Ingezonden Stukken, Ongelukken door het onweder. Het korten der dagen maakt ons duidelijk dat we het najaar reeds een stukje zijn inge gaan, doch het weder blijft daarmede in tegenspraak, 't Is zeker zeldzaam dat voort durend zacht en mooi weder zoo ons deel blijft. Na een paar ruwe en natte dagen in de vorige week, die de landerijen een frisch aanzicht verschaften, zomert het er maar weder op los. Yan onweders en de gevolgen van dien blijven wij gelukkig bevrijd, in tegenstelling van andere deelen des lands, waar het onweder nog al eens schade aan richt. Zoo ook nog Vrijdag in de vorige week, op zeer uiteenliggende plaatsen; daaromtrent wordt het volgende gemeld Te Zuidschalkwijk werden twee personen door den bliksem getroffen, één van hen werd gedood, de andere viel bewustloos neereen schaap in de nabijheid werd mede door het hemelvuur gedood. Te Nichtevecht is een paard in de weide doodgeslagen en onder Diemen twee koeien. Te Ouddorp, bij Alkmaar, sloeg de bliksem in een woning, die tot den grond afbrandde. Te Schiedam sloeg het onweder in een houten schoorsteen zonder echter brand te veroorzaken, iemand daar werkzaam sloeg bewusteloos neder. Te Nieuwerkerk a/d IJsel trof de bliksem een korenmolen, wel schade doch brand werd niet veroorzaakt. Te Genemuiden werd een koe in de weide gedood. Te Wopse, gem. Diever is door het hemel vuur een arbeiderswoning verbrand. Te Vledde (Dr.) sloeg de bliksem in een boerenwoning, doch gelukkig zonder brand of ernstige schade te veroorzaken, enz. Congres van den Bond voor Staatspen- sioneering. Maandag 10 December zal te Amsterdam worden gehouden het door den „Bond voor Staatspensioneering" bijeen te roepen congres voor alle politieke partijen, vrouwenbonden en vakbonden in Nederland. Behandeld zullen worden de vragen Behoort een eventueele pensioenwet alleen de mannen te beschermen of ook de vrouwen? Alleen de loontrekkenden of allen? Is bij de invoering eener wettelijke ouder domsverzorging de eisch van premiebetaling (dus het scheppen eener verhouding tusschen loon en premie en tusschen premiebedragen en pensioen) aldan niet billijk of rechtvaardig? Zoo niet, is dan een gelijk pensioen met belastingbijdrage naar draagkracht gewenscht? NameDS den Bond zullen spreken mevrouw Th. P. B. Haver, te Amsterdam en de heeren G. L. Janssen, te Groningen, en C. J. F. Verbeek, te Haarlem. Postverzending Bar ling en—Vlieland— Terschelling. Omtrent de aanhangig gebleven subsidie aanvraag bij de Prov. Staten van Noord- Holland van den heer A. D. Zur Mühlen te Amsterdam voor zijn stoombootdienst Har- lingen Vlieland Terschelling, deelen Ged. Staten thans mede dat de postverzending en daarmede passagiers en goederen met 1 Juli 1907 niet meer door den heer Zur Mühlen doch door den heer C. Bosman, te Alkmaar, geschieden zal, waardoor, onafhankelijk van het getij, eiken dag een raderboot van Har- lingen over Vlieland naar Terschelling en terug zal varen. In verband hiermede heeft de heer Zur Mühlen zijn subsidie-aanvraag ingetrokken. Onderlinge Landbouw verzekeringmaat- schappij. De Staatscourant no. 229 van den 2 Oct. 1905 bevat de statuten van de Eerste Onder linge Landbouw Verzekering-Maatschappij, gevestigd te Zwolle. Het doel van deze Maatschappij is „het „sluiten van verzekeringen, al of niet voort spruitende uit wettelijke bepalingen, tegen „de geldelijke gevolgen van ongevallen en „andere eventualiteiten op het gebied van „den landbouw of daarmee annexe bedrijven, „tegen vaste premiën, met of zonder een aan „dat premiebedrag evenredig winstaandeel." Als directeur treedt op de heer L. H.- J. Poorties, als commissarissen worden genoemd verschillende namen op het gebied van land bouw en de daarmede annexe bedrijven over bekende persoonlijkheden. In afwachting van de wettelijke regeling der Landbouw Ongevallen-verzekering zal de nieuw opgerichte Maatschappij nu reeds de gelegenheid bieden aan Landbouwers, Vee houders, enz., om zich zelf en hunne arbeiders tegen ongevallen te verzekeren. het genot van een Waterleiding. Amsterdam in rep en roer. En geen wonder. Plotseling is het buizennet der Amsterdamsche waterleiding op verschillende plaatsen Zater-' dagavond gesprongen, zoodat het water naar alle kanten heenstroomde. De consternatie was natuurlijk groot. Alle weerbare