van al e Couranten en I Advertentie- Burean voor alle Bladen. N°. 1985. Zondag 23 September 1906. 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, BOEKHANDEL PARKSTRAAT. PARKSTRAAT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den xtjeg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prigs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bg de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bükg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 ceintuur, ge vonden in de Gravenstraat. Voorbereidend Militair Onderricht. De Burgemeester van Texel brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat het voorbereidend militair onderricht in 1906/7 in deze gemeente zal worden gegeven te den Burg op Maandag en Donderdag in het lokaal van R. Moojen, van 79 uur n.m., te Oosterend op Dinsdag en Vrijdag in het lo kaal van IJ. Koppen, van 79 uur n.m.. en dat de cursus aanvangt te den Burg op Maandag, den 1en October e.k. en te Oosterend op Dinsdag, den 2en October d.a.u. Texel, den 21 September 1906. De Burgemeester voornoemd, Hiddingu. L A X 1) I{ O I \v. De Burgemeester van Texel vestigt in het bizonder de aandacht van belanghebbenden op de navolgende bekendmaking van den Rijksland- bouwleeraar voor Noord Holland, luidende „Daar mij bij eene conferentie met Burge meester en Wethouders van Texel, en met de besturen der afdeelingen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gebleken is, dat op het eiland Texel behoefte wordt gevoeld aan eene gelegenheid om adviezen in te winnen op het gebied van landbouw ea veeteelt, meen ik er ieders aandacht op te moeten vestigen, dat het tot de taak van den ondergeteekende behoort aan landbouwers en veehouders in de provincie Noord-Holland kosteloos adviezen te geven omtrent alle zaken hun bedrijf betreffende, dat het dus iedereen vrijstaat zich per brief om in lichtingen tot mij te wenden, en dat ik, wanneer mij dit voor etfn deugdelijk advies noodig voor komt, gewoon ben door een bezoek aan de boer derij mij op do hoogte van de toestand testellen, zonder dat daaraan voor den belanghebbende kosten verbonden zijn. Ton einde echter zooveel mogelijk iedereen in de gelegenheid te stellen mijn advies in te winnen, zal ik op Maandag 24 September a.s. tot dat doel zitting houden te den Burg in het lokaal van den Heer Bruijn, vanat 11—2 uur, en indien mocht blijken, dat van die gelegen heid werkelijk een ruim gebruik wordt ge maakt, zal ik dit iedere maand herhalen. De Rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland, C. NOBEL. Texel, den 14 September 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 22 SEPTEMBER 1906. Be Teekencursus. Wij vestigen de aandacht van belangheb benden op de gelegenheid tot het bekomen van teekenonderwijs, waartoe de in dit nummer voorkomende advertentie weder de gelegenheid openstelt. Dat onderwijs verdient zeker alle aanbe veling. 't Is de geest des tijds dat steeds meer wordt gevraagd op vrij wel elk gebied, ook op dat van den eenvoudigen werkman. De knapste koppen krijgen de voorkeur bij het begeven van betrekkingen, doch de knapste werkman zal ook zeker het meest op prijs worden gesteld waar zijnen arbeid wordt gevraagd Dat het teekenonderwijs voor den vakman een voorname factor is, zal zeker niemand betwisteDimmers 't vermeerderd zijn kennis 't leert hem goeden smaak, verruimt zijn gezichtskring het vak betreffende, 't doet hem medeleven met de steeds meer voor waarts schrijdende begrippen van den nieu- weren tijd. Het teekenonderwijs mag daarom met recht voor den vakman worden genoemd een eisch des tijds. Evenzoo als herhalingson der wijs, meergevorderd onderwijs en land bouwonderwijs, verdient het teekenonderwijs de goede zorg en steun van Rijks- en ge- meenteregeering. Van de hier in den vorigen winter gehouden teekencursus wordt gezegd dat hij goed is geslaagd. Nam het aantal leerlingen op het laatst af, dit was niet het gevolg van min dere belangstelling of goede wil, doch wel doordien de cursus, laatst December aange vangen eerst in Mei eindigde, een tijd des jaars waarin de vaklui het alreeds verbazend druk hadden en dan 's avonds laat moesten werken. Ter tegemoetkoming in dat bezwaar zullen de lessen nu reeds aanvangen zoo mogelijk in October, en denkelijk ioopen over October November, December, Januari, Februari en begin Maart, ze zullen dus