Bureau ir Levering van alle Couranten en Tijdschriften. Zondag 28 October 1906. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. BOEKHANDEL I N°. 1995. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. PARKSTRAAT. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 unr op den da; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Enas op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 paar kin- derpantoffeltjes, gevonden op den Schilderweg. TEXEL, 27 OCTOBER 1906. De vergadering van de IJsclub Woensdag in het hotel „de Lindeboom" gehouden was weder uiterst matig bezocht. Opgekomen waren alleen eenige leden en oudleden van 't bestuur, benevens een paar verslaggevers. Het uitschrijven der vergadering meer laat in den tijd en het bekendmaken er van ook nog op den dag zelf bleek dus ook niet in staat in deze verbetering te brengen. Nadat de voorz. de vergadering met een welkom aan de opgekomenen had geopend, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en ongewijzigd goedgekeurd Het kort en mooi verslag over het afgeloopen jaar daarna door den secretaris voorgelezen, werd met aandacht gevolgd en mocht de algemeene goedkeuring verwerven. Uit de rekening van den penningmeester hierop ter tafel gebracht bleek, dat voor de afdeeling IJsclub de ontvangsten hadden be dragen f133,40 en de uitgaven f 172,64 zoodat er nog een nadeelig saldo was van 89,24. Aan gezien men het jaar was begonnen met oen te kort van f 69,54 was het afgeloopen jaar financieel goed te noemen. Wat de afdeeling werkverschaffing aangaat hier was het totaal der ontvangsten f 106,35 en dat der uitgaven f 121,44 alzoo ook hier een nadeelig saldo en wel van f 15.09, Die afdeeling heeft nog in eigendom eene hoe veelheid hout, geschat op eene waarde van ruim f 300, waartegenover staat, dat zij een schuld tot haar last heeft van f 300. Beide rekeningen werden met de bescheiden vergeleken en in orde bevonden door de heeren L. J. Kikkert en A. C. Rab. Wegens het bedanken als lid voor 't bestuur door den heer J. de Jongh en het niet aan nemen van de benoeming door den heer A. Langeveld Pz., moesten twee bestuursleden worden gekozen, terwijl 4 leden volgens rooster moesten aftreden, nl. de heeren P. C. Koorn, D. J. Bruin, A. Dros Albz. en Aug. C. Keijser, allen niet dadelijk herkiesbaar. In plaats van laatstgenoemden worden ge kozen de heeren Cl. H. de Boer, P. Dros, L. J. Kikkert en Adr. Wagemaker, die allen de benoeming aannamen, de heeren de Boer en Wagemaker echter alleen onder voor waarde niet met de functie van voorz. te zullen worden belast. Voor de tusschentijdsche vacature worden gekozen de heeren H. Groenewold en A. C. Rab welke zich ook die benoeming lieten welgevallen. Niets meer te behandelen zijnde, brengt de voorz. een woord van dank aan de aftredende leden, terwijl de heer de Boer, den voorz. welke ook moest aftreden, dankte voor het vele voor de vereeniging gedaan, waarna de vergadering wordt gesloten. In de daarop volgende bestuursvergadering werden de functies als volgt verdeeld L. J. Kikkert, Voorz., A. Wagemaker, Vice-Voorz., J. C. Visser, Secretaris, C. J. Rab, penningmeester, Cl. H. de Boer, D. Daalder, P. Dros, H. Groenewold, C. M. Koorn en A. C. Rab, leden. De commissie voor Kunstavonden te Helder, welke zich, op verzoek moeite geeft tot het organiseeren van een kindervoorstel ling, omstreeks St. Nicolaas, mocht van de Directie der Texelsche boot de bijzondere welwillende bepaling verkrijgen, dat op de dagen dier voorstellingen geldig zijn éón- daagscbe retourbiljetten (evenals zomers) 50 en 30 cent De verloting voor „Texels Belang" zal Woensdag a.s. te 2 uur in het openbaar ge houden worden in „Cafe Den Burg." Aan elders verschijnende bladen ont- leenen wij het volgende bericht. „Op het wrak van de Ned. bark „Pallandt van Rozendael", welke ongeveer 40 jaren geleden op den Oostwal schipbreuk leed, zal met een schelpzuiger een onderzoek worden ingesteld. Men beweert, dat de lading tin destijds niet geheel geborgen kon worden. Een later bericht zegt dat het schip door den schelpzuiger „De Hoop" is opgespoord. Al spoedig wist men eenig koper van 't wrak boven te brengen. Ter plaatse waar 't wrak ligt, staat 20 voet water. V. P. N. De eieren werden verkocht a 94 ct, per K.G. Oude hennen en hanen 50 en 55 ct. per stuk. Waal, 25 Oct. Dond. 1 Nov. