N°. 2004. Donderdag 29 November 1906. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond» Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. 18 Nov. 25 Nov. t— TEXEL, 28 NOVEMBER 1906. Den Burg: 27 Nov. '06. Heden liepen de werkzaamheden af, welke aan het Kerkorgel in de Hervormde Kerk te doen waren. Het Kerkorgel dateert van het jaar 1818 en is de stichting van Ds. L. W. Werninck. Het werd nu eens flink en zeker wel tot veler gepoe- gen onder handen genomen door Orgelmaker en Schilder. Eere aan de MeisjesvereeDiging, die door de gehouden Spreiverloting den stoot gaf. Hulde ook aan den schilder Q. Huijser van den Hoorn, niet alleen voor het verzilve ren en vergulden der Orgelpijpen en het ver nissen van de Orgelkast, maar vooral ook voor het keurig uitgevoerd stuk decoratief (zware kleeden of gordijnen met dito kwasten) in de muurschildering door hem opnieuw aan gebracht achter het Kerkorgel. Eere ook aan de heeren Kerkvoogden, die door die opdracht toonden juistheid van opvatting te bezitten van zulk een werk van smaak, ook door het juist op te dragen aan een man als Huyser, die er zoo voor berekend was. Het geheel draagt nu veel bij tot verfraaiing van het interieur der Kerk. A.s Zondagmiddag, 2 Dec., van 3 4 uur, zal er in de Hervormde Kerk eene orgelbe speling plaats hebben tot dekking van het tekort in de gemaakte onkosten. Toegangs bewijs is 25 cts. bij den Koster verkrijgbaar gesteld. Men doet 't best zoover mogelijk tegenover het Orgel stil néér te zitten. Heen en weêr te loopen, in den omloop der Kerk is terecht verboden. (Ingez.) Uitvoering Rederijkerskamer. Er waren velen opgegaan, Zaterdagavond, naar Hotel Texel, om kennis te maken met de Rederijkerskamer „Uitspanning door „In spanning," die op dien avond hare eerste voorstelling zou geven. De Kamer kon tevreden zijn, en zij scheen dat ook inderdaad, hetgeen mocht blijken uit het korte woord tot opening gesproken, waarbij den aanwezigen een welkom werd toegeroepen en dank werd gezegd voor de ruime fin. steun van donateurs, waardoor het mogelijk zou zijn dat enkele genoegelijke avonden zullen kunnen worden aangeboden door de Kamer. Als toelichting werd gezegd dat de Kamer den naam van „Uitspanning door Inspanning" zich had gekozen, indachtig (en als een hulde?) aan eene vorige Kamer van dien naam, die zooveel mooie avonden aan tooneelbeminnaars had bereid, 't Was een pluimpje voor de oud leden dier Kamer, waarvan er ook thans zich in de zaal bevonden; 'tdeed hen zeker aan genaam aan. Moge U. d. I. van thans zich een even vleiend compliment waardig maken, Ten tooneele werd gevoerd „Politiezaken," een blijspel in 4 bedrijven, dat door de vele daarin voorkomende dwaze verwikkelingen en menig misverstand, vaak tot lachen stemde. Het stuk heeft overigens geen diepen zin, ,,'t is een licht kostje," zou men geneigd" zijn te zeggen, doch het heeft voor eene eerste voorstelling dit voordeel dat zooveel mogelijk alle leden voor het voetlicht komen, dezen met het tooneel kennis kunnen maken en zich als 't ware aan het publiek kunnen pre senteeren; doch ook bij uitnemendheid was hot stuk geschikt om de medewerkenden samenspel te leeren. Hiervan werd met succes partij getrokken en dit belooft veel voor komende uitvoeringen, wanneer eenig stuk van meer beteekenis waarmede wij de Kamer gaarne zullen zien optreden, de keuze zal zijn. Wij hebben met genoegen kennis gemaakt met U. d. I., en gehoord het oordeel van vele anderen, meenen wij te mogen zeggen dat de jeugdige vereeniging een goede entree heeft gemaakt, tevreden kan zijn over haar eerste debuut; met belangstelling zullen volgende uitvoeringen worden verbeid. De voorstelling was ter behoorlijker tijd geëindigd, zoodat liefhebbers van een dansje ook daarvan nog konden profiteeren. Wij roepen „U. d. I. gaarne een welgemeend tot weerziens" toe. Wij willen onzen lezers attent maken op de in dit nummer voorkomende adver tentie van de Comm. voor kunstavonden te Helder, waarbij worden aangekondigd Kinder voorstellingen op 1 en 2 December. Naar wij vernemen zal, door een zoo noodig wellicht later vertrek van de boot, gelegen heid worden geboden na afloop der Kinder voorstelling met de laatste boot weder naar Texel terug te keeren. Het verminderd tarief op gemelde dagen, TEXHSCHE COTJBMT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland i5 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Minister Staal en 't blijvend gedeelte, daaromheen als 'n troep kakelende en vechtende hoenders de vader- landsehe