te herstellen scheen ons het doel van zijn optreden. „De mensch wil nu eenmaal spelen," zegt spr, waarvoor hij vele bewijzen aanvoerde, en waar zulks nu het geval is, laat daar de keus vallen op een edel spel, dat in de huiskamer kan worden gespeeld, met een minimum getal personen en dat niet zooals kaartspel, biljartspel en dergelijke de hartstochten opwekt en vaak veel geld kost. Daarom kieze men het damspel, dat met het schaakspel, mogelijk nog wel daar boven, het edelste spel is. Meenen sommigen dat het een spel is in de kinderkamer thuis- behoorende, die meening weersprak spr., betoogende en aantoonende, dat het damspel door zijne ingewikkelde combinatie, studie eischt, dat het spel „geestverheffend" is. Na eene duidelijke uiteenzetting hiervan ging spreker over tot eene lezing over het ontstaan en over de geschiedenis van het damspel, welke, zeker interressaut, voor vele hoorders vermoedelijk niet die waarde, welke zij kan hebben voor hen, die hiervan eene studie maken. Wij zullen die lezing niet woordelijk volgen, doch stippen slechts aan, dat reeds voor duizende jaren geleden het damspel, zij het dan ook in wellicht anderen voi m, werd beoefend, dat het met primitief en lucratief materieel werd gespeeld, dat het, (waarvan Egyptische overblijfselen kunnen getuigen,) zoowel in Afrika als Azië niet onbekend scheen, en vermoedelijk van daar is gekomendat het op verschillende wijzen werd gespeeld en dat ten slotte het Pool's stelsel vrij algemeen wordt gevolgd. Eene ruime vermelding van schrijvers en van werken over het damspel, maakte een groot deel van dit gedeelte der lezing uit. Hierna gaf de spr. verschillende wenken en raadgevingen aan hen die het damspel willen beoefenen, en slottens werd voor lezing gedaan van een reglement, waarnaar thans vrij algemeen in ons land en in het buitenland wordt gespeeld, en dit ter navol ging aanbevolen. Als souvenir werd aan hen die dit verlangden een ex. van dit reglement uitgereikt. 't Was intusschen 10 uur geworden en tot het geven van een Simultaan seance zou nu de gelegenheid worden aangeboden, doch er waren eilaas, geen borden voorhanden. Nadat evenwel een viertal waren opgeschom meld werd tot eene seance overgegaan de uitslag was dat alle 4 partijen door den heer Content werden gewonnen. Een tweed9 serie daarna met 4 andere personen gedaan, had ten uitslag dat de heer C. twee partijen won en twee verloor. De heeren J. Dalmeyer en D. G. Bakker wisten het veld te behouden. De seance werd met groote belangstelling gevolgd, en meer dan iets anders, kan zooiets in staat zijn de belangstelling in het Damspel aan te moedigen. Mogelijk wel tengevolge van het minder mooie weder, dat Maandag ons deel was, was de opkomst in de vergadering van „'t Nut" dien avond in hotel „de Lindeboom" gehouden minder groot, als wel had mogen worden verwacht, de omstandigheid in aan merking nemende, dat het departement sedert den laatsten tijd nog al was vooruitgegaan, wat betreft het aantal leden, begunstigers en donateurs. Door den voorz. den heer Kuperus werd de vergadering geopend met een welkom aan allen, terwijl verder eenige mededeellngen werden gedaan omtrent de veranderingen, welke het bestuur had ondergaan en ver schillende andere zaken het departement be treffende, waarvan door ons reeds vroeger in ons blad melding was gemaakt. De heer Ruibing, spreker van wege het hoofdbestuur, daarna het woord verkrijgende begon met de verschillende opvattings, die de merschen van het leven hebben. Is er volgens den eene niets dan slechts en verkeerds, ziet deze alles van de donkere zijde, de ander weder valt in het tegenover gestelde en ziet alles van de zonzijde, voor hem is alles goed; beide opvattingen getuigen van groote eenzijdigheid en blindheid voor de waarheid. Beide, pessimisme, zoowel als optimisme houden het goede tegen en brengen iemand tot lusteloosheid enz Evenals bij alles is ook hier de gulden middenmaat te ver kiezen, namelijk het meliorisme. Volgens de opvatting is het leven een zegen, is niets volmaakt, maar moet worden gestreeft naar volmaaktheid Door het meli orisme komt de wereld vooruit. Tal van groote mannen waren die opvatting toege daan, als voorbeelden daarvan wijst spr. op Mozes, op Israëls profeten, op Jezus en Paulus, verder op prins