N°. 2015. Donderdag Vb Januari 1907. 20Jaargang. Advertentieblad. Binnenland. Nieuws- en Van week tof week Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts, Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. LA N GEVELD DE R O 0 IJ, Parkstraat, Burg op Texel. 30 l)ec. 6 Jan. Wij hebben de mijlpaal op de grens van het oude en het nieuwe jaar weder achter ons. De renner „Tijd" heeft ons slechts een oogenblik gelegenheid gegeven een blik achterwaarts te richten op de afgelegde baan en hij voert ons thans weder in zijn snel voortjagen met zich mede, de komende dagen van het verborgeD gebeuren tegemoet. Vergankelijkheid, de nooit moede wordende vergankelijkheid heeft het doode jaar neer gelegd in het nimmervol wordende graf van het verleden, waarin de voorbije eeuwen rusten. Voort gaan we al weer, voort den nieu wen jaarkring in en wel spreekt nog tot ons de herinnering aan al de vreugde of al het verdriet dat ons in het voorbije tijd perk wedervoer, maar de blik is reeds weder vooruitgericht naar het komende. En waar de toekomst steeds in den nevel van het verborgene ligt, rijzen in ons de vragen. Vragen, waarop we zelf niet het antwoord weten te geven, maar die we niettegen staande dat, toch niet uit onze gedachten kunnen bannen. We hebben elkander heil en zegen ge- wenscht in het nieuwe jaar—ik doe het bij dezen nog al mijn lezers en lezeressen maar zullen al die wenschen inderdaad vervuld worden? Zoo vragen we ons af. Wat zal 1907 brengen, voor ons zelf, voor ons gezin, voor onze familie, voor onze woonplaats, voor ons gewest, voor ons land Vragen, die vooral nu gedaan worden, zooals bij de intrede van iederen nieuwen jaarkring. En ge zult het ook mij daarom toestaan nietwaar, dat ik voor dezen keer eens met de gewoonte breek en niet alleen u in her innering breng wat de dagen van de voor bije week ons brachten, maar ook het oog vooruitrichtend met u ga vragen wat de komende dagen ons zullen brengen. Wat zal 1907 ons land brengen, ziedaar een vraag die menigeen met mij geuit zal hebben. En onder de vragers rangschik ik de vroede vaderen onzer gemeenten en de vertegenwoordigers van ons gewest in de provinciale statenzalen wier zittingsperiode in 't thans begonnen jaar ten einde spoedt, 't „Op naar de stembus I" zal in 1907 weer gehoord worden cn al mogen de te houden verkiezingen niet van zoo groot gewicht zijn als die voor de Tweede Kamer, toch zal menigeen, die belang stelt in de gemeen telijke en provinciale zaken, zich afvragen wat in dit opzicht het nieuwe jaar zal brengen. Zal het verandering zijn, een verandering die men reeds lang gehoopt heeft En zij, die persoonlijk het meest er b\j betrokken zyn, zij zullen zich afvra gen of in 1907 de volkswil hen opnieuw zegevierend uit den stembusstrijd zal te voorschijn doen treden, dan wel anderen zijn gunst beter waardig zal achten. We hebben gelegenheid gehad in het voorbije jaar eenige van Neerlands grootste mannen uit ons roemvol verleden te her denken, te befeesten, te bejubelen. We weten het reeds1907 zal ons opnieuw een groote heldengestalte voor den geest brengen en zijn gedachtenis zal eere ont vangen. Onze de Ruyter, van wiens roem vreemde volkeren gewagen, zal worden herdacht en befeest. Maar hoe zal deze feestviering zijn Ja plannen zijn er, maar zullen er, tegen die goede plannen in, wel licht weder, als weleer bij de gedachtenis viering van Rembrandt „huldebetoogingen" worden op touw gezet, die niets anders zijn dan zinledige banale straatluidruchtig heden, waardoor men kwalijk groote man nen eert Zal 1907 wellicht ons de Ruyter- pijpcn, de Ruytersigaren, de Ruyter-ik-weet- niet-wat-dingen brengen? Te hopen is het niet. Dan zullen we weder het voorrecht heb ben in 't begonnen jaar de Vredesconferentie te ontvangen in onze hofstad. Zal deze ons en met ons de andere volkeren een stapje nader tot den wereldvrede brengen? Stead, de Engelsche voorvechter van de vredesidee, heeft daarover mooie idealisti sche artikelen geschreven in verschillende groote bladen, maar zullen de resultaten der internationale vergadering wellicht zijn idealisme en droomen van verbroedering der volkeren wegvagen Zoo zou ik voort kunnen gaan te vragen over het einde van de dingen waarvan het begin nog slechts in de verte zichtbaar is. Doch genoeg, waartoe dient ook het stel len van vragen waarop alleen de tijd het antwoord zal kunnen geven Wy staan nog voor bijna een vol jaar; wat 1907 ons zal brengen moet 1907 leeren. En nu de blik achterwaarts. Eventjes maar, want er is zoo weinig belangrijks van de voorbijgegane week te vermelden. 