Kunstmeststoffen. Enkhuizer Almanakken Publieke Verkooping G. J. O. D. Dikkers, Ingezonden Stukken Pre dikbeur ten, Marktberichten. een vaste KNECHT (tegen 1 Maart.) ADVEKTENTIËN, Chilisalpeter en superphosphaat op voor- j aarslevering tegen concurreerendeprijzen. DROS Co. voor 1907. RRIJS 15 CENTS. Boekh. Parkstraat. De bloedarmoede is genezen. GEVRAAGD van HUIZEN en ERVEN benevens van zeer gunstig gelegen en beste LANDERIJEN op Texel. publiek verkoopen: BETALING 15 FEBRUARI 1907. door het Kil, in aansluiting met het kanaal door Eierland, (zie ons nummer van Zondag 19 Aug), „wat nu moet volgen, voegden wij destijds aan die mededeeling toe, is de indie ning van een avent project bij de regeering, enz. Veel verder is de zaak m dat tijdsver loop schijnbaar niet gevorderd.) De heer Mann, die alsnu het woord bekwam, herinnerde aan zijn bezoek, gebracht in Aug., 1.1., om bedoeld plan in oogenschouw te nemen dat hem zeer gemakkelijk was gemaakt, door dien alles was uitgebakendtechnische be zwaren schijnen tegen dat plan niet te bestaan. Wat nu het eerst aan de orde zou zijn, meent spr. is de vorming van een comité van warme voorstanders voor deze zaak, waarvan moet uitgaan het maken van een plan of ontwerp, om te komen tot eene be grooting van kosten, alsmede de wijze hoe het geld te verkrijgen, b.v. van belanghebbende polders, of gemeente, zooals zulks geschiedt bij het aanleggen van buurtspoorwegen. Een kanaal acht spr. een goede zaak, voor gemakkelijker transport, verbelerde afwatering, hetwelk landverbetering tenge volge zoude hebben en voor meer andere zaken. Eene zeesluis te Oudeschild zou toegang moeten geven tot dat kanaal. Waal-en-burg zou door kleine bemaliDgen in betere conditiën komen, zoo ook Eierland. De lengte van het kanaal wordt gerekend op 15 kilometer, de breedte op 20 M. met een diepte 2,50 M., zoodat tjalkschepen als welke de Zuiderzee bevaren, daarin kunnen varen. De kosten zullen zoo ongeveer 4 ton bedragen. Dat bedrag zou zijn te verkrijgen meent spr. door verhooging van polderlasten, subsidie van gemeente, prov. en rijk. De heer van Foreest, die vervolgens sprak, uitte zich in denzelfden geest, doch spr. meent dat door eigen kracht, eigen middelen en eigen werkzaamheden een kanaal tot stand te brengen, het beste zou zijn. 't Klinkt mogelijk wel wat gek, zegt spr. om te zeggen dat Texel door eigen middelen zulk een belang rijke zaak zou moeten tot klaarheid brengen, doch hij acht dit niet onmogelijk. Op de vraag van den Voorzitter of iemand het woord verlangt, staat de heer Dikkers op, en zegt dat hij in de laatste dagen meer malen over deze zaak met verschillende menschen heeft gesproken, doch op zijn 'vraag hoe de middelen moeten worden gevonden, geen afdoend antwoord heeft bekomen men wil hier wel een kanaal, als maar Rijk en Provincie dit betaalt; verhooging van polder- lasten zou billijk wezen, doch spr. verwacht daarvan niet, waar nog onlangs door Eierland werd geweigerd eene subsidie van f 500 te verstrekken tot beharding van den weg in Burger Nieuwland. Spr. meent dat velen die het adres door den heer W. voorgelezen, hebben geteekend, nu er sprake is van ver hooging van polderlasten hunne handteeke- ningen wel zouden willen terugtrekken en dat het kanaalplan| een rem is voor de haven- vergrooting. Deze woorden van den heer