N°. 2007. Zondag 9 December 1906. 208te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. w V J GEVONDEN VOORWERPEN. TEXEL, 8 DECEMBER 1906. Sint-Nicolaas avond. Het feest van Sint Nicolaas is weder voorbij en men kan weer wat rustiger nederzitten voor zijne gewone werkzaamheden, zonder te worden opgejaagd door de bel aan de deur, die in de voorlaatste dagen zich nog al eens liet hooren, om weder een nieuwe verkooper met artikelen voor het groote feest aan te kondigen. Even als ieder jaar was ook zulks nu het geval, zelfs van elders kwamen ze getogen, 'tls misschien ook niet aantebevelen om te wachten tot de klanten komen, en daarom, al is het dan ook mogelijk wel wat met tegenzin, (voor z'n pleizier doet men dat zeker niet), „er dan maar opuit." Gelukkig dat zoo iets maar tijdelijk is. De zenuwachtige opwinding zoowel van groote als van kleine menschen, begint ge lukkig ook minder te worden, we komen langzamerhand weder in het normale leven terug. Sint Nicolaas heeft gewis weder velen ver blijd met juist gekozen verrassingen, doch mogelijk ook wel anderen teleurgesteld door in 't geheel geen verrassingen. Laat ons wenschen voor den goeden naam van den Sint, dat van die laatsten er niet zooveel zullen wezen, en wij hebben wel eenige grond zulks te denken, omdat de onbekende wel doener zelfs de uiteinden van ons dorp niet heeft vergeten, getuige daarvan de ruime gaven, welke namens den Sint, aan de ver pleegden in het Gesticht van Weldadigheid mochten ten deel vallen. De eigenlijke verrassingen voor de kinder schaar behooren niet eerder te komen dan aan den morgen van don 6den, den jaardag, doch alreeds aan den vooravond er van komt de vloed van pakjes opzetten en vindt menige verrassing op vaak zonderlinge en geheim zinnige wijze, haar weg naar de woning en huiskamer. Voor de schooljeugd, op vele plaatsen, in zonderheid voor de bewaarschool-kleinen, be gint het feest in den regel ook al den dag te voreneen heusche Sint Nicolaas, onthaal op lekkernijen, gevolgd door eene uitreiking van geschenken, is zoo langzamerhand een onmisbaar nummer geworden voor dien dag, zoo ook weder dit jaar. De Sint Nicolaas viering op straat, viel dit jaar in het water, of beter gezegd het water viel in zoo groote hoeveelheid op de „Sinter klaasen," dat de een na den ander vluchtte en van de maskerade niets terecht kwam. Wij zagen er die met een parapluis gewapend het er nog op waagden, maar ook zij gaven bet op; gemaskerden en toeschouwers moesten de vlucht nemen voor het hemelnat, dat in stroomen nederplaste. Voor hen die op zulke wijze het Sinterklaas feest wilden vieren was 't zeker teleurstellend, doch ook voor hen die 't dwaas vinden, maar er toch naar gaan zien, even zoo. Of er veel nieuws zou zijn te wachten is moeielijk te zeggen, wel waren er alreeds nog al aardige en typische figuren aanwezig, doch zooals gezegd, het festijn moest worden afgespeeld binnenshuis. Dat was wel ietwat jammer, want door niet allen werd daarvoor de huiskamer gekozen, en zoo werd het onprettige weder middellijk oorzaak dat het feest niet in die orde verliep als wel gewenscht is. Het veelvuldig bezoeken van café's is niet het bij uitnemendheid geschikte middel om eene ordelijke feestviering te verkrijgen, dit bleek ook Woensdagavond't was meer malen geducht rumoerig, hetwelk voor de omwonenden bij de café's, nu niet zulk eene blijde verrassing was. Gelukkig, ook dat is voorbij Den Hoorn, 6 Dec. Onze vroegere plaats genoot, de heer J. Drijver, thans te Rotter dam, heeft met goed gevolg examen gedaan voor het telegraaf radicaal. 't Was gisterenavond als gevolg van den harden regen, op straat niet druk. Er waren weinig gemaskerden in het „Loods manswelvaren" danste en zong men er echter lustig op los en daar was het, omdat door het ongunstige weer slechts een enkele naar Den Burg gegaan was, verbazend druk. Oosterend, 7 Dec. De begraafplaats alhier is thans ommanteld door een heg van beuke- veeren en hulst. Ook langs het middelpad is een heg geplaatst, terwijl in een verloren hoekje eenige bloemheesters zijn geplant. Als deze heg goed ontwikkelt, zal zij met den krans van lindeboomen, die reeds lang te voren werd aangebracht, een sieraad voor het dorp zijn, terwijl zij tevens het kerkhof meer tot een stille rustplaats zal maken. Tot tijdelijk onderwijzer aan de school A te Zandvoort is benoemd de heer D. L. Daalder van hier. De Cocksdorp, 6 Dec. De heer G. J. van der Flier, candidaat te 's Gravenhage, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. In de j.l. Dinsdag gehouden vergadering van de alhier bestaande afdeeling van „Texels Belang" werd tot penningmeester benoemd de heer G. Bakker, in plaats van den heer J. M Witte, die als zoodanig had bedankt. De heer M. Reuvers, die niet meer als lid van het hoofdbestuur in aanmerking wenschte te komen, werd vervangen door den heer J. M. Witte. De opkomst was slecht; slechts