N°. 2008. Donderdag IB December 1906. 20Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. 3 Dec. 9 Dec. TEXEL, 12 DECEMBER 1906. Wintermaand. December, Wintermaand, doet zich tot heden nog niet zoo winterig kennen, meer winderig, waarvan de laatste dagen hebben kunnen getuigen. Trots de voorspelling dat we een strengen winter zouden krijgen, ziet het er nog niet zoo heel erg naar uit en hebben de weer- profeten tot nog toe weinig pleizier van hun profetie. Een prachtige zomer werd gevolgd door een even heerlijk najaar, en nog tot op heden, eenige ruwe dagen uitgezonderd, hebben wij waarlijk geen reden tot klagen. En wij schrijven weldra half December. Wat wil men meer Mogelijk echter komt de winter nu eens op den tijd door de almanak aangegeven, men kan het niet weten, en dan zijn we er weldra aan toe. Nu, wat winter, niet zoo heel streng en op tijd, zal wellicht menigeen nog niet zoo ongewenscht voorkomen en met de komende feestdagen (Kerstmis en Nieuw jaar) belooft ook dat genot. Wij zullen dus maar afwachten of de winter op tijd zijn intrede zal doen. Oosterend, 11 Dec. Bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier, is tot diaken herkozen de heer A. Ellen en tot ouderling gekozen de heer P. Dros Gzn., in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer S. Plaatsman. De heer P. L. Steenhuizen, conservator uit „Artis," die hier in het vorig jaar ver toefde tot het photografeeren van broedende vogels, heeft met zijn „kiekjes" in Duitsch- land de hoogste onderscheiding verworven in een wedstrijd met Europeesche amateur- en vakphotografen. De mededinging was dus zoo uitgebreid als die in ons werelddeel maar zijn kan. De toegewezen prijs bedraagt 1000 Mark. De Cocksdorp, 10 Dec. In eene gisteren gehouden vergadering van den kerkeraad en het kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier werd als ouderling herkozen de heer L. de Waard en als diaken de heer J. Blom Mz. In dezelfde vergadering werd tot predikant beroepen de heer J. Wieten, candidaat te Amsterdam. Wederinvoer van inlandsch vee.t Naar aanleiding van de vragen door den heer Beckers in de Tweede Kamer tot den minister van Landbouw gericht betrekkelijk het mond en klauwzeer heeft de minister, gelijk hij bij zijn antwoord mededeelde te zullen doen, het advies ingewonnen van het Nederl. Landbouw-Comité over de vraag, of het wenschelijk is, eerlang in te trekken de vergunning tot wederinvoer van Nederlandsch vee, dat in België wordt geweigerd omdat het in de quarantainestallen daar te lande heeft gereageerd op de tuberculinatie. Het comité adviseert met beslistheid te willen bevorderen, dat die wederinvoer zonder verwijl worde verboden en daartegen zoo scherp mogelijk worde gewaakt. Nogal eens weer de arend. Uit Vogelenzang meldt men Donderdagmiddag hoorde een wielrijder, die zich langs den 's Gravenweg bewoog, het eigenaardig piepend geluid van een in angst verkeerend konijn boven zich. Afspringende ontwaarde hij boven den nieuwen weg naar Koeduin een grooten vogel, die in zijn klau wen een op het oog maar klein konijn met zich medevoerde. De arend had naar schatting wel een vlucht van meer dan l'/i M. Kermis en volksfeest. In Hillegom is bij stemming uitgemaakt wat men liever had een kermis of een volks feest, 't een ter vervanging van 't ander. Voor het volksfeest waren uitgebracht 891, voor de kermis 574 stemmen. De gemeente raad heeft zich evenwel niet gehouden aan de uitspraak van het referendum: besloten werd de kermis te handhaven en een volks feest met gemeentesubsidie daaraan toe te voegen. Beide partijen krijgen dus hun zin. Huur ophalen levensgevaarlijk werk. De heer H., eigenaar van eenige perceelen in de Frans Halsstraat te Amsterdam, kwam bij een der bewoners om de huur te ont vangen. De huurder, die beschonken was, greep H. bij de keel en wierp hem achterover van de 2e verdieping in het portaal. Hij werd nog levend opgenomen, maar bij aankomst aan het gasthuis bleek hij overleden. De huurder is in hechtenis. COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Het groote feest van den huishoudelijken haard is weer gevierd. En van al de gebeurtenissen in de achterliggende week was het stellig wel de zegenende rondgang van den eeuwenouden heilige, den goeden grijzen Sint, die het meest de gedachte van ons zelf, onze kinderen en kinds kinderenzoo we ons in zooveel rijkdom mogen verheu genin beslag nam in de voorbije