Dikkers lokken protest uit van den heer N. Dros, die zegt wel eene verhooging van f 2,50 te willen betalen van de heeren Dr. Over en J. Roeper Jz., welke laatste zegt dat de heer Dikkers geen recht heeft te beweren dat de onder teekenaars hunne handteekeningen zouden willen terugtrekken. De heer van den Bergh vraagt of er is gerekend op beschoeiing van het kanaal en op het onderhoud, in verband met het ge noemde bedrag. Een afdoend antwoord daarop vernamen wij niet. De heer Hiddingh uit zich in denzelfden geest als de heer Dikkers, dat het kanaalplan een rem zal zijn voor de vergrooting van de haven De heer van Foreest komt tegen die meo- ning in verzet, volgens dezen spr. zou bij een goed plan, er alle reden voor het Rijk zijn om deze zaak te steunen, omdat bij mindere kosten voor haven verbetering daar achter een kanaal zou komen, ten zeerste geschikt tot berging van schepen en het maken van losplaatsen en waterwegen in de eerste plaats moeten worden in de hand gewerkt. De heer v. d. Bergh desgevraagd, geeft als zijne meening te kennen dat wanneer een comité wordt gevormd en met bekwamen spoed plannen worden ontworpen, in dat geval het kanaalplan voor de vergrooting der haven geen rem zal zyn, doch wanneer de kanaal plannen langen tijd in beslag nemen, dit zeker wel zoo zal wezen. Nadat nog de heer Mann heeft te kennen gegeven dat de heer Westenberg heeft be bedoeld, door het houden van deze vergadering, te zien of voor zijne plannen voorstanders zouden zijn te vinden, wordt de gelegenheid open gesteld om zich voor een te vormen comité aan te melden. Van andere zijde werd nog den wensch geuit, dat zulk een comité ook plannen zou ontwerpen yoor een tramweg, opdat later zou kunnen worden beslist wat het gewenschte zou zijn. Een dei de gaf nog aan om daaraan ook toetevoegen plannen voor een verkorte weg. Op zoo'n manier zouden we kunnen komen tot een comité van algemeene belangendat zeker nog niet zoo kwaad zou wezen en dat, door de burgerij gesteund, meer dan één goede zaak voor Texel in het leven zou kunnen roepon en waarvan een krachtigen drang tot verbetering zou kunnen uitgaan. Men denke er eens over na. Of zich voor de kanaalplannen nog een comité vormde Naar het schijnt hebben voor een voorloopig comité zich wel eenige personen aangemeld. Wij zullen er wellicht later meer van hooren. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Eierland 4/12 1906. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij s. v. p. een plaatsje in uw blad. teneinde een kleine nabetrachting te houden over de vergadering inzake kanaalplannen, j.l. Zaterdag gehouden in „Hotel Texel." In de eerste plaats dan wensch ik een eere- saluut te brengen aan den heer Westenberg, die met opoffering van tijd, geld en moeite, dit belangrijk punt onder de aandacht van het ge- heele Texelsche publiek heeft weten te brengen. Tevens spreek ik mijn dank uit aan die heeren welke zoo welwillend waren naar Texel te komen om het voordeel van bovengenoemde zaak in het licht te stellen. En thans de zaak zelve. Weinigen zullen er zeker zijn, die een kanaal niet van groot belang achten, voor een groot gedeelte van Texel, Zij die er anders over redeneeren hebben er of geen belang bij, of staan op het standpunt van „goede verkeers wegen dienen nergens toe" een stelling, welke geen verstandig