LEGER DES HEILG Tandarts Feenders, Gevonden in Eierland een PATENT-BUS. BOUWTERREIir Dienstbode gevraagd een flinke dienstbode. Een goede zaak puike gezonde gele Laplatamais prima Murwe Lijnkoeken, merk G.O. Buitenland. Pre dikbeur ten, Marktberichten. Advertentiën ADVERTENTIËN. Woensdag 17 en Donderdag 18 Oct. GROOTE BIOSOOPE-VOORSTELLINGEN in het „Hotel Texel". 10,500 TURVEN en van drie fietsen, J. J, KUIJPER Parkstraat. Maandag in lossing DROS Co. een India-Rubber-Stempel. Aanvaring.. Uit Stavoren schrijft men aan „de Tel." Gisterenavond (Donderdag werd de blazer „Texel 48" bezig met het korren van mos selen op de mosselenbank, westelijk van onze haven, aangevaren door de motor-mosselen boot „Ierseke 67." De blazer kreeg een aanzienlijk lek tusschen roer en zwaard, was geladen met mosselen en dreigde te zinken. Toch gelukte het met. behulp van een viertal andere blazers, het vaartuig op te sleepen tot nabij de haven. Eerst toen moet de motorboot assistentie aangeboden hebben en kwam men de haven binnen, waar de lading werd overgenomen. De blazer is tot herstelling naar de werf vervoerd. Naar we vernemen, heett de ge zagvoerder van de „Ierseke 67" op zich ge- nomeb de kosten te vergoeden. V. P. N. Eieren werden verkocht a 92 ct. per K.G. Werkverschaffing. Aan den gevel van de Beurs in de Beurs straat is een ketelhuis uitgebouwd. Onlangs moesten daar ketels uit, en daarvoor werd ook een deel van den muur weggebroken, de deur verwijderd enz. Toen het met den ketel blijkbaar weer in orde was, werd de muur hersteld met veel zorgde deur er weer ingezeten nog pas eenige dagen ge leden werd de deur geverfd, en besteedde men er bijv. een dag aan om er buiten op te schilderen „Ketelhuis." We zijn nu een week verderde mooie pas beschilderde deur is weer weggebroken ja, zelfs schijnt nu het gansche ketelhuis naar den grond te gaan ten minste men breekt den muur weer af, die pas hersteld was. Men vraagt zich af, wie hier met de leiding belast is en dan zoo zonderling omspringt met het belastinggeld der burgerij. Schoolverzuim - statistiek. De dezer dagen verschenen statistiek van het schoolverzuim over 1905 geeft weder, evenals die van vroegere jaren, belangrijke vergelijkende overzichten van de resultaten der Leerplichtwet. De bewerker van de inleiding heeft o. m. uit de cijfers nagegaan in welke provinciën de verschillende oorzaken van het geoorloofd verzuim op het getrouw schoolbezoek den grootsten of den kleinsten invloed uitoefenden, en komt tot de conclusie, dat voor alle scholen te zamen dat verzuim wegens ziekte het meest Voorkwam in Utrecht, het minst in Zeeland en Noord-Holland wegens godsdienstplichten in Noord-Holland en Limburgwegens armoede in Zeeland en Overijsselwegens slecht weer en slechte wegen in Drenthe en Noord-Holland wegens familiefeesten in Limburg en Overijssel wegens verbod van schoolbezoek door een wettelijk voorschrift in Utrecht, daarin op den voet gevolgd door Zuid-Hollanden Drenthe; wegens verblijf aan boord (hetgeen in Drenthe en Limburg in het geheel niet voorkomt) in Groningen en Noord-Brabantwegens weg zending van school als tuchtmaatregel in Friesland en Zeeland, en eindelijk wegens huiselijken arbeid (hetgeen in Utrecht en Drenthe niet wordt aangetroffen) in Noord- Holland en Zeeland. Uit een der staten over het schoolverzuim in het algemeen blijkt, dat afneming van het verzuim is te constateeren in de kleinere gemeenten. Tot vruchtvoortbrengvvg wel wat laat. