Buitenland. Vergadering van den Raad der gein. Vlieland. Vlieland. De zoogen. huishoudelijke ver gadering van „Nut en Genoegen" werd in het hotel Meyer gehouden op Donderdag 18 Oct De bijeenkomst werd door den heer Van Rossum, als voorzitter, geopend, een hartelijk woord werd gewijd aan den overleden bibli othecaris, den heer J. Smit, en aan den naar elders vertrokken vice president, de heer D. Visser. De rekening en verantwoording van den heer J. Molenaar, secretaris, werd goedgekeurd. De kas sloot met een batig saldo van f 128,64. Ingekomen waren voorstellen tot regle mentswijziging door de heeren Keemink en J. C. Dekker. Deze voorstellen worden alle met meerderheid van stemmen verworpen. Tot bibliothecaris werd gekozen de keer Donia, welke voor deze benoeming bedankt. De heer Ament werd daarna gekozen en neemt de benoeming aan. Tot vice-president werd de heer Donia gekozeD, deze benoeming werd aangenomen. De heer van Rossum verklaarde geen her kiezing tot president aan te zullen nemen. Voor deze functie werd de heer J. Klippus gekozen, welke de benoeming aanneemt. Tot secretaris penningmeester werd de heer Molenaar herkozen. Voor den aankoop van nieuwe boeken werd f 50 uitgetrokken, voor het inbinden van oudere werken f 25. De eerste leesavond in November zal tot spreker hebben de heer Brüggeman, op de verdere samenkomsten zullen spreken de heeren Klippus, Ament en Van Rossum. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen, de beste wenschen voor den bloei der vereeniging werden geuit. Hem werd toen door den heer Klippus eenige waardeerende woorden over zijn jarenlang presidentschap gezegd. Die zich aan een ander spiegeltenz. Uit het verslag van een plattelands gemeen teraadsvergadering, trok het volgende onze aandacht De heer X vindt de discipline bij de brand weer allertreurigst. Bij de laatste brand is dit o.m. spreker gebleken. Het gaat er bij zoo'n brand erg Russisch toe. Grootvorsten, admiraals en volk is er, doch de knoet ont breekt. Spr. vindt dat het niet aangaat iedere jonge boer maar een stok te geven om te commandeeren, zelfs wordt deze uitgereikt aan personen die hier pas komen wonen en soms niet eens kiezer zijn. Dit vinden de pompers alles behalve prettig. Met dat pompen gaat het er ook langs. Spr. zag een koppel jongens aan de pomp en dacht toen, nou, die doen het beter dan de ouden. Bij dezen gaat het, kom ik er van daag niet, dan kom ik er morgen. Laat de jonge boeren ook maar aan de pomp staan en geef ouderen den stok. 's Nachts is er geen voldoende toezicht en liggen de lieden in hun bed. De Voorz. zegt, dat de heer X 's nachts ook wel in zijn mandje zal leggen en dus niet kan oordeelen of er bewaking was. Hij erkent echter dat er wel verandering noodig is en het nogal wanordelijk kan toegaan bij een brand. Een vraag op zijn pas. Een jongen, die voor den Haagschen kan tonrechter kwam, omdat hij op een warmen zomerdag in den Vliet was gaan zwemmen, gaf, na het requisitor van f 1 of één dag het volgende antwoord in onvervalscht Haagsch „As de heere dan maar 's wille vertellen, waar ik dan baaje kan, as d'r geen stadzwem- school is. Kletspraatjes in de Duitsche Bladen. Kennen ze bij ons aan Binnenlandsche Zaken Duitsch vraagt de „Telegraaf." Is er geen enkele kamerbewaarder, die Duitsche kranten kan lezen 1 Ik vraag dit, omdat onze regeering totdusverre van al de klets praatjes in Duitsche bladen over de ziekten, waaraan het Nederlandsch vee heet te lijden, geen enkel heeft tegensproken. Als men in Den Haag geen Duitsche kran - ton leest, zou men dan onzen gezant in Berlijn niet willen verzoeken van tijd tot tijd eens een blad in te zien Wanneer dit tenminste van den drukbezetten tijd van Zijne Excel lentie af kan. Ik begrijp den natuurlijken tegenzin van een gezant voor het lezen van dergelijke bourgeois dingen als kranten, en dan nog wel over vee invoer, maar welk vak heeft niet zjjn onaangename besognes? Er is nog altijd zeep om je handen te wasschen. Schadevergoeding voor den Watersnood. Men meldt uit ZeelandBinnenkort zal nu begonnen worden met de uitkeering door het prov. watersnood-comité in Zeeland van de geldeljjke schade, geleden door den water snood op 12 Maart 1.1. De schade in de geheele proyincie moet op f 467.000 geraamd zjjn. Gekke dingen. In den Haag had men een loteling wijs gemaakt, dat de vrije nummers lagen aan den kant van de Paviljoensgracht, en voor zoover hij bemerkte, kwam het uit ook. Toen hij echter een nummer moest trekken waren de vrijnummers aan die kant zeker reeds op en de bijgeloovige lootteraak. Meer huilend dan lachend verzekerde de dienst plichtige dat hij zijn zegsman wel op z'n d.