journalisten van verschillend politiek ras ziet U als ik 'n Braakensiekgenie had of de teeken vaardigheid van 'n Roemoekers uit 't Handelsblad, 'k had 't zaakje al lang in beeld gebraeht. Actueel is de kwestie zeker, want men krijgt geen blad in handen, die door den een of anderen pohtieken verfpot is ge haald of men leest er in van Staal en 't blijvend ge deelte. En iederen dag die de Kamer dichter bij de oorlogsbegrooting brengt doet de actueele zijde van de twistvraag meer naar voren treden. Aan de eene zijde wordt 't voorgesteld alsof minister Staal met de afschaf fing van 't blijvend gedeelte ons volksbestaan en volks- rust in gevaar brengt aan de andere zijde alsof het de beste stap is die 'n minister kan doen in de richting naar 'n volksleger, 'tideaal der natie, leder mag zei:' uitmaken wie er gelijk heeft. Dw overzichtschrijver brandt zich er liefst niet aan. Hij acht zich niet vol doende in de militaire zaken doorkneed om uit te ma ken of er zooveel van 't blijvend gedeelte afhangt of niet en om nu minister Staal's militaire vrienden ot diens vijanden na te praten, daar heeft hij 'n broertje aan dood. Er wordt in den regel door heel wat krant- menschen in dergelijke politieke kwesties te veel anderen nagepraat en dat zal vermoedelijk ook wel weer met de huidige 't geval zijn. Of zou ieder die nu zoo harts tochtelijk ten strijde trekt voor of tegen het beleid van minister Staal deskundig beoordeelaar zijn Mis schien dat er nog wel onder gevonden worden die niet meer weten van onze defensie en wat daarmee samen hangt, dan 'n kraai van den Zaterdag. En er toch over schrijven bij kris en kras? Ja ziet u dateaatvanwege de politiek. Intusschen 't blijvend gedeelte van minister Staal de lezer vergeve de ietwat zonderlinge benaming begint 'n heele kwestie te worden, 't Gevecht in de bladen is nog maar 'n voorpostenschermutseling, die nog geheel buiten den minister omgaatmaar die spoedig plaats zal maken voor den grooten slag waarin alles zich om den minister zal samendringen. En als meneer Staal dan niet met een schitterende verdediging de argumenten der tegenstanders van de been slaatzoodat enkele weifelaars in de Kamer zich onvoorwaardelijk aan hem overgevenloopt hij groot gevaar, 't zij dan wat minder parlementair gezegd, zelf van de sokken te worden geslagen. En dat is geen kleinigheid daar zijn medekabmetsleden verklaard neeten te hebben in hot schuitje met hem te zullen meevaren. De kwestie van vertrouwen is gesteld. 't Vaderland wacht in zekere spanning wat de komende dagen zullen brengen. 't Behoeven echter niet alleen politieke kwesties te zijn zal de uitslag met spanning worden verbeid. Dat bewijst ook de bekende zaak voor de Amsterdamschc rechtbank aanhangig en waaraan de 7e en 8e zitting deze week werd gewijd, 't Zondenregister van De Geer is afgewerkt, voor 't grootste gedeelte althans, en met dat van zijn collega is een begin gemaakt. Was De Geer in zijn verklaringen nogal gereserveerd en trachtte hij 't meermalen voor te stellen dat de beschuldigingen met alle gegrond waren, de Montigny komt er maar voor uit. De Geers houding prikkelde den rechter commissaris Mr. Heymans tot n verklaring die nu niet zoo malsch voor De Geer was en waarin deze o.a. een rakker en geslepen, zelfs geniale misdadiger werd ge noemd. Dat griefde den schuldige en zelfs bij buiten staanders maakte die verklaring du juist geen prettigen indruk. 't Einde van de behandeling der zaak is nog niet te zien, maar de belangstelling bij 't publiek verflauwt nog geenszins. De voorbjje week gaf ten onzent weer eens een staaltje van vermakelijke stakingswoede te zien. Ieder onzer kent zeker den heer Erederik van Eeden, die behalve dat hij mooie verzen maakt ook een econoom tracht te zijn. Nu mag men over Van Eeden denken zooals men wil, maar 'tis in hem te prijzen dat hij na de staking in 1903, waarin hij zich ook deed gelden, eenige slachtoffers aan 'n stuk brood hielp. Hij richtte een vereeniging van werkverschaffing op voor de stakers die op zwart zand waren gezet en betaalde dezen een goed weekloon hoewel het bedrijf niet uitkon. Maar deze «bewuste proletariërs/' legden de vorige week 't bijltje er bij neer en Van Eeden die den dood heeft aan het patroonschap, werd gedoomd als patroon op te treden. Hij weigerde den eisch der stakers in te willigen en was hcclemnal uit zijn humcui. Zjjn tegenstanders die al zoo dikwijls den draak hebben gestoken met zijn economisch bemoeien, hebben weer eens nieuwe stof opgedaan. Nu veel