Buitenland. De totale veeuitvoer van hier over q 1906 heeft bedragen: 35.444 lammeren, 5741 schapen, 1514 koeien, 684 kalveren, g 59 paarden, 9 veulens en 617 varkens. c Tot aanmoediging. Burgemeester en Weth. van Amster- 1 dam hebben een zilveren horloge, waarin het Amsterdamsche wapen gegrift is, uitgereikt aan eiken eervol ontslagen leerling der openbare lagere scholen le kl. aldaar, die door goed gedrag en ijver in zijn beroep gedurende twee jaar nadat hij de school verlaten heeft, zich die onderscheiding heeft waardig gemaakt. het vleesch wordt nog duurder 1 Op een te Amsterdam door een 200 vleeschhouders gehouden buitengewone vergadering is met algemeene stemmen besloten de prijzen van het rund- en kalfsvleesch, ingaande 5 Januari, met 10 cents per kilo te verhoogen. Les in politiek aan vrouwen. Om ook de vrouwelijke bevolking in de politiek te doorkneden, zal, naar men aan de „N. R. Ct." meldt, het hoofd der Christ, school te Aalten voor de christ. jongedochters-vereeniging aldaar voor drachten houden over de anti rev. begin selen en politiek. De moord te Andijk. De dader van den moord op den kaste lein J. B. te Andijk (bij Alkmaar) heeft thaDS bekend. Het is de gearresteerde 21-jarige com mensaal E. Z., die reeds langen tijd op gespannen voet stond met den vermoorde, aangezien deze hem verdacht van in on geoorloofde betrekking te staan met zijn vrouw. Z. heeft toen zijn slachtoffer des avonds in zijne woning overvallen en hem met een spade den schedel gekloofd. Daarop heeft hij het lijk, na het hoofd in een zak te hebben gewikkeld, naar buiten gevoerd waar het later werd gevonden. De moordenaar is thans overgebracht naar de gevangenis te Alkmaar. Het geval wekt in het dorp heel wat opzien. De neus der politie. Een te Haarlem wonend bekend stroo- per was tot 7 dagen gevangenisstraf veroordeeld, doch het gelukte der politie niet hem daarvoor aan te houden. Ook een geregeld posten voor zijn woning had niet het gewenschte gevolg. Dezer dagen nu vertelde de vrouw, dat haar man reeds door den kelder ontsnapt was en afwezig zou blijven. De politie ging echter toch een huis zoeking doen en vond den man onder een hoop vodden in den kelder. Natuur lijk werd hij terstond naar de gevange nis gebracht. Pech! Misleid door het onware bericht in sommige couranten, dat voor 100 centen met het jaar 1901 en waarop niet, zooals gewoonlijk, „Koningrijk" maar Koninkrijk was gestempeld een rijksdaalder werd gegeven, had een inwoner van Naarden 1100 van die cen ten opgespaard. Vol moed trok de verzamelaar met zijn schat naar Amsterdam, doch hoe groot was zijn teleurstelling, toen hij aan de Bank vernam, dat zijn geheele verzameling niet meer dan 1100 centen waard was. Gelukkig was het geen arme, maar iemand die dat „zoete" winstje in 't geheel niet noodig had. Dienstbode in brand. Lene V., dienstbode bij den heer Crom- melin, op den Schotersingel te Haarlem, wilde het fornuis aanmaken. Zij ge bruikte daarbij petroleum; de vlam sloeg onderuit, stak haar kleeren in brand en zoo vloog zij den tuin in. Daar er niemand thuis was, duurde het een ge- ruimen tijd voor er hulp kwam en zoo is zij deerlijk gebrand, eerst naar het gesticht „De Deo" en daarna naar het gasthuis gebracht. Een streek van laag allooi. Met Nieuwjaar zijn te Amsterdam door verschillende ingezetenen, leden van de rechterlijke macht, en de beide verdedigers van de beklaagden in de strafzaak der Hollandscne Hypotheek bank, kaartjes ontvangen met de narnon dezer beklaagden, Le Fèvre de Montigny en De Geer er voluit op, en als adres er onder Weteringschans No. zooveel, (het adres van het Huis van Bewaring) meldt de „Tel." Haast u langzaam. Een heerenhuis