— zal geven. Die moet er dus aan gelooven. Aan het feit valtintusschen niet te veranderen. Te Utrecht, zoo Wordt gemeld, heeft een loteling die een dienstplichtig nummer heelt getrokken, zich door ophanging van het leven beroofd. Wat 'n stumpert! Een lotelingetje van 1,39 Meter trok te Kampen juist het nummer 139, daar een zóó hoog nummer dat hij vrij werd. Bovendien was hij al vrij door broederdienst en ten overvloede was hij te klein. Voor feestvierenden om er op te letten Men schrijft uit Groningen Voorzeker wel geheel eenig in de Neder- landsche strafrechtspraak is de zaak, welke door het Kantongerecht alhier behandeld werd. De zaak heeft inderdaad een komische zijde. Eet is den lezers bekend, dat op 3 Sept. te Helpman een historische optocht plaats had, voorstellende de terugkomst van Abel Coen- dels te Helpman. De blijde inkomst werd gehouden, maar hier kwam na het zoete "net zure. De familie Coenders vierde feest tot in den nacht, daartoe geïnviteerd door het Kamerlid, den heer Scholten. In blijde stemming ging men de straat op, de politie was daar, de familie Coenders werden de wapens afgenomen en geverbali seerd wegens het dragen van verboden wapens. Een talrijk publiek woonde de behandeling der zaak bij. Mr. van Lier, vertegenwoor diger van het O. M. achtte de bekl. schuldig. Ieder deelnemer aan den optocht diende voor zien te zijn van een bewijs des burgemeesters te Haren om een degen te mogen dragen, hij vroeg de verooordeeling van H. Timmer, A. Vorenkamp en J. Wiegers ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. MelkslijUrs en de Drankwet. De melkslijters blijken zich tot dusver weinig van de Drankwet te hebben aange trokken. Bij massa's verklaren ze „er wel zoo iets van te hebben gehoord, maar nooit geweten te hebben, dat een eenvoudig melk- slijter ook al onder die wet valt." Een 10 tal was voor het kantongerecht te Leiden opgeroepen, omdat zij in gebreke waren gebleven (het woordje „verlof" op hun deur of deurposten te doen schilderen, of wel verzuimd hadden een gedrukt exemplaar van de wet in hun affaire op te hangen. Bijna allen waren stom van verbazing te vernemen, zich hierdoor aan een strafbaar feit te hebben schuldig gemaakt. Het O. M. geloofde gaarne, dat deze bepa lingen van de Drankwet den overtreders onbekend waren geweest, maar zag zich niettemin genoodzaakt voor allen een kleine geldboete te requireeren. (N. R.) Natuurlijk ook al geknoei. Blijkens ingezonden stukken in de „Nieuwe Vlaardingsche Crt." wordt er tusschen de reeders een pennestrijd gevoerd over de vraag, wie hunner zich het meest schuldig heeft gemaakt aan de invoer van Fransche of Engelsche haring, ten einde die dan onder den naam van puike Hollandsche haring uit te voeren. Er wordt dus geknoeid 1 Gelukkig heeft de afdeeling Vlaardingen van de „Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij" zich de zaak aan getrokken en in een vergadering, waar het onderwerp „invoer van Fransche haring" aan de orde was, een voorstel aangenomen van den volgenden inhoud „De vereeniging wende zich tot de Regeering met het verzoek om bij een wetsontwerp op oneerlijke concurrentie ook op het artikel haring bedacht te zijn." Gremwichtijd afgeschaft. Naar het „Hbld." meldt, hebben de inter nationale spoorwegovereenkomsten, waardoor onze Nederlandsche spoorwegmaatschappijen gedwongen waren hetzij Greenwichtijd, hetzij Middel-Europeeschen tijd voor haar tijds- tabellen te bezigen, niet meer zulk een dwin gende kracht als vroeger. Door de beide groote spoorwegmaatschappijen wordt daarom zeer ernstig overwogen den Amsterdamschon tijd voor de dienstregelingen in te voeren. Daardoor zou het wetsontswerp tot invoering van den Middel-Europeeschen tijd overbodig worden. Twee oudjes