N°. 1998. Donderdag 8 November 1906. 20Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Verzoek tijdige inzending Advertentiën. Overzicht van de Weeft. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Buno op Texel. f~ t— TEXEL, 7 NOVEMBER 1906. Op de voordracht voor onderwijzer aan de school te den Burg zijn geplaatst de Heeren 1. D. L. Daalder, Oosterend. 2. L. Tiehgelaar, .Ameland. 3. W. R. van Douwen, den Hoorn. Zaterdag was 't een feestavond voor de leerlingen van den muziekonderwijzer den heer P. Graaf alhier en ongetwijfeld ook voor de ouders en belangstellenden, die waren opgegaan naar „Hotel Texel," waar door ge noemde leerlingen een concert zou worden gegeven. Als hulde aan den onderwijzer was het tooneel, waarop de leerlingen hun proeven van bekwaamheid zouden afleggen, smaakvol met bloemen en groen versierd. Het geheel maakte een werkelijk aangenamen indruk en bracht de aanwezigen reeds dadelijk in een prettige stemming. Door den heer Reij werd een kort ope ningswoord gesproken tot welkom aan allen, waarna het concert een aanvang nam. De wijze waarop de talrijke stukken en stukjes werden uitgevoerd, getuigden van de goede leiding van den onderwijzer. Ieder gaf naar hare of zijne krachten en luid applaus was ieders deel. Gedurende de pauze werd de heer Graaf aangenaam verrast door een tweetal zijner oudste leerlingen, die hem namens allen een keurig cadeau overhandigden uit erkentelijk heid. Dit cadeau bestaande uit een tweetal keurige schilderijtjes benevens een niet minder mooi pianokrukje, werd dankbaar door den onderwijzer aanvaard. Hij dankte zijn leer lingen zeer voor dit bewijs van erkentelijk heid, doch, voegde hij er bij, het beste bewijs uwer erkentelijkheid is voor mij meer gelegen in uw ijver 6n oplettendheid bij de lessen, als wel in een stoffelijk geschenk, bedenk dit wel. Verder werden gedurende de pauzen de leerlingen onthaald op chocolade en koekjes, terwijl nadat het programma was afgewerkt, de heer Reij met een woord van dank aan den onderwijzer, het concert sloot. Eene uitvoering te geven en geen bal er op te doen volgen, dat kon echter niet, meenden de jongelui. Er moest dus nog balmuziek worden gemaakt en de jeugd liet zich niet onbetuigd om elk naar zijn krachten aan het bal deel te namen, dat ze nog eenigen tijd vroolijk bij elkaar hield. Het damspel. Wij leven in een cirkelgang naar het schijnt. Wat eenmaal een tijd lang sterk op den voorgrond staat, maakt zoo langzamerhand plaats voor andere zaken, om straks weder de vroegere plaats intenemen. Gaat het zoo opzichtens kleeding en meer andere zaken, ook wat ontspanning betreft wordt het oude weder nieuw. Een bewijs daarvan is de poging om het damspel weder in eere te herstellen. Gehoor gevende aan eene algemeene op roeping, begaven wij ons Zondagavond naar Hotel Texel, waar was toegezegd „eene lezing over het damspel en wat daarmede in ver band staat," gevolgd door een simultaan-seance. Toen wij te half acht present waren, kon ons van groote belangstelling nog niet veel blijkeneen zeer beperkt aantal personen was aanwezig en 't benoodigde materiaal, (damborden) scheen geheel absent. Eenigen tijd wachtens, deed het getal be zoekers vergrooten, waarop te oven 8 uur, de heer Broekkamp, hier algemeen bekend, als spreker optrad. De heer B. deed zich kennen, als een vurig bewonderaar en voorstander van het damspel en zoo lag het voor de hand, dat zijn aanhef na een welkom, een sterk pleidooi was voor het genoemde spel. Dat spel weer in eere TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dem Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebl/.kd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met terhooging der porto'a. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. Omdat tengeuolge de ueranderde post- expeditie, onze Courant des WOENSDRG- en ZRTERDRG/AIDDRGS zoo mogelijk te 1,10 reeds ter post wordt bezorgd, uerzoe- ken wij beleeft! eene uroegtijdige inzending uan flduertentiën, enz. DE UITGEVERS. 