Melk te koop gevraagd, Buitenland. Marktberichten Predikbeurten ADVERT ENTIÈN. Catigeveld de Jtooij, HEERENPAKKEN, meent die te moeten zoeken in de tragedie van het lijden zelf. Jezus wilde een groote omwenteling, maar niet door geweld, niet door bloed vergieten, neen zijn eigen bloed werd vergoten. Jezus was de ware groote revolutionair, die predikte dat allen voor God gelijk waren, hij was de man der vrij heid, niemand zou verloren gaan, allen waren broeders en zusters, ieder moest een menschwaardig bestaan hebben. Hoewel het nog verre van dat ideaal af is, moet toch naar de verwezenlijking ervan worden gestreefd. Een luid applaus volgde na deze met vuur uitgesproken rede. Een korte pauze volgde, waarna overge gaan werd tot de vertooning van de op het onderwerp betrekking hebbende licht beelden. Deze beelden voor een deel zeer duidelijk, werden nader door den spreker in 't kort verklaard. Na afloop werd door den secretaris de vergadering gesloten met een woord van dank aan den spreker voor diens keurige rede en aan den heer "Wagemaker voor diens welwillend verleenden bijstand bij het vertoonen der lichtbeelden, terwijl tevens werd medegedeeld, dat vermoedelijk op 25 Februari weder eene vergadering zou wor den gehouden die nu eens meer gewijd zal zijn aan 't vermaak. Oudeschilü, 7 Feb. Zoodra de ijstoe- staud zulks maar eenigzins toeliet, zijn de Rijkstonnenleggers G-ebrs. de Waard uitgezeild om de vaarwaters op te nemen, 't Moet nog al zijn meegevallen ofschoon de ijsgang natuurlijk wel het een en ander der bebakening in 't ongereede heeft gebracht. Men is er gewoonlijk spoedig bij om alles weer in orde te brengen. 8 Febr. Gisteren geraakte een vierjarig meisje, bij de brug over de schildsloot, nabij het buurtje, door het ijs. De kleine had zeer wel kunnen ver drinken, als niet het kloek optreden van twee, nog zeer jonge schoolknaapjes, het kind had weten te redden. Onbevreesd om er zelf te kunnen doorzakken, snelden de jonge redders toe en trokken het meisje op het ijs. Met den Zuid-Oostenwind is weer veel oud ijs naar de kust komen drijven. De haven was niet meer vrij te houden door 't inzeilen der garnalenvisschers. De verbinding met den vasten wal wordt nu weer bedreigd. Den Hoorn, 7 Febr. Heden werd alhier de „Burenton" gehouden. Als bestuurslid werd gekozen de heer P. T. Bakker, inplaats van den heer H. Schoen maker. De verhuring der wegen bracht op f 38,25. Waal, 7 Feb. De derde bijeenkomst van „Nut en Genoegen" was best bezocht De heer J. Daalder ^an Oosterend dien men hier gaarne hoort, trad als spreker op met eene keurige novelle van Martin Kalff, getiteld „Moeders wiegelied.Met gevoel voorgedragen, maakte dit stuk op alle aanwezigen een diepen indruk; dezelfde spreker gaf nog a's bijdragen „de nieuwe meid in Amsterdam," „de vrouwen van Wijnsberg" en „Joodsche nauwkeurigheid." De heer IJ. Koppen vergastte de vergadering op een tweetal bijdragen: „Hoe ik aan mijn vrouw kwam en „het spraakgebrek van mijnheer Hummel," Beide sprekers verwierven luiden bijval, deden de aanwezigen hartelijk lachen en bemerkten aan het applaus, toen de Yoorz. de vergadering sloot en beiden tot weerziens toeriep, dat alle aanwezigen met dien wensch instemden. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand Januari ingelegd f 16'3 45, terugbetaald f 1413.11. Het laatst uitgegeven boekje was n". 