te Nijmegen staat leeg. De familie, die het bewoonde, is naar elders vertrokken. Dezer dagen bemerkte een der buren, dat de tusschenmuur, die zijn woning van het belendende pand scheidt, door nat werd. Spoedig een onderzoek inge steld het bleek, dat het in het leege huis stortregende. De vertrokken bewoner had vergeten de hoofdkraan der water leiding af te sluiten, en de op de vorst gevolgde dooi had zijn werk gedaan de leiding was op verschillende plaatsen gescheurd, en het water spoot rusteloos naar binnen. Tot over de enkels door het water plassend, zocht de buur, geholpen door een dito, naar de hoofdkraan. Onvindbaar 1 In den kelder, onvind baar, in kastjes, achter muur verstekken, onvindbaar 1 Waar een gat bereikbaar wat, werd de looden buis dichtgestopt, maar nog steeds regende het uit de plafonds, en zweetten de muren nat tigheid. Na een groot half uur vergeefs zoeken snelde een der helpers naar het kantoor der waterleiding. Ddér. waar de deskun digen tronen, zou men de hoofdkraan wel weten te vinden 1 In korte woorden werd het geval uiteengezet en de belofte werd grifweg gedaan, dat dienzelfden middag, —'twas 2 uur—een man zou gezonden worden. Inmiddels stroomde het huis van water. Vestibule, keuken, vooikamer begonnen op een aquarium te lijken. Om 3 uur geen waterleidingman Om 4 uur geen waterleidingman Toen hebben geburen en vrienden, gelukkig iemand weten te vinden, die aan den bouw van het huis werkzaam was geweest en de (ondergrondsche) plaats van de hoofdkraan wist aan te duiden. Daarna was de zondvloed spoe dig gestopt en werden de wateren uit- gehoosd. Van een afgezant der waterleiding was niets bespeurd. Als 't aan dezer zoete zorgeloosheid gelegen had, zouden thans wellicht de belendende benedenhuizen en de straat blank hebben gestaan en het perceel zelf voor honderden guldens schade heb ben geleden. (Geld.) Zoo'7i goeie agent! Boertje uit Wehl was naar de markt geweest in de stad. Hij liep 'n paar keer de straat op en neer en wilde eens zien, hoe laat het was. Maar wat is dat 't Horloge is naar de moan Gelukkig ziet hij 'n agent en deelt dezen zijn verlies mee. Ik verzeker je, ei zal geen steen onomgekeerd blijven, zóó zal ik er naar laten zoeken sprak de dienaar der Her mandad. Getroost ging ons boertje naar huis. Acht dagen later was hij weer in de stad en zag, dat de geheele straat was opgebroken voor de gasleidingmaar dat snapte hij niet. En kijk, daar stond weer dezelfde goeierd van 'n agent. Wel, m'n lieve mensch zooveel moeite hadt je voor m'n ouwen knol niet hoeven te doen, zei de buitenman, Voor jou heb ik alles over, hernam de man der wet. Nou, dan zal ik je maar vast bedanken. En de landman ging zijns weegs en dachtWat 'n beste kerel Een lange preek. 't Was Kerstmis. De predikant was welsprekend, het gehoor geduldig en de preek zeer lang. Een vreemdeling kwam binnen en nam plaats in een der ban ken. Eenigen tijd later vroeg hij fluis terend aan den man naast hem Hoe lang heeft hij al gepreekt? Vijf-en-dertig of veertig jaar, precies weet ik het niet, luidde het antwoord. Dan blijf ik nog even, hernam de vreemdeling, want dan kan het toch zoo heel lang niet meer duren. Bedenkelijk verschijnsel. Men schrijft uit Ouddorp aan de „N. Rott. Ct." Wegens een hier heerschende ziekte rheumatische aandoening van het hart vlies—is onze gemeente Zaterdag door den inspecteur van de volksgezondheid en twee dokters bezocht Van eenige patiënten werd een weinig bloed afge tapt, dat bacterologisch onderzocht zal worden. Het aantal zieken is reeds boven de 70 gestegen. Hoe voor de apeti loordt gezorgd. Do drie cbimpancés in de Diergaarde te Rotterdam zijn ook al verkouden, meldt