integendeel werd besloten deze zaak met kracht ter hand te nemen. Het bestuur werd aangevuld met 2 nieuwe krachten uit de jonge garde, op welke wijze men bij aftreding der ouderen denkt voorttegaan. Verwacht wordt dat hierdoor de Vereeniging tot meerderen bloei zal komen. Donderdagavond half 8 zal in de „Vergulde Kikkert" eene buitengewone vergadering worden gehouden van het Dept. Texel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Als spreker zal optreden de heer R. S. Kuperus met het onderwerp„De passie spelen te Oberammergau. De lezing zal worden opgehelderd door licht beelden. Naar men ons mededeelt, zal de heer Kuperus a.s. Zondagavond om half 6 de zelfde rede houden te Oosterend in „den Protestantenbond." Den Hoorn, 4 Febr. Pas is 't groote werk aan 't Horntje en de - Stuifdijk, waarvan de heer Roelofs aannemer was, gereed en goedgekeurd, of de zeewering daar ter plaatse zal weder eene ver betering ondergaan. Thans wil men weer zinkstukken laten zinken en de dijken verbeteren. Van dit groote werk is de heer Van der Plas van Werkendam bij onderhandsche aanbesteding aan nemer geworden. Zeker een blijde tijding voor onze arbeiders, wier werkkrachten ook hier wel, evenals bij de vorige werken, gevraagd zullen worden. Sommigen onzer dorpsgenooten gaan 's avonds naar de Kerkstraat, om daar de flikkeringen van het nieuwe licht, dat op de Brandaris op Terschelling geplaatst is, en die hier duidelijk zicht baar zijn, waar te nemen. Waal, 4 Feb. Bij de gehouden ver huring van buurtwegen was, als naar gewoonte, veel volk present. Bracht de verhuring in 19C6 het bedrag op van f29.20 thans mocht het zijn f 34.15 Voor de „plok" werden ruim 4(0 blauwe koeken uitgereikt. Oudeschild, 5 Feb. Liet zich Zondag de ijstoestand in zee niet zeer gunstig aanzien, toch is sedert dien tijd de voor raad heel wat verminderd. Onafzien bare ijsvelden zijn met den stroom do< r de zeegaten naar de Noordzee afgevoerd. De haven is gelukkig ruim gehouden, doordien de havenmeester en zijn helpers dag en nacht bezig waren, om met een sterk net de monding af te sluiten. Met haken werden de zwaarste schot sen naar buiten gezet. Aan dien maat regel is 't te danken, dat de garnalen- vloot heden reeds vroegtijdig kon uitzeilen Zondag a.s. zal de nog jonge rede rijkerskamer de eerste voorstelling geven met de opvoering van het tooneelstnk „Hertha" en 't kluchtspel „Het levend- doode snijderspaar." De heer D. Vos Dz Jr. alhier, sinds eenige jaren postbode, is benoemd met ingang van 16 Feb. e.k. tot brieven besteller te Helder. Oosterend, 5 Febr. Het gebrek aan woningen doet zich hier sterk gevoelen. Nauwelijks hoort men, dat iemand zal verhuizen, of verschillende personen melden zich aan voor de woning. Nu zijn er wel menschen, die gaarne een huis willen bouweD, doch ook bouw terrein is er bijna niet te verkrijgen. De Cocksdorp, 4 Febr. De heeren J. Daalder Dz. van Oosterend en J. de Jongh van de Waal, deden een goed werk door Zaterdag j 1. in het lokaal van den hr. Buijs velen leden en donateurs van Texels Belang en anderen een leerzamen en genoeglijken avond te verschaffen, waarvan de opbrengst ten bate dezer nuttige instelling kwam. Door den heer De Jongh werden voor gedragen „Gierigheid, spaarzaamheid, weldadigheid" door E. Laurillard, waar van het slot door hem zeiven geschre ven, eene opwekking bevatte om tot de vereeniging toe te treden; „Spreken" door denzelfden schrijver, en „Dat getob met onze jongens." De heer Daalder gaf ten beste: „Een visioen" door bemzelven en „De nieuwe meid uit Groningen" van D. Junior. Beide sprekers vervierven lui den bijval en mochten de voldoening smaken weer een steentje te hebben bijgedragen tot deze nuttige instelling. Behalve de entrée-gelden werd nog een bedrag van f 7,16 ontvangen, de opbrengst eener collecte. Vlieland. Tot plaatsvervangend lid der examencommissie voor stuurlieden der Civiele Marine is benoemd de beer J. Molenaar, burgemeester dezer gemeente. Verzameliooede. „Eet Vad." schrijft Deze week is te Haarlem het hout, de afbraak van het oude station publiek verkocht. 