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat op 't oogenblik te Aartswoud een appelboom in vollen bloei staatdaar zal wellicht niet veel vrucht van komen. Een prettig vooruitzicht. Wanneer een der leden van het tegen woordig Kabinet met ongerusheid den winter te gemoet gaat, is het zeker generaal Staal. Verleden winter improviseerde mr. Troelstra in de Kamer, dat deze als Minister een verkwister was. Men glimlachte toen op de banken der afgevaardigden, maar kapitein Thomson, de vertegenwoordiger van het kiesdistrict Leeuwarden, stelde den Minister van Oorlog een ultimatum „als ge het volgend jaar niet aanzienlijk bezuinigt, zeg ik u het vertrou wen op." En nu is de begrooting er envan beide zijden krijgt de Minister, nog vóórdat de begrooting in de Kamer is klop. Ge bezuinigt lang niet genoeg, zegt de een. En de ander vindt, dat door zijn bezuini gingen de kracht van ons leger wordt aan getast. Hij zal het dus in de Kamer warm krjjgen. Be Zeemeeuio beschermd. De vrijzinnige democratische plattelands commissie heeft een schrijven gericht aan den Minister van Landbouw, enz., waarin zij te kennen geeft, dat in sommige gedeelten van ons land, met name in Friesland, bepaalt jacht gemaakt wordt op de zeemeeuw, een voor de landbouw nuttigen vogel. Zij geeft den Minister in overweging, middelen aan te wenden om dit in de toekomst onmogelijk te maken. Steiger ingestort. Aan den Overtoom te Amsterdam zijn een aantal huizen in aanbouw, die tot de tweede verdieping met een steiger zijn omgeven. Woensdagmorgen braken aan de achterzijde de kortelingen (de balken, die aan de recht opstaande palen en in den muur vastzitten), waardoor drie sjouwerlieden vielen. Allen bezeerden zich ernstig. Eén hunner, K. Ohlman, werd op een deur naar het Wilhelminagasthuis gedragen, waar werd geconstateerd, dat twee ribben waren gebroken. De twee*andere mannen zijn, na verbonden te zijn, naar huis gebracht. De politie nam de balken en andere stuk ken van den steiger in beslag. Wie het kleine niet eertis het groote niet weerd. De „Oberl. Bote" meldt dat aan deambte naren in een gemeente in het district Lörrach (Baden) een buitengewone traktementsver- hooging is toegekend. Daar zijn de bezoldi gingen van gemeente-secretaris met 14 pf., van den gemeente-ontvanger met 43 pf., van den politieagent met 42 pf. in het jaar ver hoogd. Men kan zich voorstellen, hoe warm deze drie mannen door familie en kennissen geluk zijn gewenscht. Nadat hij dit bericht had gelezen, schreef een gepensioneerd overste aan de „Bad. Lan- de&ztg." Ik heb 40 dienstjaren, waaronder drie oorlogsjaren, achter den rug. Op 4 Augustus 1.1. kreeg ik van het Pruisische ministerie van oorlog de verblijdende mede- deeling dat volgens de wet van 81 Mei 1906 mijn jaarlijksch pensioen met een mark verhoogd was. Treurige tegenstelling. Een unionistisch blad plaatst twee berichten, die verleden week in de Engelsche pers hebben gestaan, naast elkaar. Het eene meldt, dat er te Londen, in Regentstreet, een tehuis voor honden is geopend van weergalooze weelde. Een kostbaar kleed ligt op den grond, gordijnen en kussens zijn van dure zij en het houtwerk is eiken. Het andere bericht zegt, dat er, volgens ambtelijke opgave, verleden jaar te Londen 48 menschen middellijk of rechtstreeks van den honger gestorven zijn. In de volksklasse van Engeland gebeurt het nog dikwijls, dat kinderen sterven, door dat de ouders op