Ingezonden Stukken. De heer H. Dalmeijer Hz., een onzer vroegere plaatsgenooten, werkzaam ten post kantore te Biummen, is bij het Vrijdag ge houden examen geslaagd, voor post radicaal. De Teekencursus. Tot bijwoning der Teekencursus hadden zich Zaterdag j.l. alreeds aangegeven 17 leer lingen daaronder was eene dame. Ter markt waren Maandag aangevoerd: 3 paarden f 100 a f 1759 Koeien f 130 a f 160; 24 Pinken f 115 a f 145; 96 Gras kalveren f 42 a f 58 Schapen onbeduidend 54 biggen f 8 a f 12,50. Matige handel. Onverbeterlijk. Van de eieren, van hier 22 en 25 Oct. naar de Eierenveiling gezonden, werden 20 stuks uitgeschouwd. Van no. 29 alweer 13 stuks6 stuks waren gekneusd. Vau 17 tot en met 30 October zijn van hier verzonden14 koeien, 3 kalveren, 15 lammeren, 7 schapen, 2 paarden en 42 varkens. Oüdesghild, 30 Oct. Door onstuimig weer heeft men deze week nog niet kunnen werken op het wrak van de „Pallandt van Rosendael." Ook de oestervloot moest om dezelfde reden in de haven blijven. 31 Oct. De eerste leesavond in dit seizoen, door „Neptunus" gisteren aangeboden, was reeds een goed begin. De heer J. de Jongh, van de Waal, zoo gaarne overal op ons eiland gehoord, trad als spreker op. De heer M. Kroon opende met een hartelijk woord van welkom deze eerste bijeenkomst. De gevierde déclamator bracht achtereenvolgens een vijftal voordrachten ten gehoorele „Brieven," van Laurillard. 2e. „Lopéa." 3e, „Een dansles op Meerdervoort4e. „De wraak van een schoonmoeder of een treurspel in vijf bedrijven," en 5e „Wat wij dagelijks in onze gebaren gebruiken." Onnoodig bijna te zeggen, dat zoowel het ernstige als 't comische uitnemend werd vertolkt. Daverend werd de spreker toegejuicht en op waar- deerende wijze bedankte de heer C. C. Backer, vice-president, bij het sluiten der vergadering voor het genotene. De heer de Jongh heeft opnieuw „Neptunus" aan zich verplicht. Gaarne zal men hem hier eiken winter zien optreden. Oosterènd, 29 Oct. De vereeniging „Nut en Genoegen" heeft j. 1. Zaterdag hare jaar vergadering gehouden tot het afdoen van huishoudelijke zaken. Deze vergadering was ongeveer evengoed bezocht als dergelijke, eerder gehouden, bijeenkomsten. Toen de vergadering met een welkom en een terugblik op den schoonen zomer van 1906 geopend was, werden de notulen gele zen en werd rekeDing over het afgeloopen boekjaar gedaan. De kas sloot met een flink batig saldo. Alles werd in orde bevonden en goedgekeurd. Tot Eerelid der vereeniging werd benoemd de heer J. de Jongh van de Waal, en wel met algemeene stemmen. Twee personen, die zich voor het lidmaatschap hadden aan gemeld, werden met groote meerderheid aan genomen. Tot Vice-Voorzitter werd herkozen de heer Joh. Koning Sz. en tot Penning meester de heer J. J. Roeper. Beide benoe mingen geschiedden met bijna algemeene stemmen. Genoemde heeren aanvaardden hun hernieuwd mandaat, dat drie jaren duurt. Besloten werd, om een bedrag van pl.m. tien gulden beschikbaar te stellen tot aankoop van boeken voor de bibliotheek, waarvan in het vorig saizoen een druk gebruik was gemaakt. De eerste vergadering werd bepaald op 24 November. Alsdan hoopt de heer J. de Jongh eene lezing te houden. In de Decern- bervergadering zullen door verschillende per sonen voordrachten gehouden worden. Zoo mogeljjk, zullen in een der volgende ver gaderingen tooneelstukjes worden opgevoerd. Na deze besprekingen en besluiten werd de vergadering gesloten met dank voor de belangstelling en met de beste wenschen voor de vereeniging. Oostebend, .30 Oct. De heer Ds. R. E. Wieringa, Herv. predikant te St. Maartensbrug trad hier j.l. Zondag op in de afdeeling „Oosterend" van den Ned. Protestantenbond. Met veel genoegen werd gehoord naar de bevattelijke rede. waarin met tal van voor beelden uit het leven tegenover elkander werden gesteld de gedachten„Berouw komt altijd te laat," en „Berouw komt nooit te laat." Velen waren aanwezig. Den Hoorn, 30 Oct. In plaats van den heer K. Lap Sz., die als zoodanig bedankt had, werd Zondag als diaken der Doopsgez. gemeente alhier gekozen de heer W. Visser. De Cocksdorp, 29 Oct. Do uitvoering van de tooneelvereeniging „Eensgezindheidalhier gehouden op Zaterdag j.l. in het lokaal van den heer Zoetelief, is goed geslaagd. Hoewel het