's Morgens stond verscholen bij een groote deur, een meneer, achter de hand eeu zakmesje, waarmee ie een stuk van de deur afsneed. Toen dit bemerkt werd verontschuldigde hij zich. Hij bedoelde geen diefstal, geen zaakbeschadiging „Ik heb", legde hij uit, „een stukje zandsteen van de Notre Dame te Parijs, een splinter van het roer van het kruit schip van Leiden, een stukje behang vau het slot te Muiden, ennenou wou ik ook zoo graag een stukje van 't oude station hebben Do menschen lachten en lieten hem begaan. „Ik heb liever één nieuw, as honderd stukkies van 't oude stationmerkte een werkman op. En der werd nog eens om gelachen. Een gevaarlijke logeergast. Te Delden vroeg iemand onderdak bij den paardenhandelaar D. Deze stond hem toe in de schuur te slapen. Den volgenden morgen was niet alleen de zwerver, maar waren ook twee paarden verdwenen. Eet nut van de telefoon Klant. Zijn de eieren versch Winkelier. Of ze versch zijn Als u even aan de telefoon wilt gaan, kunt ge de hen nog hooron kakelen, die ze gelegd heeft. De gisterenavond in het hotel „de Lindeboom" gehouden vergadering van de H. M. v. L. waar de heer Hulst, landbouwleeraar te Enschedé zou spreken over bemesting van gras- en hooiland, was zeer goed bezocht. Nadat de voorz de vergadering had geopend met een welkom aan allen werd het woord gegeven aan den spreker van dien avond. Deze begon met te zeggen, dat het onderwerp zeker voor dat deel van Texel, dat weieens het oude Texel genoemd wordt van zeer actueel belang is, omdat daar het grootste deel der landerijen wei- of hooilanden zijn Wel degelijk moet onderscheid gemaakt wor den tusschen wei- en hooiland bemestii g. Waartoe dient de bemesting? Om die sloffen aan den bodem te geven, die voor den plantengroei noodig zijn. Men weet dat daarvoor noodig zijn ongeveer 14 verschillende stoffen, waar van we echter direct er 10 kunnen af werpen, omdat die steeds in voldoende mate in den bodem aanwezig zijn. De 4 die er dan nog overblijven zijn stik stof, fosforzuur, kali en kalk. Als wo die 4 aan den grond in vol doende mate geven, geven we eene volledige bemesting. De vraag is nu of het wel noodig is ze allen te geven. Op een goede kleibodem b.v. geeft kali bemesting weinig succes. Een maagdelijke grond heeft ze alle 4 noodig. De beste mest is de stalmest jammer dat er niet genoeg van die mest soort te krijgen is. Gelukkig dus dat we hulpmeststoffen hebben. Deze brengen echter niet de zoo zeer uitstekende humus in den grond, de stalmest wel. De vraag is Diet hoe kunnen wij nu de 4 ontbrekende stoffen aanvullen, maar wel hoe doen we dit op de geschikste manier en niet te vergeten op de voor- deeligste wijze. Achtereenvolgens werden daarop door spr. behandeld de stikstofbemesting, de fosforzuurbemesting, de kalibemesting en de kalkbemesting. Bij stikstofbemesfing heeft men twee soorten, nl. de snelwerkende Chili Sal peter en de meer langzaam werkende zwavelzure amoniak. Eerstgenoemde staat bovenaan, omdat de stikstof daarbij direct door de planten kan worden op genomen, terwijl de zwavelzure