Willem van Oranje de vader des Vaderlands, op prins Willem III, die in 1672 toen alles verloren scheen toch den moed niet opgaf, op een G. K. van Hogendorp, die zoozeer overtuigd was van de herziening van de vrijheid uit de Fransche overheersching, dat hij zich reeds toen onledig hield met de samenstelling van een ontwerp grondwet. Ten slotte wijst spr. nog op de velen die zich tegenwoordig bezig houden met den arbeid onder gevangenen en gevallenen. Spr. wekt allen op mede te helpen tot opheffing van ongelukkigen en mede te werken tot eikaars geluk. Niet verdienen zij hoofdzaak doch dienen. Ieder kan veel doen voor anderen al zijn het schijnbaar slechts kleinigheden en al valt dit werk minder in het oog. Laat ons steeds onze plichten nauwgezet vervullen, dit geeft altijd zelfvoldoening, en niet ver sagen, maar bedenken dat het goede lang zaam maar zeker vooruit gaat. Met aandacht werd sprekers rede gevolgd. Na de pauze die thans volgde werd door denzelfden spreker nog ten beste gegeven, „De Vrouwenbeweging" door ds. Laurillard, ook dit werd met aandacht en genoegen aangehoord. Voordat door den Voorz. de vergadering werd gesloten werd door den Secretaris nog even het woord gevraagd om er op te wijzen dat enkele personen blijkbaar nog niet vol doende bekend waren met de rechten en plichten van leden, begunstigers en donateurs, spr. wilde er daarom eens op wijzen dat de beide eerstgenoemden recht hebben tot intro ductie van meerdere dames, terwijl de dona teurs alleen recht hebben tot introductie van hunne echtgenoote of verloofde niet van eene andere dame, ditmaal was daarvan door enkele afgeweken. Op zijne bekende wijze sloot de voorz. daarna de vergadering met een woord van dank aan den spr. voor diens met bezieling uitgesproken weldoorwrocbte rede. V.P.N. 29 Oct.-3 Nov. De eieren werden verkocht a f 1,20 en f 1,21 per kilo. Alle waren zuiver enonge- kneusd. Gemiddelden prijs f 5,85 netto per 100 stuks, groote eieren deden f 6,43 netto per 100 stuks. Waal, 5 Nov. De heer H. H. van der Vegt, die 1 Nov. j.l. zijn 25 jarig jubilé vierde als Gemeente geneesheer op Texel, ontving zoo wel uit onze gemeente als daar buiten, vele bewijzen van belangstelling. Het ziekenfonds, dat sedert vele jaren reeds door Dr. v. d. Vegt wordt bediend, vereerde den jubilaris een keurig instrumentkastje, eenige vrienden en vereerders boden hem een sierlijk rooktafeltje aan. Des avonds kwamen velen ten huize van den geachten Medicus, om hem en zijne familie te com plimenteeren. De Cocksdorp, 4 Nov. De landbouwer J. v. H. van hier had in de vorige week op den weg tusschen De Waal en Den Burg het ongeluk bij het opstappen van een in gang zijnden beladen wagen achterover te vallen, waarbij zijn eene been juist voor een der wielen kwam te liggen. Hoewel hij de paarden oogenblikkelijk deed stilstaan kon hij niet verhinderen, dat het wiel met zooveel kracht tegen het been kwam, dat dit brak. Dr. Over verleende heelkundige hulp. Ten Hoorn, 5 Nov. De heer K. Lap Bz. werd gisteren herkozen als Notabel bij de Ned. Herv. gemeente alhier. In de heden avond gehouden vergade ring van leden van de afd. „Den Hoorn" van „Texel's Belang," werden als commissarissen herkozen de Heeren W. Visser en S. Westra. Laatstgenoemde, die steeds gratis dienst had gedaan als bode, verklaarde dat niet langer te kunnen doen. Oosterend, 5 Nov. De heer C. Broekkamp» uit Amsterdam, heeft hier Zaterdagavond j. 1. een simultaan-dam-sóance gehouden tegen tien spelers, n. 1. de Heeren 1 S. Bremer, 2 Joh. KoDing Sz., 3 Corn. Duinker, 4 P. Hareraaker, 5. G. F. Dekker, 6 Corn. Koning, 7. Corn. KooimaD, 8. Jan Witte, 9. Joh. Koning Wz. en 10 Jacob Witte. De party werd afgespeeld in l'/a uur. De heer Broekkamp, die als uitstekend damspeler bekend staat, heeft ondervonden, dat hier goede spelers zijn, want van de 10 spelen kon hij er slechts 7 winnen. Verloren werd tegen de nummers 2, 5 en 8. Na afloop werd met een aanmoedigend woord van den heer Broekkamp tot het vormen van een damclub, zoo mogelijk eene afdeeliDg van den „Algemeenen Nederland- scben Dambond" aangespoord. Na afloop van de séance werden door de Heeren Broekkamp en Content nog verschei dene merkwaardige zetten op het dambord vertoond, Het nieuwe kerkorgel in de Ned. Herv. Kerk is geplaatst. Binnen korten tijd zal het iDgewyd worden. Om het kerkhof zal nog in dit jaar een heg van beukenveeren en hulst geplaatst worden. