Oosterend, 3 Dec. Gisterenmiddag had tweemaal eene bijeenkomst plaats in de Ned. Herv. Kerk alhier, waar tal van personen aanwezig waren, om te luisteren naar hetgeen de heeren T. van Essen en Joh. de Heer, uit Rotterdam, mededeelden aangaande de op wekkingsbeweging in Wales. Genoemde heeren werden binnengeleid door Ds. M. Kramer, die de bijeenkomst opende met gebed, waarna enkele psalmverzen werden gezongen. Daarna spraken genoemde heeren over hetgeen hun was wedervaren en hoe ze medewerkten tot verbreiding der thans in Wales heerschende meeningen op godsdienstig gebied. Met gloed en overtuiging werd gesproken over de wonderdadige bekee- riDgen, die daar plotseling od, als het ware, zonder aanleiding, hebben plaats gegrepen. De heeren waren daar getuigen van geweest, en ze gevoelden zich nu gedrongen, om hunne wedervaringen aan anderen mede te deelen. Niet aan enkelen, maar aan duizenden en duizenden was plotseling die wonderdadige geesteswerking geopenbaard, en waar eerst godsdiensthaat tusscben de verschillende secten heerschte, daar was algeheels vrede gekomen. Ook in Chicago moet eene dergelijke op wekking hebben plaats gehad. Verschillende liederen uit de beweging te Wales werden gevoelvol en mooi als duetten gezongen en door muziek op een eigen medegebracht orgeltje begeleid. Bij het dankgebed werd ook eene dergelijke opwekkingsbeweging voor Holland gewenscht. De laatste bijeenkomst werd ook bijgewoond door den E. A. Heer Burgemeester. 'tGaat met de garnalenvisschers tot heden niet naar wensch. Werden in het vorige jaar reeds flinke prijzen gemaakt om dezen tijd, thans kan men er nauwelijks de kosten mede goed maken. Wat kouder weer zal, naar men meent, wel verbetering aanbrengen. Zoo geen winterweer het komen on mogelijk maakt, hoopt alhier op den aanst. Oudejaarsavand in de afdeeling van den Ned. Protestantenbond op te treden Mej. Th. van Eek, van Oegstgeest, bij Leiden, die alhier geene onbekende is en hier bij eene eerdere gelegenheid als spreekster zeer voldaan heeft. Den Hoorn, 3 Dec. Gisteren werd het nieuwe orgel in de Doopsgezinde Kerk alhier in gebruik genomen. Het instrument, geleverd door de heeren de Zeeuw, te Rotterdam, voldeed uitstekend. Na de gewone godsdienst oefening hield Ds. Scherpenhuysen een toe spraak tot de Gemeente, waarna Mevrouw Scherpenhuysen zoo welwillend was, nog eenige stukken ten beste te geven. Op het strand alhier is een vat olie aangespoeld, waarschijnlijk afkomstig van de „Serbia." Heden is nog aangespoeld een in ver gevorderden staat van ontbinding verkeerend lijk. Daar het niet meer vervoerd kon worden, werd hot in de duinen ter aarde besteld. Nog zijn aangedreven ongeveer driehonderd nieuwe battiDgs, gemerkt met drie roode kruisjes. Oudeschilü, 4 Dec. Bij het stormachtige weer van den afgeloopen nacht, steeg het water in de haven tot op de kade. De water stand was, te ruim 9 uur, nog 1,34 M. boven A. P. De Cocksdorp, 3 Dec. In de heden gehou den vergadering van „Eensgezindheid" werd besloten 26 Januari eene uitvoering te geven. De volgende stukken zullen dan worden opgevoerd „Karei van den Berg", tooneelspel in drie bedrijven door O. M. Verheijen „Meester Jeroen en zijn kweekeling", klucht spel in één bedrijf door W. Mets Tz. Eene terechtzitting uit de oude doos", blij spel in één bedrijf, door J. Broekhof! Bzn Een afzonderlijke avond zal worden gegeven voor gehuwden. Het Texelsche Schapenras. In de vergadering van Hollands Noorder kwartier, welke Woensdag 28 November te Purmerend werd gehouden, werd door den heer K. Zijp, afgevaardigde van Beemster, gesproken over 't ten ondergaan van 't echte Texelsche schapenras, wegens kruising met Engelsche rammen. Spr. zou gaarne zien dat dit uitstekende ras nog kon worden behouden. De heer de Gier, van Schagen, deelde daarop mede dat hem bij een bezoek op Texel is gebleken, dat het oorspronkelijke Texelsche schaap, de zoogenaamde pijlstaart, niet meer te krjjgen is. De Voorzitter meent dat de heer Zijp nu voldoende is ingelicht. Plij hoort dat ze er niet meer zijn" Zou dat werkeiyk waar zijn? Gevaarlijk veevoeder Een veehouder uit Schermerhorn ontdekte (na het voeren zijner beesten met pel meel) dat de runderen ziek werden. Bij onderzoek van het voeder aan het Rijkslandbouwproef station