amoniak eerst in salpeterzuur moet worden om gezet, hetgeen echter bij warm vochtig weder ook vrij spoedig plaats heeft. In den laatsten tjjd is er nog een derde stikstofmest bijgekomen, nl. stikstofkalk. Van deze meststof is echter nog weinig bekend, de proeven er mede genomen doen echter er veel van verwachten. De stikstofkalk wordt gemaakt van Calcium Carbid Het is op't oog precies het bekende slakken meol maar't stinkt, terwijl er ook nog enkele andere be zwaren aan verbonden zijn. Bij de kalibemesting heeft men ook weder 2 soorten, de ruwe ongezuiverde met kaïniet en karmeliet en de gezui verde met patentkali en chloorkalk. De eerste vorm is goedkooper en voor- deeliger en de vrees voor chloorvergif tiging van de planten is zeer denkbeeldig. Enkele planten echter, zooals aardappe len zijn chloorvijaDdig, zoodat men bij deze de patentkali en niet de ruwe kaïniet dient te gebruiken. Ook bij de fosforzuurhoudende mest stoffen onderscheidt men weder 2 soorteD, nl. de snelwerkende superfosfaat en het zoogenaamd langzaam werkend Thomas meel. Spr. zegt zoogenaamd langzaam werkend, want wanneer men het goed met den grond kan vermengen werkt het eveneens direct, omdat het dan rechtstreeks door de planten wordt op genomen. Voor weilandbemesting is men zeer afhankelijk van het weder, terwijl ook voor stijve kleigrond de vermenging niet zoo goed gaat. Ten slotte volgt de kalkbemesting. Aan den Helder was spr. gevraagd naar schuimaarde, waarmee men blijk baar op Texel zoo hoog liep; door spr. was daar medegedeeld dat die stof niet aileen kalk doch ook stikstofverbindingen en fosforzuurverbindinger. bevat; zij doet dus drieërlei dienst. Bij de kalkbemesting ook weder twee soorten De sterk werkende niet gebrande kalk of gebluschte kalk en de laDgzaamwer- kende met schuimaarde of mergel. Bij de kalksoorten onderscheid men weder kluitkalk en schelpkalk. Van eerstgenoemde is het gehalte nauwkeu rig bekend van laatstgenoemde niet. De mergel is zeer langzaamwerkend en men heeft er bv. wel 10 maal meer van noodig dan van kalk. De hulpmeststoften zijn een uitstekend verbeteringsmiddel van bijna eiken grond als men de mestwagen er maar op laat volgen. Vooral bij Chilisalpeter loopt men gevaar te veel te geven. De vraag blijft nu hoeveel van elk dier hulpmeststoffen moet worden gege ven om het voordeeligst te werken. Onderscheid is hierbij al weer tusschen wei- rn hooiland, omdat op eerstgen. weder de uitwerpselen van het vee komen en op het hooiland niet. Het laatste heeft daarom meer behoefte aan stikstofbemesting. Elk voor zich dient echter te onder zoeken wat voor zijn land het meeste voordeel oplevert. Een pauze volgde nu waarin gelegen heid werd gegeven voor het stellen van vragen. Op een vraag aan spr. gedaan waarom op Texel kalibemesting minder doelmatig was, gaf spr. te kennen dat hij dit meende te moeten toeschrijven aan de omstandigheid dat men wel voldoendè kali gaf met de natuurlijke meststoffen. Spr maakte van deze gelegenheid ge bruik om te wijzen op het groot voordeel gelegen in het bewaren der gier en de zich daarin bevindende amoniak, door middel van superfosfaat of gips. Op een vraag van een andere der aanwezigen of in de praktijk zwavelzuur amoniak voor grasland de voorkeur ver diend boven Chilisalpeter, merkt de spr. op dat men altijd dient na te gaan wat het meest aanbevelingswaardig is eene snelle werking of meer langzame. Chili werkt direct en snel, omtrent stikstof kalk merkt spr. nog op, dat die niet geschikt is voor overbemesting, b.v. voor grasland wel voor gezoDde klei en