zeven leden waren aanwezig. Vlieland. In de maand November werd in de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 566,50; terugbetaald f 315,48. Het laatst uitgegeven boekje was no. 277. Be honden worden gevaarlijk. Te Vessem is de landbouwer V. S. door een dollen hond gebeten; de dolheid werd door den districts veearts geconstateerd; de hond werd afgemaakt, terwijl V. S. naar Parijs vertrekt, ten einde bij het Instiuut Pasteur hulp te zoeken tegen eventueel gevreesde gevolgen van den beet. Brand. Vier slachtoffers. Dinsdagmorgen brak brand uit bij den beurtschipper Van Zanten te Beusichem. Een oude vrouw, een man en twee kinderen stikten in de rook. Slechts één persoon werd gered. Omtrent die vreeselijke iamp wordt nog gemeld Tot circa twee uur had de zoon Gijs bij zijne zieke moeder gewaakt, waarna hij zich naar boven ter ruste begaf. Wegens buikpijn moest bij evenwel tegen vier uur opstaan, toen hij op eens den brand in het achterhuis waar de vier familieleden sliepen, ontwaarde. Aan redden der ongelukkigen was vanaf dat oogenblik geen sprake meer, daar dat vertrek in lichte laaie stond en vermoedelijk de men schen toen reeds gestikt of verbrand waren. Evenwel zou hij toch nog door het vuur ge- loopen zijn, indien«men hem niet had tegen gehouden. Daarop bracht men de koeien in veiligheid en redde men nog inboedel uit het voorhuis. De geheel verkoolde lijken van de vrouw en het kleine meisje Lena vond men in de bedstede en die van Johanna en Jan ervoor, zoodat men zou kunnen aannemen, dat deze laatsten getracht hebben de anderen te redden. Men vermoed dat de brand is ontstaan door het omvallen van een petroleumlampje. Een millioenen erfenis te Amsterdam. Men herinnert zich de medeaeeling dat een groote erfenis aan eenige personen te Am sterdam, de naam van Van Nes dragende, onverwacht was ten deel gevallen door het overlijden van een rijken in Amerika wonen den broer, wiens bestaan al was vergeten. Thans meldt „de Tel." dat de erfenis onge veer een millioen bedraagt en onder zes erfgenamen verdeeld wordt. Een der erfge namen, een verpleegde uit het Stedelijke Armenhuis te Amsterdam, H. H. van Nes, heeft in afwachting van zijn portie reeds ontslag genomen uit genoemd gesticht en woont nu in bij een zijner kinderen. In den loop dezer maand gaat een der familieleden naar San-Francisco, om aidaar het bedrag in ontvangst te nemen. Als 't maar weer niet wordt tegengesproken. Be geleerden zijn 't alioeer niet eens. Zijn krenten goed of kwaad? Onlangs serheef de medische medewerker van het „Handelsblad", dr. Pijnappel, een artikel, waarin het gebruik van krenten als genot middel en als zoodanig ook van beteekenis voor de voeding werd aanbevolen. Dr. P. was van oordeel, dat men ze bij den dage- lijkschen maaltijd gebruiken kan, met winst voor de smakelijkheid en met voordeel voor de voedzaamheid van het maal beide. Sedert heeft de medische briefschrijver van het „N. v. d. D." een ander oordeel over de waarde van krenten als voedingsmiddel geuit. Dat de krent gemakkelijk verteert, noemt hij onjuistde krent verlaat het lichaam zooals ze er in kwam, als een klein, droog zwart kraaltje, waarom 'n arts ze zelfs bezigt, om een indruk van het uitdrijvingsproces van de maag te krijgen. De opvatting van dr. P., dat het vliesje verteerbaar was, deelt de ander nietde spijsverteringssappen laten het onaangetast. Waar dr. P. krentenbrood en rijst met krenten als voedingsmiddel aan- boveelt, betoogt de andere dat iets met krenten altijd slechter is dan iets zonder krenten, omdat krenten beslist kwaad doen in de maag. De geleerden ziju 't dus weer niet eens TEXELSCHE COUBANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 30 Cts. Franco peipost door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten raadhuize 1 portemonnaie, gevonden in de Gravenstraat, 1 tandenborstel, Warmoesstraat, 1 sigarenkoker, Nieuwstraat, 1 kinderwantje, op het einde der Weverstraat, 1 wit schort, op den Waalderweg. INSCHRIJVING VOOR DE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, en meer in het bijzonder van de mannelijke personen, geboren in het jaar 1888, dat in de maand Janaari 1907, voor de Nationale Militie moeten worden ingeschreven a. de minderjarige mannelijke Nederlander, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België verblijf houdt of woonplaats heeft of wiens vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft b. ieder mannelijk ingezetene, niet-Nederlander, voor zoover hij op 1 Januari 1907 het 19e levens jaar was ingetreden. De aangifte ter inschrijving behoort te geschie den bij hen, Burgemeester en Wethouders, ter Gemeente-Secretarie, waartoe meer bepaald zit ting zal worden gehouden op Maandag, den 7 Janaari 1907, des voormiddags te 10 uur. Texel, den 8 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. E. HIDD1NGH. RUIBING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1