Binnenland. TEXEL, 26 SEPTEMBER 1906. De lieer F. P. Keijser, alhier, komt voor op de voordracht ter benoeming van Keurings-veearts, tevens adjunct-directeur van het openbaar slachthuis te Leiden, (jaarw. f 1200.) De heer Keijser is de eenigste sollicitant, naar de betrekking, zoodat, naar de comm. over die instelling zegt, geen gevolg kan worden gegeven aan de verordening om een voordracht van 2 personen in te dienen. De cotiamissie verwacht van een hernieuwde oproeping geen meerdere sollicitanten, en waar nu, naar de comm. van het slachthuis aan B. en W. mededeelde deze sollicitant voor de betrekking alleszins geschikt mag worden geacht, wordt in overweging gegeven ditmaal met de voordracht van een persoon genoegen te nemen en tot de benoeming over te gaan. Dc gemeenteraad van Leiden vergadert Don derdag 27 dezer, nam. 2 uur; de benoeming zal alsdan aan de orde komen. De markten blijven zich maar steeds, kenmerken door een vlugge handel, zoo ook weder Maandag j. 1 Aangevoerd werden 4 paarden f80 af 150 1 veulen f 12521 koeien f 100 a f 135 206 schapen f 21 a f 26; 17 lammeren f 12 a f 18.50 10 Rammen f 22 a 38 53 biggen f 10 a f 13.50; 5 korven Kippen f 1.05 a f 1.15; 2 korven Ganzen f 2 af 2.§5. Handel vlug. Men deelt ons mede Door de firma Dros Co. was aangenomen de levering van Thomas slakkenmeel aan de vereeniging P. H. Polder, op een gehalte van 16% phosphorzuur en 75% fijnheid in mineraalzuur oplosbaar. Volgens een onderzoek aan het Proefstation te Hoorn, bevatte de geleverde stof 177/io% phosphorzuur en 768/io °/o fijnheid. Voor de bedoelde firma is deze uitkomst eene groote voldoening en goede aanbeveling. Op de laatst gehouden eierenveiling te Amsterdam was de prijs der eieren 80 a 81 ct. per kilo. Oudeschild, 25 Sept. De heer M. Veen, Wz. alhier, die onlangs bij het examen voor kommies bij 's Rijksbelastingen No. 2 behaalde, heeft thans aanschrijving ontvangen, dat hij geplaatst wordt te Arnhem. Onlangs werden hier bij de strandvon derij aangebracht eenige in zee gevonden vaten teer, vermoedelijk afkomstig van het schip, genaamd „Skirner," dat met teer be laden in ontredderden staat te IJmuiden werd binnengesleept. Thans zijn de hier geborgen vaten opgeeischt en werden per zeilvaartuig overgebracht naar IJmuiden, waar de lading van de „Skirner" in 't open baar wordt verkocht. De Cocksdorp, 24 Sept. Zaterdag j. 1. werd eene oefening met de brandspuit van hier gehouden. Het materieel bleek in goeden staat te zijn. De spuit gaf spoedig water, zoodat de manschappen nog binnen het uur naar huis konden gaan. Tengevolge van den aanhoudenden Oostenwind drijft hier en aan het strand veel wier aan, hetgeen handen vol werk geeft. 25 Sept. Door eenige visschers van hier zijn heden twee knapen van 12 en 13 jaar, genaamd Dirk de Boer en Johannes «Schuvink, van de „Steenplaat" gehaald, waar zij op eenig wier lagen te slapen. Het blijkt, dat deze knapen Zondagavond 6 uur met een vletje uit de haven van Har- lingen zijn geroeid naar het stoomschip „Alide," dat bij den stroomleidenden dam aan den grond zit en waar een broeder van een der knapen op vaart. Daar ze niet aan boord mochten, zijn ze denzelfden avond teruggekeerd, doch vóór de haven van Har- lingen braken de dollen, zoodat ze niet meer konden roeien en dus een speelbal van wind en golven werden. Twee nachten en bijna anderhalven dag hebben ze rondgezworven. Een der knapen was zoo afgemat, dat hij door zijne redders gedragen moest worden naar de sloep, welke hen naar De Cocksdorp zou voeren. De blijdschap der knapen by het zien van de visschers was onbeschrijfelijk. Ze zijn hier liefderijk opgenomen en zullen morgen naar hunne ouders worden gebracht. Deze hebben reeds telegrafisch bericht van hunne redding ontvangen. De namen der redders zijn M. Boon Mz., G. Bakker Jz., H. Kalis en C. van Heerwaarde. De vlet was reeds weggedreven, zoodat de knapen by hoog water stellig verdronken zouden zijn. Den Hoorn. Naar ons wordt medegedeeld zullen de godsdienstoefeningen bij de Doops gezinde Gemeente alhier, voortaan geregeld des morgens ten 10 uur gehouden worden. 