283. Met groot verlof. Op 29 Maart a. s. wordt de le ploeg van het blijvend gedeelte der lichting van 1906 in het genot van groot verlof gesteld, terwijl zij. die tot de 2e ploeg van dat gedeelte behooren, op 27 Juli d.a.v. dat voorrecht zullen deelachtig worden. Tegen laatstgenoemden datum heeft de lichting van 1907 haar eerste oefeningstijdperk volbrachtzij moet dan voldoende geoefend zijn tot het verrichten van den garnizoensdienst. Le konijnenplaag Voor een paar jaar waren onder Loos duinen de konijnen door de Haagsche stroopers in do duinen ongeveer geheel uitgeroeid en nu vragen de duinboeren bij den burgemeester bescherming tegen dit wild, dat hen zooveel schade berokkent Een waarschuwing voor anderen. Dat wielrijden op de gladde sneeuw gevaarlijk is ondervond j.l. Viijdag de wisselwaehter N. uit Alkmaar, die op een fietstocht, in polder Slootgaard gem. Harenkarspel uitgleed en zoo onzacht op den harden bodem terechtkwam, dat hij met zeer gehavend en bebloed gelaat zijn weg vervolgen moest. Over onze duinvorming. In de „Enschedesche Courant" komt onder het opschrift „Claquers van den Waterstaat," eeu ingezonden stuk voor, waarin de inzender hevig toornt tegen de Waterstaatsambtenaren en ten strijde trekt tegen de z i. voor onze duinen- vorming gevaarlijke schelpenvisscherij. Na herinnering dat het voormalige beroemdheid is, waarop Waterstaat nog altijd teert en die o. a. het Cbileenscbe gouvernement verleidde een ingenieur te roepen uit ons land, gaat de schrijver aldus voort: „Diezelfde ingenieur, eerste rector magnificus der Delftsche Hoogeschool, thans- minister van Waterstaat ant woordde bij de bebandeliDg dei water staatsbegrooting op een vraag betref fende de schelpenvisscherij„Wat men- schenhanden weghalen, doet geen schade aan onze zeeweringen" (thaDS door waterstaat reeds vrijwel vernietigd) nota bene. Weet minister Kraus hoeveel schelpen benoodigd zjjn voor de duin vorming Weet Z. E. hoelang het proces der duinvorming duurt? Er bestaat toch b.v. in de bouwkunde voor het verharden van kalk en dat van portland-cement etc ook zoo iets als een verhardingstijd. Zou een huis ooit klaar komen, wanneer vlak achter een metselaar, eens iemand klaar stond om de door hem neergelegde steenen, direct weer met menschen- handen van den muur te werpen Kortom, in vroeger tijd, toen men weinig of in 't geheel geen schelpen vischte,' groeide onze kust aan, doch sinds dat vloekwaardig bedrijf absoluut ongereglementeerd uitgeoefend mag woideD, bemoeien zich volgens water staatsmannen, zeestroomingen met het afslaan onzer kusten. Vischt dus rustig gratis schelpen dan kunnen wij milli- oenen gaan verknoeien aan de zeewe ringen en schittert ons gedecoreerden gedoctoreerd waterstaatstalent." Een bankier. Van een rare maar eerlijke manier om een goed stuk brood te verdienen, verhaalt „De Amsterdamsche Kouter" in „De Spaarnbode." Het is een gewoonte voor café bezoe kers om met groot geld te betalen. Gedeeltelijk uit gemakzucht: een gulden een riks, is maar een greep uit de por- temonnaie; gedeeltelijk om niet te moeten vragen hoeveel is het Doch op die manier moet de kellner bij een omzet van een dubbeltje en 5 cent winst 85 cent kunnen teruggevenhij heeft dus dagelijks een veel grooter bedrag aan klein geld noodig, dan hij zelf verkoopt. Daaruit weet men een slaatje te slaan. Een nette, oppassende man op wien men altijd rekenen kan, leent den kell- ners wisselgeld, 's Morgens begint hij zijn wandeling op het Frederiksplein en loopt vervolgens alle café's af. Hij leent aan eiken kellner met een minimum van tien gulden 's Avonds tegen het sluitingsuur komt hij alles terughalen en ontvangt dan 1 pCt. winst, dus een dubbeltje van elke tien gulden. