Marktberichten. H. M. v. L, afd. „Texel," INGEZONDEN STUKKEN. Donderdagavond vergaderde de afd. Texel van „Schuttevaer" ia het café „den Burg". Aangezien we deze ver gadering niet persoonlijk konden bijwonen werd ons welwillend het volgende er over medegedeeld Van de ongeveer 25 leden waren er 20 aanwezig. Na opening der vergadering lezing der notulen, welke echter onveranderd werden goedgekeurd. De rekening sloot met een nadeelig saldo, hetwelk echter dadelijk werd aangezuiverd door verhoogde contributie. Van de zustervereeniging „Betracht het Goede" te Oosterend, die als ver- eeniging lid der afd. is, was bericht ontvangen, dat zij geen voorstellen had en de min gunstige weersgesteldheid oorzaak was, dat men niet ter vergadering kwam. Nog was ingekomen een schrijven van het hoofdbestuur naar aanleiding van het voorstel der afd. om sluis-en haven meesters op te dragen een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de beschadiging wanneer een vaartuig blijk baar schade had opgeloopen en zulks met 't oog op de mogelijkheid op die wijze den oorzaak van onbekend blijvende zee rampen te vinden. Volgens dat schrijven wordt aan 't ministerie de volle aandacht aan die zaak geschonken. Betreurd werd het dat omtrent de ramp met de UK 10 geen nadere inlichtingen konden worden verkregen. Aan 't verzoek om meer lichtsterkte der gasboei in het scheurrak werd vol daan. Aan het verzoek om de kogelton in het Kaap- en Molengat te vervangen door een gasboei kon niet worden over gegaan, doch hierover zal worden beslist zoodra meer materieel aanwezig is. Op voorstel van den heer P. B. Keijser wordt besloten voor de algem. verg. in te zenden het verzoek om de duckdalf hij de sluis te Nieuwediep met deze te verbinden met remmingwerk. Eveneens wordt op voorstel van den heer S. Keijser besloten te beproeven verbe tering te brengen in de onrechtvaardige heffing van havengeld in GroniDgen, waar men van de verschillende havens ook weder opnieuw havengeld moet betalen. Nog wordt besloten op voorstel van de heer D. Mets op aan te dringen op meer licht op de N. O. hoek van het eilandje in het Alkmaarder meer, terwijl op voorstel van den beer G. J. Keijser zal worden aangedrongen op bebakening van de geul ontstaan in de z. g. „kool tuinen" bij Wieringen en op voorstel van den heer K. Puiman opnieuw zal worden aangedrongen op de plaatsing van een gasboei op de zuidwestpunt van de Pietert in het Amsteldiep. Als afgevaardigden naar de Alge- meene vergadering dit jaar te Sommels- dijk te houden werd gekozen de heer A. J. Bruin en tot diens plaatsvervanger de heer G. J. Keijzer. In zake de vergrooting der haven van Texel waren de leden der afdeeling van oordeel, dat geen behoefte bestaat aan ver grooting en nog veel minder aan uitbrei ding der hoofden, waar wél groote be hoefte aan bestaat is vergrooting van opslagplaatsen en deze zou meende men kunnen worden verkregen door uitleg ging van den dijk aan de noordzijde der nieuwe haven. NiemaBd meer het woord verlangende werd de vergadering gesloten. Vlieland, 1 Jan. De „Emerald" is geheel verloren en zal worden verkocht. 2 Jan. Gisteren vierde de heer C. Blom, brievenbesteller alhier, zijn 25-jarig jubilé. Uit tal van woningen wapperden ter zijner eere vlaggen. Eenige heeren van wie het plan was uitgegaan den heer Blom op dezen dag een blijk van sym pathie der burgerij aan te bieden, bega ven zich daartoe om twaalf uur naar zijne woning. Bet geschenk, bestaande uit een zeer fraaie armstoel en keurige pendule met coupes, werd den jubilaris en zijne echtgenoote uit naam der bur gerij door den burgemeester aaugeboden. Toen verscheen ook Vlielands Fanfare corps voor het huis der vreugde en ver tolkte door zijn vroolijke muziek de vriendelijke gevoelens van iedereen. Moge Vlieland zich nog lange jaren verheugen in 't bezit van zijn onmis- baren, altijd bulpvaardigen besteller. Nieuwe postwissels. Met ingang van 1 Januari a.s. worden veikrijgbaar gesteld, uitsluitend voor het binnenlandsch verkeer, postwisselformu lieren met aangehecht bericht van uit betaling. Afzenders van binnenlandsche post wissels, die hiervan een bericht van uitbetaling wenschen te ontvangen, zullen met ingang van genoemden