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Heer H. H. van der Vegt, alhier zijn geneeskundige praktijk in Eierland aanvaardde. Van 1881 tot 1885 had de heer v. d. V. zijne woonplaats te De Cocksdorp, van '85 tot heden aan De Waal. Nog steeds neemt de geachte medicus zijn praktijk met opgewektheid waar. Oosterend. Er zal nu stellig een grintweg komen tusschen Oosterend en Oost. Een groot gedeelte er van is reeds uitgebakend. Men verheugt zich zeer in deze komende groote verbetering. De tegenwoordige toestand is vooral des winters slechtdaar weten o.m. de dokters van te spreken. De Cocksdorp, 26 Oct. Nabij den vuurtoren van Eierland is vanwege het Rijk een stuk duingrond van nagenoeg 2 H.A. omgeploegd, ten einde met boompjes te worden beplant. Eene eigenaardige bezigheid kan men zien op een stuk land behoorende bij de hofstede „Rio Grande," waar dezen zomer de Oostindische kers zoo prachtig bloeide en zooveel kijkers lokte. Het zaad dezer plant wordt nu n.l. van den grond geveegd en hierbij gebruikt men stoffer en blik. 20 jonge personen, meest meisjes, verrichten dit werk. Vlieland, 25 October. Het winterseizoen werd gisterenavond geopend met een concert, gegeven door Vlielands Fanfare corps. Al de studie en moeite aan zulk een uitvoering verbonden verdienen steeds aller waardeering. Zoo was het zeker ditmaal te betreuren, dat velen verhinderd waren hiervan blijk te geven. De voordrachten en muzieknummers ver schaften de aanwezigen een aangenamen avond. En daarna bleef men nog eenigen tijd bijeen om van de gelegenheid tot dansen te profiteeren. Tweeërlei uitspraak. Werd door een kantonrechter te Haarlem iemand vrijgesproken, die een lampion aan zijn fiets had, in plaats van een lantaarn met helder naar voren uitstralend wit licht, de kantonrechter te Groningen bekijkt dit zaakje anders en veroordeelde een dergelijke delinquent tot een boete van f 1.50. Is het wonder dat, waar de rechtsgeleerden de wet zoo verschillend toepassen, het gewone volk heel en al de kluts kwijt raakt? Een 101 jarige. Een kras heer. De heer L. Boerhaye Keur te Medemblik vierde in deze week zijn 101 sten verjaardag meldt het „H.bld." Hij is nog flink ter been en in het bezit van alle zintuigen. Dagelijks verricht hij lichte huiselijke bezigheden en hij houdt wekelijks een kaartkransje. Koninklijk bezoek. Het Leger des Heils heeft zich mogen ver heugen in een bezoek van H. M. de Koningin- Moeder, aan het Kinderhuis, te Naarden. H. M. werd toegesproken door den Lt. Kolonel Oovaars, Chef- Secr. yan het Leger des Heils in Nederland, die uitdrukking gaf aan de gevoelens hoezeer dat bezoek op prijs werd gesteld; namens de vele duizenden die het Leger des Heils uitmaken, zeide de spreker dank ik, niet alleen voor de eer van dit bezoek, maar voor den moreelen steun, die het Leger daarin zeker zal mogen zien. Het geheele gebouw werd door H. M. van vertrek tot vertrek gaande, bezichtigd, met groote belangstellingin de eetkamer werd H. M. door de kinderen een welkom toege zongen. Na alles te hebben bezichtigd, werd in de ontvangkamer in allen eenvoud een kopje thee gebruikt en onderhield H. M. zich met de officieren over hun werk en enkele plannen voor verdere uitbreiding. Dat tengevolge dit bezoek het werk van het Leger des Heils, ook bij anderen meer waar deering zal ondervinden is wel te verwachten. Nog een ton over. Het Provinciaal Watersnood-comité in Zee land meldt, dat circa f 570.000 te zijner beschikking ligt, terwijl circa f 470.000 toe reikend zal zijn om binnen de door het comité vastgestelde grenzen de schade te vergoeden en de uitgaven ter voorziening in den onmid- deliijken nood te bekostigen. Het comité besloot: lo. aan heD, die na de ramp een inkomen voor 1906 overhielden van vermoedelijk minder dan f 2000, alle gedeclareerde en juist bevonden schade te vergoeden; 2o. aan hen, die na de ramp zulk een inkomen van f 2000 - f 3000 vermoedelijk overhielden, hoogstens 3U hunner schade te vergoeden, doch niet verder dan tot een gezamenlijk bedrag van f 45.000 3o. aan hen, die f 3000 inkomen of meer overhielden, geen schade te vergoeden. Uit het aldus vrijblijvende bedrag van circa f 100.000 zullen zoo noodig nog vergoedingen kunnen worden gegeven aan landbouwers, terwijl ook hieruit in den komenden winter nog eventueel onvoorziene hulpverleeniDgen ter zake van de waterramp kunnen worden bekostigd. Nieuwe berekening. Gedurende het 4de kwartaal 1906 zal blijkens een aanschrijving, de prijs van het uit de militaire slachterijen te Amsterdam te leveren vleesch per kilometer berekend worden. Daar pakt men de zaak goed aa?i. Op het eiland Terschelling zal in het volgende seizoen ook een zeebad geopend worden. Sedert