zandgrond, bij zuren grond is het een vergift voor de planten. Kalksalpeter waarnaar ook werd ge vraagd, is volgens spr. eene uitstekende meststof, zij bestaat uit salpeterzuure kalk. De bereidingswijze is echter thans nog wat duur. Voor wegvloeiing van de opgeloste Chilisalpeter in den grond, bestaat vol gens spr. weinig gevaar, omdat die meststof nooit in zulk eene kolossale hoeveelheid wordt uitgestrooid. Wanneer superfosfaat in den grond zakt, en niet direct door de planten wordt opgenomen kunnen de onoplosbare verbindingen met andere stoffen, b.v. jjzer ontstaan, dat schuimaarde geschikt zou zijn die verbindingen weder los te maken, betwijfelt spr. Versche stalmest in den winter kan volgens spr. nooit schade; als conser- veeringsmiddel in de groep achter het vee raad spr. aan gips te gebruiken en geen superfosfaat omdat dat bijtend is, als er wat veel gips gebruikt wordt is dat nog niet weg want ook die zwavel zure kalk werkt uitstekend. Niemand meer iets te zeggen hebbende sloot de voorz. de vergadering met een woord van dank aan den spr. en met den wensch, dat diens optreden alhier, velen tot nut zal zijn geweest Verslag van de vergadering van Hoofdingelanden van bet Waterschap //de 30 Gemeen schappelijke Polders// op Texel. Vrijdag 30 November 190G. Alle leden zijn aanwezig. Aan de orde: I. Onderzoek geloofsbrieven P. H. Koning en J. Pz. Kikkert. Na onderzoek zegt de beer W. A. Eelman dat tot de stemming zijn toegelaten stemgerechtigden krachtens ongeregistreerde volmachten en vraagt of dat niet in strijd is met een vroeger genomen besluit. De Voorz. antwoordt hierop, dat waar geen eenstemmigheid heerscht over de vraag of vol machten geregistreerd moeten zijn ja dan neen, had het stembureau in overleg met den ontvan ger der registratie besloten, om een beslissing te krijgen, ongeregistreerde volmachten toe te laten, waarvan proces-verbaal zal worden opgemaakt. Men dacht den ingelanden hiermede een dienst te bewijzen. De heer Eelman apprecieert deze goede bedoe ling, doch meent, dat het stembureau bet ter gelegenheid van doze verkiezing niet had mogen doen. De heer KI. Roeper onderschrijft het gevoelen van den heer Eelman; spr. kent iemand die van stemming wegbleef omdat bij de kosten van regi stratie niet wilde betalen. De Voorz. repliceert hierop, dat hem van een besluit als de beide heeren meenen niets bekend is. Dit de voorlezing van de betrekkelijke notu len blijkt, dat ten dien opzichte van een besluit geen sprake is. Na nog eenige discussie vraagt de Voorz. of iemand hieromtrent een voorstel wenscht te doen. Een voorstel wordt niet gedaan, doch de heer Eelman spreekt zijn leedwezen uit over deze z.i, willekeurige handelwijze van het stembureau. Tot toelating van genoemde heeren wordt daarna met algemeene stemmen besloten II. Enkele ingekomen stukken worden daarna voor kennisgeving aangenomen. III. Hernieuwd verzoek om openbaarheid van de vergaderingen. De Voorzitter zegt dat het dagelijksch bestuur voorstelt het adres voor kennisgeving aan te nemen. Alvorens op het in de vorige vergadering genomen besluittot het ter inzage leggen der notulen terug te komen, dient men eerst af te wachten hoe liet in de praktijk weikt. De heer Roeper vraagt of er iets tegen is een verslag vanf het verhandelde aan de pers af te staan, waarop de Voorzitter te kcnDen geeft //voor zoo veel hem aangaat niet.