't Belangrijkste was wel het bericht uit ons Indië dat de zoo langen tijd onvindbare radja van Gowa eindelyk gevonden en voor goed van het tooneel is verdwenen. Hij heeft het dan toch in slimheid tegen onzen nog slim- meren luitenant Christoffel moeten afleggen. We moeten haast medelijden hebben met den armen kerel als we zijn lijdensgeschie denis kennen zooals de „N. R. Ct." ons die in kleuren en fleuren mededeelde. Zijn vervolgers vonden hem als lijk in een ravijn. Is hij er ingestort bij zijn vlucht of heeft hy zich er in geworpen den wreeddadigen dood verkiezende boven een leven in sma delijke ballingschap Wie zal het zeggen Ook onze Duitsche naburen zullen zich afvragen wat de komende dagen zullen brengenvooral met het oog op den nieuwen Rijksdag Inzonderheid nu de eerste persoonlijkheid, onder den Keizer, van het groote ryk, in de achterliggende week tot de kiezers gesproken heeft. De Rijkskanselier, Von Bulow, heeft aan den luit.-generaal Liebert een schrijven gericht deze generaal is voorzitter van het Ryksverbond tegen de sociaal-democraten waarin hy de party van dezen ten strijde oproept tegen de vyanden van het nationaal bezit en de nationale eer als daar zyn de sociaal-democraten, de Polen de Welfen en het Centrum Ook het Centrum Ja ook het Centrum. Yon Bulow heeft het bij de oppositiepartij ingedeeld en onomwonden verklaard dat al sinds lang bij hem het voornemen was geweest aan het optreden der Centrummannen eens voorgoed paal en perk te stellen. Hy vond dat ze al lang genoeg de baas gespeeld hadden in de regeeringshuishouding waarvan hij het hoofd is. Of zyn brief wat zal uitwerken moet de tijd leeren en of de macht van het Centrum werkelijk zal worden gebroken eveneens. Bebel, de leider der soc. dem heeft gepro fiteerd dat zijn party minstens 20 zetels zal winnen en dat de andere partijen alle maal klop zullen krijgen. De Centrum mannen beschreven dat ze van ?/8 der thans door hen bezet geweest zijnde zoo zeker zijn als 2 X 2 vier is. Von Bulow acht zich volkomen overwinnaar als zijn getrouwen hun best doen. Wie heeft er nu gelijk? Geen wonder als menigeen onzer Oostelijke buren vraagt wat de komende dagen van 1907 het Duitsche vaderland zullen brengen. Van Duitschland richten we ons oog naar Servië, waaromtrent ook de vraag geldt wat 1907 dtór zal brengen. Zijn de berichten juist, dan ziet het er voor Koning Peter niet rooskleurig uit. Niet alleen dat de man heel wat te stellen heeft met zijn zoon, meneer de Kroonprins, van wien verteld wordt dat hij voorgoed „getikt" is, maar zelfs voorspeld men dat het met zyn regeering ten einde spoedt. Er heet een heel komplot te bestaan die ten doel heeft den koning af te zetten en een voorloopig regentschap van ministers in te stellen. Of het zoo'n vaart zal loopen moet alweer de tijd leeren, maar dit is zeker, dat de dynastie der Karageorgewitch al evenmin het Servische volk schijnt te bevredigen als die der Obranowitch die zoo bloedig eindigde in den moord op koning Alexander en koningin Draga. En dat zoo'n beruchte bloedige staatsgreep voor Servië maar een kleinigheidje is heeft de geschiedenis geleerd. Voor koning Peter is het te hopen dat 1907 wat beters voor hem brenge dan de geruchten hem voorspellen. Ook in het verre Westen, in het land van den dollar, vraagt men zich af wat 1907 zal brengen. Dit geld vooral ten opzichte van de presidentsverkiezing. De campagne is begonnen. Bryan heeft zich reeds weder als candidaat