25 Sept. De Heer K. Lap Sz. heeft bedankt als diaken en voorzanger der Doops gezinde Gemeente alhier. Zaterdag had in tegenwoordigheid van den heer Burgemeester dezer Gemeente de oefening met de brandspuit plaats. De bluschmiddelen bleken in goeden staat te zijn. Gister kreeg de fam. C. B. per telegraaf het treurig bericht, dat haar zoon in de haven van Rotterdam door een noodlottig toeval verdronken was. Waal, 25 Sept. De heer Th. de Jongb, die einde Juli als Gouvernements-onderwijzer naar Indië vertrok, is met ingang van 1 Sept. benoemd tot onderwijzer te Kraksaan bij Pro- bolingo (eiland Java). Vlieland. Tot predikant alhier is beroepen de heer F. A. van der Vlies, candidaat t/d H. Dienst te Utrecht. 24 Sept. Hedenmorgen werd nabij den Noordvaarder het Engelsche stoomschip „Ge orgian" aan den grond gezet, daar het zwaar lek was. De boot was geladen met stukgoed, van Hamburg komende op reis naar Cadix, De „Georgian" werd door drie sleepbooten afgebracht en ankerde op een ondiepe plaats op de Vlierede. Door Urker visschers, juist in de nabijheid vertoevend, wordt de boot gelost. Ongeval met de „Piet Hein." Zaterdagmiddag is in de haven te Helder gezonken het pantserschip „Piet Hein", het welk daar gemeerd lag. Als oorzaak van dit ongeval kan worden genoemd het schoonmaken van de circulatie buis, om deze van wier te bevrijden, dat daarin zou zijn vastgeraakt. Toen de wier- klep, die om een scharnier draait, geopend werd, om het wier er uit te halen, bleek er heel wat in te zitten en ging het moeielijk. Om het wier beter te kunnen verwyderen, werd de vaste klep op de circulatiebuis, los gemaakt, maar toen vloog de prop wier met het water naar binnen en weldra was de bakboordsmachinekamer vol water. Men ver moedt dat de veiligheidsmat de opening van de circulatiebuis niet voldoende afsloot. Toen het water in en om het schip van gelijke hoogte was, kon een duiker die op den bodem der machinekamer de vaste klep gevonden had de buis weer afsluiten. Daarna werd het schip leeg gepompt en naar de helling gesleept, om te onderzoeken of het geleden zou hebben. De aangerichte schade meent men zal niet zoo aanzienlijk wezen. De Bali-expeditie. Bij het Dep. van Koloniën is Zaterdag een telegram uit Ned. Indië ontvangen, meldende dat de Badoengsche Poeris zijn veroverd en de beide vorsten met de Poenggawa's vrouwen en kinderen, ten getale van ongeveer vier honderd zijn gesneuveld. (Voor een groot deel hebben zij zich zelve gekrist.) Onzerzijds zijn bij de gevechten gesneuveld vier Europeesche mindere militairen en gewond één officier en negen Europeesche militairen beneden dien rang. Aan het „Hbld." wordt nog geseind „Ook Pamatjoesan is veroverd. De bevol king van de hoofdplaats bood de onderwerping aanDe verdediging van den Passar is zwak." Het is geen overwinning om trotsch op te zijn, die nu wordt geseind, zegt de „N. R. Ct." Zij is alleen uit zuivere noodzaak bevochten. Zij wijst op den ruwen kant van het soldatenbedrijf. Zij stemt echter tot dank baarheid over de lankmoedigheid der Begee ring, die tot het laatst heeft getracht wapen geweld te keeren. Gevaar voor besmetting. In de publieke spreekcel van het postkan toor te Amersfoort is naast het telefoontoestel een nieuw soort ontsmettingsdoek gehangen om daarmee, Dadat het gesprek is afgeloopen, spreekbuis en hoorbuis als we 't zoo maar mogen noemen af te vegen. Dat dit niet overbodig is, moge blijken uit het volgende Een Duitsch geneesheer deelt uit zyn praktijk ter waarschuwing een geval van besmetting mee door de telefoon. Een grond eigenaar had zich onder zijn behandeling ge steld wegens een zeer ernstige mondontsteking Twee weken later komt een telefoonlijnop- zichter zich aanmelden, die dezelfde kwaal heeft, doch minder ernstig. Het bleek nu, dat de beambte de telefoon van den grond bezitter, wiens aansluiting te wenschen over liet, had gebruikt en daarbij, om zich beter verstaanbaar te maken, den mond dicht bij de spreekbuis had gebracht. (Amersf. Ct.) Nieuw vervoermiddel. Te Rotterdam is in wording eene maat schappij, om te voorzien in een dienst met motorbussen, naar het voorbeeld van Londen, waar deze soort vehikels door den volksmond „mobussen" genoemd