hen liggen te slapen. Wiegen kent men onder deze lieden niet. Een ergerlijk geval van dien aard werd dezer dagen weer door „the Lancet" meegedeeld. Een echtpaar had, tien dagen na de geboorte van het kind, een drinkpartij georganiseerd en is dronken te bed gegaan, met vier kin deren. Eén kind was onder de moeder terecht gekomen en schreeuwdeeen buurvrouw verloste het. Maar toen de ouders eindelijk wakker werden, was het jongste kind ge stikt. De ouders kwamen er met een be risping van den „coroner" af. Doch „the Lancet" vraagt, of dit voldoende is om een misbruik tegen te gaan, dat tal van levens kost en waarbij opzet niet altijd is buiten te sluiten. Een geëmancipeerde. De eerste vrouwelijke schoenpoetser is in de straten van Londen opgedoken. Op een hoek van de Church Place, in de nabijheid van Picbadilly, heeft sedert een week een meisje van ongeveer twintig jaar een stand plaats gekozen en roept den voorbijgangers de stereotype formule der Londensche schoen poetsers toe Schoenen poetsen, mijnheer? Daar het meisje een tamelijk knappe ver schijning is, kreeg zij spoedig een aantal klanten. Aan een journalist heeft zij verteld, dat zij uit Ierland komt en tot dusver naaister is geweest. Zij hoopte eohter met haar nieuw beroep meer te verdienen. Onaangenaam vond zij het dat iedere voorbijganger en voorbij gangster haar aangaapt, of zij een verschijning uit een andere wereld is. Gij zult nid heg eer en! In een winkel voor uitzetten te Ulm heb ben de meeste winkeljuffrouwen zich rabat- zegels en goederen toegeëigend. Alleen aan goed was voor een waarde van meer dan 100.000 mk. gestolen. Een van de juffrouwen had onder den grond een heele bewaarplaats van gestolen goed, een ander is in hechtenis genomen toen zij van haar huwelijksreis terugkwam. In het geheel zjjn negen per sonen, die bij de zaak betrokken waren, in hechtenis. Hoe men in Amerika doet. De Amerikaansche politie heeft de Amster- damsche nagevolgd. Veertig jaren lang hadden de speelholen gebloeid te Hotsprings in Ar kansas, maar Maandag eindigde plotseling hun florisant bestaan. Vijfhonderd leden van de Vereeniging tot stadsvorbotering, met een muziekcorps voorop, dwongen de overheid, een inval te doen in de speelhuizen, en de spelers die men aantrof werden naar 't naast- bijzijnde spoorwegstation gebracht, en op den eersten trein gezet, met het nadrukkelijk verbod, ooit terug te keeren. Met inbegrip van croupiers en vrouwen maakte men aldus meer dan 500 gevangenen, en een heelen rommel van geld en kostbaarheden, meer dan een millioen dollars waard en reeds ingepakt om vervoerd te worden, moesten worden achterlaten. Zondag 14 October 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uurDs. Schroder. Koog. Voorin. 10 uur da. Smits. Oudeschild. Voorin. 10 uur ds. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Da. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kramer. Cocksdonp. Voorm. 10 uur de Hr. Bareods. GEREFORMEERDE KEItK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, ffaöf Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst. Leiden, 12 Oct. Ter markt werden heden aangevoerdStieren 35 stuks f 107 a f 381 Kalf- en Melkkoeien 250 stuks f 141 a 1258; Varekoeien 213 stuks 89 a 1 99. Vette Ossen en Koeien 256 stuks i 158 a f 308 418 Gras- kalveren 143 a f113. Kalveren (vette) 33 stuks 1 68 a f 123, Kalveren (magere) 19 stuks f 4, a 1 10,— Schapen (vette) 255 stuks f 26.— a f 31.