dagen, want al spreken we wel van een Sint-Nicolaasanond, met recht durven we de week die achter ons ligt de Sinterklaasweeft noemen. Immers, dagen voor de komst van den goeden heilige gaat men al over hem spreken, voeden onze kinderen hun ge dachten reeds met blijde verwachtingen— en wij zelf vaak ookover de verrassingen die Sintoom uit het verre Span je zal medebrengen,-om hem en zijn gaven dagen daarna dikwijls in vroolijke, dankbare herinnering terug te roepen Daar is veel aantrekkelijks in ons Sint-Nicolaasfeest, heel veel poëzie. Niet alleen de poczie der duiten, waar door het hart van menig //handeldrijvenden middenstan der// in deze dagen van vreugde opspringt, maar bovenal de poëzie der naieve kindervreugde, die met haar aantrek kelijkheid onze woningen vult en ook de poczie der gene- fenheid die zich komt uiten in de wederzijdsche geschen en van menschen die van elkander houden. Poëzie schuilt overal, overal mijn vrinden; 't is de vraag maar wie ze al, wie ze niet kan vinden. Al mogen we behooren tot de droogstoppels, tot de nurksen, de dorre, droge prozamenschen, wanneer Sint oom ons huis niet is voorbijgereden, we zullen ons moei lijk hebben kunnen onttrekken aan den invloed der bekoorlijke poëzie van zijn feestelijken ommegang. Wanneer hij niet onze deur is voorbijgegaan. Want helaas, niet in ieders woning kan hij binnentre den. Zoo menigmaal is er de armoede als een grijnzend spook, dat hem den toegang ontzegt. Dat is het pijnlijke in die telkenjare weêrkeerende gebeurtenis. In zoo menig huisgezin wordt de poëzie van net St.Nicolaasfeest niet gevoeld omdat de goede Sint voorbijgaat; zoo menig kind, wiens leven enkel ontbering is, kent den goeden heilige slechts bij naam heeft van hem gehoord als de weldoener van rijke lui's kinderen, doch heeft nooit een gave uit zijn hand mogen ontvangen. Nooit werd er van die vroolijkheid van het St.Nicolaas feest in hun vreugdeloos leven gestortde arme kleinen. Gelukkig dat men in de laatste jaren zich het zonlooze lot dezer jonge misdeelden begint aan te trekken. In tal van groote plaatsen waren in de afgeloopen week dames commissies in de weer om het kind van don arme een blij St.Nicolaasfeest te bereiden. Een dankbaarder arbeid is moeilijk denkbaar. Hoe heerlijk moet de belooning zijn die er ligt in den dank baren blik van een behoeftige moeder, die de aanblik geeft van blijde kindergezichtjes met glunderoogjes, glanzend van pret. Is dat niet alles, alles poczie St.Nicolaas geeft graag cadeautjes. En ditmaal heeft hij nu eens niet zich alleen bepaald lot de huiselijke haarden maar ook zijn mildheid verder uitgestrekt. Hij heeft het leesgrage of beter gezegd het gaarne Kamerverslagen lezende deel der Vaderlandsche natie cadeau gegeven een analytisch kamerverslag, dat onze staatsschatkist aan on- dorhoud zoowat zoo'n f 40,000 zal kosten. Heel wat kamer leden die 't dan ook maar liever in Sintooms bezit hadden zien blijven en 't scheelde maar twee stemmen of 'twas zoo geworden ook. Of het Vaderland nu zoo'n schreiende behoefte heeft aan het cadeautje, daarover is men het ganschelijk niet eens in de betrokken kringen en daarover hebben onze vertegenwoordigers in 's Lands vergaderzaal dan ook lustigjes gevochten—met woorden wel te verstaan. Een ander Sinterklaas-surprise viel ten deel aan het landstadje Rijssen en nu juist geen van de prettigste soort. De Twentsche industrie werd bezocht met een werksta king van aanzienlijken omvang. Wat reeds eenigen tijd gevreesd was, gebeurdede textielarbeiders der firma Ter Horst legden den arbeid neer, omdat de door hen gevraagde loonsverhooging niet gegeven werd. Tot nog bleef het in Rijssen kalm; de stakers treden waardig op. Toch heeft do burgemeester voor mogelijke gebeurtenis sen een groote politiemacht gerequireerd en het verbod tot samenscholingen uitgevaardigd. Afgezien van de vraag aan wie hier de schuld moet worden geweten, blijft het toch te betreuren dat het tot een staking is gekomen, omdat deze in den regel de goede verstandhouding tusschen werkgever en werknemer niet bevordert en, hoe kort ze ook mag duren, aan tal van per sonen groote financiecle schade berokkent. Als we nu ton slotto nog even aanstippen dat de Am- stordamsche rechtbank in de voorbije week de behan deling dor opzienbarende rechtzaakdo Montigny en do Geer. voortzette en in de zitting van Zaterdag het O. M. aan bet woord kwam om het schuldig