worden. Door iemand die met een dergelijk voertuig te Rotterdam een tochtje medemaakte, wordt daarvan het volgende gezegd Het uiterlijk, blauw en geelgeverfd, is netjes en met haar imperiaal en den grooten breedvooruitstekenden kop, waarin do cylinders zijn geborgen, ziet de bus er uit als een reuzenautomobiel. Zij biedt, met de plaatsen naast den chauffeur en op het achterbalcon, plaats voor 36 personen. Op het imperiaal zit men op houten banken met 1, 2 en 3 plaatsen, beneden op zachte mokctzittingen, die het door dikke elastieken wielbanden reeds geminimiseerde schokken op onze hobbelige straten geheel onvoelbaar maken, naar wy aan den lijve ervoeren, 's Avonds is de bus verlicht met acetyleenlantaarns. Als beweegmiddel dient een benzine-ont- plofmotor met twee ontstekingen, die werkt door vier cylinders. De motor heeft bij volle belasting een capaciteit van 30 P. K. ontwikkelt bij nor male belasting er een van 24 P. K. De maximum-snelheid bedraagt 12 K. M. per uur Door een systeem van drie versnellingen is het mogelijk hellingen van 1 tot 10 meter op te rijden. Als veiligheidsinrichtingen dienen twee remmen, die met den voet, en een rem, die met de hand bediend wordt. In geval van nood kan de bus binnen 1 meter tot staan gebracht worden, zelfs op hellingen. De voorwielen loopen op enkele, de achter wielen op dubbele elastieken banden. De landweergeweren als strooperswapens. Toen de Minister van Oorlog bepaalde, dat de landweersoldaten de geweren mee naar huis zouden krijgen, is er op gewezen, welk een verkeerden maatregel dit zou blijken te zijn. En zie, thans reeds komen er uit den omtrek van Winterswijk en Zutphen klachten dat de landweermannen daar erg stroopen tegenwoordig met het Rijksgeweer. Ze doen daar tot hagelpatronen vervormde losse patronen in, waar heel gemakkelijk aan te komen is. Dat hierdoor de getrokken loop en het geweer overigens zwaar lijdt, behoeft geen betoog. 't Is toch zoo jammer dat bij het leger zoo dikwijls maatregelen genomen wordeD, waarvan zelfs ieder eenvoudig onderofficier al vooruit het ondoelmatige inziet, en die groote sommen geld kosten 1 Want natuurlijk 't zal weer gaan als altijd bij zulke dingen, eerst moeten er eenige lichtingen landweer met totaal bedorven vuurwapens onder de wapenen geweest zijn, voor men inlevering beveelt. Dan zijn die geweren om zeep en de wapenkamers die men wou uitzuinigen, moeten toch gebouwd worden. Waar al geen wedstrijd in wordt gehou den. Een nationale wedstrijd..in het rooken De rookclub „De Jongens uit den Hal" had dezen zeldzamen wedstrijd georganiseerd. Verschil lende vereenigingen uit de buurt namen er aan deel. Waarin de wedstrijd bestond en welke tabak- of sigarenmerken waren voor voorgeschreven, weten we nietwel weten we, dat er geducht gerookt is om drie prijzen, waarvan de ie bestond uit 40 gulden, een gouden horloge, een medaille en een diploma, de 2e uit 15 gulden en zilveren medaille en de 3de uit 10 gulden en een zilveren medaille. Voor zulke prijzen zou men nog al eens een trekje wagen. (Limb. Koer Op het gebied van rijwielen. Is een lampion, in den zin van het Regee- ringsreglement op de wegen, een lantaarn welke een helder wit licht uitstraalt (Deze quaestie is verleden week voor het Haar- lemsch Kantongerecht behandold.) Toen eischte het O. M. tegen den heer Molster te Bloemendaal, die om deze „quaestie" uitgemaakt te zien des avonds met een bran dende lampion op de Korte Kieverlaan aldaar gereden had een boete van f 2. Mr. Tideman, de verdediger, daarentegen meende dat een lampion wél een soort van lantaarn is, voerde aan dat het bewuste voorwerp ter hoogte van de kaars wit was gekleurd en een wit „uitstralend" licht ver toonde en vroeg de vrijspraak van zijn cliënt. Thans heeft de kantonrechter den beklaagde vrijgesproken, overwegende, dat ook een lampion een lantaarn is en daarmede dus den verdediger in het gelijk gesteld. De zaak zal echter wel in hooger beroep komen. Een onveilige boel. Donderdag is bij een militaire oefening in de duinen te 's Hage door een geweerschot een vrouw getroffen, die zich in de keet

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2