mensch zal onderschrijven. Wij mogen dus wel veronderstellen, dat een over groot deel van Texelsche belanghebbenden het leggen van een kanaal niet anders zullen be schouwen als een nuttige zaak. Vanwaar dan nu die lauwheid bij velen. Is de persoon van den heer Westenberg velen soms niet sympathiek, maar dat kan dan toch geen reden zijn, om een dergelijke gewichtige zaak te fnuiken. Ik heb me geërgerd aan hen, die krachtens hun verleden, aan de spits van deze zaak moesten staan. Het was alsof ze zich schaamden over de beginselen, welke door hen korten tijd geleden nog in deze zaak beleden werden. Waar bleven ze, die mannen met goedklinkende namen, van wiens steun men zooveel verwachten kon. Kom heeren! keer terug tot uw oorspronkelijk enthousiasme, voor het kanaalWerkt met ons samen, wat mij betreft, ik gun u gaarne de leiding. Als we gezamentlijk optrekken, zullen we overwinnen, ondanks conservatisme en tegen werking. Waar een wil is, daar is een weg, maar dan ook flink, eerlijk en rond, aangepakt. Zeker, niet allen zullen met een kanaal gebaat zijn, maar dat zal op een eiland als't onze, met bijna geen enkele verbetering het geval zijn, doch dit mag toch geen reden zijn om elk plan direct naar de papiermand te deponeeren. De waterschappen, welke de grootste belangen hebben bij een dergelijke zaak, dienen natuurlijk het diepst in den zak te tasten, dat is billijk en en gebiedende plicht. Als de verschillende polderbesturen op deze basis samen wilden werken, beu ik overtuigd, dat de oplossing ge vonden zou worden. Het motief als zouden de kanaalplannen, oorzaak kunnen zijn, dat de ver grooting der haven achterwege bleef, voorloopig althans, is zeer goed mogelijk, doch vergeten we niet, dat uitstel, hier nimmer afstel zr.l worden en als het kanaalplan slaagde zou dit uitstel slechts winst opleveren, men kon dan namelijk de vergrooting der haven inrichten naar de be hoefte van het kanaal b. v. een schutsluis met binnen-haven. M. do Redacteur. Er is oen voorloopige commissie gevormd, om deze gewichtige zaak voor te bereiden, doch dat is gauwer gezegd als gedaan, evenwel hoe meer en hoe krachtiger steun we krijgen van belanghebbenden en be langstellenden hoe zekerder de kans van slagen zal zijn, dus sluit de gelederen en eendrachtig opgetrokken voor het groote doel, een betere verkeersweg voor duizenden bunders land. Onder dank met meeste hoogachting UEddr. D. C. DROS. HEKV. GEMEENTE. Burg. Woensdag 5 Dcc, 's avonds 7 uur Ds. Schroder. Oosterend. Donderdag 6 Doe. 's avonds 7 uur, Ds. Kramer (Bijbellezing) Zondag 9 December 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Yoorm. 10 uur Ds. Schröder. Waal Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Geen dienst. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Scherpenhuysen. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur ds. Scherpenhuysen. Amsterdam, 3 Dec. Aangevoerd 249 Run deren, le kwal. 72 k 76 ct., 2de kwal. f 0.66 f 0.70, 3de kwal. 5S a 62 e. per K. G. 105 Melk en Kalfkoeien f 135 a f 280, 0 Graskalveren af— 4 Schapen f af 52 Nuehtere Kalveren f9,k f 18, 0 Lammeren fa 598 vette Varkens 41 a 45 ct. Purmerend, 4 Dec, Aangevoerd 591 Run deren waaronder 517 vette-, 73 melkkoeien en 1 stieren. 