Een zeldzame gebeurtenis vond plaats te Geertruidenberg. Daar toch arriveerde in de vorige week de 103-jarige C. Dubbelman uit Hooge-Zwaluwe, die zijn 100-jarigen vriend C. Lucassen te Geertruidenberg op zijn ge boortedag kwam feliciteeren. Aan het station werd de gast opgewacht door een zich te dien einde geconslitueerd hebbende feestcom missie en in optocht, voorafgegaan door Geer- truidenberg's fanfarecorps, ging het vervolgens naar het huis van den jarige. Met hetzelfde ceremonieel werd C Dubbel man weer naar het station teruggebracht, die te 3 uur, begeleid door zijne dochter, huiswaarts keerde. Vriendelijke leerling. Door het hek van een Haarlemsche tuin bouwinrichting heen steken twee kleine kwajongens de gretige handen en trachten roode bessen te plukken, die hun aandacht hebben getrokken. Toevallig komt de eigenaar er langs, die waarschuwend zegt„denkt er om, jongens, ze zijn vergiftig Intusschen is een van de bengels al op de vlucht geslagen. De andere, die is blijven staan, roept hem na„Jö, se binne vergiftig En daarop zich tot den eigenaar wendend, liet hij er dadelijk op volgen „Heheer, mag ik er eentje foor de meester van 't school (Historisch.) („H. Dbld.") - Lof van den appel. Talrijk zijn de goede eigenschappen van den appel. Over deze boomvrucht wordt gezegd De appel bevat zachte en aangename zuren, die op het geheele lichaam weldadig werken. Wie appelen eet, zal zelden aan moeilijke spijsvertering of aan keelziekte lijden. Vooral bevorderlijk voor de gezondheid is het een appel te eten aleer men des avonds gaat slapen. De appel bezit versterkende, opwekkende hoedanigheden en bevat meer phosphorus dan eenige andere plant of vrucht. Voor die in voortdurend prikkelbaren toestand ver- keeren en niet in staat zijn tot lichamelijke krachtsinspanning wegens geschokt zenuw gestel, is de appel een geschikt en gewenscht voedingsmiddel. Appelen zijn voedzaam, wekken de werk zaamheden van den lever op, zuiveren de hersenen en bewijzen zoowel aan den geest als aan het lichaam uitnemende diensten. Op behoorlijke wijze bewaard, kan de appel het geheele jaar duren om door zijn eigen aardige, opwekkende sappen den grooten en kleinen mensch te verkwikken, etende te houden en etende te maken. Ongelukkig staat hiertegenover een heel kwade eigenschap dat appelen zoo duur zijn. Zware regens in West-Indie. Uit Willemstad wordt van 21 dezer gemeld dat op Curaijau sinds 11 dagen hevige regens vallen, het zwaarst op den 11 den en den 14den. Zij gingen gepaard met een hevigen wind, die groote schade aanbracht aan huizen, dammen en aanplantingen. Een sloep werd in de haven verbrijzeld. De schade bedraagt 300.000 dollar. Van het eiland Bonaire wordt bericht, dat de hoofd stad is overstroomd. Meerdere kleine scheepjes werden op strand gezet. Drie werden er totaal vernield. De bemanningen werden gered. Zware brand. Te Wellington is Maandag in den morgen de zwaarste brand voorgekomen die in de geschiedenis van die stad bekend is. De „Union Bank" en andere banken, gebouwen van levensverzekeringmaatschappijen, hotels, enz. zijn vernield. Naweeën van den oorlog. Het Russische stoomschip de „Warjagen", dat Zaterdagochtend de haven van Wladiwos- tock verliet, stootte op een slapende mijn en zonk onmiddelijk. Tweehonderd passagiers zijn om het leven gekomen. Slechts één werd er gered. op Woensdag 17 October 190G. Voorzitter de burgemejster. Do vergadering wordt geopend, de notulen gelezen on goedgekeurd. Eervol ontslag uit zijne betrekking van Diroo- teur der zeevaartk. school wordt verleend aan den heer P. van dor Zee, ingaande 1 Jan. 1907. Aan B. on W. wordt machtiging verleend tot het oproepen van sollicitanten naar deze betrekking. Jaarwedde f 1400. Ingekomen was oun schrijven van don heer F. H. Eijdmau te Rijswijk, kennisgovondo dat de stoomboot „Vlieland" don lOden Octoberj.l. don dienst heeft gestaakt. Ingewilligd wordt een verzoek van do gozamon- lijko lichtwachters, om een lantaarn te plaatsen aan den voet der duinen b(| het vuurtorenpad, indien dit licht niet hinderlijk zal zijn voor do scheepvaart. Niots moer aan do orde zijnde wordt de ver gadering gesloten.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2