38 Oct. 4 Nov. Het treurspel, dat in de Amsterdamsche rechtzaal wordt afgespeeld, en dat zoozeer de aandacht tot zich trekt, is nog op lange na niet ten einde gebracht. In de voorbije week hield de rechtbank zich opnieuw een tweetal dagen met de behandeling van de zoo omvangrijke en ingewikkelde zaak van de Montigny en de Geer bezig en het laat zich aanzien dat het zoo nog wel eenigen tijd zal voortgaan, waar er niet minder dan 75 getuigen zijn opgeroepen. Ze moet, dunkt ons, wel een droevigen aanblik bie den die rechtzaal met haar getuigenbanken volgepropt met mannen met lange namen en deftige titels, opge roepen om te getuigen tegen twee die vroeger tot de hunnen gerekend werden en die thans overladen met schande en verachting de plaatsen innemen waar véér hen zoo menige boef, uit het proletariaat voortgekomen, zijn vonnis boorde vellen. Droevig moet het stemmen dat mannen, zoo hoog staand op de maatschappelijke ladder, aan wier zorgen zulke groote belangen werden toevertrouwd, aan wie in zoo ruime mate vertrouwen werd geschonken, dat vertrouwen niet waard bleken te zijn, maar door den glans van het goud verblind, in den afgrond van de heozucht stortten om onder te gaan in smaad en verachting. Titels en waardigheden, afkomst en naam hebben voor het Recht geen waarde. Dat mag alleen rekening houden met de feiten en als deze strafbaar zijn is er geen andere weg dan die der vergelding. En de feiten zijn zwaar, zijn strafbaar, de beschuldi ging waaronder de beide beklaagden staan is ernstig. De acte van beschuldiging bestaat uit drie gedeelten. Beklaagden hebben malversatiën gepleegd met gemeen overleg en vervolgens ieder nog afzonderlijk zonder dat ze 't van elkander afwisten. Samen hebben ze zich minstens f 145,000 toegeëigendde Montigny verduia- terde bovendien f 750,000 en de Geer f 400,000. Totaal f 1,295,000 minstens. Dat is wel geen 2miljoen, zooals de eerste opgave meldde, maar toch een respec tabel bedrag. De rechtbank zit midden in de getui- genverhooren, die Dinsdag zullen worden voortgezet. De voorbije week bracht verder nog een paar op vallende nieuwtjes. Eerstens, dat omtrent de staking onder de bezorgers van het Soc.-democratische dagblad //Het Volk//. Daarover wordt in dé bladen heel wat stof opgejaagd en menig blad dat in een andere richting stuurt dan hot orgaan der arbeiderspartij neemt een loopje met het slachtoffer van den jongsten loonstrijd. 'tls dan ook wel eigenaardig dat het blad, dat zich leeds zoo dikwijls aan de zijde der stakers schaarde, thans zelf met den stakingsgeesel aan den lijve gestraft wordt. Het andere opvallend bericht was dat de inzenders van ontwerpen voor het Vredespaleis het bestuur der Carnegiesticnting een proces willen aandoen omdat dat bij de bekroning der prijsvraag van do voorwaarden zou zijn afgeweken. Dat begint al goed. Reeds oorlog over het vredes paleis, nog voordat dit er staat, al is 't dan ook een oorlog waarin geen bloed behoeft te vloeien. In Engeland gaat de parlementaire wetgeving langs andere wegen dan ton onzent. Daar gaat een wet na door het Lagerhuis te zijn aangenomen naar het Hoo- gerhuis, dat hot recht van amendement heeft. Over mogelijke amendementen moot het Lagerhuis daarna opnieuw beraadslagen. Toch komt de wet niet eerder in het Staatsblad voor het Hoogorhuis 't goedgekeurd heeft. Nu heeft zich de afgeloopen week een moeilijk geval voorgedaan met de Onderwijswet, 't Lagerhuis eeft deze goedgekeurd maar 't Hoogerhuis wil daarin het beginsel zien opgenomen, dat aan elke openbare school eiken dag een deel van den tijd aan godsdienst onderwijs moet worden besteed. Het komt daarmee in conflict met het Lagerhuis on do regeering. Vooral voor de laatste is het geval moeilijk. Zonder de goed keuring van 't ontwerp door het Hoogerhuis komt do wet niet tot stand, do wet veranderen wil zij niet en de leden van 't Hoogerhuis naar huis sturen mag ze niet. En de wet intrekkon zal ze zeker niet gaarne doen. 't Is bekend dat in Pruisisch Polen weinig liefde voor do Duitsche taal bostaat. In de laatste dagen is dat opnieuw gebleken uit den feilen tegenstand, dio het onderwijs op do soholen, dat in het Duitsch wordt gegeven, van do zijdo dor Polen ondervond en nog ondervindt. Do taalbeweging is in don laotston tijd zeer verschorpt on uiot ten onreento wijt de Kölln Zeitung voor een groot dcol do schuld daarvan aan hot jongste herdorljjk schrijven van don aartsbisschop Stahlewsky, die met een beroep op het coDcillie van Trente en oude Synodes, den eisch van bet gebruik der Poolscbe taal bij het godsdienstonderwijs steunde. Het verzet wordt wel op een eigenaardige wijze ge voerd. Het modernste van alle moderne strijdwapens moet daarbij dienst doen n.i. dat der staking. En wat de strijd nog eigenaardiger maakt is wel dat hij uitge vochten schijnt te moeten worden door dc schoolkinde ren zelf. Duizende kinderen weigeren eenvoudig aan het godsdienstonderwijs deel te nemen zoolang dat het in het Duitsch wordt gegeven. En daarbij blijft het niet alleen, de Poolsche schooljongens gaan met die van Duitsche ouders bakkelïjen, beschimpen hun Duitsche onderwijzers en vinden daarin