N°. 1988, Donderdag 4 October 1906. 20de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Overzicht van de Week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Buao op Texil. TEXEL, 3 OCTOBER 1906. Evenals een vorig jaar werd ook Zaterdag de algemeene vergadering der gymnastiek- vereeniging Sparta alhier gehouden, vooraf gegaan door een rondgang door den Burg. Aan die rondgang namen alleen deel de meisjes en jongens der voorbereidende klasse, onder leiding van den directeur en vooraf gegaan door een paar muzikanten. In hotel Texel werden eenige oefeningen gehouden. De jeugdige gymnasten gaven hierbij ook nu weder blijk van hun goede vorderingen. Jammer dat die oefeningen bij velen van hen moest worden gevolgd door teleurstelling zeer duidelijk op hun gelaat te lezen. Evenals een vorig jaar hadden zeker de meeste van hen ook nu gerekend na afloop een kleine ver snapering te ontvangen endeze bleef achterwege, zeker geen aanmoediging voor de jeugd om een volgend jaar weder aan zulk een propagandatocht deel te nemen. De oefeningen waren voor acht uur, het tijdstip voor de opening der vergadering be paald reeds afgeloopen, en getrouw aan de gewoonte om een vergadering altijd later te openen, dan het daarvoor gestelde tijdstip, was het bijna half negen toen eindelijk de voorzitter de hamer opnam en de vergadering door ZEd. werd geopend met een welkom aan de aanwezigen, in hoofdzaak bestaande uit bestuur en werkende leden der vereeniging. Door den waarnemenden secretaris werd hierna voorlezing gedaan van 't jaarverslag, waaruit bleek, dat tusschentijds als lid van 't bestuur had bedankt de heer C. R. Keijser. Dat verder de damesafdeeling, aanvankelijk begonnen met 15 dames, al spoedig was geslonken, zoodat thans besloten was die klasse aan te vullen met 6 meisjes van de meisjesafdeeling, waardoor de damesafdeeling dan zou bestaan uit 14 leden, verder was de meisjesafdeeling wel wat groot, zoodat men die in tweeën zou splitsen. Het aantal afdeelingen der vereeniging zou daardoor stijgen tot 6. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat het totaal der ontvangsten had bedragen f 554,52 en dat der uitgaven 522,31, zoodat er een batig saldo was van f 32,21. Dit geringe saldo was oorzaak dat slechts 2 aandeelen a f 10 konden worden uitgeloot. Uitgeloot werden de nummers 16 en 5. Uit de besprekingen tengevolge van dat geringe saldo, bleek, dat vroeger nog al eens extra giften inkwamen, doch deze thans ach terwege blijven, terwijl verder de contributie, vooral van de hoofdafdeeling te laag geweest was door de vele verzuimen. Tot leden van 't bestuur worden gekozen, voor de vacature Keijser aftreding 1908, de heer J. de Jongh, en in de plaats van de heeren Cl H. de Boer en H. J. Keijser, die moesten aftreden en niet dadelijk herkiesbaar waren, de heeren P. Dros en D. Schumaker. De voorz. brengt thans opnieuw ter sprake den min gunstigen financieelen toestand der vereeniging en vooral het geringe bedrag door de hoofdafdeeling aan contributie be taald. Door het bestuur wordt voorgesteld, ten einde daarin verbetering te brengen, te bepalen, dat ieder werkend lid zal betalen 40 cent per maand, of hij of zij de oefeningen waarneemt of niet en dat verder aan de hoofdafdeeling en de jongens der voorberei dende klasse, welke door hun ambacht beslist verhinderd zijn gedurende de 3 zomermaan den de oefeningen bij te wonen, gedurende de 3 maanden vrijdom van betaling zal worden verleend. Wie zich daaraan meent niet te kun nen onderwerpen, moet maar als lid bedanken. Hiertoe werd besloten, alleen voor het lid A. Lap werd eene uitzondering gemaakt, daar deze als hulpbesteller bij de posterijen gedurende 5 maanden zou moeten verzuimen, deze werd dus 5 maanden vrijgesteld. Wegensde uitbreiding van het aantal klassen was het den directeur niet langer mogelijk de leiding geheel alleen op zich te nemen, zoodat door het bestuur was benoemd als instructrice voor de meisjesafdeelingen Mej. Gr. Kopper en als instructeur der adspiran- tenafdeeling de heer A. Lap. Bij de rondvraag kwam ter sprake het wenschelijke, aan de gymnastiek nog iets te verbinden ter versterking van den band onder- TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met terhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cta. per nummer. 