92 vette kalveren f 0,75 a f 0,95 p. kg. 133 Nucbtere-kalveren flla f25— per stuk, 25 paarden f afper stuk, Veulens f af Overhouders f af 287 vette varkens f 0,42 a f0,46 per kg., 31 varkens magere f 15 a f 25 per stuk, 205 biggen f 7 a f 12 per stuk, kipeieren f 6.50 a f 7,50 per 100 1747 Schapen f 23,f 35,00 prijsh. h. stug. 600 lammeren f 18,f 25,— h. matig. Vette koeien prijsh. handel stug. Geldekoeien, prijsh. h. stug. Melkkoeien prijsh. handel stug. Vette kalveren, prijsh. h. matig. Nuchtere kalveren, prijsh. h. stug. Vette Varkens prijsh. h. stug. Magere Varkens en Biggen prijsh h. stug. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Den Burg Texel en de daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand November 1906 Ingelegd f 10029,876 Terugbetaald - 9179,18 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3062. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, MARGJE DARKS, in den ouderdom van ruim 63 jaren. Uit aller naam, F. HEEROMA. Koog (Texel), 2 Dec. '06. sgngagh» Onzen liartelijken dank aan allen, die blijken gaven Van hunne belang stelling, op 30 Nov. j.l. Jn. KRIJNEN Fz. en Echtgenoote. Ede (Geld.) 3 Dec. 1906. //DE PINK PILLEN GENEZEN DE BLOEDARMOEDE// //ZOOALS HET BROOD DEN HONGER GENEEST// De bloedarmoede komt voort uit een gebrekjin de voeding veroorzaakt door maagstoringen of eenvoudig door gebrek aan levensvocht. De Pink Piller. geven bij iedere dosis bloed. Zij doen niets dan dat, maar zij doen bet. goed. Daar nu de zenuwen baar vuedsel onmiddelijk uil bet bloed putten, is de werking dier pillen op het zenuwstelsel zeer dikwijls merkwaardig, en zij hebben talrijke gevallen van zenuwstoringen genezen die te voren aau gewone behan delingen hadden weerstand geboden. «Ik heb veel geleden aan ernstige bloedarmoede met bleekzucht gepaard», schrijft ons Mejuffrouw Petronella Pieterscn te Dongen. //Langen tijd bad ik een buitenge woon bleeke kleur en was uiterst zwak. Ik zag er heel slecht uit, at niet meer en sliep niet meer. Ik ging alle dagen achteruit cn ik weet niet wat er gebeurd zou zijn indien ik de Piuk Pillen niet had gouomen. Ik heb alle soorten van middelen gebruikt om mij te genezen zonder eenige verbetering te ondervinden. Daük zij alleen de Pink Pillen heb ik spoedig een uitmuntende gezondheid weergekregen. Ik ben daarvoor zeer erkentelijk.// Mejuffrouw Petronella Pietersen, geb. Bax, woont te Dongen bij Breda. Dc Piuk Pillen ondersteunen de krachten derjonge meisjes en bevorderen bare ontwikkeling en baar groei. Zij zijn ten alle tijde een uitmuntend nuttig middel voor de vrouw, vanaf bare eerste jeugd tot op den kritieken leeftijd. Zij zijn alzoo aangewezen voor moeders wier ge zondheid is geschokt door veelvuldige bevallingen, en aau vrouwen die door zorgen en verdriet zijn uitgeput. Zij zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagkwalen, schele hoofdpijn, zenuwlijden, heupjioht, St. Vitus-dans. Prijs f 1,75 do doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijg baar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depot- bouder voor Ne Ierland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Zij, die nog met stoom wenschen te dorschen, worden beleefd verzoebt zich op te geven. H. P. KIEVIT. J. REUVERS, Eierland. Notaris te Texel, zal, na bekomen rechterlijke machtiging, op Vrijdag, den 21 December 1906, 's avonds 7 uur, in het Hotel Texel aau den Burg, lo. Een perceel WEILAND, genaamd „Scha- gensland", met schuurtje, gelegen aan den Henneboetsweg, sectie D, nommer 1433, groot 1,06,70 Heet. 2o. Een perceel WEILAND, annex perc. 1, sectie D. nommers 1431 en 1432, groot 2,10,10 Heet. 3o. Een perceel WEILAND, annex perc. 2, sectie D, nommer 1430, groot 1,07,60 Heet. 4o. Een perceel WEILAND, genaamd „Hooge- weidje" gelegen aan den Hollerweg. bij den Burg, sectie D, nommer 244, groot 0,52,90 heet. Deze 4 perceelen zijn tot 20Maart 190S verhuurd. 