datum be- hooren gebruik te maken van de nieuwe, voor tweeledig doel ingerichtte formu lieren, waarvan de prijs evenals van de gewone postwissels bedraagt V5 ct. per exemplaar. Kinderen verbrand. Terwijl een moeder Maandag te Oost burg afwezeg was ontstond brand in haar woning, waarschijnlijk doordat haar jongste kind, een 3-jarig meisje papier in de brandende kachel wilde doen, en daarbij in brand geraakte. Toen de moeder thuis kwam vond ze het arme kleintje verkoold in bed liggerr, het bed nog brandende. In de 2e Kattenburgerdwarsstraat te Amsterdam is Woensdagmiddag een ruim 3 jarig meisje in een onbewaakt oogenblik te dicht bij de brandende kachel gekomen, waardoor de kloeren vlam vatten en het kiDd zulke ernstige brandwonden verkreeg, dat het na over brenging naar het Binnen-Gasthuis aldaar weldra overleed. Moord. Dinsdagmorgen is te Wervorshoofd tusschen Enkhuizen en Medemblik voor zijn woning |gevonden met gespleten schedel en deerlijk verminkt het lijk van den heer J. B. kastelein in de her berg de Korenbeurs. Naar het„IJbld." meldt, leefde de vermoorde in den laat- sten tijd op geen goeden voet met zijn echtgenoote, welke onder bewaking is gesteld van de politie, terwijl een com mensaal zekere E. is gearresteerd. De vorslagene stond gunstig bekend en was vader van 3 kinderen. Het parket nit Alkmaar doet onderzoek in deze nog duistere zaak. Zeven drenkelingen gered. Hoe voorzichtig men toch altoos heeft te zijn op het ijs, bleek Zondagavond te Bolsward, toen een gezelschap jonge lieden, afkomstig uit Wommels, per schaats zich huiswaarts begeven zou. Bij de voormalige St. Janspoort zakte men midden in de Stadsgracht door het verraderlijke ijs, en zonk weg in de diepte. Men kan zich het angstgeschrei der drenkelingen voorstellen. Gelukkig waren een paar mannen in de nabijheid, wien het door een bijzondere handigheid en groote krachtsinspanning gelukte, met behulp van dreggen alle zeven op het droge te krijgen. Zeldzame promoiie Te Nibbikswoud is de gemeenteveld wachter H. Galis tot gemeente-secretaris benoemd. vergadering 31 Dec. 1906. De ongunstige toestand der wegen en het niet zoo uitlokkende weder was er vermoedelijk wel oorzaak van dat de verg. van bovengenoemde afd., op Maandag j.l. maar matigjes was bezocht. Ofschoon er met de opening er van zoo ongeveer drie kwartier werd gewacht, konden we 't al met al, niet verder brengen dan tot het getal van 14 personen. De Voorz. betreurde in zjjn openingswoord, de weinige opkomst, tot deze vergadering, welke hij om de belangrijk te behandelen punten, goed bezocht had gewenscht, ook spr. meende dat de ongunstige toestand der wegen daarvan wel de oorzaak zal zijn. De notulen, alsnu gelezen, worden bij acclamatie goedgekeurd. Vervolgens had, voor zooveel doenlijk de uitreiking van prijzen plaats, behaald bij de gehouden rammenkeuring. De Voorz, de overwinnaars gelukwenschend, spoorde èn overwinnaars èn ook de overige inzen ders aan op den ingeslagen weg voorttegaan volgens spr. beloofde de gehouden keuring goede resultaten. Uit de ingekomen stukken stippen wij aan lo. die van het Centr. bureau, waarin werd te kennen gegeven dat de heer J T. Hulst, in eene verg. der afd. eene lezing zal houden over gras- of hooiland bemesting aangezien door genoemde heer in Januari eene dergelijke lezing in de afd. Eierland zal worden gehouden, wordt het verzoek gedaan het daarhenen te leiden dat deze afd. ook in Januari eene vergadering zal houden voor dit doelaan dat verzoek zal worden gevolg gegeven. 2o. Van de Prov. Commissie voor vee fokkerij in Noordholland, welke de wensche- lijkheid uitspreekt dat door de afd. stieren zullen worden beschikbaar gesteld, even als zulks met uitstekend gevolg te Ter schelling wordt gedaan, waarvoor eene subsidie van f 150 wordt toegestaan. Door het bestuur wordt opgemerkt dat vroeger slechte resultaten zijn verkregen, omdat door anderen daar stieren tegenover worden gesteld. Uit de bespreking moesten wij afleiden dat velen in dit geval nog niet hunne belangen begrijpen en een luttele verhoo ging van dekgeld, of gemakzucht, redenen zijn, dat geen voldoend gebruik wordt gemaakt van de gestationeerde stieren, er zou ook minstens een vijftal benoodigd zijn Het resultaat der bespreking was om voorloopig dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. 