BK 1986. Donderdag 27 September 1906. 19de Jaargang. Advertentieblad. Nieuws- en Overzicht van de Week. Advertentlën vóór 10 anr op den dag der uitgave LANGE VELD HE ROOIJ, Parkstraat Boa® op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers l c Voorbereidend Militair Onderricht. Burgemeester en Wethouders van Texel Gelet op art. 8 der Verordening regelende de inrichting van de Brandweer in deze Gemeentemaken bekend, dat eene oefening zal worden gehouden met de te De Cocksdorp gestationeerde brandspuit op Zaterdag 29 September a. s. 's namiddags 3 uur op den Achterweg aldaar. en worden mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuit daartoe opgeroepen en hierbij aangezegd op tijd als hierboven genoemd bij het brandspuithuisje aanwezig te zijn. Onder de dienstplichtigen bij die brand- sp uit worden verstaan de pompers bij de Zuigpomp de manschappen bij de malmirum de manschappen bij de perspomp de reserve-perspompers de pijpleiders de reporateurs de lapzakdragers de lantaarndragers; de manschappen bij de geredde goederen de manschappen bij de brandhaken en zei len benevens de opperporders en porders. alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs. De dienstplichtigen worden hierbij tevens herinnerd aan artt. 9 en 10 der brandweer verordening, alsmede aan art. 265 der alge meens politieverordening, luidende dit art. als volgt: „De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen, hun gegeven door den brandmeester ol door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmid- delijk te volbrengen. Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren." Overtreding van dit artikel wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 26, subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, den 25 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING Secretaris. TEXEI3CHE COURANT. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cta. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. De Burgemeester van Texel brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat het voorbereidend militair onderricht in 1906/7 in deze gemeente zal worden gegeven te den Burg op Maandag en Donderdag in het lokaal van R. Moojen, van 79 uur n.m., te Oosterend op Dinsdag en Vrijdag in het lo kaal van IJ. Koppen, van 79 uur n.m.. en dat de cursus aanvangt te den Burg op Maandag, den 1en October e.k. en te Oosterend op Dinsdag, den 2en October d.a.u. Texel, den 21 September 1906. De Burgemeester voornoemd, Hiddingh. O E F E K ING BRASD WEER. 16 Sept. 33 Sept. Dc vroolijkc, vriendelijke zomer lieeft afscheid van ons genomon. Met een wcemocdigcn blik hebben we hem nagestaard en we hadden nauwelijks een vrionde- lijkon groot voor z'n opvolger, den herfst, dien we mot zijn nulken on wispelturigheid en zjjn geesel vnn wind en regenvlagen liovor zien gaan dan komon. Do herfst is de prediker dor vergankelijkheid; by zijn komst is alles wat ziob in Lente 011 Zomer in do schepping zoo schoon ontplooide ten doode opgeschreven. Toch is hij niet enkel een trawant van den dood; hij weet ook leven te brengen. Leven n.l. in de dorre doodsbeenderen onzer Vereenigingen en Corporaties en als de schoonheid in de natuur langzaam wegsterft, ontwaakt een nieuw leven op het gebied van vergade ren en vereenigen. Ook het politieke leven ontwaakt uit z'n zomerslui- mering en de deuren der vergaderzalen ontsluiten zich voor ae uitgeruste en opnieuw tot den arbeid gesterkte parlementen. Onze Staten-Generaal is thans ook weder aan den arbeid getogen. De gouden koets is weder door de straten onzer residentie getrokken, de kanonnen hebben hun gedreun laten hooren en onze beminnelijke Vorstin heeft met hare heldere klankvolle stem de voornemens Harer regeering, neergelegd in de Troonrede, aan de Volks vertegenwoordiging kenbaar gemaakt. Dat was wel de belangrijkste gebeurtenis der vorige week, een gebeurtenis die evenwel niet met zooveel belangstelling was tegemoet gezien als het vorige jaar toen het betrof het werkprogram van een nieuw Mini sterie en de herinnering aan een feilen verkiezings strijd nog verseh in het geheugen lag. Ook hadden we in den laatsten tijd in ons land geen brandende kwesties en er stond weinig op het verlanglijstje na de Kamerreces. Nu de troonrede er evenwel is, is de belangstelling er ook. Dat blijkt wel nit de aandacht die onze bladen er aan wijden. Ieder zegt er het zijne van doch over 't geheel genomen is de toon in de pers zeer welwil lend, en algemeen wordt de wensch geuit dat veel