steun hunner ouders. De overheid daarentegen houdt voet bij stuk en gaat de kinderen die onwillig zijn straffen. Dat is niet naar het hart der ouders en deze hebben door tusscben- komst van een tweetal Poolsche afgevaardigden van den Rijksdag aan den Pruisischen Minister van Onderwijs het verzoek gericht niet langer hunne kinderen maar hen zelf aansprakelijk te stellen. Minister Studt wil daar evenwel niets van weten maar meldde de arreststraf op de onwillige leerlingen te zullen blijven toepassen. Het 'einde van den strijd is nog niet te zien en de Köln Ztg. heeft geen ongelijk als ze beweert dat er zich stormteekenen voordoen. Nu de storm over Hohenlohe's gedenkschriften in de Duitsche pers wat bedaard is heeft prins Alex, van Hohelohe den tijd gekomen geacht te spreken. Aan een vertegenwoordiger van de Erankf. Ztg. stond hij een onderhoud toe waaromtrent dat blad een en ander mededeelde. Daaruit blijkt dat de geschriften werden uitgegeven op uitdrukkelijken last van den overledenen kanselier. Ze werden ter hand gesteld aan dr. Curfius, die ze ordende en voor de pers gereed maakte. De prins had daarvoor enkel lof. Uitgeschoten moest worden, zeide de prins,alles wat door een te schel licht op voor de massa nog onbegre pen oorzaken van gebeurtenissen, beroering had kunnen brengen, en alleen iemand als hij kan de zelfverlooche ning en de omzichtigheid van de samenstellers naar waarde schatten. Mochten, aldus vervolgde de prins, bij het doorzien van de massa papieren twee of drie zinnen aan mijn aandacht zijn ontsnapt, dan is dat heel begrij pelijk bij een werk van dezen omvang. Dat de pers de openbare meening weergaf, geloofde de prins niet. Daarvoor ontving hij te veel bewijzen van instemming uit geheel Duitschland. Hij is overtuigd dat het Duitsche volk bij eenig nadenken zal inzien, dat de uitgave verkeerd is beoordeeld en vertrouwt dat de toekomst hem zal rechtvaardigen. In Marokko is sedert lang de boel in 't honderd. Men herinnert zich dat het vorig jaar de onhoudbare toestand aldaar in de conferentie te Algericas breed voerig door de verschillende vertegenwoordigers der mogendheden besproken werd en dat daarvan het resul taat was dat Erankrijk en Spanje aangewezen werden de politiedienst in Marokko te organiseeren en voor de veiligheid van de Europeanen aldaar te waken. De Marokkanen hielden zich eenigen tijd daarna koest, maar de schrik blijkt er nu reeds uit te zijn. De vorige week grepen er weer ernstige overtredingen plaats en de Europeanen en hun bezittingen loopen groot gevaar. Rooftochten en plunderingen zijn er aan de orde van den dag. Maar Frankrijk en Spanje zijn er ook en dat 't hen ernst is met de opdracht hen door de conferentie te Algericas verstrekt, bewijst het zen den van eon paar oorlogsbodems, die de rumoerige onderdanen van den Sheriff wel tot rede zullen brengen. Als er écn dag in Rusland met spanning is verbeid, dan is het wel den dag van den 30 October geweest, Dinsdag j.l., de verjaardag der Russische constitutie. Men herinnert zich hoe op dien datum van het vorige jaar de Czaar zijn oekase gaf waarin voor Rusland de constitutioneele regeeringsvorm werd aangekondigd. Men herinnert zich ook wat er na dien tijd voorviel, het komen en verdwijnen van de eerste Russische Doema en de woelingen die overal in het Russische rijk losbraken, inzonderheid in de groote steden. Er zijn na dien gedenkwaardigen 30 October al heel wat bommen geslingerd en duizenden menschen gedood. De regeering stelde geweld tegen geweld en de revo lutionairen in het rijk van //vadertje// hebben bun rijon aanmerkelijk zien dunnen. Stolvpin, die de leiding der zaken als minister in handen had, ontkwam ternau wernood aan do wraakneming van de mannen van de daad, maar bleef niettemin onverbiddelijk inzijncisch; eerst rust in het land eer hervormingon zouden komen. En die rust schijnt nab\j te komen. De aanslagen vorminderden met den dag, ongetwijfeld mede tenge volge van den ijver die dc politie aan den dag legde en het succes dat zij had met bot zooken naar bommen en gevaarlijke misdadigers. Toch vreesde dc regeering voor den 30 Ootober. TVas het niet mogelijk dat dc revolutionairen alles op dien dag zouden zetten P Die vrees is niet bewaarheid. Dinsdag scheen er geen wolkje aan de lucht. De dag verliep kalmer dan eenig andor en de vraag ligt voor de hand Is de rust gekomen dien Stolypin gcöischt hoeft. 't Is te wenschen, mnnr ook dat do minister zijn woord zal houden on de bcloofdo horvormingen tot stand brengt.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1