// Hierop doet de heer C. B. Bakker het voorstel een verslag aan de pers af te staan. Dit voorstel wordt aangenomen. Voor de heeren K.T. Bakker, C. B. Bakker, C. M. Veeger, W.A. Eelman, J. D. Witte, P, J. Witte, D.J. Bruin, H. J. Keijser, Joh. S. Keijser en de Voorzitter. Tegen de heeren P. S. Koning, G. P. Witte, K. B. Lap, Jb. P. Kikkert, Jb. Sz. Keijser. De heer Roeper houdt zich buiten stemming. IV. Daarna wordt met algemeene stemmen tot penningmeester herbenoemd de heer D. Jz.Bakker. V. vervolgens wordt het Dagelijksch Bestuur toegestaan, overtollig kasgeld plus minus f 8000 rentegevend te beleggen. VI. De Voorz. deelt daarna mede, dat de opzich ter voorstelt ter bescherming van den zanddijk een hoofdje te leggen lang ongeveer 25 Meter en breed plusminus 2'/3 Meter waarvan de kosten ongeveer f 200 zullen bedragen. Aanvankelijk ging het Dag. Bestuur met dit voorstel mede, doch waar menniet zeker is van de oorzaak van de verdieping, wil men nog eerst eens een persoonlijk onderzoek instellen, alvorens met een bepaald voorstel te komen. Na enkele opmerkingen wordt het Dag. Bestuur opgedragen de noodige voorzieningen hieromtrent te treffen. Verder wordt nog besloten den afval van den Koogerweg te bestemmen voor beharding van den weg bij Hermanshoeve, terwijl het Dag. Bestuur vrijheid wordt gegeven het Gerritslanderdijkje zoo noodig te verbeteren met zand. VII. Besloten wordt daarna nog aan Gedepu teerde Staten machtiging te vragen met eenige voorloopige werkzaamheden betrekkelijk de te beharden vier wegen te mogen beginnen. Bij de gewone rondvraag wenscht de heer C. B. Bakker graag te vernemen of het voornemen bestaat een paardenpad te leggen in bestaande wegen, zoo ja, dan zou spreker er voor zijn de Koogerweg eerst geheel af te werken. Hierop antwoordt de Voorzitter dat de daarvoor voor 1906 toegestane gelden reeds zijn verwerkt en waar er in 1907 vermoedelijk werk genoeg zal zijn, zullen de bestaande wegen nog een tijdje moeten wachten. De heer Bakker zal er niet verder op aandringen, doch geeft in overweging te werken naar omstandigheden, doch liefst zooveel en zoo spoedig mogelijk. De heer H. J. Keijser vestigt de aandacht op enkele gaten in den Oosterendcr weg; waarin zal worden voorzien. Hierna vraagt de heer Roeper of indertijd niet besloten is den dijk vanaf de Knap tot de Sluis te verkoogen, waarop de Voorzitter te kennen geeft, dat voor zoover hem bekend alleen besloten is den toestand van den dijk op te nemen. Een langdurige discussie ontspint zich daarna over den staat waarin zich do zeewering bevindt, doch algemeen is het gevoelen dat belangrijke koslen aan de dijken in 't verschiet zijn, Vervolgens deelt de Voorz. nog mede, dat de aannemer van het werk aan den dijk achter Oost dit in den steek beeft gelati n, en dat J. Roeper Üzn. te De Waal heeft aangenomen het af te maken voor f 85. Waar dit bedrag niet te hoog voorkomt, stelt hij voor het aan Roeper op te dragen. De ver gadering, uitgenomen de heer KI. T. Bakker, kan zich hiermede verccnigen, en wordt conform het voorstel van den Voorzitter besloten. De heer Roeper brengt daarna nog in bet midden, dat het vischwatcr in het Noorden voor het jaar 1906 aan het Molenbestuur is verpacht voor f 40. En hoewel hij graag zou zien, dat het Molenbestuur ook voor 1907 pachter werd, meent bij toch dat het bedrag vnn f 40 wol wat laag is, aangezien hjj gelooft, dat er wel f -100 uit te maken is. Spreker meent, dal dit eens nader onder de oogen moet worden gezien, het geen wordt toegezegd. Sluiting. Dankzeggend voor do toozending van boven staand verslag, voegen wij daaraan don wensch toe dat van volgende vergaderingen een spoediger opname van verslag mogelijk zal zjjn. 1)e Uito.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2