drama „Het Parelsnoer" door C. J. Roobol een zeer lang stuk is, werd het van het begin tot het einde met aandacht gevolgd. Met luid applaus tusschen de af- deelingen en aan het einde werden de spelers beloond. Het nastukje „De Twee Dooven" door Leonard gaf herhaalde malen aanleiding tot een gullen lach en ook daarbij ontbrak het niet aan biivalsbetuigingen. Als bijzonderheid kunnen we hier nog aan toevoegen, dat de zang van het voorstuk was vervaardigd door den heer W. Heeroma wien daarvoor alle lof toekomt De opkomst was, dank zij het mooie weder bevredigend. Door het vervoer der suikerbieten van de akkers naar de laadplaats bij de Sluis, verkeert de grintweg in Eierland in geen al te besten toestand, niettegenstaande de wegwerker dagelijks den weg zooveel moge lijk herstelt. Met de zandwegen, waarlangs de zwaarbeladen wagens rijden, is het nog slechter gesteld. Naar alle waarschijnlijkheid is het rijden der bieten binnen eene week afgeloopen. Vlieland. De heeren J. Molenaar, bur gemeester, en M. Kruisinga, commissaris der loodsen, zijn benoemd tot leden der reddings- commissio. Een levensmoede. In de vorige week, meldt de „Tel", bevond zich op de Zuidpier te IJmuiden een als heer gekleed persoon, gedekt met hoed, wandelstok in de hand. In het voorbijloopen onderhield hij zich met 'n enkelen hengelaar. Op het tweede gedeelte van de pier geko men, tusschen wachthuis en lichttoren, wierp hij hoed en wandelstok weg, knoopte de jas dicht en stortte zich in het water aan den binnenkant van de pieren, 't Was niet on opgemerkt gebleven. Toen de ongelukkige boven kwam, werden hem hengelstokken toegestoken en geroepen: „Grijp", „grijp". De levensmoede weigerde, sloeg de handen voor de oogen en verdween opnieuw, nu voor goed, in de diepte. Al de pogingen met dreggen, om den drenkeling op te halen, bleken vruchteloos. Een gevaarlijk spelleltje. De lieve jeugd te Rotterdam heeft weer eens een nieuw spelletje bedacht. Vóór, tusschen en na schooltijd vermaakt zij zich op den Goudschensingel met op de rails te gaan liggen bij het naderen van de electrische tram. Als dan de bestuurders moeten stoppen, gaat er een gejuich op. 't Is te hopen dat de ouders van die deugnieten met een flink pak op den broek het nieuwe spelletje er uit krijgen. (R. N) Reden tot Vrijstelling. Bij de loting te Oud Beierland was een loteling uit Klaaswaal, die een nummer ge trokken had en wien door den militie-com missaris zooals gewoonlijk gevraagd werd heb je ook reden tot vrijstelling waarop de loteling antwoordde: „Ja, ik heb nog zusters, die in dienst zijn." Verdivaalde kogels In den laatsten tijd hoort men herhaaldelijk dat in den oosthoek van ons land op treinen worden geschoten. Verleden week heeft weer zoo'n laaghartige daad plaats gehad. Tusschen Olst en Diepenveen is op een sneltrein naar Zutphen geschoten. Van een coupé le kl. werd een ruit verbrijzeld, doch de eenige inzettende reiziger bekwam gelukkig geen letsel. Men is den dader nog niet op 't spoor. Landbouwvoordrachten op de boerderijen. „In een hoofdbestuursvergadering der Gel- dersch-Overijselsche Maatschappij van Land bouw is 't denkbeeld ter sprake gebracht, wijziging te brengen in het houden van landbouwvoordrachten, door deze niet meer des avonds te doen houden in den vorm van lezingen, doch overdag op verschillende boer derijen, terwijl de boer aan het werk is, om hem in zijn bedrijf op fouten te kunnen wijzen, en den omstanders raadgevingen te verschaffen. Men verwacht dat dergelijk aanschouwelijk onderwijs meer resultaat zal opleveren dan de lezingen, doordat het langer in het ge heugen der landbouwers zal blijven. Nu wordt naar de meening hieromtrent der afdeelingen gevraagd, om alsdan bij bijvals betuiging het volgende jaar zulke wandel- voordrachten te houden." Het denkbeeld is wel practisch. maar of de landbouwers in grooten getale zullen opgaan om als omstanders hun eigen werk te laten liggen, zal de vraag zijn. De Zeven provinciën. Het bouwen van „De Zeven Provinciën, een getrouwe nabootsing van het admiraalschip van admiraal de Ruijter, is, volgons de Schpv. opgedragen aan de werf van den heer Meur- sing te Amsterdam. Het schip, dat in Maart gereed moet zijn, zal de verschillende havens in ons land bezoeken en