Gemeenteraad van Texel. Marktberichten» Pre dikbeur ten, Om nota van te nemen als men wil. De redacteur van de rubriek „Onder de Menschen" in de „N. R. Crt." publiceert tegen woordig allerlei onthullingen uit het speel bankleven. Wat we niet hadden durven vermoeden, komt door deze stukken aan het licht, nl. dat ook onder onze landgenooten heel wat menschen zijn, die zich te een of anderen tijd hebben laten verleiden om te spelen en die natuurlijk allen successievelijk geplukt zijn. Vooral één, een zekere S., iemand, die als oud heer met grijze haren dadelijk het ver trouwen heelt, maakt er zijn werk van om de lui er toe over te halen hem een f 3000 ter hand te stellen. Hij beweert dan dat hij een systeem kent, dat onfeilbaar is en zeker zal doen winnen. En 't gekste is dat er zoovelen hem vertrouwen en hun vaak zuur verdiende bankbiljetten op risico toe zenden. Sommigen laten zich 't „systeem" eerst verklaren, maar velen vliegen er zoo maar op in. Hij adverteerd geregeld en ont vangt naar zijn eigen verklaring gemiddeld 20 brieven per advertentie. Er zijn er zelfs die door zijn bemiddeling al f 40,000 hadden „verspeeld". Een heele lijst van slachtoffers wordt door den heer Brusse gepubliceerd, alleen met de aanduiding van de kwaliteit en 't is verbazend wat soort van menschen er al niet bij zijn. Een Amsterdamsch notaris verloor f 12000 een paar Amsterdamsche jongelui eveneens een groot bedrag, heereboeren, bankiers, win keliers, alles is er bij. En de vent is er nog trotsch op, dat hij ze zoo goedkoop wist te bedriegen. De Staatsloterij. Het „Hbld." vestigt de aandacht op een „misbruik", voorkomende bij den verkoop van loten in de Staatsloterij en waarop in het Vooiloopig Verslag nopens de begrooting van financiën voor 1907 door verschillende leden al is gewezen, n.l. het feit dat er collecteurs zijn die onder voorgeven van geen loten meer te bezitten, deze niet eer verkoopen dan na de afloop der trekking 4 klasse. Zij verze keren zich daardoor de goede kansen, opge sloten in de loten der 4 eerste klassen, zonder daarbij de kans op verlies te loopen (immers die klassen bevatten geen nieten en geven het publiek slechts gelegenheid mede te spelen in de 5e klasse, waarin wel nieten voorkomen). Naar aanleiding van het feit dat iemand te Amsterdam aan het „Hbld." meedeelde, dat reeds, nadat verleden Maandag met den verkoop der nieuwe loten een begin was gemaakt, gisterenmiddag al bij verschillende collecteurs geen half lot meer te verkrijgen was, releveert het blad het genoemde „mis bruik." Arme kleinearme moeder. Donderdagnamiddag had in de woning van F. aan het Oonnenveld bij Heesch (Nbr. een allertreurigst ongeval plaats. Viouw F. had juist de wasch gespoeldeen tobbe half gevuld met water stond nog in 't vertrek. Ze verliet hare woning om buiten de wasch te gaan ophangen. Onderwijl geraakte haar 2-jarig kindje in de tobbe met water en verdronk. Toen de vrouw weer in huis kwam zag ze tot haar niet geringe schrik wat er was gebeurd. Fluks haalde zij het kind uit de tobbe, maar 't was reeds te laat. De levens geesten waren reeds geweken. Wat heb je aan zoo'n Leerplichtloet In het afdeelingsverslag der Tweede Kamer wordt over de practijk der leerplichtwet geklaagd „Ernstige klachten werden er wederom geuit over de treurige wijze, waarop over het algemeen aan de Leerplichtwet wordt uitvoering gegeven. Met name in Friesland zou die zeer veel te wenschen overlaten. In Opsterland b. v. neemt het schoolverzuim steeds toe de staten worden niet bijgehouden men verschijnt niet voor de commissiën en vervolgingen worden Diet ingesteld. Maar het is niet alleen in Friesland, dat dergelijke toestanden voorkomen. In den Haag zelf, onder den rook van 's Ministers Departement, zijn meer dan duizend leerplichtige kinderen, die niet ter school gaan en ongemoeid worden gelaten. Coöperatie in Friesland. Het coöperatief beginsel dringt bij de Friesche boeren al meer en meer door. Gold dit tot nog toe enkel bij aankoop van arti kelen, onderscheidene veehouders te Beetster- zwaag e. o. hebben zich nu verbonden hunne overtollige kalveren coöperatief te verkoopen. De handelaren moeten hunne inschrijvingen vooraf inleveren, terwijl de verkoopers de voorwaarden