N°. 2001. Zondag 18 November 1906. 20l' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeblo-d 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave v Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bi0 de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubö op Texel. RIJ K S L A IV D Bill) W L E E R A A R. Do Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens ontvangen bericht, de waarnemend rijkslandbouwleeraar, de Heer D. B. Huizinga, op Maandag, 19 November 1906, 'smorgens 11 uur, eene zitting zal houden in het Hotel „Texel" te den Burg alhier. Texel, den 10 November 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. I. A x\ D W E E R. Jaarlijksch Onderzoek. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel, brengen, onder verwijzing naar de op de gemeentelijke aanplakborden aangeplakte bekendmakingen, ter kennis van belangheb benden lo. dat het onderzoek van de in deze gemeente gevestigde verlofgangers der Landweer zal worden gehouden te den Burg alhier, in een lokaal der o. 1. school aldaar op Donderdag 29 November 1906, des voormiddaga te half 12 ure. 2o. dat aan dat onderzoek moeten deelnemen de verlofgangers, die in 1903,1904,1905, en 1906 naar de Landweer zijn overgegaan, met uit- zondering echter van de verlofgangers, die in den loop van het jaar 1906 overeenkomstig art. 11 der loet onder de wapenen zijn geweest en van hen, die van de bevoegde autoriteit vrijstelling hebben verkregen van de verplichting om het onderzoek bij te wonen. Texel, den 13 November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. TEXEL,. 17 NOVEMBER 1906. Een praatje over licht. Wanneer we in gedachten terugzien op de tijd die achter ons ligt en denken aan het geen alzoo verbetering mocht ondergaan, dan zullen we zeker met voldoening constateeren dat ook ten opzichte van verlichting, 'd groote schrede voorwaarts werd gedaan. Gedurende een menschen leeftijd zijn wij van de vetkaars en de tuitlamp, gekomen tot de waskaarsen, en de meer deftige moderateurlamp later tot de petroleumlamp eerst met platte pit, vervolgens meer gemo derniseerd met ronde pitten, nog weer later verbeterd, in de lamp Beige, en hoe andere merken meer mogen heeten, en slottens ook in onze omgeving, het petroleum-gas- gloeilicht. 't Is een groote sprong vanaf de tuitlamp tot aan de petroleumlampen welke hier thans vrij algemeen worden gebruikt. Op andere plaatsen is men evenwel nog verder geavanceerd, daar heeft gaslicht, ook wel electrisch licht, de reeds bestaande verlichting voor een goed deel verdrongen en wordt behalve tot verlichting ook tot verwar ming en als drijfkracht benut. Zoover hebben wij het hier nog niet kun nen brengen, waarvoor in de eerste plaats zeker wel geldend is, de groote uitgaven er aan verbonden. Bopalen wij ons eens tot gas, dan heeft men stoenkolengas, acyteleengas en Aörogeengas. Het eerste zou voor een uitgestrekte ge meente als Texel, onverschillig waar men eene fabriek stichtte, moeilijk en te duur zijn door het groote buizennet daarvoor be- noodigd en enkel voor den Burg te kostbaar. Het Acyteleengas, als verlichting in som mige plaatsen gebruikt, schijnt deze schaduw zijde te hebben dat het voor verwarming (kookgas) niet kan worden benut. Het Aërogeengas heeft de eigenschap dat het niet slechts voor verlichting kan worden gebruikt, doch ook uitnemend geschikt is voor kookgas, verwarming en krachtvoort- brenging. Bovenstaande mededeelingen omtrent de drie verschillende gassoorten werden ons ver strekt door iemand, welke ons bezocht en die zich op dit terrein nog al beweegt en volgens wiens meening Den Burg eene bij uitstek geschikte plaats zoude zijn voor Aëro geengas, omdat, bij de gemakken welke het aanbiedt, de weinige exploitatiekosten die de eenvoudigheid van het bedrijf tengevolge heeft, alsmede het kleine bedrijfskapitaal dat ver- eischt wordt, het Aërogeengas zich voor kleine gemeenten bijzonder eigent. Als voorbeeld noemde hij verschillende gemeenten, waar een Aërogeengasfabriëk öf van Gemeentewege, öf coöperatief, werd opge richt, en welke de beste resultaten hebben opgeleverd, waaromtrent ons beoordeelingen werden verstrekt. Zoo lezen wij van Boskoop, over een der gelijke fabriek, door de Gemeente in 1904 opgericht „De inrichting, alsmede de behandeling „daarvan zijn zeer eenvoudig, zoodat de „zorg voor de fabricatie nog steeds aan „één persoon is opgedragen gebleven, ter- „wijl de fabriek voorzien moet in de be- „hoefte van ruim 120 aansluitingen en 141 „straatlantaarns." „De levering van het gas geschiedt tot „volle tevredenheid der gebruikers, waarvan „velen bevooroordeeld waren tegen de „gassoort." Een eyen goede getuigenis wordt gegeven door den burgemeester van Prinsenhage door de directie van de Aërogeengasfabriek te Alblasserdam door de directie van de Naaml. Vennoot schap