bleek, dat het z.g. meel bestond uit oen samenvoegsel van haverkaf en mijtend tapioca. (R. N.) Een auto liuwelijhsstoet. De heer H. Meyer, hoofdredacteur van de „Kampioen", is Woensdag te Arnhem ge trouwd en wel per auto; ook de bruilofts gasten waren in auto's gezeten. De stoet had heel wat bekijks. Hoe kan het ook anders. Zware brand te Alkmaar. In het gebouw „de Koophandel" op de Baangracht te Alkmaar brak Zaterdagavond een zware brand uit. De brandweer slaagde er niet in het gebouw voor vernieling te bewaren, doch door haar krachtig optreden bleven de belendende perceelen gevrijwaard. De schade wordt ongeveer geschat op f 25,000. De oorzaak is onbekend. Niemand werd gedeerd. Voor werkverschaffing.. Men meldt aan de „N. R. Ct." In de heidedorpen in de gemeente Acht- karspelen, met een groote, arme arbeiders bevolking, zal van gemeentewege dezen winter begonnen worden met heideontginning als middel tot werkverschaiflng. Ruim 12H.A. heidegrond is voor dat doel aangekocht. Het daggeld zal 65 ct. bedragen. Een lastig geval. Te Goes moest Donderdagmiddag een trouw lustig paartje, na eenigen tijd ten stadhuize te hebben gewacht, onverrichtorzake terug- keeren, deelt de „M. Ct." mede. Be vader van den bruidegom, die van de moeder is gescheiden, had geen bezwaar om zijne toestemming te geven, doch wenschte daarvoor niet ten stadhuize te verschijnen, omdat zijn vroegere vrouw aanwezig was. Later door den bruidegom aangewende po gingen om zijn vader alsnog te bewegen mede te gaan, hadden niet het gewenschte gevolg. Van twee vergaderingen. Zaterdagavond werden er twee vergaderin gen gehouden in het hol el Texel; - te 7 ure door de Yrijz. kiesvereeniging, alwaar de heer Z. van den Bergh zou optreden, te 8 uur eene vergadering, waar door den heer Mann, boofd- opz. der Hondsbossche, zon worden gesproken naar aanleiding der plannen van den heer Coninck Westenberg voor een kanaal te Texel. De omstandigheid, van twee vergaderingen, was niet onmogelijk oorzaak dat een zeer groot aantal personen, ook van andere dor pen, het meest nieuwsgierigen, doch mogelijk ook wel wat belangstellenden, dien avond naar hotel Texel was opgegaan. De tijd drong er toe en zoo werd vrijwel precies te 7 uur de vergadering der Yrijz. kiesvereeniging geopend door den Voorzitter, den heer Van 'tHof, die spreker en hoorders een welkom toeriep en vervolgens het woord gaf aan den heer Van den Bergh. De heer Van den Bergh zeide, dat zijn optreden hier moest worden beschouwd als eene hernieuwde kennismaking met de kie zers, hetwelk door hem was toegezegd; dat, in aanmerking nemende de weinig beschik bare tijd voor deze vergadering, hij echter geen politieke lezing zal houden, maar meer eene causerie over verschillende aangelegen heden, en verder over de politieke toestand zal spreken. Spr. begon met er op te wijzen van hoeveel belang het voor de vrijzinnige beginselen is geweest, dat dit district ten vorige jare een vrijzinnig afgevaardigde had gekozen, omdat de partijverhouding in de Kamer, 52 tegen 48, het nu mogelijk maakte dat een vrijz. Ministerie konde optreden; - des te sterker springt zulks nog in het oog nu Leiden dit jaar weder voor de vrijzinnigen verloren ging, waardoor de partijverhouding is geworden 51 tegen 49, en die verhouding nu geheel op het doode punt zou zijn gekomen, indien dit district in rechtzinnige richting zich had uitgesproken. De indruk, die de spr. had verkregen van de Tweede Kamer, gedurende zijn zittingstijd was niet boven allen lof verhevenvol gens spr. wordt er te veel gepraat, waaron der de werkzaamheden moeten lijden om een goed afgevaardigde te zijn is het volstrekt niet noodig, meent spr. dat men veel praat, het betrachten van soberheid daarin, komt spr. meer aanbevelenswaardig voor; meer nuttig kan men werkzaam zjjn voor de be vordering van 's lands belang en voor het district waarvoor men is afgevaardigd, in de afdeelingen en op andore wjjze. 