23 Sept. 30 Sept, Na zich van den plicht der dankbaarheid jegens haren voorzaat te hebben gekweten door de onthulling van Graaf Willem Lodewijks standbeeld en na vervolgens het parlement aan den arbeid te hebben gezet is Ko ningin Wilhelmina voor eenigen tijd naar den vreemde vertrokken. Onder den naam van Gravin van Buren is Ze met den prins en haar gevolg Dinsdag te Dresden «aangekomen waar ze in het prinselijke Albrechtslot haar intrek heeft genomen. Daar zal ze eenigen tijd ver blijven om uit te rusten en tevens om volkomen herstel van hare gezondheid te zoeken naar men zegt. Het Albrechtslot is prachtig gelegen, ongeveer 50 M boven de Elbe en biedt een schoon vergezicht over het Elbedal en Dresden. Een heerlijk park omgeeft het slot dat bovendien zeer comfortabel is ingericht. Het werd in 18'Ji9 gebouwd door prins Albrecht van Pruisen, die in 1853 een morganatisch huwelijk sloot met Rosalie van Raucb, die den titel van gravin Hohenau ontving Thans behoort het aan Graaf Hohenau. Moge onze Vorstin, naar we hopen, eenige genoeg lijke weken van rust en herstel weggelegd zijn in deze gezonde en mooie streken van Duitschland. o Badoeng is tot rede gebracht en dat moge eenerzij ds voldoening geveD, anderzijds moet deze overwinning door haar tragisch karakter tot weemoed stemmen. De oorlog is hard, vreeselijk hard. Badoeng's vorst was een dapper man. In het volle besef van zijn recht wellicht wees hij het laatste ultimatum v«an bet gou vernement af, dat om het prestige van ons gezag te handhaven geen anderen weg bleef dan dien van het geweld. Troepen werden te kanoer aan land gezeten onze vloot opende haar helsch vuur op de residentie van den vorst, het versterkte Den Passar, de hoofdplaats van het Badoengsche rijk, die, op slechts een uur af- stands van de kust gelegen, gemakkelijk met het vér- dragend marinegeschut te bereiken was. En onze Jantjes mikten goed, de projectielen rukten de versterkingen uiteen, verwoestten het sterke Den Passar. Toen ruk ten onze troepen op om de ontredderde veste te bestor men, nadat reeds eerder een lansaanval derBangoeneezen op het bivak was afgeslagen. Wat beteekenen ook lanzen tegenover onze moderne snelvuurgeweren En toen de vorst zag, dat verdere tegenstand nutte loos was, onderwierp hij zich aan den sterkere, neen wijdde hij zich ten dood. Hij verzamelde zijn rijksgrooten, benevens zijn getrouwe volgelingen, zijn vrouwen en kinderen om zich, Niemand verkoos de schande der overgave, liever wilden zij ondergaan in den strijd tegen de machtige //compenie//. Zij tooiden zich met de witte gewaden, ten teeken dat zij zich ten doode hadden gewijd, versierden zich met de kostbaar heden die ze bezaten en nadat de vorst in een draag stoel had plaats genomen, trokken ze vastberaden den vij<and tegemoet om den heldendood te sterven. Niet een is in de veste teruggekeerd, allen zijn ge vallen in die wanhoopsworsteling, gevallen mot eere en wellicht met een vloek op de lippen voor het Ne- derlandsche gezag Wie niet door het vijandelijk lood gedood werd, kriste zich zelfDe lijken stapelden op;man nen, vrou wen en kinderen, 200 in getal, samen gingen ze onder in de verschrikkelijke worsteling der wanhoop. Onze wapens hebben een overwinning behaald, maar het is geen roemrijke zegepraal. Badoeng is gevallen, gevallen met eere. En met ontroering denken we aan die gevallen hel den, die ons in herinnering brengen onze eigene helden uit den tijd onzer worsteling, Yan Speijk en dozijnen en anderen Onze expeditie is opgerukt naar Tabanan, het andere rijkje dat ons gezag afschudde. De oorlogsschepen stoomden op, de kanonnen waren al weer geladen voor een nieuw vernielingswerk, maar de vorst van Tabanan, de zwakke, aan opium verslaafde radja, had gehoord van den ondergang van jBadocng en wetende wat anders het lot van zijn volk zou worden onderwierp hij zich onvoorwaardelijk met de zijnen. Maar de schando der overgave drukte te zwaar, in plaats van een waarschijnlijk wachtende ballingschap verkoos hij te sterven. Door zelfmoord maakte hij een eind aan zijn leven. En zijn zoon, de troonopvolger, volgde hem in den dood. Hangli rest thans nog. &al het zich ook buigen voor den sterkere Wij wachten in spanning. o Antwerpen heeft Donderdag door zijn straten een lijkstoet zien gaan, zóó groot, zóó indrukwekkend als nooit te voren. Het stoiTelijk overschot van den zoo populairen Jan van Rijswijk, Antwerpens oud-Burge meester, werd grafwaarts gedragen. Als er een burger vader zich geliefd had gemaakt dan was het Van Rijs wijk by uitnemendheid. Ieder hield van den opgewekten vriendelijken man, die zoo leuk en raak wist te rede voeren en met bcol zijn ziel den bloei en vooruitgang van het bloeiende en vooruitgaande Antwerpen voorstond Een slepende ziekte noodzaakte hem in den loop van den voorbijen zomer ontslag uit zijn ambt te nemen. Hij vertrok naar een stil dorpje om daar herstel te zoeken maar hij heeft zijn geliefd Antwerpen niet weer