van het beloofde den weg naar het Staatsblad moge vinden. Beloofd wordt er inderdaad door het kabinetde Meester veel en als de Kamers nu maar willen aan pakken, wat meer doen en wat minder praten dan gebruikelijk is, zal de oogst wat minder schraal zijn dan die in het vorig zittingsjaar. De Regeering zelf is op tijduitwinning bedacht wat blijkt uit de afschaffing van het Adres van Antwoord en de z.g. Millioenenrede, volgens de intreerede van den voorzitter Roëll //zeer eerbiedwaardige parlementaire tradities// waarmee de Kamer had gebroken. De Kamer zal nu met versnelde pas op de begrooting losgaan, eerst de Indische en daarna van den Staat zelf. Er is dus voor de heeren werk aan den winkel vol gens de voornemens in de Troonrede neergelegd. Die voornemens zijn niet weinige toch. Belangrijk vooral zijn die ten opzichte der sociale wetgeving. Gesproken wordt van ziekte en ouderdomsverzekering en uitbreiding der ongevallenverzekering tot onze zeelieden. Daarnaast mogen genoemd worden de linancieele voorstellen. Minister Veegens stelt zich voor de arbeidswet en veiligheidswet te herzien en den arbeidsduur en naeht arbeid van mannen nader te regelen. Minister Kraus gevoelt neiging tot partiëele inpoldering der Zuiderzee, terwijl collega Staal militaire wetten wil herzien en een fonds denkt te stichten tot afwerking van de stelling van Amsterdam. Justitie kondigt een wettelijke her ziening op 't gebied van Naamlooze Vennootschappen en wil de //Oome Jans// wat nader onder de oogen zien. Financiën stelt zich verlaging van den suikeraccijns en verhoogiug van dien op het gedistilleerd voor. De Eerste Kamer wien het scheiden van het adres van antwoord te zwaar viel k wam samen om die traditie recht te laten wedervaren, terwijl de Tweede Kamer na enkele commissie benoemingen en die van den voorzitter welke eer den heer Roëll weder waardig gekeurd werd zich in de afdeelingszalen terugtrok. Dat er hard moge worden gewerkt en de akker van den parlementairen arbeid dit zittingsjaar een overvloe- digenden oogst moge geven is zeker ons aller wensch Dc Mnatschappij van Nijverheid, een der nuttige in stellingen in ons vaderland gaat zwanger van een grootsoh plan. Ilaar voornemen toch is van 15 Augustus tot 15 September 1907 in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam een groote internationale tentoonstelling te houden van ambachtswerktuigen. In het Nutsgebouw in onze hoofdstad had Woensdagavondjd.deinstallatie plaats van de commissie, die het plan tot uitvoering zal brengen. Voorzitter van die commissie is de heer Dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer te Winschoten, een man die op het gebied van vakonderwijs een bekende persoonlijkheid is. 'tls ongetwijfeld een verblijdend verschijnsel, dat aan het vakonderwijs in onzen tijd grootclijks aandacht wordt gewijd. Ambachtssoholen waar onze jongelieden gevormd worden tot bekwame en vakkundige ambachts lieden ontvangen niet alleen steun van particulieren, maar ook de regeering laat zich niet onbetuigd, zooals uit de jongste Staatsbcgrooting kan blijken. En ze verdienen aion steun dan ook. Vakopleiding zooals het behoort is in onzen concurrentiezwaron tijd een voroischte en kan een zogen worden voor onze gemeen schap. De voorbereiding van bovenaangehaalde tentoon stelling is aan bekwame handen toevertrouwd en het voorloopig programma belooft veel belangwekkends. Mogen onze beste wenschen de commissie bij haar arbeid vergezellen en moge onze steun niet worden onthouden, indien noodig. oo Wc leven in een veelbewogen tijd,in menig opzicht. Als we ons niet met een beeksken in een hoeksken terugtrokkon maar geleerd hebben don blik om ons heen te slaan in de worold van het woelige, ruslelooze monschonlevon, ons midden in dat leven geplaatst weten en dat leven medeleven, biedt iedere dag opnieuw ons ruimschoots gelegenheid tot ernstig nadenken. Telkens zien we ons geplaatst voor nieuwe levens vragen waarvan de beantwoording nog altijd niet even gemakkelijk is. En dat geldt niet alleen voor het persoonlijke leven maar eveneens voor het leven der volkeren in het algemeen. Iedere tijd heeft ook zijn eigen vragen voor welker beantwoording een interna tionale belangstelling bestaat. Zoo is de vraag die in onzen tijd inzonderheid op den voorgrond treedt deze Hoe blusschen we voorgoed den oorlogsfakkel, die zoo dikwijls de welvaart van menig land verwoestte In den boezem van het leven der volkeren komt meer en meer het ideaal//Wereldvrede// tot openbaring^ In de pers, in