5o. Een perceel WEILAND, genaamd „Jacob Hinsland" gelegen bij den Burg, sectie D, nommer 31, groot 1,78,70 heet. 6o. Een perceel WEILAND, gelegen bij deKboi, sectie E, nommer 428, groot 1,62,30 heet. 7o. Een perceel WEILAND, gelegen op Zuid- Haffel, genaamd „Kleine hoekje", sectie E, Hommer 484, groot 0,66,50 heet. 8o. Een perceel WEILAND, annex perc. 7, ge naamd „Langestuk", sectie E, nommer 485, groot 1,01,60 heet. 9o. Een perceel WEILAND, annex perc. 8, ge naamd „Tweede Koeienweid", sectie E, nom mer 483, groot 0,79,70 heet, De perceelen 5 tot en met 9 zijn terstond te aanvaarden. lOo. Een perceel WEILANDj gelegen bij den Burg, genaamd „Paardekoog", sectie E. nommers 181 en 182, groot 1,62,90 heet. Dit perceel is tot 20 Maart 1908 verhuurd. Ho. Een HUIS en ERF met een perceel Weiland, genaamd „Eerste huiskoog" bij het Doolhot, sectie D, nommers 1174 en 1175, samen groot 2,53,SO heet. 12o. Een perceel WEILAND annex, genaamd „tweede huiskoog", sectie D, nommei 1163, groot 1,02,20 heet. 13o. Een perceel WEILAND annex, genaamd „het kleine stukje", sectie D, nommer 1162, groot 0,52,20 heet. 14o. Een perceel WEILAND annex, genaamd „de groote Terp", sectie D, nommer 1161, groot 0,89,00 heet. 15o. Een perceel WEILAND annex, genaamd „de kleine Terp", sectie D, nommer 1160, groot 0,74,10 heet. 16o. Een perceel WEILAND annex, genaamd „de Broeker", sectie D, nommer 1159, groot 1,10,00 heet. 17o. Een perceel WEILAND, gelegen bij de Schans sectie E, nommer 1490, 1134 en 1135, groot 2,83,80 heet. (ia 2 perc 18o. Een perceel WEILAND aldaar, sectie E, nommers 1493 en 1129, groot 1,64,90 heet. (in 2 perceelen) De perceelen 11 tot en niet IS zijn tot 20 Maart 1907 verhuurd 19o. Een HUIS, bewoond geweest door wijlen den heer M. Langeveld, met Erf, staande eu gelegen in de Molenstraat a ja den Burg, sectie K, nommer 226, groot 2,60 aren. 20o. Een ERF aldaar, achter het huis van den heer C. Witte, sectie K, nommer 225, groot 1,71 are. Deze twee perceelen zijn terstond te aanvaarden 21o. Een HUIS, SCHUUR en ERF, staande en gelegen in de Molenstraat aan den Burg, sectie K, nommer 204 en sectie E, nommers 144 en 145, samen groot 26,30 aren. Dit perceel is tot 1 Mei 1908 verhuurd. 22o. Een HUIS en ERF aidaar, sectie K, nommer 1023, groot 70 centiaren. Dit perceel is terstond te aanvaarden. 23 Een perceel BOUWTERREIN en WEILAND, gelegen in de Warmoesstraat aan den Burg, sectie E, nommer 235, groot 82,10 aren (te veilen in perceelen). Dit perceel is belast met levenslang vruchtge bruik ten behoeve van Mejuffrouw Elisabeth Douwes Bakker, weduwe van den heer Marti- nus Langeveld, geboren in den j ire 182 Intijds zal de wijze van veiling en zullen kaarten der te verkoopen p ree len ten kan tore van den bovengeuoemden No a'is ver krijgbaar zijn.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 3