gezien. Koninklijk was de begrafenis, een luid sprekend be- wys van do genegenheid, die hij zich verzekerd had. De stoot was anderhalf uur lang, driehonderd kransen dekten de lijkbaar, duizende menschen brachten hem een laatsten zwijgenden groet. o Duitschland heeft, zooals men weet, behalve zijn Keizer nog tal van regeerende vorsten. Wel zijn er in den ïranschen tijd reeds vele van deze heeren ver dwenen en heeft vorst Bismark later nog eens een danige opschooning gehouden maar er zijn er tocb nog meerdere gebleven. Deze zijn echter allen aan 't opper bestuur van den //Ober-Kriegs herr//, den Keizer onder worpen. Tot dezen behoort ook de hertog van Brunswijk. Een reeks van jaren evenwel had dit hertogdom geen hertog maar werd bestuurd door een regent. Deze, prins Albert van Pruisen, is kort geleden gestorven en thans is de vraag der troonsopvolging in Brunswijk aan de orde. De wettelijke heerscher over dit hertogdom is de hertog van Cumberland, de zoon van den in 1866 verdreven koning van Hannover. Daar deze echter weigerde zijn aanspraken op Hannover prijs te geven wilde de Duitsche regeering hem niet herkennen als hertog van Brunswijk, waardoor dit onder den regent werd geplaatst. Zoo is de toestand tot heden gebleven. Brunswijk heeft intusschen reeds meermalen van zijn wensch doen blijken een wettigen erfgenaam van den hertogenlijken zetel aan de regeering te roepen en de Brunswijkselm Landdag heeft omtrent die kwestie be sprekingen gehouden. Het resultaat was dat een motie aangenomen werd, waarbij verklaard wordt, dat de Landdag een onmiddelijke verkiezing van een regent niet noodig acht, maar liever een poging wil wagen de meeningsverschillen tusschen de Pruisische kroon en den hertog van Cumberland uit den weg te ruimen. Deze motie is ter kennis van beide partijen gebracht en verder den regentschapsraad de opdracht gegeven den voorzitter van den Bondsraad te verzoeken pogin gen te doen in de richting der gewenschte oplossuig. Omtrent den uitslag van een en ander is afwachten de boodschap. —O Te Mannheim is in de afgeloopen week de partijdag der Duitsche sociaal democraten gehouden, die druk bezocht was en een kalm verloop had. Daar is weer heel wat besproken, vooral omtrent een politieke alge- meene werkstaking. Bebel lichtte omtrent dit onder werp een door hem namens het partijbestuur inge diende motie toe, waarin gezegd werd, dat zoodra dat bestuur een dergelijke staking noodig acht, het zich heeft te wenden tot de algemeene commissie der vak- vereenigen om alle maatregelen te treffen, die bevor derlijk aan het goede resultaat der actie kunnen zijn, Dit de besprekingen bleek, dat de Duitsche socialisten den ernst van een politieke werkstaking niet over het hoofd zien en deze maar niet het gevolg van een wisje wasje mag zijn. De motie werd ten slotte, hoewel eenigszins naar den vorm gewijzigd, maar naar den inhoud vrijwel onveranderd gebleven, aangenomen. o In Rusland blijft de toestand nog steeds zeer verward. Politieke moorden komen nog herhaaldelijk voor, maar de politieke misdadigers worden eveneens bij dozijnen opgepakt en terechtgesteld. De plaatselijke krijgsraden die tot snelle rechtspraak gehouden zijn, hebben handen vol werk. De Czaar heeft intusschen 't voor hem ge vaarlijke Petersburg den rug toegekeerd en dobbert op do Finscbe wateren. Dat moet hem zoo goed bevallen dat hij er niet aan denkt vooreerst naar huis terug te keeren. Wie geeft hem geen gelijk o Op Cuba is het feit beslist. Palma bleek een rechte stijfkop te wezen en de opstandelingen niet minder. Taft heeft nu maar een eind aan de zaak gemaakt, wat wel noodig was ook, want de toestand was onhoud- baar. 't Eind van 't lied is geworden dat Taft zich zelf als militair gouverneur van Cuba heeft geproclameerd per automobiel naar het paleis van Palma reed en de noodige schikkingen nam. In een proclamatie tot de Cubanen zegt hij dat een voorloopige regeering is in gesteld, die pogen zal rust en vrede en het openbaar vertrouwen te herstellen, totdat een permanent bestuur zal zijn ingesteld. Roosevelt, die op 't gebeurde voorbereid was, heeft onmiddellijk gereed gehouden troepen gezonden. Het kortstondig bestaan van de republiek Cuba is hiermee geëindigd. Wel spreekt Taft van eene voor loopige regcering, maar dat doelt alleen hierop dat hij straks woer naar Washington terugkeert, als een nieuwe gouverneur is benoemd. Althans zoo wil het ons voorkomen;evenwel Roo sevelt hooft vroeger verklaard geen annexatie op het oog te hebben. We zullen de boodschap van Roosevelt aan het Congres moeten afwachten.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1