het „R Nbld." Hun flink ver warmde woning in bet nieuwe fraaie aperihuis kon niet beletten, dat de dieren door de laatste doordringende koude werden aangetast, zoodat zij zich luste loos toonden en zwaar begonnen te hoesten. Een der drie is thans gelukkig weer wat hersteld. De andere twee daarentegen zijn nog voortdurend onder behandeling vler>)don dokter. Dagelijks worden hun gVzichten met vet inge smeerd, worden huu medicijnen toege diend en krijgen zij zelfs anijsmelk te drinken. Ook is ia hun ruim hok nog een kleine kooi van hout opgeslagen, waarin de dieren hun leden, op veel stroo, gemakkelijk kunnen uitstrekken, Deze kooi wordt aan de traliezijde geheel afgedekt met in warm water gedrenkte gonjezakken, waarover dan een dik kleed hangt. Bij de kooi staat een petroleum- kooktoestel met een ketel water, dat af en toe zijn stoom door een verlengtuit in de kooi jaagt, alles om de gevatte kou bij de dieren te verdrijven. En dat om éèn cent. Een tienjarige jongen, spelende met andere jongens, op de Gedempte Neltjes- haven te Sneek, om centen, verloor bij het opgooien der centen, een cent over een schutting, die aan den bovenkant voorzien was van groote spijkers om het overklimmen te beletten. Dit weer hield onzen waaghals echter niet om er over te klimmen en te trachten om zijn verloren cent terug te krijgen. Hij moest helaas, zijn driestheid duur bekoopen, daar hij bij de overklimming met een zijner handen zoo vast in een spijker geraakte, dat zijn eene pink geheel werd afgesneden en vei der dezelfde hand be langrijk verwond werd. Een straatrei niger vond, hoe griezelig, het verloren lichaamsdeel op straat. De jongen is ter verpleging in het St. Antonius Zie kenhuis opgenomen. (L. Crt.) Ons heerlijk klimaat. Even voor de Kerstdagen kwam te Haarlem de familie O. uit Indië, man, vrouw en dochter. Ons heerlijk klimaat berokkende het echtpaar een longontsteking en Donder- zijn beiden overleden. In Indië waren ze 20 jaar lang gezond geweest. (Tel.) Een slecht begin. Met Nieuwjaar waren een burger en een korporaal van het Deventer garni zoen samen gezellig uit en toen er goed wat drank was gebruikt, hadden zij de aardigheid van kleederen te verwisselen. Nadat ook deze aardigheid haar einde had bereikt, kwam de burger, hoewel eerst een ontnuchteringskuur hiertoe noodig was, tot de ontdekking, dat het grapje hem zijn zilveren horloge enz. had gokost, ten minste hij vermiste het. Een en ander werd 's morgens daarop bij een verlofhouder, wonende bij de kazerne, teruggevonden. De kor poraal werd hierop gearresteerd en zit nu in diepe gedachten over het slechte begin van het jaar 1907. Gedwongen winkelnering. Naar aan de „Maasbode" uit de Lan- straat wordt gemeld heeft een groote stoom-schoenfabrikant, de heer Van Dordt- mond Pennock te Kaatshoevel, zijn werk lieden bekend gemaakt, dat de winkel, nu aan de fabriek verbonden, wordt afgeschaft. Naar het blad verneemt, zal de R.-K. Volksbond het eere-lidmaatschap aan bieden aan den fabrikant, die in dezen de baanbreker is. Dat is nog eens een prijs. De Fransche hengst „Beaumanoir", is door den fokker Sallouet aan de Fransche regeering verkocht voor 70000 francs uit Amerika was een bod gedaan van 100000 francs, doch de eigenaar weigerde dit bod en nam dat van de Fransche Regeering aan, liever, dan dat zulk een uitnemend dier naar Amerika zou wordon uitgevoerd. 