt een einde, zoodat reorganisatie dringend noo- dig bleek. Over dit punt //reorganisatie*/ werd lang en breed gesproken, het zou ons te ver voeren al die be sprekingen wéér te geven. Wij kunnen volstaan met de mededeeling, dat na de gehouden besprekingen, do volgende motie, door den heer ten Broecke voorz. v/d onderafdeeling Amsterdam, voorgesteld met bijna algemeene stemmen werd aan genomen. He leden der afd, Noord-Holland der V.P.N. bijeen in hunne vergadering van 9 September 1906 in Kras napolsky, gehoord de mededeelingen v/h bestuur in zake eierenveiling, stelt volle vertrouwen in het werk van dat bestuur en draagt het op de eierenveiling te regelen naar gelang de omstandigheden en naar hun goedvinden. Nog werd medegedeeld, dat men zich betreffende de eierenveiling tot het hoofdbestuur zal wenden, zoodat het niet onmogelijk is, dat het hoofdbestuur in deze zaak ingrijpende maatregelen zal nemen. Intusschen is het voor de leden zaak, dat zij alle producten zenden want alleen daardoor kan aan de vele aanvragen om eieren te Amsterdam voldaan worden, daar de Bestaan baarheid der vereeniging voldoende gebleken is. Hierna werd 15 minuten pauze gehouden. Bij heropening kwam aan de orde //verkiezing van twee leden in het provinciaal bestuur, wegens drukke werkzaamheden hadden de heeren Tennissen en Lan- genhoff bedankt. Ter hunner vervanging werden, uit een drietal voor gestelden candidaten gekozen de heeren L. W. ten Broecke en Ur. Spanjaard beiden te Amsterdam. De heer ten Broecke nam zijne benoeming aan, de heer Spanjaard zal daarmede in kennis worden gesteld. De heer Mollc van Amsterdam bracht hulde en dank aan den heer Langenhoff, voor hetgeen door hem als secretaris van de afdeeling was verricht en stelde de volgende motie in, die met algemeen applaus werd aangenomen. De afd. N.-H. der V.P.N. bijeen in hare spoed- eiscliende vergadering op Zondag 9 Sept., gehoord de mededeelingen v.d. Secretaris-Penningmeester, dat hij door drukke particuliere bezigheden genoodzaakt is ontslag te nemen, spreekt als hare overtuiging uit, dat de groote vlucht, die de afdeeling het laatste jaar heeft genomen, voor het zeer groote doel moet worden toe geschreven aan het ijverig werken van den heer Langen hoff,betreurt, maar billijkt zijn heengaan en wenscht hem in zijn verder particulier leven alTcs goeds. Bij de rondvraag werden eenige opmerkingen ge maakt voor de a.s. herziening der statuten, waarover de beer Samson (lid der commissie van onderzoek voor herziening der statuten) de noodige toelichting gaf, waarna dc vergadering, die ruim i uur bad geclourd, door den voorzitter, met dank voor de opkomst werd gesloten. o Aan dit verslag kan worden toegevoegd, dat de heer Langenhoff heeft bedankt als secretaris van het Prov, Bestuur, doch Directeur der eierenveiling is gebleven. i Zitting van Zalerdag 8 Sopt. 1906. o Voorzitter do Burgemeester. Afwezig dc heer .f. Klippus. Na opening door den voorzitter worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Benoeming gemeente-ontvanger. Uil het Gtal solli citanten worden door Burg. en Weth. aanbevolen de b.h. W. Bruin en G. van Westen. Bij opening der stembriefjes blijkt, dat zijn uitgebracht op den hr. Bruin 3, den hr. Van Westen '2 en den hr. E. Dekker I stem. Bij gehouden herstemming, waarbij de heer W. Bruin zich van stemming onthoudt, verkrijgt de heer Bruin 4 stemmen, de heer Van Westen 1 stom. De heer Bruin alzoo benoemd, verklaart die benoeming aan te nemen. Eene suppl. begrooting (dienst 1906) wordt aangeboden en door den Raad goedgekeurd. Aanbieding gemcentebegrooting, dienst 1907. Na eenige toelichting door den voorzitter wordt ze goed gekeurd en voorloopig vastgesteld in ontvangen uitgaaf op f 15019,58®. De heffing op gedistilleerd blijft voor 1907 op donzelfden voet beslaan. Ingekomen een verzoek v.h. Burg. Armbcst., onder overlegging der bcgruoting (dienst 1907), om f 200 buitengewone subsidie. Het verzoek wordt door den Raad toegestaan. De voorzitter deelt mede, dat bij Burg. en Weth. is ontvangen een schrijven van den Voorz v. Ged. Staten, om bericht en advies op een bij Ged. Staten ingekomen adres van D. Bruin te Vlieland, houdende verzoek om gedurende 10 jaren een jaarl. subsidie van f 2000 te ontvangen tot het in stand houden van eene in de vaart te brengen motorboot, teneinde daarmee eene dagelijksche dienst tusschen het eiland en Harlingen te openen. Burg. en Weth. hebben geadviseerd in gunstigen zin, tevens met verwijzing naar een vroeger schrijven omtrent deze zaak. Tevens is door het college van B en W wederom gewezen op de hoogst treurige verbinding gedurende de eerste dagen dezer maand. De Raad betuigt zijne instemming met dit advies. Benoeming wethouder (vacature D. Visser). Uitgebracht worden 4 st. op den heer K. R. Visser, 1 stern op den heer Klippus en 1 stem blanco. Benoemd alzoo de heer K. R. Visser, die de benoeming aanvaardt. De voorzitter spreekt eenige woorden van afscheid tot den afgetreden wethouder, den heer D. Visser. Ingekomen een Kon. Besluit, waarbij is goedgekeur de gewijzigde Steigerverordening. De agenda is hiermee afgeloopen. Be vergadering wordt door den voorzitter gesloten.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2