zijn afgeloopen wanneer de drukke tijd weder aankomt. Naar wij vernemen zal er dit jaar meer gelegenheid zijn zich te bekwamen in het teekenen naar de natuur, doordien de onder wijzer in het bezit is van eene uitgebreidde collectie artistische gipsafgietsels uit het Rijksmuseum te Amsterdam. Zijn wij wel ingelicht dan zal bij het gemeentebestuur worden aangeklopt om eenige subsidie voor dit onderwijs, opdat de prijs der lessen daardoor zal kunnen worden verminderd, en deze dus meer onder ieders bereik zullen kunnen komen. „Kennis is macht", heet het, en dit is zeker ook in niet weinige mate van toe passing op de vakken welke worden beoefend. Doe ieder zijn voordeel met de aangeboden gelegenheid om zijne kennis te verrijken, en ondervinde dat onderwijs den steun, welke het zeker verdient. Op de gelegenheid welke wordt aange boden om adviezen in te winnen op het gebied van landbouw en veeteelt, meenen wij wel de aandacht te mogen vestigen van daarbij belanghebbenden. Maandag 24 dezer houdt daartoe de Rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland de heer C. Nobel, zitting in het Hotel „de Lindeboom". (Zie off. gedeelte.) De heer G. C. A. de Braai, Onderwijzer te Zandvoort, is benoemd tot Onderwijzer te Haarlem. Zondagmiddag van 2 tot 4 uur zal in „De Lindeboom" een Gramophoon zich laten hooren van den heer Jansen van Helder, meer weidsch betiteld als Gramophone-concert. Een Gramophoon is hier geen zeldzaam verschijn sel en wij zouden er geen melding van hebben gemaakt, ware het niet dat men ons ver zekerde dat dit nu eens iets zeer buiten gewoon zou wezen. De toegang is vrij, die lust heeft iets te hooren, ga er heen. Den 19n zijn van hier verzonden 135 schapen, 36 lammeren, 1 koe en 4 varkens. Gisteravond had in het Café Den Burg de vergadering plaats van de afd. „Texel" van 't Witte Kruis. De opkomst van leden en donateurs mocht betrekkelijk goed worden genoemd. Niet alleen verschillende leden van den Burg, maar ook eenige van andere dorpen waren aanwezig. Nadat de vergadering met een hartelijk welkom aan de opgekomenen was geopend, werd door den voorzitter in 't kort medege deeld, wat bereids door het bestuur gedaan was, zooals het huren van een lokaal, de aanschaffing van verschillend materieel en de benoeming van een magazijnmeester. Van verschillende artikelen was bereids door de leden gebruik gemaakt. Op verzoek van den voorzitter werd hierna door den magazijnmeester voorlezing gedaan van de verschillende artikelen welke men reeds had aangeschaft, welke vermelding zeker bij allen zoo mogelijk nog meer dan tot dusverre de overtuiging zal hebben ge geven van hoe groot nut de vereeniging voor het algemeen zal kunnen zijn. De bespreking van den beschrijvingsbrief voor de Alg. Vergadering volgde thans. Over 't geheel gaf deze weinig aanleiding tot discussie. Over 't geheel kon men wel met de adviezen van het hoofdbestuur, in den beschrijvingsbrief aangegeven, medegaan. Den afgevaardigde wenscht men echter vrij mandaat te geven en te laten handelen naar hem zulks gewenscht voorkwam. Enkel werd hem opgedragen het voorstel Wieringe n, om te bepalen dat leden die op een andere plaats waar een afdeeling is gevestigd ver- plegingsmaterieel noodig hebben, recht hebben op het gebruik van materieel van die afdee ling, krachtig te steunen. De afgevaardigde werd_ opgedragen, om, indien het voorstel Wieringen zou vallen, aan het hoofdbestuur te vragen of dit een rondschrijven wilde richten aan de verschillende afdeeiiügen om opgave of zij genegen zijn elkaar op die wijze te helpen. Mocht het hoofdbestuur daartoe niet genegen zijn, dan zou de afgevaardigde zich tot de afd. Wieringen wenden of deze zelf zulk een rondschrijven aan de andere afdeelingen zou willen richten. Punt 2 der agenda benoeming afgevaardigde kwam nu aan de orde Besloten werd ditmaal 2 afgevaardigden uit te zenden. Bij stemming werden daarvoor benoemd de Voorzitter en de Secretaris, welke beiden hun benoeming aannamen. Zooals bleek wordt door het hoofdbestuur voor een afgevaardigde vergoeding voorreis- en verblijfkosten vergoed. Voor Texel be draagt die vergoeding ruim f 9. Besloten werd dat de secretaris voor rekening van de afd. zou gaan. Het ontwerp huishoudelijk reglement thans in behandeling genomen gaf weinig aanleiding tot op of aanmerking en werd dan ook met een geringe wijziging