man schappen der gemeentelijke waterleiding werden aan het werk gezet, zoodat vrij wel alle lekken hersteld, waren. Maar een schade Kelders en onderhuizen liepen onder, en met nat geworden beddegoed moesten vele kleine luiden met kinderen een goed heenkomen zoeken. Op verschillende plaatsen werden groote gaten in den grond geslagen. In ver scheidene bovenwoningen der getroffen wijken was men tijdelijk van drinkwater verstoken. Een eigenaardige vangst. De deurwaarder te Hulst legde "Woensdag avond op last van een advokaat beslag op een eigenaardige bezitting, nl. op een leeuw en een leeuwin, twee wolven, een hyena, twee beren, en condor en twee lama's met wagens kooien en tent, alles behoorende tot de me nagerie van den heer G. (tent van mej. LudowikaGenoemde heer had niet voldaan aan zijn geldelijke verplichting. Intusschen verwekte de zaak groote belang stelling. Hoe men zich amuseert. Een visite in een leeuwenkooi, het zich laten vallen uit een luchtballon, de fietsrit in den „doodsring", 't is alles al weer oud geworden. De prikkeling zoekende zenuwen van den mensch willen weer wat nieuws en een Franschman is er in geslaagd dien onza- ligen hartstocht te bevredigen. Hij laat zich in een circus te Berlijn overrijden door een automobiel, waarin vier personen gezeten zijn. Gewichtautomobiel 1000 kilo, vier personen 280 kilo. De wielen moeten uiterst precies op bepaalde plaatsen over zijn lichaam gaan; een kleine afwijking en hij wordt onverbiddelijk verpletterd. Dat is het „mooie." Een vreemd geval. De „Tijd vermeld de volgende waar-gebeurde geschiedenis. Donderdagavond 10 uur liep een agent van politie in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam Dat gebeurt daar meer. Doch ditmaal bege leidde de dienaar der openbare orde een dame. Dit gebeurt minder en dies had de Ferdinand Bolsche straatjeugd, de gewone nieuwgierigheid niet kunnende bedwingen, het er op gezet er meer van te weten te komen. Zij begon met den agent te achter volgen en de dame eenige minder vleiende benamingen naar het hoofd te slingeren. Dat hielp. De jeugd kreeg het publiek op haar hand en de stoet werd al grooter en rumoeriger. Toen begon de agent de belang stellende menigte te verzoeken weg te gaan. Olie in 't vuur. De belangstelling groeide daardoor slechts aan, zoodat de agent het verzet opgaf en het publiek maar rustig liet loopen Eindelijk is men in de Van Ostastraat ge komen. De agent houdt stil voor eon huis; de dame ook. Hoofden bij elkaar gestoken, heel geheimzinnig. Agent haalt iets uit den zak, het glimt, 't is een sleutel 1 Hoofden nog dichter bij elkaar, 't wordt interessant, de ontknooping is nabij. Agent steekt de sleutel in de deur, draait het slot open en gaat met z'n vrouw naar binnen. Want deze had haar echtvriend van zijn post afge haald om samen huiswaarts te wandelen. Weer een leelijk zaakje. Onder bovenstaand opschrift schrijft de Avdp."Het faillissement van den effecten handelaar J. W. Jonkers te Groningen, voor heen Geniets Co., zal, naar wij vernemen leiden tot een voor de crediteuren hoogst onaangename catastrophe. Men spreekt van een tekert van 3 ü.4 ton. De heer Jonkers is naar Griekenland uitge weken. Waar is het geld tegenwoordig veilig Weerprofetie voor October. Van deze Octobermaand voorspelde een weerprofeet in het „N. v. d. Dag," dat het van 1 tot 4 October betrokken lucht of mistig weder zou zijn, met zachte temperatuur. Van 5 tot 9 October is mooi weer te wachten, met normale warmte, van 9 tot 18 afwisselend nat en droog weder, met frisscher tempera tuur van 19 tot 23 kouder, maar mooi weer. Dan wordt het weer zachter en van 24 tot 31 October zijn stortregens te verwachten, bij een temperatuur boven de normale. Wat daarvan komen zal De Heer Hidskes, molenaar te Noordbroek, een bekend varkensfokker, is thans eigenaar geworden van een wild zwjjn een beer waarmee h(j wil kruisen. Bij gelegenheid van de laatste kermis aldaar, was er ook iemand, die er een menagerie op nahield. Van hem kocht de heer H. dit beest. Uiterlijk verloochent het zijn wilde afkomst niet, overigens is het mak. De heer Hidkes denkt op deze manier een soort varkens te fokken, die vast en sterk en minder onderhevig aan de vlekziekte zijn. Een zeker zeldzaam geval. Als een zeer curieus en misschien wel