later enkele Fransche en Engelsche havens aandoen. Werkeloosheid. Uit Huisen en Bussum zijn 120 werklie den naar Bremerhaven vertrokken, in de hoop aldaar den geheelen winter werk te vinden. In hunne woonplaats waren zij bijna allen zonder werk. Deftig uit rij dm. Door den Minister van Justitie is bepaald, dat minderjarigen, die overeenkomstig de Kinderwetten veroordeeld zijn, in gewone rijtuigen moeten vervoerd worden, terwijl de politie, met dat transport belast, in burger- kleeding moet zijn. Met mooi weer. Een dezer dagen kwam ons het volgende ter oore Een werkman wordt in een fabriek door een weinig beteekenend ongeval getroffen. De werkgever wil den getroffene op de fabriek verbinden, waartoe de gelegenheid bestaat. De getroffene kijkt bedenkelijk. Ga je misschien liever naar den dokter vraagt de werkgever. "Werkman kijkt naar de lucht en zegt Het weer lijkt me nog alik zal maar naar den dokter gaan. De dokter nu staat bekend aan getroffen werklieden graag een paar dagen verlof te geven(De Risicobank.) Voor de liefhebbers. Meldden wij onlangs dat door een deur waarder te Hulst beslag was gelegd op een daar tijdelijk opgeslagen menagerie met ver schillende verscheurende dieren, thans kunnen wij mededeelen, dat de eigenaar dier inrich ting zekere H. G. van beroep dierentemmer, wiens woonplaats niet bekend is, gisteren door de rechtbank te Middelburg in staat van faillissement verklaard is. Weldra zal er dus waarschijnlijk voor lief hebbers gelegenheid geboden worden om voor een prijsje bezitter te worden van een of meer wilde dieren. Het is wel uitlokkend, zoon huisdiertje te hebben. („M. Ct.) Zeldzame gast. In een der eendenkooien van den poelier Gostelie nabij Den Bosch is Woensdag een arend geschoten. Het dier heeft een vlucht van ongeveer 27i meter. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Den Heeren Uitgevers der Texelsche Courant. Er heerscht begripsverwarring! Mijn Oom, van de veronderstelling uitgaande dat Gravin Ada, tijdens haar ballingsschap al hier, omstreeks 1200 in zijn huis verblijf had genomen, noemde zijn woning „het Graielijk Huis" maar de Heer Flens, gaat nog verder, doet het niet minder dan met een „Slot." Ik heb hier een oude koopacte voor mij liggen een overeenkomst op perkament geschreven en geteokend 16 Junij 1732, waarbij Jan Reael, vrijheer van Vreland verkoopt aan Balthasar Huijdekooper, Ëaillu en Dijkgraaf van Texel en Eijerland „Een huis en erf ende tuijnen, stalling, Brou- „wershuijs ende twee camertjes, sulex is staande „ende liggende aan een block, mitsgaders de „halve groene plaats, belend ten oosten het „Raadhuijs van Tessel, met het geregt daer de „vischmarkt op staat met hoornen beplant, de „stallinge aan de Suijdsijde van het raadhuijs, „zijnde gemeen met de muur van hetselve raed- „huijs en ton ooste aan het geregt voornoemd." Zooals uit het bovenstaande blijkt is van het oorspronkelijke huis met zijn toebehooren niet veel overgebleven, is het gepluimd en gevild, verminkt en geschonden, toch zou het mij spijten niettegenstaande er voor ons geen aangename herinneringen aan zijn verbonden, wanneer het moot gesloopt worden. Texel is arm aan monumenten en die or nog waren hebben niet die bescherming gevonden die zij verdiondendo Wostertoren ligt aan puin onder den Hoornderwegwat oen vandalisme, het Eierlandscho huis is verbrand, het „Sand- dienshuus" verdwenen, het klooster vervormd, en de Zeven Provinciën gevallen, terwijl do walvischkaken, kontoekenen van vrooger glorie en in mijn jeugd nog veelvuldig als wrijfpalen over ons eiland verspreid,niettegenstaande hunne eerbiedwaardige afmetingen en in hardheid den tand des tijds geen weerstand hebben kunnon bieden, alleen de Protestantscho kerken vau Burg, Oostereud en Koog hebben zich het best weten staande te houden, toch zou hot huis van den heer Flens, zooals het daar staat, nog een aardigo bezitting kunnen uitmaken, vanuit een historisch oogpunt, wanneer do oud-hollandsche trapgevel aan de voorkant in zijn eer werd her steld, de nieuwe zaal, dio uit oen architectonisch oogpunt, bij het oude gebouw niet aansluit, gesloopt word, het afdak in do Kantoorstraat tot aan de trap werd afgobrokon, de portiek word

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2