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand October ingelegd f 1236,47 terugbetaald 1348,28 Het laatst uitgegeven boekje was no. 276. Kermiswee In een koffiehuis te Venendaal had een vechtpartij plaats, die zoo hoog liep, dat de politie het raadzaam oordeelde een der vech tersbazen achter slot en grendel te brengen. Tegen deze arrestatie verzetten zich de vader en verdere familieleden en eischten later weder invrijheidstelling. Toen daaraan geen gevolg gegeven werd, volgden eerst bedreiging en daarna hand tastelijkheden, die, gesteund door eenige kennissen, kwaadwilligen en door het op dringen van het' verdere publiek, zulk een omvang begonnen aan te nemen, dat de politie zich genoodzaakt zag van stok en sabel gebruik te maken, waarbij eenige personen min of meer ernstige verwondingen hebben opgeloopen. Eén doocle en eenige gewonden. Zondagavond heeft te Amsterdam, op de Weteringschans een treurig ongeluk plaats ge had, tengevolge eene botsing van 2 trammen. Een familie van drie personen schijnt het gevoeligst door de ramp te zijn getroffer; de vader had een beenwond bekomen, de moeder was hevig geschokt en de dochter (eene onderwijzeres) was de borstkas inge drukt; deze laatste is kort daarna in het Binnen-Gasthuis overleden. Een twintigtal andere passagiers bekwamen min of meer ernstige verwondingen; een hunner had een ribbreuk bekomen. Er iets op gevonden. Bij den onwilligen landweerplichtige Kriller is in de gevangenis te Haarlem een lichaams gebrek geconstateerd, dat hem ongeschikt maakt voor den militairen dienst. Na ommekomst van zijn straftijd, 13 De cember, zal hij worden vrijgesteld. Men zou haast geneigd zijn te vragenhad men die ongeschiktheid niet eerder kunnen ontdekken? Veel soessah zou dan voorkomen zijn geworden. Hoe jongens kunnen doen. Een ernstig ongeval had Donderdagmiddag in de Schoolstraat te Huizum plaats. Twee jongens van den leeftijd van pl m. 14 jaar vermaakten zich met het knikkerspel. Zooals dat wel meer gaat, hadden ze al spoedig verschil van meening, met het gevolg, dat een formeele vechtpartij tusschen de beide jongens plaats vond. De een, A. Mbracht daarop den ander, J. F. met een mes een steek in het achterhoofd toe, zoodat een ge vaarlijke wond ontstond. Geneeskundigs hulp moest direct worden ingeroepen. Van Neerland's Veestapel. In Friesland worden tegenwoordig runderen uitsluitend vee, dat sedert lange jaren in het stamboek is ingeschreven aange kocht voor export naar Amerika. Er worden voor dat vee kolossale sommen betaald en het zullen dure beestjes zijD, als zij in Amerika gearriveerd zijn. Gemiddeld wordt voor eene melkkoe f475 betaald, ééne is er aangekocht voor de som van f 650, hokkelingen (jong vee) worden voor dezen export aangekocht tegen f 250 gemiddeld per stuk. Ook in Noordholland, met name in en om den Beemster is en wordt vee aangekocht voor uitvoer naar Amerika, om door kruising het gehalte van het rundvee aldaar te verbeteren. Ook een protest. Als een protest tegen den Zondagsonthei- heiligfng komt in de „Alk. Crt." de volgende advertentie voor ATTENTIE! Vierde Gebod Gedenk den Zondag (z.g. Dag des Heeren,) dat gij dien ontheiligt. Alcmaria Victrix 1 Tot waardig besluit der campagne 1906Koeien-feesten op (Zondedag) 4 November 1906, met stilzwij gende toestemming en openlijke medewerking van het Gemeentebestuur. Beesten en menschen, komt allen op 1 Weg met de Zondagswet. De Deestcom. Alkmaar, SATAN, Voorzitter. November 1906. BEËLZEBUB Secretaris. Toch naar Veenhuizen. Bij de marechaussees te Breda meldde zich, meldt de „Br. Ct.", een man S. geheeteD, die in kleediDg en uiterlyk niet te herkennen was als behoorende tot de landloopersgilde. Hij verlangde te worden opgezonden naar Veenhuizen. De marechaussees keken zyn strafregister na, maar constateerden, dat hij niets te goed had, zoodat zy aan zyn ver langen niet konden voldoen. Toen ging de man heen, kaapte in de Boschstraat een rijwiel, en keerde met dit vihikel terug naar de marechausseeskazerne. Ik heb een fiets gestolen, zei hij, zie maar. Nu zul je me toch wel nemen? en ze namen 'm.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2