eenigen tijd werd dit plan besproken het strand bij Midsland is prachtig voor baden geschikt en thans is de zaak voor elkaar. In eene vergadering te Midsland is besloten een bescheiden paviljoen met veranda aan het duin te stichten, waarvan de kosten uit vrijwillige bijdragen kunnen worden bestreden. In West-Terschelling is nu eene vergadering gehouden om te probeeren een publiek middel van vervoer van dat dorp af naar het paviljoen in 't leven te roepeD. De afstand is onge veer 7 K.M., waarvan een groot gedeelte bestaat uit eene duinvallei. Men oordeelde dat het wel zou gaan een paardemtram te leggen om deze in het badseizoen te exploi- teeren. Eene commissie van onderzoek werd benoemd. Een der inlanders zegde een flink bedrag voor een publiek vervoermiddel toe. Bedankt voor salarisverhooging. Te Delfzijl moeten de onderwijzers besloten hebben, de hun toegezegde salarisverhooging van f 25 te weigeren, omdat ze hun te gering voorkomt. Zoo blijft men nog even wijs. De „Crt." is eens inlichtingen gaan inwinnen bij het filiaal te Amsterdam van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut omtrent de oorzaak van den prachtigen nazomer en ont ving het volgende antwoord Een directe aanleiding tot het tot nog toe pracltige herfstweer is niet te noemen. Deze weersgesteldheid staat in verband met de luchtdrukverdeeling over Europa. Yan 10 Octoler toch heerschte gedurig een zuidelijke luchtstroom in onze landstreek. De oorzaak daar weer van de weten schap reikt niet zóó ver om ook dit na te kunnen gaan. Wel staat het eenigzins in verband met het achterwege blijven van belangrijke depressies, waardoor juist meestal in dit jaargetijde het weder zeer ongedurig is. Zoo waren de buitjes dezer dagen een gevolg van een kleine depressie, welke zich reeds eenigen tijd boven de Britsche eilanden kenbaar maakte en nu, sinds Maandag, een weinig oostwaarts is afgeweken. Onnatuurlijk is het mooie weer in dezen tijd Tan het jaar niet te noemen, wel hoogst zeldzaam. De mogelijkheid is zelfs niet uit gesloten. dat een strenge winter ons wacht. Als 't maar meeloopen wil. Een logger van den heer D. van Rijn te Katvfijk-aan Zee kwam van de haringvangst voor de 4de maal thuis, thans met 28 last haring. Dit schip (schipper J. v. Duyvenbode) heeft thans reeds netto aan den wal de kapitale som van ruim f 27.009. Niemand herinnert zich een dergelijk groote besomming met zulk een vaartuig in zoo'n tijdsverloop. Een kerkhof als bleekveld! In de kom der gemeente Krimpen a. d. Lek ligt een kerkhof, waarop niet meer begraven wordt. Het kerkhof zou gedurende 30 jaar worden onderhouden. Nu is daar nog geen 20 jaar van om en toch heeft het al een heele verandering ondergaan. Men zou n. 1. eer denken een waschinriehting, dan wel een kerkhof te passeeren. Vooral op Zondag wordt er ruim gebruik voor de wasch van gemaakt; tot veler ergernis. Hoe Typhus wordt verspreid 1 Men beweert dat in de haven van de werf der firma J. en K. Smit te Krimpen a.d. Lek een kolenlichter gelegen heeft, waarvan de knecht ernstig od gesteld is geweest en die ongesteldheid typheuse-koorts is geweest. (Een dokter is er niet bij ontboden.) De uit werpselen van den zieke zijn natuurlijk over boord gegaan. Dit havenwater wordt ook voor drinkwater gebruikt en nu doet zich het opmerkelijke feit voor, dat van de gebruikers van dat water er 7 zijn aangetast door typhus. Het water is onderzocht en besmet verklaard. Het geval is ernstig genoeg om tot vooi zichtigheid aan te sporen. Een verdwaalde visch. Door den visscher D. de Vries te Scharl (Friesl.) werd iu de palingfuiken gevangen een jonge haai (Squalis Galens,) die zich zelf in den strop der fuik geworgd had. De lengte bedroeg ongeveer 80 c.M. het gewicht 30 pond. De ongewone vangst aan de deuren vertoond, trok veel bekijks. 't Liep wonder goed af. Op Urk is een huis, bewoond door het echtpaar Andries Ras, ingestort, doordien een der reeds gescheurde muren omviel, waarop het dak krakend omlaag kwam. De oude menschen, die juist hun middag maal meenden te kunnen gebruiken, ont vluchtten schielijk het gevaar en kwamen met den schrik en wat schade aan hun schamel huisraad vrij. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubb 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Aherikjl en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regtl meer 6 Cts, Groote letters en Vignetten worden naai plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per numaer.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1