gasfabriek Balk (Pr.) door B. en W. van Brenkelen-Nijenrode, door die van Wassenaar, van Sluis, van Domburg en meer anderen, die dit gas voor de verlichting van kleine steden en dorpen met warmte aanbevelen. Die gunstige rapporten leiden ons er ook toe om aan onzen bezoeker eenige vragen te doen betreffende de fin. zijde van zulk een zaakje. Uit het gegeven antwoord mocht ons bljjken, dat de oprichtingskosten van eene dergelijke fabriek niet zulk een verba zend hoog cijfer bedragen en, waar gemeente- exploitatie wellicht niet zoo spoedig zou kunnen worden verwacht, het gevorderd bedrag par ticulate exploitatie niet kan in den weg staan en bij eenige deelname van verbruik, zeer zeker rendabel is. Ook leent het zich bij uitstek tot eigen installatie voor groote gebouwen. Over het genoemde cijfer zullen wij ons niet uitlaten, zulks is voor velen niet van aanbelang. Doch wat voor velen als verbruikers wel van belang is, d.i. de kostende prijs van het gas, en daarop bekwamen wij op onze vraag de volgende inlichting, voor ieder begrijpelijk: „De prijs van het lichtgas zal ongeveer „1V3 cent per uur zijn, gelijkstaande tegen „petroleum, wanneer daarvan de prijs is „8 cent per liter." „Voor kookgas wordt gerekend 17/.io cent „om één liter water aan de kook te bren- „gen; de tijd om zulk een quantum water „aan de kook te brengen stelde on^e zegs- „man op 8 minuten voor een klein komfoor, „5 a 6 minuten voor een grooter komfoor," Deze hoogst duidelijke cijfers mogen vol doende zijn om ieder te doen oordeelen of gas is gewenscht, 't Geeft bij beter licht ongetwijfeld groot gemak. Op onze vraag of hij (onze bezoeker) voor nemens was propaganda voor deze zaak te maken was het antwoord dat zulks inder daad zijne bedoeling wasdat hij reeds bij verschillende notabele ingezetenen voor deze aangelegenheid herhaalde bezoeken had afge legd en dat hij voor zijne plannen een gereed oor en en goed onthaal mocht ontvangen. Wij meenen het bij bovenstaande mede deelingen te kunnen laten, afwachtende of de tijd zal gekomen zijn voor Eene Gasfabriek aan den Burg. Donderdag 15 dezer, herdacht de heer van 'tHof, directeur aan het Rijks Post- en Telegraafkantoor alhier, den dag, dat hij voor 25 jaren geleden in 's Rijks dienst werd aan gesteld. Dat het den jubilaris niet aan belangstelling zou ontbreken was te denken; - de heer van 't Hof is hier als ambtenaar en ook als mensch wél bemind, en hetzelfde zal onge twijfeld ook wel gezegd mogen worden van zijn verblijf op vorige standplaatsen. Bij de persoonlijke bezoeken van vrienden alhier, getuigden vele andere bewijzen, ook van elders, van veler belangstelling. De ambtenaren bij de posterijen op Texel vereerden den heer van 't Hof eene keurige bureau-stoel, terwijl zij des avonds in een huisselijk bijeenzijn, met hunnen geachten chef en gezin, het feit van den dag feestelijk herdachten. Waal, 15 Nov. Door Mej. dewed. G.Hz. Geus is aan de Herv. Kerk alhier ten ge schenke gegeven een zilveren Avondmaal stel. Zondag jl. is het geschenk voor de eerste maal in gebruik genomen. De Cocksdorp, 15 Nov. Tengevolge van het heerschen der mazelen is de school in Midden-Eierland bijna geheel ontvolkt. Slechts tien leerlingen bezoeken haar nog. Oosterend, 16 Nov. Zondag a.s. zal het feest zijn in de Ned. Herv. Kerk, alhier. Des middags te 5 uren zal het pas geplaatste orgel worden ingewijd en 's avonds te Tl, uur zullen de vereenigingen „Philadelphia" en „Maria Martha" haren begunstigers een gezel- ligen avond aanbieden. Voor niet begunsti gers is de toegangsprijs f 0,50. Het openings- en het sluitingswoord zullen gesproken worden door den Eere-Voorzitter, Ds. M. Kramer, terwijl verder voordrachten, samenspraken en gezangen pegeven zullen worden. Enkele leden van de Handelsvereeniging „Wilhelmina" zijn deze week met het vangen en koken van garnalen begonnen. Moge het de Vereeniging, die voor het saizoen 39 schuiten beschikbaar heeft, zoo goed gaan, als in den vorigen winter. Vlieland. De verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad had 13 Nov. plaats. Door de 134 kiezers werden 107 stemmen uitgebracht; van onwaarde waren 4. De uitslag was als volgt: K. R. Bakker 65 J. de Gorter 11 G. Schaafsma 50 C. Swart 60 Gekozen de heeron K. R. Bakker en C. Swart. het Wolvee duur. De heer D. Kater te Wieringerwaard ver kreeg vorige week op de Schagermarkt de prijs van f 38,— voor zijne schapen. Die prijs is in jaren niet besteed. Een leuke opmerking. Vrijdagavond stond een der autobussen te Rotterdam plotseling stil en wilde niet verder. Een der passagiers maakte zich hierover boos en gaf luid zijn misnoegen te kennen, waarop een kleine jongen opmerkte Maar mijnheer, wees toch niet zoo boos, het staat immers op den wagenM. A. V. Morgenavond verder 1 TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1