't Is om van te rillen. Voor een paar weken geleden werden door Mevr. De Thèbe, een Fransche waarzegster voorspellingen gedaan voor 1907, waarbij oorlog schering en inslag was. Van Nederland werd niets gezegd. Wij zouden dus deu dans ontspringen. Nu komt de Amerikaan Spangier vertellen wat ons te wachten stiat, en dat is niet voor de poes, lezen wij maar eens Rusland verliest ziju heerscher ook de sultan van Turkije verdwijntdaaren boven worden alle koningen eu alle keizers onttroond. Om te rillen, hé? Diit wat de politiek betreft. Dan krijgen we voor 1907 een heel aardig rijtje rampen. Primo zal er een ontzettende honger snood op de heele wereld heerschen niets meer en niets minder. Secundoalle rivieren drogen op. Wie dus niet van honger sterft, heeft alle vrijheid om te verdorsten Waarschijnlijk zullen er tallooze specu laties begaan worden, waarvan vele noodlottig, daar staatslieden en geldlui van diverse landen zich bij bosjes van kant maken, na groote geldelijke ver liezen. Een paar springvloeden zullen alle aan den oever der zee gebouwde steden, op 'n paar na, radikaal vernielen. Gelukkig ziet de heer Spangier in, dat 't op die manier al te bar wordt op dit ondermaansche, en daarom belooft hij voor 1908 het einde van onze ellende, daar de wereld op dat tijdstip vergaat, wegens botsing met een andere planeet. We zullen moeten afwachten wat van deze profetie tot zijn recht zal komen. hi de toekomst. Zooals wij reeds mededeelden, is sedert eenigen tijd in Amerika de man zich gaan toeleggen op huishoudelijke bezig heden en begint hij daar het dienstmeisje te verdringen. Deze soort mannen-eman- cipate schijnt nu ook naar Duitschland te zijn overgeslagen Naar aan de „Frankfurter Zeitung" uit Essen wordt bericht, zocht daar dezer dagen een dame een dienstmeisje door middel van een advertentie in een plaatselijk blad. Daarop werd o.a. de volgende sollicita tiebrief ontvangen „Geachte Mevrouw, Ik heb in de krant gelezen, dat u een flink en ijverig meisje zoekt voor de huishouding. Ik ben weliswaar geen meisje, maar toch een pootige kerel, oud-militair, en afgekeurd voor den dienst en ik kan alle voorkomende vrouwelijke werkzaamheden verrichten schrobben en stof afnemen, schuren, aardappelen schillen, bedden afhalen, opmaken, de wasch doen, enz., alles veel beter dan de hedendaagscbe dienstmeisjes. Ik ben 7 maanden in een kinderhuis werkzaam geweest en deed er al het huishoudwark. U kunt dus nagaan, dat ik van alles op de hoogte ben. Ik verdiende er zes gulden per maand en kreeg de afgedra gen kleeren. Mij in uw aandacht aan bevelend, Johan Braner." Weetgierigheid. Imbrota, 'n jongmensch van goede familie te Napels, heeft zich in een café galerij Humbert - een kogel door 't hoofd gejaagd. Van te voren had hij eenige brieven geschreven. Uit den inhoud bleek, dat 't jonge mensch 'n eind aan zijn bestaan had gemaakt om de zielsverhuizing te kunnen bestudeeren en te weten te komen of de ziel na den dood in het lichaam van een dier overgaat. Of hij 't nu al weten zou Veelvraten. Te Denver (Colorado) woont een juffer die zich wereldkampioen in 't eiereneten noemtzij heeft in een jaar 4000 eieren verorberd. Een bnrger van St.-Louis heeft in een minuut 25 eieren naar binnen geslagen en neemt aan, dat deze verrichting even eens een record in 't eiereneten is. 'tls zonde van de kippen. Gelyncht. Te Salt Lake City, in den Amerik. staat Utah, is kort geleden een man, die een arme weduwe bestolen had, op zeer wreedaardige wijze gelyncht. Nadat hij heelemaal uitgekleed was, werden hem zeventig zweepslagen toe gediend. Vervolgens ging hij, met ver scheidene open wonden aan den lijve, iu een ton, waar zout in geweest was en waarin eenige kilogrammen puntige spijkers werdon geworpen. De ton werd dichtgeslagen en daarop een heuvel af gerold, evenals indertijd bij Bathasar Gerards, Toen de politie aan het wreede spel een einde kwam maken, was de man reeds een lyk.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2