N°. 2006. Donderdag 6 December 1906. 20 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verscliijut Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bukg op Texel. 25 Nov. 2 Dec. t— TEXEL, 5 DECEMBER 1906. Wij maakten van de gelegenheid gebruik om Zondagmiddag de orgelbespeling in de Hervormde Kerk alhier bij te wonen. Mogen wij ons geen genoegzame muzikale kennis toekennen om de finesses van het spel naar eisch te beoordeelen, ons gehoor is echter gelukkig nog wel van dien aard dat wij konden opmerken zuiverheid van toon en het krachtige van het instrument; in beide gevallen werden wij wel bevredigd. Dat een geoefende hand het orgel bespeelde daaraan valt niet te twijfelen en deed de waarde van het instrument zeer zeker tot zijn recht komen. Inzonderheid trof ons, naar wij meenen het voorlaatste nummer van het programma, door de zachte, liefelijke tonen, en de heerlijke melodie. Het bezoek was niet groot, wat voor het beoogde doel zeer zeker jammer was. Hoewel zulks niet tot de orgelbespeling behoort, willen wij bij deze gaarne erkennen dat niets te veel is gezegd van de flinke restauratie welke ook het uiterlijk van het orgel heeft ondergaan. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. W. Dalmeijer, thans te Brummen, is d.d. geslaagd voor telegraaf-radicaal. Bij den onlangs te Wognum gehouden tooneelwedstrijd, werd de 2e prijs behaald met de opvoering van „Een kerstavond", tooneelspel in twee bedrijven, van W. Mets Tz. door de vereeniging „Laurillard," te Krommenie. De afdeeling „Texel" van het N. O. O. hield Zaterdag j. 1. eene vergadering in Café „Den Burg." Aanwezig waren 14 personen, waaronder de heer Burgemeester, die allen hartelijk welkom werden geheeten. Verder werd er op gewezen, dat 19Ü6 voor de Texel- sche onderwijzers zoo ongeveer een jubeljaar is geweest, daar velen onder hen hun 25jarig feest vierde. De notulen werden gelezen en onveranderd met dank goedgekeurd. Besloten werd om op Zaterdag 15 Dec. a. s op nieuw te ver gaderen en wel des nam. te 4 uur, om vier leden voor de weerstandskas te stemmen. Ook kunnen voor dien datum de stembiljetten in gesloten couvert aan den Secretaris ge zonden worden. Tot Voorzitter der afdeeling werd voor drie jaar herkozen de heer C. A. de Braai, die zijn hernieuwd mandaat aanvaardde. Hierna gaf de heer P. Haremaker eene inleiding over Pestalozzi. In een keurig opstel werd eene beschrijving gegeven van Pestalozzi als prediker, als rechtsgeleerde, als landbouw kundige, als voorlichter bij onderwijszaken, als onderwijzer, en gesproken over den roem, die zich over hem heeft verbreid. Het eeuw feest van Pestalozzi is in Duitschland gevierd. Uit het korte debat bleek, dat de meeningen over Pestalozzi verschillen. Men was 'ter evenwel over eens, dat hij den stoot heeft gegeven aan het aanschouwingsonderwijs. De heer Haremaker ontving den dank des Voorzitters. Als bijdrage gaf de heer J. de Jongh„Logica" van E. Laurrillard, waarnaar met genoegen gehoord werd. De eerste vergadering in het volgend jaar is bepaald op 20 April in „de Lindeboom." De heer L. J. Kikkert hoopt alsdan eene inleiding te geven en de heer P. Haremaker eene bijdrage. Met dank voor de belangstelling werd de vergadering gesloten. Van 20 tot en met 4 Dec. zijn van hier verzonden23 koeien, 5 kalveren, 14 schapen, 4 paarden en 42 varkens. TEXEISCHE CODRABT, Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Borg 30 Cts. Franco perr post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Br valt weinig te kronieken, dezen keer. Dat wil zeggen vart eigen bodem. Belangrijke gebeurtenissen in ons staatkundig of maatschappelijk leven vielen niet voor in de afgeloopen week. Toch zal stellig menig lezer met eenige belangstelling zijn krant hebben open geslagen, niet om nieuwsgierig de binnenlandsche nieuw tjes na te snuffelen maar om eens na te gaan wat voor bijzonders er uit den Haag te melden viel. Hun belang stelling betrof onze Hoogmogende hoeren der Tweede Kamer, die deze week zich schaarden om de welvoor ziene Staatsbegrootingsdisch. De algemeene beschouwin gen zijn in vollen gang en die zijn in den regel belangrijk genoeg om dc belangstelling van ieder die in 't politieke leven zoo'n beetje meeleeft, gaande te maken. Ook de belangstelling der hoeren Kamerleden schijnt dan te stijgen en de woordvoerders hebben in elk geval in deze dagen de voldoening dat ze niet voor 'n man of tien plus 'n 90 groene tafeltjes behoeven te spreken. Voor 't ministerie zijn het intusschen dagen van gemeng de gevoelens. Zijn werkplan, beginselen, beleid, alles wordt aan een beoordeeling onderworpen en 't hangt van de politieke brillen der sprekers af, of die beoor deeling vleiend dan wel lakend is. 