goedgekeurd. Na goedkeuring door het hoofdbestuur zullen statuten en reglement worden gedrukt en in een boekje samengevoegd aan de leden worden toegezonden. Ten slotte wordt op voorstel van den Voorz. nog besloten van een boekje „Eerste Hulp bij ongevallen enz." prijs per 100 f2.50 een partijtje te bestellen en elk lid een exemplaar cadeau te geven. Ongeveer 500 exemplaren rekende men noodig te hebben aangezien de afdeeling reeds ongeveer 400 leden telt en men ook voor nieuwe leden een exemplaar beschikbaar wilde houden. Verder werd eveneens op voorstel van het bestuur besloten bij de verschillende bestuursleden, niet aan den Burg woonachtig, een verbandkist te deponeeren. Verder niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Oüdeschild, 21 Sept. Met den aanhou denden Oostenwind is er zooveel drijfwier voor de haven, dat men dag en nacht met netten en booten moet werkzaam zijn, om de haven bevaarbaar te houden. Bij afdamming van den z.g. hoek achter de helling, zou in den bestaanden toestand groote verbetering worden gebracht. Oosterend, 21 Sept. De Handel svereeni- ging „Wilhelmina" zet tegenwoordig weer hare deuren open voor nieuwe toedxedingen. Zij die nog geen lid zijn, kunnen zich voor de garnalenverzending aangeven bij den Secretaris, M. Timmer Cz, tusschen 20 Sep tember en 31 October a.s. Gaarne evenwel heeft men, dat aangiften' spoedig gedaan worden, omdat nog verschillende voorberei dende werkzaamheden voor den aanvang van het seizoen moeten geschieden. Vermoedelijk zullen dit jaar voor het laatst zoogenaamde „zelfkokers kunnen toetreden. Gisteren werden alhier oefeningen met de brandspuit gehouden. Ook de heer Burge meester was daarbij tegenwoordig. Daar de spuit ïd goede orde en aan water voorraad geen gebrek was, konden de oefe ningen binnen het uur afloopen. Den Hoorn, 20 Sept. Mej. D. Koopman herdenkt heden den dag, dat zij voor 20 jaar de betrekking van huishoudster bij den heer Roeper in den PrinsHendrikpolder aanvaardde. Zeker een feit, dat vermelding verdient en dat zoowel voor haar als voor haar patroon pleit. Vele bewoners van den polder gaven blijk, dat zij dezen dag ook niet onopgemerkt voorbij wilde laten gaan. Een paar vrienden hebben voor het huis een eerepoort opgericht, terwijl andere bewoners door het uitsteken der vlaggen hunne sympathie betuigden. De Cocksdorp, 20 Sept. Op de boerenhof stede „Holland" wordt eene machine gebruikt bij het rooien van aardappelen. Getrokken door twee paarden, werpt ze de aardappelen uit den grond, welke echter eerst van onkruid gezuiverd moet worden, daar de machine anders verstopt raakt. Later worden de aardappelen door eene andere machine ge sorteerd. Het rijden van grint voor de wegen in Eierland, hetgeen jaarlijks met enkele wagens gedaan wordt, wordt thans verricht door een aantal vrachtrijders van Oüdeschild, Den Bnrg en Oosterend. Met 19 wagens is men aan het rijden, hetgeen hier eene heele bedrijvig heid veroorzaakt. In ruim twee dagen kan het geheele werk afgeloopen zijn. Belangrijke cijfers. Wanneer het nieuwe zittingjaar van de Staten-Generaal is geopend, dan volgt al spoe dig de indiening der Staatsbegrooting voor het komende jaar. Zoo ook nu wederde Min. van Financiën diende reeds Dinsdag de Millioenen-nota in. Wat de huishouding der Staat in 1907 alzoo zal kosten, leert ons het volgende Hoofdst. I (Huis der Koningin) f 800,000, H (Hooge Coll. v. Staat 743.005,375 IH (Buitenl. Zaken) 1.138,855,50 IV (Justitie) 7,298,774,15 V (Binnenl. Zaken) 28,303,775,50 VI (Marine) 17,691,979,135 YTT a (Nationale Schuld) 4,717,000, 0 b (Financiën) 23,511,439,S36 VIII (Oorlog) 26,055,831,- IX (Waterstaat) 35.218,578,46 X (Landb. Nijv. en Handel) 4,032,965,— XI (Koloniën) 4 3,080,0b8,18 De uitgaven worden totaal geraamd (er zijn zeker nog meer dan de hierbovengenoemde) op f 185,971,268,91° De ontvangsten op 177,740,765,— Tekort 7 8,230,503,915 De Landweer vrijgesteld. In de begrooting van Oorlog wordt mede gedeeld, dat de Minister voornemens is de landweer het volgend jaar niet onder do wapenen te roepen. Mogelijk wel goed. In de gemeente Opsterland is eene nieuwe verordening in werking getreden, waarin o.m. verboden wordt dat meer dan één persoon op een 1-persoonsfiets rijden mag, zoodat een fietser ook geen kind bij zich op het rijwiel mag nemen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1