3o. Eene missive van het Hoofdbestuur, waarin wordt herinnerd, dat bij toetreding van nieuwe leden eene dubbele contributie is verschuldigd, (zulks met het oog op de te wachten internationale tentoonstelling) en dat de inwonende zoons van leden, (beneden den leeftijd van 25 jaren) lid kunnen worden voor 1 Gulden per jaar nu ook het dubbele. Het bestuur zeide toe aan deze bepaling publiciteit te zullen geven. Vervolgens deed de Voorz. als afgevaar digde naar de alg. verg. te Beverwijk, een kort verslag en verwees hij voor het meer volledige naar het Ned. Landbouwweekblad. Bij de bespreking „collectieve inzending naar den Haag", gaf de Voorz. te kennen dat aanvankelijk de bedoeling was eene vóórkeuring te houden op 15 Maart, waar tegen echter deze bezwaren waren inge bracht, dat zoo kort voor den lamtijd, sommigen niet gezind waren met hunne lamschapen naar den Burg te komen. Dit bezwaar werd erkend, en daarom stelde het bestuur thans voor eene commissie te benoemen, welke zich zou belasten om het vee dat voor zulk eene inzending zal worden aangegeven, voorloopig te gaan zien bij den eigenaar aan huis, uit het voorloopig goed gekeurde zal later eene keuze worden ge daan voor de collectieve inzending, welke zal bestaan uit 10 lammeren, 10 U/ojarige en 10 lamschapen. Het doel is om het mooiste dat Texel oplevert, op de te 's Hage te houden Internationale tentoonstelling, te laten zien. Na enkele bespreking wordt het voorstel van het Bestuur aangenomen en zal daaraan publiciteit worden gegeven, met uitnoodiging tot aangifte, door hen, die ten deze iets willen klaarmaken, In de bedoelde commissie werden benoemd de heeren Keesom, E. Joh. Keijser en Jb. Alb. Keijserals plaatsvervanger de heer Jb. Nz. Kikkert. Aan de orde kwam alsnu het voorstel om tot het Hoofdbestuur het verzoek te richten om in 1908 de alg. verg. te Texel te houden (dit verzoek moet in Januari worden gedaan) en het alsdan houden van eene tentoonstelling. Op de vraag van den Voorz. wie over dit voorstel het woord verlangt, zegt een der leden, met belangstelling van dit voor stel kennis te hebben genomen, omdat, wil men Texel meer algemeen bekend maken, er zeker geen beter middel kan worden gedacht, dan de alg. verg. der Maatschappij hier te doen plaats hebben; reeds meermalen was dit plan vroeger opgeworpen en spr. zal aan dit voorstel gaarne zijn stem geven. Toch meent spr. is het plicht goed onder de oogen te zien, welke gevolgen dit besluit na zich zal slepen, wanneer aan het verzoek gevolg zal worden gegeven. Op de vraag, zegt spr., of een geschikt lokaal zal z\jn te vinden voor de te houden vergadering, meende ik deze oplossing' te vinden, dat, indien de hotels daarvoor geen genoegzame ruimte zouden bieden, tot gebruik van een ander gebouw voor dit doel ('t is immers eene stemmige vergadering) aanzoek zou kunnen worden gedaan. Wat de fin. aan gelegenheden van dit plan betreffen, herinnert spr. zich dat meermalen is ver zekerd dat de ontvangsten de uitgaven doorgaans dekken, en waar zeker wel zal mogen worden gerekend dat voorstemmers en voorstanders het daarbij enkel niet zullen laten, doch ook in financieel opzicht dat zullen tóonen, daar zal ook dat bezwaar wel zijn op te lossen. Een meer grooter bezwaar echter is dit, zou er voldoende voor gezorgd kunnen worden om hen, die bij zulk eene gelegenheid naar hier zullen komen, ook nachtlogies te verschaffen. De Voorz. geeft hierop te kennen, dat bjj eenige medewerking van de ingezetenen, de bezwaren wel zullen zijn te ondervangen; bovendien zou voor eene goede reisgele genheid zeker worden gezorgd, zoodat vele bezoekers des avonds, desverlangd, weder zullen kunnen vertrekken. Verder vond de Voorz. op een gedane vraag nog aanleiding medetedeelen, dat het houden der alg vergadering voor de afd. geen kosten met zich brengt; dat voor het houden eener tentoonstelling togelijki.rt(jd, daarvoor door het hoofdbestuur wordt toe gestaan f 500, zoomede door zijne tusschen- komst van Regeeringswego f 300, terwyl tenten, enz. kosteloos in gebruik worden gegeven een en ander indien de tentoon stelling naar