de parlementen, in politieke en andere vergaderingen wordt dat ideaal den volke voorgehouden en 't vindt toejuiching overal. Vredescongressen komen bijeen en een vredestempel zal weldra het symbool zijn van de komende verbroe dering der volkeren. Maar bij dat schoone streven valt helaas ook een schrille tegenstelling op te merken, die daarom des te pijnlijker aandoet. Dat trof me onwillekeurig de afgeloopen week, toen ik op de eene pagina van m'n courant een uitvoerig verslag las van de vredesconferentie die thans te Milaan gehouden wordt, en een pagina verder moest lezen hoe de groote Mogendheden bezig zijn zich meer en meer tot de tanden te wapenen. Zoo las ik dat Daitschlands vloot 6 jaar geleden 51320 ton telde met 192 stukken geschut en 3224 koppen en thans 241400 ton met 936 kanonnen en 14171 koppen. Oostenrijk heeft thans 11 nieuwe oorlogsschepen op stapel staan, terwijl de Fransche Minister van Marine 16 schepen in aanbouw heeft en inmiddels reeds weer 48 onderzeesche booten besteld heeft. En de versterking van de landlegers houdt met die der vloten gelijken tred. De firma Krupp te Essen heeft op dit oogenblik op drachten uit te voeren voor 8 Mogendheden, omvattende 460 batterijen van 6 kanonnen ieder. Dat alles kan weinig bemoedigeud stemmen maar doet ook de vraag des te klemmender worden naar deD weg die tot een algemeene ontwapening kan voeren. Voor het Badensche hof was de afgeloopen week eene vol feestvreugde. De grijze vorst had niet minder dan drie heugelijke gebeurtenissen te herdenken, n.l. zijn 80sten verjaardag, zijn 50 jarig regeeringsjubileum en zijn gouden bruiloft met princes Louise van Pruisen Al deze feilen vielen niet plaats op een en dezelfde dag maar toch binnen het tijdperk van een halve maand. Den 20 dezer bereikte het feest zijn hoogtepunt, den dag van liet gouden huwelijksfeest. Want behalve dit ouden viel er ook een zilveren jubileum te herdenken. >e dochter van den groothertog die gehuwd is met den kroonprins van Zweden, vierde haar zilveren bruiloft Er is een schitterend feest gevierd, waaraan tal van in hoogheid gezetenen deelnamen. Ook keizer Wilhelm en gemalin waren aanwezig en de keizer—spreker ver loochende ook hier zijn gewoonte niet daar hij zijn oratorische talenten op gebruikelijke wijze ten toon spreidde. o Terwijl in de feestzalen te Karlsruhe, de engel der vreugde en vroolijkheid rondging stormde over de zee langs de Chineesche kunst een wreed, woedend monster dat overal waar het verscheen dood en vernieling te weegbracht. Een tyfoon, waaronder men verstaan moet een groot aantal stormen die om elkander heendraaien bracht de zee in een wanhopige beroering en een groot aantal schepen werden in een spanne tijds door het woe dende element verzwolgen. Duizende menschenlevens men spreekt zelfs van meer dan 10000 vallen te betreuren China verloor meer dan de helft van zijn schepen en ook een vijftiental Europeesche vaartuigen werden op het land geslagen. Hoewel er blijkens de mededeeling van het Ministerie van Huitenlandsehe Zaken, geen Hollanders omgekomen zijn, zal de tijding van deze vreeselijke ramp toch ook in ons land allerwege deernis hebben gewekt. Ook de Philippijnen werden door een dergelijken wervelstorm bezocht, waaromtrent echter nadere bijzon derheden nog ontbreken. o Van Cuba valt er weinig nieuws te melden. Tot een wapenstilstand is het wel gekomen, eensdeels omdat Palma krachtig begon op te treden, anderdeels omdat de opstandelingen weinig trek in Amerikaansche interventie schenen te hebben. De onderhandelingen zijn in vollen gang doeh schieten niet hard op. Mi nister Taft is inmiddels op het eiland aangekomen en helpt dapper mee de zaak in het reine te brengen, maar of hij succes zal hebben is nog zoo heel zeker niet. Prins George van Griekenland heeft de betrekking van commissaris van Kreta neergelegd om door Zaïmis opgevolgd te worden. Prins George werd 26Nov. 1S98 aangesteld door de Mogendheden en hij beschouwde het zijn taak de annexatie van Kreta bij Griekenland voor te bereiden in welke richting hij dan ook stuurde. Maar do Mogendheden waren voor een dergelijke annex atie niet te vinden, daar zij Turkeije's rechten onver minderd gehandhaafd wilden zien, waarom Prins George besloot zijn ambt neer te leggen. Zijn opvolger is evenals hij een Griek en in zijn afscheidsprocrematie zegt Prins George //dat, naar hij hoont Zaïsmis in staat moge zijn aan de nationale ver wachtingen te beantwoorden."

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1