over do beide ex directeuren uit te spreken en tegen hen res pectievelijk to eischen 5 en 4 jaren gevangenisstraf, na aftrek der preventieve hechtenis, hebben de belang rjjkste voorvallen, voor zoover ons land betreft, thans weder do revue gepasseerd. Van het buitenland trok in de afgeloopen week in zondorhoid Duitschlnnd onze aandacht door de opge- wondon debatten in den Rijksdag ovor de koloniale aangelegenheden waarin do nieuwe directeur der kolo niale afdeeling, Dernburg, den parlementairen vuurdoop ontving. Het debat was uitermate vinnig, vooral tus schen Roeren, den leider van de groote Centrumpartij, en den nieuwen chef. Zooals men weet is het Centrum de machtigste partij uit den Rijksdag en heette in de laatste jaren wel wat overmoedig te zijn geworden, maar Dernburg wenschte zich daardoor niet te laten beïnvloeden. Hij wilde niet aan diens leiband loopen maar zijn eigen inzichten te volgen inzake de koloniale politiek. Zijn vastberaden houding en zijn moedig verweer zullen waarschijnlijk een scheuring tusschen Regeering en Centrum teweegbrengen, maar heeft hem doen kennen als iemand die weet wat hij wil. En tal van Duitsche bladen hebben daarvoor lof. Na dit belangrijk koloniaal debat heeft de Rijksdag de Poolsche kwestie onder handen genomen. Van verschillende zijden werd de regeering geïnterpelleerd, maar de heeren kregen nul op 't rekwest. De regeering scheen niet geneigd eenige consessies te doen, zoodat de Polen van die zijde weinig hebben te verwachten. De Duitsche Rijksdag en de Eransche Kamer hebben beide de acte van Algericas goedgekeurd en is intus- scben de Eransche-Spaansche nota verschenen waarin o.a. gewezen wordt op het gevaar dat de vreemdelin gen in Marokko bedreigt en medegedeeld wordt dat het de bedoeling van Spanje en Frankrijk is detache menten tot landing gereed te houden. Zoodra de politie voldoende georganiseerd is zal deze dan het werk om de rust te handhaven overnemen. In den Rijksdag zoowel als in de Fransche Kamer heeft de Marokkaansehe kwestie een punt van bespre king uitgemaakt, doch veel bijzonders is daarvan niet te vermelden. Het nieuwe Spaansche kabinet Moret, van welks ge boorte we in ons vorig overzicht melding maakten heeft het niet lang gemaakt. Na drie dagen een droef bestaan te hebben geleid is het j.l. Maandag reeds ter ziele gegaan. Dat is vlugger dan vlug en er zijn weinig voorbeelden misschien niet één dat een ministerie zoo kort heeft geleefd en tevens zoo onsympathiek is begroet. De Senaat had het geen blijde inkomst bereid, de eerste de beste vergadering stak de storm op en nadat de voorzitter geweigerd had langer den hamer te handteeren trok Moret zich met de zijnen uit de la- waaivergadering terug om -er niet weer te keeren. lntusschen er schijnen voor een ministerbaantje in Spanje liefhebbers bij de vleet te zijn en een nieuw kabinet is reeds gevormd, 't Is er eene van liberale concentratie maar of het lang bestaan zal staat nog te bezien. De anti-clericale strooming neemt in Spanje een dreigende houding aan en als het nieuwe minis terie het anti-clericale program niet zal ter hand nemen wat nog te bezien staatzal het waarschijnlijk in den Senaat weinig steun vinden. President Roosevelt heeft Dinsdag zijn mannetjes ook aan het werk gezet. Hij heeft de zittingen van het Congres geopend met een rede, die behalve uitvoe rig ook belangrijk was. Vooral trok de aandacht wat de president zeide over de verhouding van de Ver- eenigde Staten tot Japan. Zooals men weet zijn de Amerikanen over 't algemeen niet erg vriendelijk jegens de geeltjes gestemd en nu waarschuwde de president voor de ernstige gevolgen die een openbare vijandschap, die de //Amerikaansche handel// zeer zou kunnen be- nadeelen. Hij vroeg dezelfde welwillende behandeling voor de Japanners als voor de andere vreemdelingen en hij beval de aanneming eener wet aan waardoor ook deze genaturaliseerd kunnen worden. Ook wordt in de Boodschap van den president een ruime plaats gegeven aan de sociale kwesties en wordt tevens te veld getrokken tegen de Amerikaansche manier van vergelding, het lynchen, terwijl de belan gen van goed lager onderwijs daarin warm worden verdedigd. De Boodschap draagt in zeer hooge mate het per soonlijk eigen karakter van den president en zal ten gevolge daarvan ook wel niet door alle congresleden voor zoete koek worden aangenomen.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1