hebben gesteld. Niet erg accuraat. Een pakket met aangegeven waarde van f 1400, dat op 1 October uit Oldenzaal naar Amsterdam verzonden werd, is dezer dagen te Arnhem door een paar beambten in een brievenvakje van een goederenwagen gevon den, die aldaar moest hersteld worden. Naar het harte van Vegetariërs. Een appel per dag en we hebben geen dokter meer noodig 1 Aldus zeggen de Engelachen met een klein beetje overdrijving. Echter staat de appel, wat voedingswaarde betreft zeer hoog en aten wij meer fruit en minder vleesch we zouden minder last van verschillende ziekten hebben. Velen kennen den appel als een verfris- sching bij warmte, maar laten zij ze leeren gebruiken als een behoefte bij ontbijt en diner en zij zullen er wél bij varen. Er is hersenvoeding in den rauwen appel aanwezig en juist dit is in onzen tijd van groote inspanning een eerste vereischto. (Z C.) Een bunzing in bed. Bij J. Groen te Numansdorp ging een 3-tal kinderen naar gewoonte des avonds naar bed. Een oogenblik daarna verschrikten de kleintjes door het leven in de bedstede en vluchtten daaruit. Bij onderzoek door de ouders kwam men tot de ontdekking, dat er een groote bunzing in 't stroo verscholen zat I Op een gegeven oogenblik zag de ongenoode gast de kans schoon naar buiten te ontvluchten. TJit het land van kool. Nu de hooge koolprijzen van voor eenige weken door tamelijk lage vervangen zijn en de uitvoer naar het buitenland, speciaal naar Duitschland, belangrijk minder is dan vorige jaren, beginnen vele bouwers pessimistisch gestemd te worden, te meer daar de kool- voorraad, die voor eenigen tijd niet bijzonder groot scheen te zullen zijn, door het heer lijke herfstweder der laatste weken enorm is toegenomen. Met een beklemd hart wordt ze dan ook in de koolschuur opgestapeld en menigeen vraagt zich nu reeds af, wat het gevolg van een en ander zal zijn, gegeven de hooge pacht en duurte der landerijen. Ze gaan alle negen. Het „Huisgezin" schrijft De Regeering heeft zich, blijkens haar Memorie van Antwoord, solidair verklaard met den Minister van Oorlog ten aanzien van de vermindering van het blijvend gedeeltej De portefeuille-kwestie is hiermee gesteld. Treft Minister Staal een votum van wan trouwen, dan gaat hij niet alleen heen, maar gaan ze alle negen. De zaak is hoogst ernstig, nu het heele Ministerie generaal Staal dekt. Maar van den anderen kant staat de Minister van Oorlog sterker, nu zijn collega's besloten zijn met hem te staan of te vallen. Nog steeds verschil van meening Invoering van een wettelijken tijd. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een adres verzonden, onderteekend door verschillende in den lande, waaronder ook Hoogleeraren. In dit adres worden bezwaren geopperd tegen het wetsontwerp tot invoering van een wettelijken tijd in ons land, voor zoover daarin voorgesteld wordt den midden-Euro- peeschen tijd als den wettelijken tijd aan te nemen, en verzocht den midden-Europeeschen daarin door den West-Europeeschen tijd te vervangen. Bemestingsproeven. III. Een in 1902 genomen bemestingsproef, hoewel niet van grooten omvang, komt ons belangrijk genoeg voor haar te vermelden, omdat het een plant geldt, die in zoovele tuinen voorkomt en ook in verschillende deelen der provincie in het groot wordt geteeld. Het betreft n. 1. een proef op aardbeien, genomen te Aalsmeer. Het geheele proefveld was 6 Are groot en werd verdeeld in evenveel stukken elk van 1 Are. De bemesting bestond uit4 K. G. Chili-sal- peter, 5 Kg. patentkali, 6 Kg. superfosfaat, en 20 Kg. kalk voor het le perceel. De volgende 4 perceelen ontvingen dezelfde bemesting, alleen met dit verschil, dat perceel 2 geen C hi li- salpeter, perceel 3 geen superphos- phaat, peiceel 4 geen pa tent kali en perceel 5 geen kalk ontving. Perceel 6 werd ter vergelijking on be mest gelaten. Het doel was, na te gaan, welke mest de meest noodige was. Hoewel de verkregen verschillen niet zeer groot waren, zijn zij toch van dien aard, dat wij een proefneming in deze richting kunnen aanraden, te meer daar de kosten der proef zeer gering zijn. De opbrengst werd niet per stuk verrekend, maar hiervan werd het aantal geteelde potten opgegeven. Zij was als volgt: Van dit perceel waren de vruchten