't Bene oogenblik krijgt het pluimen op zijn hoed, terwijl het in een vol gend oogenblik parlementair over den knie wordt geno men. Wat ongetwijfeld afwisseling in de stemming brengt Behalve aan de Kamerverslagen zal ook menigeen weder eenige oogenblikken van zijn tijd hebben gewijd aan hetgeen uit Amsterdam gemeld werd omtrent de strafzaak de Montigny en de Geer. Weder twee zit tingen werden in de afgeloopen week daaraan besteed, waarin bet getuigenverhoor werd voortgezet. Het einde van deze ingewikkelde zaak is thans toch te zien en als er geen bijzondere vertraging plaats heeft zal het getuigenverhoor den 11 dezer atloopen. Dan is het woord aan bet O. M. en de verdedigers. We zouden hiermede het //binnenlandsch gedeelte" van ons overzicht kunnen besluiten omdat er overigens weinig belangwekkends voorviel. Toch vergunne de lezer ons nog even aan te stippen een bericht dat dezer dagen onze aandacht trok. 't Stond in de "Telegraaf// en 't was van haar Londensehen correspondent. Deze vertelde daarin van een Engelsch boek dat juist was verschenen en dat handelde over ons land. Wat de schrijver daarin zegt is niet erg prettig voor onze va- derlandsche ooren. Zijn conclusie over Nederland is ongeveer als volgtDe Nederlanden, die eenmaal in de wereld een grootere positie innamen dan Engeland tegenwoordig heeft, zijn in een toestand van onbedui dendheid vervallen en Holland kan als onafhankelijke staat verdwijnen. Het kan (en zal zeer waarschijnlijk) door Duitschlnnd ingeslokt worden en het is denkbaar dat de Hollandsche taal in een eeuw of twee een doode taal zal zijn, enkel nog door eenige philologen gekend. Sedert stoom en cleclriciteit don afstand ophieven is dc tijd voor groote naties gekomen. De Nederlanden hebben een verleden, maar geen toekomst. Dat ziet er dus maar magertjes met ons uit. Echter 't is 'n zoon van Albion, die zoo spreekt en we zullen ons er dus nog maar niet te veel van aantrekken. Wel is do gouden tijd dat onze Jantjes den bezem in den mast plantten voorbij manr Engeland heeft het nog nooit zoover gebracht. We behoeven nog volstrekt niet in znk en nsch te zitten omdat 'n verwaande buurman ons mot 'n meelijdend glimlachje aanziet. Zelfs al lel len we niet meer mee in 't gezelschap der Mogendhe den, ons klein landje heeft een verleden waarop het met recht trotsc'n kan zijn. o Von Bulow heeft den nieuwen beheerder van de Koloniale afdeeling in den Duilschen Rijksdag geïn troduceerd en bij die gelegenheid een rede gehouden ter verdediging van het koloniaal beleid. Hij erkende dat er fouten gemnakt waren in het verleden maar thans was men op den goeden weg. De crisis zou spoe dig geëindigd zijn en dc rust en vrede in Z.W.-Afrika stond spoedig te komen. De koloniale afdeeling zal van top tot teen worden hervormd en de kanselier vroeg voor den nieuwen functionaris het vertrouwen van don Rijksdag. Daarna hoeft Dcrnburg geredevoerd en liet uitkomen dat bij bezig is den Augiusstal te reinigen. Een bijzon dere commissie zal do koloniale schandalen onderzoe ken en zelf zal hij do kolonio bezooken om poolshoogte van den toestand te nomen en een werkprogram op te stollen. Zijn redo maakte oen Hinken indruk naar de Duilsehc bladen mcdedeclen. Woensdag is dc Belgische Kamer anngevnngen met do behandeling der Congokweslio. Zooals men wellicht weet is dc Congo een onafbankelijko slaat waarvan koning Leopold do souvercin is. Met toestemming van allo mogendheden werd do slaat in 18S5 op dc Congo conforonlio te Berlijn noulraal verklaard. Bij testament vcrmnnklo de souvercin, Koning Leopold, in 18S9 al zijn souvereinc rechten over don Congo aan Bolgie. Na dit testament word in 1890 tussobon do Congo en Belgie eene overeenkomst gesloten, waarbij Belgie het recht kreeg na een periode van 10 jaar den Congo- staat te annexeeren met alle goederen, rechten, voor- deelen en verplichtingen. Toen de 10 jaar evenwel om waren, wenschte Belgie den Congo nog niet te aan vaarden, maar wel het recht van overname te behouden. Het kreeg zijn zin maar moest daarvoor voorloopig afzien van terugbetaling van aan de Congo geleende sommen. De Congostaat zou eerst daarop weer recht krijgen vanaf het oogenblik dat