aangesteld. Roosevelt die genoeg van het baantje heeft zal waarschijnlijk den Staatssecretaris Taft aanbevelen. Hoe de kansen van de Roose veltianen staan is moeielijk te zeggen. Vooral over de houding der Zuidelijke staten zijn ze niet gerust. Men heeft daar heel wat te zeggen over de toegevende gevoelens van Roosevelt ten opzichte der negerkwestie, terwijl de zwartjes zelve, heel wat liefde voor hun beschermer kwijt zijn, sinds deze een legerafdeeling uit negers bestaande uit het leger heeft ver bannen, omdat de soldaten weigerden hun van buitensporigheden beschuldigde kame raden te verraden. In Transvaal zit men ook midden inde verkiezingsactie voor het te stellen parle ment. Generaal Botha heeft verteld dat „het volk" de partij der boeren en de ge matigde Engelsche partij zullen samen werken om zoodoende de partij der zelf zuchtige mynmagnaten een nederlaag te bezorgen. Wellicht dat dit samengaan in 1907 hem reeds een meerderheid bezorgen zal, in elk geval is men van meening dat over twee, hoogstens drie jaar in Kaap land en Oranjekolonie en Transvaal parle menten zullen zitten met een sterke Afrikaansche meerderheid. We hopen dat dit niet mis gezien moge zijn. TEXEL, 9 JANUARI 1907. Telegramwisseling. De volgende opgaaf, ons verstrekt omtrent het verkeer op het telegraaf kantoor alhier, over 1906, moge bewij zen dat daarvan nogal gebruik wordt gemaakt. Verzonden telegrammen 2567 Ontvangen 2108 Opgenomen verder geseinde tel. 1959 Dienst-en meteorologische 491 Totaal 7125 Niet iceinig overdreven. In een elders verschijnend blad lezen wij dit op het eiland Texel het water, door de sneeuwdooi een ongekende hoogte bereikt heeft. De wegen zijn onbegaan baar—zoo luidt het op sommige plaat sen stiat er meer dan een meter water op. Wat een fantasie bij berichtgevers. De heer J. Lak, vroeger rijksveld wachter te de Cocksdorp, thans brig.- titulair te IJmuiden, wordt met ingang van 1 Febr. a.s. op zijn yerzoek eervol ontslagen. Oodeschild, 7 Jan. Met het plan tot oprichting eener rederijkerskamer alhier, is men gereed gekomen. De kamer zal staan onder leidiDg van den heer C. Schaap. Naar beweerd wordt, zal in studie worden genomen van Maurik's bekend blijspel „Janus Tulp". Bij den havenmeeslerstrandvonder alhier zijn aangebracht 50 nieuwe ge merkte battings, welke op stroom wer den opgevischt. Ook werd aangebracht een zwartge verfd scheepsnaambord, waarop met witte letters „Alice Calais." Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand December 1906 ingelegd f 945,50 terugbetaald 623,05 Het laatst uitgegeven boekje was no. 282. Op het strand spoelde een partij hout aan, ongemerkte ribben. Poor snel handelen gered. Een dertienjarige knaap stak op een der overwegen de spoorlijn Amsterdam Zaandam over op een oogenblik, dat juist van beide zijden een trein naderde. Toen hij midden op den dijk was, be merkte hij pas in welk gevaar hij ver keerde. Een oogenblik aarzelde hij. Toen echter hoorde hij zich toeroepen „Jongen, laat je vallen aan welk bevel hij dadelijk gehoorzaamde. Op hetzelfde oogenblik snoorden beide treinen langs hem heen zonder hem te deeren. Door den schrik was hij bewusteloos geworden, doch die bewusteloosheid duurde slechts kort en dank zij zijn snel handelen, was hij op wonderbaarlijke wijze den dood ontkomen. Oneetbaar spek in de kuip! Iemand te Rossum slachtte em prach tig varken van ruim 300 pond. Het dier werd gezouten en voor den winter was het gezin van het noodige goed voor zien, doch wat blijkt nu? Spek en vleesch zijn ongenietbaar Hoe dit komt Wel de kruidenior, heeft in plaats van zout soda gegeven Nog al prijzig. Donderdag werd te Schagen den onge- hoorden prijs van f 40,- voor vette schapen besteed. Het was de heer J. Boots te Winkel, die deze prima kwali teit markte. De hoogste markt in 1906 bedroeg f 39,50. ABONNEMENTEN en ADVERTENTI.ËN worden aangenomen bij de Uitgevers Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. TEXELSCHE COURANT. ■o«38$3jc33ê>c»

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1