wat min der mooi. Voor dit perceel geldt dezelfde opmerking als voor perceel 2. „Hoewel de verschillen gering zijn, zoo zegt het verslag, was toch de opbrengst op perceel 2 en 6 merkbaar kleiner en volgens den proefnemer ook de kleur der vruchten minder mooi. Het schijnt dus, dat de stikstof een be standdeel is, waarvan het ontbreken het eerst invloed heeft. Perceelen 2 en 6 kwamen toch alleen daarin mot elkander overeen, dat op beide stikstof ontbrak." Wij kunnen hier nog bijvoegen dat in kleinere tuinen een begieting met Chilisalpeter van 1 gram per liter aanbeveling verdient. Grosthnizen. D. H. Prins. Zondag 18 November 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. (Voorbereiding H. Avondmaa.l) Waal Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Mot. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kramer. 's Avonds 5 uur Ds. Kramer. (Inwijding van hot Orgel.) Cocksdorp. Nam. 2 uur Ds. Smits. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Roosoboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Scherponhuysen. HERV. GEMEENTE. Burg. Woensdag 21 Nov. 's avonds 7 uur Ds. Schroder. Seliagen, 8 Nov. Aangevoerd: 0 paarden fa f 0 Stieren! Oa f —0; 165Gelde- koeien t 140 a 1 300; 20 Kallkooien f 180, f 265; 20 Nuchtere Kalveron f 8 a 21, 0 lammeren f' -*■ a f 570 schapen 1' 28 a f 3715 Varkonsf' 14,a f 17; 18 Vette Varkens 44 a 49 cent per kg. 50 Vette Koeien f 180 a f 260; 150 Graskalveren f 65 a f 90 150 Biggen f 7 a I'll.— Boter f 1,40 a f 1,50 per K.G. Kipoieren 1 7,00 a 1 8.00. IV. Benoeming uan een onderwijzer aan deo.l. school te den Burg. Door de sollicitanten Daalder en Van Douwen was de sollicitatie ingetrokken. Voor liet nazien der stuk ken gaat de Raad over in geheim comité. Na heropening wordt met algemecne stemmen tot onderwijzer benoemd de heer L. ïigchelaar te Ameland. De heer Langeveld vraagt of er niets aan te doen is, om uitstekende onderwijzers, b.v. door eenige ver hooging van salaris te nopen tot blijven. Spr. wijst daarbij op den heer Qmakkelaar die onlangs vertrok. Door die veranderingen gaat de school achteruit. De voorz. en ook de wethouder Keijser geven te kennen dat dit niet doenlijk is, omdat men het dan voor iederen onderwijzer zou moeten doen. Laatstgcn. meent verder dat de beer Q,. en zeker de meeste an deren niet om salarisverkooging vertrokken, doch om betere hulp voor hun studie te krijgen. V. Reclames en uerzoeken afschrijuing Hoofd. Omslag. Afschrijving werd gevraagd door de wed G. Geus van den aanslag van haar echtgenoot. Dit verzoek kan niet worden geweigerd, doch de wed. zelf zou worden aangeslagen. Ter behandeling der reclames gaat de Raad over in geheim comité. Woensdag 14 November 1906, voormiddags half 11. Voorz. de heer Iliddingh. Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Keijser, Dikkers, Koning, Mets, Lap, Over, Langeveld en Zijm. Afwezig de heeren Bakker, Dros en Kcesom; eerst genoemde met kennisgeving. Secretaris de heer Ruibing. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. CAededeelingen. Ingekomen stukken. Ingekomen was: een schrijven van Mej. Boon te den Iloorn, dat zij baar benoeming tot onderwijzeres in de Nult. Hand werken aan de herhalingsschool aanneemt, een dankbetuiging van den heer Heeroma voor de goedgunstige beschikking op-zijn verzoek om subsidie voor den tcckencursus, een missive van Gcd. Staten, behelzende goedkeuring raadsbesluit aangaan tijdelijke geldlccning a f5000. II. Verzoek uan KI. Duinker te Oudeschild om een gedeelte gemeentegrond in erfpacht te mogen ontuangen. Dit verzoek was in de vorige vergadering aangehou den, omdat door adressant een ander stukje grond was gevraagd dan eerst. Besloten wordt het verzoek toe te staan en adressant krijgt nu pl.m. 15 M' in erfpacht voor 50 ct. 'sjaars. III. Verzoek uan B. Vlaming c.s. te Oosterend, tot het leggen uan een gedeelte straat aldaar Op voorstel van B. W. wordt besloten op dat ver zoek te letten bij de volgende aanbesteding van straat werk. Perceel nommer Bemesting in K.G. Opbrengst in potten Chili salpeter Super fosfaat Patent kali Kalk 1 I 4 6 5 20 375 2 6 5 20 340* 3 4 5 20 370 4 4 6 20 365 5 4 6 5 370 6 20 325g

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2