't Is volgens hem een goede zaak dat meer de gewoonte wordt gevolgd dat voor iedere party één persoon als spreker optreedt, öf de meest begaafde redenaar, 5f iemand met het aan hangige onderwerp ten volle vertrouwd, dan dat allen maar medepraten. In meer dan één voorbeeld maakte spr. duidelijk hoe de afgevaardigde meer nuttig werkzaam kan zijn in de afdeelingen en door bezoeken aan de ministeries, dan door praten in de Kamer. Sprekende over de politieke toestand, her innert spr. er aan dat het tegenwoordig Ministerie in den geest van het programma der Vrijzinnige partij, de oplossing der sociale kwesties in zyn progiam heeft opgenomen, waartoe in de eerste plaats behooren de verze keringswetten. Daarvoor is evenwel geld noodig. Het vorig Ministerie trachtte dat geld te bekomen door het heffen van invoerrechten, waardoor de (indirecte) belastingdruk zou wor den gelegd op hen die zulks het minst kunnen betalen. Het tegenwoordig Ministerie wil dat geld vinden uit nieuwe belastingen, waardoor meer de sterksten zullen worden getroffen, alzoo een belasting naar draagkracht. Welke belastingen dat zullen zijn, daarvan gaven we in ons 2de blad van Zondag 25 November eene duidelyke omschrijving. Verder werd door spr. aangestipt de kwestie „het blijvend gedeelte", waarvan door den schrijver „Van week tot week" in ons num mer van Donderdag 29 November wordt ge waagd. Bij de behandeling van de oorlogsbe- grooting, die door het daarin vervatte voorstel, getuigt van de bedoeling: vermindering van persoonlijke en geldelijke lasten, zullen de Vrijz. democraten hunne stem aan de begroo ting geven. Vervolgens meer plaatselijke aangelegen heden besprekende, mocht het de aanwezigen duidelijk worden op welke wijze door een afgevaardigde voor de belangen van z'n district veel kan worden gedaan zonder dat Kamer zittingen daarvan doen blijken. Komen die belangen daar in bespreking, alsdan is het plicht daarvoor op te treden. Dat het een afgevaardigde mogelijk zou zijn aan alle aanvragen en verzoeken om steun eene gunstige wending te geven, weer legt spr., er wordt zooveel gevraagd dat het onmogelijk is aan alle aanvragen te voldoen. Nu wordt de eene provincie, dan weder eene andere begunstigd; de subsidie tot beharding van wegen op Texel zal er vermoedelijk wel doorkomen, doch vergrooting der haven van Texel zal dit jaar wel achterwege blijven Naar aanleiding van een opmerking, door den heer burgemeester aan spr. kenbaar ge maakt over de slechte reisgelegenheid van Texel naar Helder, in de hand gewerkt door het monopolie hetwelk de directie der boot heeft door overbrenging der post, waardoor concurrentie buitengesloten is, geeft de spr. een duidelijke toelichting hoe zulke misstanden kunnen ontstaan. Spr. zal het in gedachte houden. Aangezien zoo langzamerhand de tijd was verstreken voor deze vergadering toegestaan, eindigde de spr. met er nog op te wijzen hoe voorzichtig men moet wezen met het aanne men van critiek, welke somtijds over e9n afge vaardigde wordt uitgeoefend. Critiek was ook spr. niet bespaard, doch eene critiek, welke niet betrouwbaar was, gezogen uit den groo- ten duim, waarvan hij eenige voorbeelden geeft, en waarvan door iemand tot spr. gezegd werd „verwonder je daar niet over man, wanneer er in Nederland voortaan iets ver keerd gaat, dan is dat jouw schuld". Spr. heeft in de Kamer niet veel gesproken, bij achtte zulks niet noodig; als onderwerpen, waarover hij sprak, noemde spr. bekorting van processen, arbeidscontract en werkeloosheid. Wij zullen het bij deze vermelding laten. Op de vraag van den Voorz of iemand den spr. nog iets wilde vragen, meldde zich niemand aan; voor debat was geen tijd, weshalve de Voorz. de vergadering sloot met dank aan spreker en hoorders. Daarop volgde do vergadering waarin door den heer Mann, hoofdopzichter bij de Honds bossche zeeweringl de wenschelijkheid zou worden betoogd van een Kanaal als waterweg op Texel, overeenkomstig de plannen van den heer Coninck Westenberg. De heer van Foreest, van Heilo, woonde ook deze vergadering bij, evenzoo de heer v. d. Bergh, die juist om deze reden thans zijn bezoek aan Texel had gebracht. De heer Westenberg opende de bijeenkomst en deed daarop voorlezing van de correspon dentie welke door ZEd. in deze zaak was gehouden met verschillende autoriteiten, waarna hij het woord gaf aan den heer Mann. (Laat ons hier eerst nog aan mogen toe voegen, dat volgens het plan van den heer Westenberg, de bedoeling is een kanaal te graven van uit de nieuwe haven in rechte lijn naar de Mosselensloot, vandaar recht

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2