genoegen van het Hoofdbest. wordt opgesteld. Na deze toelichting wordt het voorstel met 13 stemmen aangenomen1 was er tegen. De daarna gehouden verkiezing van be stuursleden had tot uitslag dat de heer Aug. C. Keijser werd herkozen als penning meester, de heeren N Schumaker en E Joh. Keijser werden gekozen tot leden van het bestuur. De rondvraag leverde niets op, waarop de Voorz., na een terugblik op het afgeloo- pen jaar, hetwelk hij als zeer gunstig roemde, (een goed boerejaar zegt men elders) en met de beste wenschen voor het komend jaar, de vergadering sloot. Leiden, 4 Jan. Ter markt werden heden aangevoerd 7 Stierenf 145,— a f238,—; 198 Kalf- en Melkkoeien f 178 a f 310; 82 Yarekoeien f 113 a 1 f 237; 207 Yette Ossen en Koeien i 173 a 1 335; 52 Kalveren (vette) f 73 a f 113; 40 Kalveren (magere) f 6,a 1 12, 422 Schapen (vette) f 23.— a f 31.—; 378 Schapen (weide) f 17 a f 23; 103 Magere Varkens f 16,- - a f 30, 66 Biggeu f 5,f 11,00; Schagen, 3 Jan. Aangevoerd: 4 Geidekoeien f 140 a f 170; 8 Kalfkoeien 1 180,a f 250 20 Nuchtere Kalveren f 8 a 20, 50 Overhouders f 20,e t 25, 10 Varkens f 14,— a f 18; 60 Vette Varkens 40 a 43 cent per kg. 40 Vette Koeion 1 180 a f320; 60 Biggen f 9 a f 12.00; Boter f 1,15 a f 1,25 per K.G. Kipeieren 1 5,25 a f 6.25 per 100; Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand December 1906 Ingelegd f 6594,36 Terugbetaald 7862,15 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3066. In het jaar 1906 werd totaal Ingelegd f 139023,24 Terugbetaald 129057,11 Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 29 Dec. 1906. tot en met 4 Jan. 1907. Ondertrouwd: Getrouwd: Gecne. Overleden: Geboren: Trijntje Ileudrika Jacobn, dv. Johan Pieter Dros on Theodora Catharina Bromer (Oudeschild), Alida, dv Dirk Krij- nen on Anne Alida Ilendrica Vlns (Oude schild), Jan. zv Albert List en Noeltje de Waard (de Cocksdorp), Mnarten zv Wil lem de Porto en Dieuwerlje Zijm (n.b. den Iloorn), Hendrik, zv Jacob Dijkor en Trijntje Bakker (do Cocksdorp), Jan Cor nelia, zv Jan Kikkert en Cornelisjo Boon (de Westen), Marretje, dv Simon Bremer en Neeltje Mossel (Oosterend). (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Hot deed mij werkelijk genoegen uit het in gezonden stuk van den heer Bakker, voorkomende li Uw blad van 20 Dec 1.1., alsook uit dat van den heer Zijm, voorkomende in het nummer van 1 dezer en hetgeen er in den laatsten tijd op Texel omgaat, te bemerken dat er leven in de brouwerij komt. Met stilzitten schijnt het gedaan te zijn, althans als het er nu weer niet bij blijft, (iets wat ik voor de Texelaren niet hoop). Wat mij indertijd tot schrijven noopte, was, dat ik het zoo jammer vond, dat een eiland als Texel, waarvan zooveel te maken zou zijn, nog van een lokaal verkeersmiddel verstoken is. Ik als vreem deling kon mij niet aan de spits stellen, wijl dit aan de bewoners van het eiland toekomt, maar ik kon mij niet weerhouden te beproeven een stootje aan de zaak te geven, opdat althans over een en ander gesproken zou worden, hopende dat door bespreking allicht iets meer zou volgen. Omdat ik in deze geen invloed heb, teekende ik mij steeds als X. De heer B. bewijst mij te veel eer, door te vooronderstellen dat ik een wijsgeer of iets derge lijks zou zijn. Ik ben noch een wijsgeer, noch een groot man, maar alleen iemand die belang stelling heeft opgevat voor de bewoners van Texel en bewondering voor het natuurschoon van het eiland. Vandaar mijne ingezonden stukken. Met den heer Zijm zou ik het toejuichen wan neer eene vereeniging, als door hem bedoeld, werd opgericht, doch om dezelfde reden als ZEd. kan en mag ik niet in aanmerking komen om in eene dergelijke vereeniging of commissie zit ting te nemen. Ik voor mij blijf vast gelooven dat een veisneld middel van vervoer op Texel eene toekomst zou hebben en zulks op grond van ondervindingen in de streek waar ik woon opgedaan. Aan ondernemende Texelaren de eer verdere stappen te doen in het belang van hun eiland, te meer daar hier plaatselijke bekendheid van groot gewicht is. Met dank, M. de R., voor de verleende plaats ruimte, Uwe Udw., L. E. M. KLAAR. Maasdam, 3 Jannari 1907.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2