plezier heeft Van Eeden nog niet van zjjn streven gohud. Duitschland heeft 'n nieuwe minister van landbouw weer. Podbielski's opvolger is gowordon Ridder von Arnim Krieuwen. Na eerst marineofficier geweest te zjjn begaf hjj zich in *t landbouwbedrijf en hcoft zich tot een bekwaam landbouwkundige opgowerkt. Hij is thans GO jaar oud en bowoog zich zoor weinig op politiek gebied. Hoewol niots met zokorheid te zeggen valt is het toch waarschijnlijk dat hij in Podbielski's hielzog zal varen, 't Heet dat laatstgenoemde hem als zijn opvolger heeft aangewezen en de agrariërs blijken nogal gerust te zijn. Of de Duitsche dus spoedig wat goedkoopere biefjes en karbonaadjes zullen krijgen staat nog te bezien. In de Kongostaat is de toestand al sinds lang niet Ïiluis. Daar viert de barbaarschheid triumfen. De Sngelschen maken zich daar zeer druk over en j.l Dinsdag heeft een groote deputatie een audiëntie ver kregen bij sir Edward Grey den minister van buiten- landsche zaken om hervormingen te vragen. De minister wil afwachten wat Belgie zal doen. Mochten de op handen zijnde beraadslagingen in de Belgische Kamer zonder gevolgen de toestanden in de Kongo bestendigt blijven dan zal de Engelsche regeering een nieuwe internationale Kongo-conferentie voorstellen. Maar aan 't wanbeheer zal een einde komen beloofde de Minister Nu het wordt dan ook wel eens tijd. Frankrijk blijft nog steeds onze aandacht vragen, hoofdzakelijk door wat er in Kamer en Senaat afge speeld wordt. Clemenceau en de zijnen schijnen den strijd lief te hebben en hun tegenstanders doen daarin blijkbaar weinig voor hen onder, 't Gevolg-is dat de zittingen van Senaat en Kamer voor den buitenstaande veel aantrekkelijks verkrijgenwant er gaat er bijna geen voorbij waarin rechts en links elkander niet in de haren zitten, of andere opvallende gebeurtenissen plaats grijpen. Nu eens een belangwekkende minis- terieele redevoering, dan weer een kenmerkende inter pellatie, straks weder een hartstochtelijk debat en zoo blijft de aandacht gespannen. Inzonderheid is het Clemenceau de minister-premier over wiens hoofd de violen des loorns uitgestort worden. En dat is geen wonder, want al is Clemenceau de iegeering niet toch deelt hij de lakens uit. Zoo moest hij de vorige week in deD Senaat weer heel wat onaan gename dingen hooren van katholieke zijde. Bijzonder fel was o.a. de redevoering van Gaudin de Filaine die Clemenceau niet alleen verweet dat deze er een anti katholieke politiek op na hield, maar dat hij tevens rondliep met dictatoriale plannen, tegenover Duitschland op revanche zon en door de «entente» met Engeland te versterken een avontuurlijke gevaarlijke politiek volgde, und so weiter. Clemenceau die ook goed van de tongriem gesneden is, liet dit natuurlijk lang niet op zich zitten en zoo konden de liefhebbers van dergelijke parlementaire tournooien met veel wapengekletter en trompetgeschetter hun hart opnieuw ter dege ophalen. Intusschen Clemenceau heeft meer te doen dan te redevoeren. Reeds lang wachtte hem een lastig karwei. Ingevolge de Scheidingswet is men den vorigen winter begonnen met de inventarisatie der kerken, maar wijl er nog al verzet ontstond en deze steeds een dreigen der aanzien kreeg bepaalde men zich eerst tot de «makste» plaatsen. De verdere boedelbeschrijving werd uitgesteld tot later wanneer, naar men hoopte, de gemoederen wat tot kalmte waren gekomen. Er bleven nog 3G05 ongein ver. tariseerde kerken over. Maar de 12 December nadert met rassche schreden en verder uitstel kan niet plaats hebben. Zonder voor afgaande kennisgeving—waarschijnlijk om het verzet te overrompelenheeft Clemenceau deze week de boedel beschrijvingen weer ter hand genomen. En hoewel er hier en daar nog enkele onverkwikkelijke tooneelen voorvielen liep de inventarisatie toch betrekkelijk kalm af in de meeste plaatsen. Ferreira heeft niet lang plezier van zijn veldheerschap gehad. Hij en zijn trnuwgebleven volgelingen zitten reeds achter de tralies. Of er zuivere vaderlandsliefde dan wel roofzucht bij hem voorzaten zal nu wel spoedig aan den dag komen. Een ander bericht uit Zuid-Afrika meldt, dat Botha een gedenkteeken wil stichten voor de in de concen tratiekampen gestorven vrouwen en kinderen. Komt het tot stand dan zal het niet alleen een weemoedige herinnering zijn aan de arme onschuldige slachtoffers van den oorlog, maar tevens als een eeuwige getuige nis tegen Engelands schandelijke wijze van oorlogvoeren.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1