het zijn bevoegdheid tot annexatie prijs gaf. Intusschen schijnt Koning Leopold zijn plezier van den Congo af te hebben. Er is ook zooveel kwaads van gesproken en hij als souvercin bleef niet altijd buiten de zaak. Thans wil Z.M. den Staat aan Belgie over dragen en daarover loopen nu de debatten in de Bel gische Kamer. De annexatie wordt door de Regeering gewenscht, maar de linkerzijde der Kamer is er niet zoo heel warm voor. Toch lijkt het niet onwaarschijnlijk dat de Minister zijn zin krijgt en gebeurt dat, dan is eveneens te verwachten dat de allesbehalve te prijzen toestanden in den Congo spoedig tot het verleden zul len behooren. Behalve de Congokwestie hebben we ook de Marok- kaansche kwestie, die in de laatste dagen meer en meer van zich doet spreken. Tot voor weinige jaren was Marokko nog een weinig genoemd land. Omstreeks '97 a '9S evenwel trok het de aandacht tot zich door dat eenige volksstammen in opstand tegen den Sultan waren gekomen. De pretendent-sultan belu!)t op schepter en troon stelde zich mede in het harnas tegenover zijn papaatje en kreeg allengs een aanzienlijken aanhang. Dat was natuurlijk koren op de molen van de groote mogendheden, die nu eens weer een schoone gelegen heid hadden orde in den verwarden toestanden te brengen en er stellig ook een kluifje dachten te halen. Frankrijk en Eogeland gooiden het op een accoordje. Frankrijk kon zich wat vaster maken in Algiers terwijl Engeland de vrije hand werd gelaten in Egypte. Italië zou men rustig zich bemoeien laten met Tripolis terwijl Spanje ook wat concessies verkreeg. Duitschland echter schoot er bij langs en te Parijs meende men eigenlijk ook dat 't rijk van Keizer Wil helm geen belang bij Marokko had. Maar ja wel, daar was men in Berlijn maar niet zoo tevreden mee. Duitschland begon op te sommen hoeveel Duitscbers er in Marrokko woonden, wier belangen beschermd moesten worden en kwam verder vertellen dat de Sultan flink te Berlijn in het krijt stond voor belangrijke, geleende sommen, waarvoor hij aan Duitschland voor rechten had gegeven die liet zich maar niet zoo even ontfutselen liet. Over deze kwestie werden tal van nota's gewisseld maar Frankrijk wilde niet toegeven en Duitschland hield koppig aan zijn eischen vast en bierdoor ontstond zooals men weet in 1905 de zoozeer gespannen verhouding, dat een oorlog bijna onver mijdelijk scheen. Gelukkig was Frankrijk verstandig en offerde liever zijn minister van buitenlandsche zaken op en een conferentie te Algericas werd do regeling van den toestand verder opgedragen. Men weet wat bet resultaat dezer bijeenkomst was. Behalve andere besluiten werd ook bepaald dat Frankrijk en Spanje voor de rust in bet Innd van den Sultan zouden zorgen. Daarvan is tot nog toe niets terecht gekomen, Frank rijk en Spanje deden net of er geen Marokko bestond tot de toestand daar ten slotte spaak begon te loopen. Raisoeli, de pretendent-sultan had van het talmen der mogendheden handig partij getrokken, een flinke macht om zich verzameld en was uit het binnenland naar de kust getrokken om overal onrust te brengen. Hij nestelde zich in Arzilo en voerde er zoowat zoo'n schrikbewind in zoodot het leven en de bezittingen der Europeanen in groot gevaar kwamen te verkeeren. Nu begrepen Frankrijk en Spanje dat er wat gedaan moest worden, ze zonden oorlogsschepen naar Tanger en maakten troepen gereed maar tot daadwerkelijk optreden kwam het niet. lnplaats krachtig in te grijpen bepaalde men zich tot het beveiligen van Europeanen te Tanger, terwijl men elders de Marokkanen maar de baas laat spelen. Wat daar nu weer achter zit is nog moeielijk te zeggen, maar in Duitschlnnd begint men al wat ontstemd te worden, nu spreekt men van een geheim verdrag tussohen Frankrijk en Spanje, waarom trent men nadere opheldering wcnscht te hebben. Wat er nog uit de Mnrokkaansche kwestie geboren kan worden, wie weet het, manr dat do kwestie met den dag ernstiger wordt is zonder twijfel. Ten slotte vermelden we nog even dat Spanje een nieuw ministerie beeft gekregen. Zonder dat er directe aanleiding toe bestond is het oude Kabinet heengegaan, zelfs nadat do Kamer haar vertrouwen had betuigd. De ontslag aanvrage was alleen het werk van don minister president en zijn collega's verbaasdon zich er over dat zo moesten heengaan. Voor zooicis moot men in Spanje wezen. Een nieuw kabinet onder leiding van Morct is reeds gevormd.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1