—. Schapen (weide) 206 stuks f 18.a 26,Lammeren stuks f a f Magere Varkens 210 stuks f 18,-- a f 45, Vette Varkens f a ot. per K.G. Biggen 488 stuks f6,A 12,00 Paarden 2 stuks a 165 a t 104. Veulens 5 stuks f 155 a f 165. Schagen, 11 Oct. Aangevoerd: 9 paarden f 85 a 1185; 3 Stieren 1 85 a f155; 130 Gelde- koeien 1 130 a 1 23040 Kaltkoeien f 170, f 260; 20 Nuchtere Kalveren 18a 20, 0 lammeren f al 100 schapen f 20 a 1 2620 Varkens f 14,— a f 17 23 Vette Varkens 50 a 51 cent per kg.47 Vette Koeien f 200 a f 280; 90 Graskalveren f 40 a 1 90 70 Biggen f 7 a f14.—Boter f 1,35 a f 1,45 per K.G.Kipeieren 1 4,75 a f 5.25. Burgerljjke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 6 Oct tot en met 12 Oct. 1906. ONDERTROUWD: GETROUWDUeene- GEBOREN: Johannes Martinus z.v. Ide Moer beek en Trijntje Roeper (den flurg.) Dingenis Gilles z.v. Jan Toolens en Jacoba Christina Hoogesteger (Eierland.) Fulps, z.v. Quirinus Huijser en Maartje Duinker (den Hoorn.) OVERLEDEN Dieuwertje Boon, oud 81 jaren Wed. v. Jan Dijker (Oudeschild.) Trijntje Huisman, oud 29 jaren, geh. m. Cornelia Graaf (den Burg.) Voor achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Vrijdag 19 October 1906 vieren onze Ouders, odz., J. THOMASSEN w. J. LAMMER S, hun 35-jarig huwelijksfeest. Namens de Kinderen enz., C. THOMASSEN. P. H. Polder, Texel. Heden overleed na een langdurig, gedul dig lijden, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, mijne geliefde Echtgenoote, TRIJNTJE HUISMAN, in den ouderdom van ruim 29 jaar. C. GRAAF. Den Burg Texel, 11 Oct. 1906. Ondergeteekenden betuigen langs dezen hun nen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, den 5 Oct. ondervonden. J. A. Bruin A. Bruin—Hillenius. den Hoorn, Oct. 1906. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel, maken bekend, dat de verkiezing van 2 Hoofdinge landen wegens periodieke aftreding van de hee- ren J. KIKKERT Pz. en P. S. KONING is vastgesteld op Vrijdag 16 Nov. a.s. Dijkgraaf en Heemraden voornd., J. 8. DIJT, Dijkgraaf. RUIBING, Secretaris. Voor bijzonderheden zie AANPLAKBILJETTEN, STROOIBILJETTEN en VERDERE AANKONDIGING. is op Maandag 15 October van U--1 uur te spreken in „Hotel de Lindeboom." Terugtebekomen tegen advertentiekosten bij C. ALDERLIESTE, de Cocksdorp. De Kerkeraad der Herv. Gemeente te de Waal, vraagt inschrijving op de levering van 27 mud ie soort Engelsche Kolen, 37 mud ie soort Ruhrkolen. Levering vóór 10 November. Inschrijvings briefjes voor 20 October te bezorgen bij de Waal, 13 Oct. 1906. Nog te koop 7 Meter breedte by 18 Meter diepte, naast 't verkochte perceel waarop de koepel staat. J. FLEN8 Pz. om met 1 Nov. a.s- in dienst te treden- C. P. BAKKER, Oosterend. Gevraagd: Loon drie Gulden per week. Adres Letter E. Bureau dezer Coarant. Voor billijken prijs te koop licht gebruikt en gerenomeerde merken. cWeem er wel nota van repareeren en losse deelen voor lampen, kachels, fietsen enz. bij ons gekocht, worden altijd het vlugst en goedkoopst in orde gemaakt. per „Koophandel" eene lading 75 kg netto f 4,50 per 104 stnks f 10.50 is het, om uwe brieven, briefkaarten en verdere schrifturen, te voorzien van een adres-afdruk door middel van In verschillende formaten en prijzen te bekomen in den Boekhandel Parkstraat. LANGEVELD DE ROOIJ. EN Ds. W. F. SMITS. Bij J. RflB jnz. Warmoesstraat. 8^- Men zie de Modellen en de Prijs-Courant in onzen Winkel.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2