eenig geval van dien aard in ons land, meldt men ons, dat in de gemeent9 Hedikhuizen (N. Br.), een lid van den Raad meer dan 12 jaren zitting heeft, en al dien tijd geheel blind is, zoodat hij naar en van het Raadhuis geleid moet worden. (Tel.) Een onprettige ervaring. Dat commensaals onpleizierige ervaringen kunnen opdoen en 't daarom steeds noodig is goed uit te kijken, heeft dezer dagen een dame ondervonden, die bij een gezin in buurt IJ IJ te Amsterdam kamers had gehuurd. Den eersten dag ging zij 's morgens als ge woonlijk naar het kantoor waar zij werkzaam was, doch toen ze 's middags thuiskwam, deed zij de ervaring op, dat men wegens huurschuld van haar huisjuffrouw de meubelen gewoon op straat had gezet. Daar de dame zelf veel meubelen heeft, zelfs een piano, is het te begrjjpen, dat deze ervaring hoogst onpleizierig voor haar was, te meer nog toen bleek, dat een doos met zilveren lepels zoek was en de dame er achter kwam, dat deze lepels al een dag of wat geleden naar de bank van leening verhuisd waren. Met tame lijk wat onkosten kwam zij echter weer in het bezit van haar eigendom. Men had haar verteld, dat zij er nog goed was afgekomen, want men had ook beslag kunnen leggen op dien inboedel, waardoor zij alles kwijt was geweest. Als men het onderste uit de kan loïl hebben. Onlangs werd in de verschillende garni zoenen der bereden wapens de gebruikelijke aanbesteding voor de levering der fourage gehouden. Daar men aan het ministerie van Oorlog meende, dat de inschrijvingen te hoog waren werd geen dezer gegund en in de garnizoenen een nieuwe aanbesteding gelast. Tegen deze maatregel werd de Minister van deskundige zijde gewaarschuwd, waarop echter geen acht geslagen is. De herbesteding heeft nu plaats gehad, met het gevolg, dat de inschrijvingen alle hooger zijn, dan de eerste maal, naar men zegt, omdat hier ter lande fourage wordt opgekocht voor Fransche rekening, daar in dai land de hooihoogst gedeeltelijk is mislukt. Het nadeel aan 's lands schatkist berokkend valt in het oog als men nagaat, dat het ver schil voor het garnizoen Haaflem per ration 10 cents bedraagt, hetgeen gedurende het volgend jaar voor dat garnizoen alleen reeds een nadeel van pl.m. f 20,000 oplevert. De meikever in October. Ware natuurwonderen verwekt deze zo- mersche herfst schrijft de „Zutph. Ct." vrucht- boomen die weer aan 't bloeien staanuit geleefde planten, gereed tot den winterslaap, doch die weer frissche loten schietenzang vogels die weer aan den nestbouw zijn getrokken. En nu komt men op ons bureau een vol komen ontwikkelden meikever vertoon en een meikever in OctoberMenigeen van zijne natuurgenooten heeft het in Mei kouder gehad. Te Maassluis staat voor de tweede maal een gouden regen in bloei (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Op Woensdag en Donderdag, 17 cd 18 Oct. worden door het Leger des Heils, in de zaal van het Hotel Texel, den Burg, 'sav. 8 uur, Bioscopo-Voorstellingen gehouden, waarop wij gaarno de aandacht onzer lezers willen vestigen. Een serie nieuwe lovende beelden, allen streng zedelijk, sommigen humoristisch, andoren meer ernstig zullen worden vertoond. Bij enkele stille beelden zullen meerstemmige liederen worden gezongen. De Bioscope-Voorstellingen van hetLogerdes Heils, zijn steeds de moeBt gunstige beoordee- lingon in de pers te beurt gevallon. „De Telegraaf" schreef: „Zulke avonden wor- ken in hoogo mate paedagodisch. Voel meer dan uren lange redevoeringen zeggen een serie, levensgroote, op 't dook getooverdo beelden. De prachtige gekleurde beelden werden met uitroepen van bowondoring begroet. Do vaak komischo levende photographiön doden de raen- schen vaak gieron van prot". „Het Rotterdamsch Nieuwsblad" „Het waren zeer actueole en leerzame beelden' welko op hot doek werden gebracht". „De Nieuwe Courant" „Een groote monschen- massa was gisterenavond Tivoli binnengestroomd om gedurende eenige uron in verbazing te sta ren naar do feeërieke tableaux door do groote Bioscope der Leger des Heils Brigado op hot witte scherm goworpon. De Bioscope-Brigado hoeft gisterenavond aan een uitgelezen Bcharo een gonotvolloD, echt stichtelijken avond geschonkon, die nog lang na dozen zijn invloed ten goodo zal uitoelonon."

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2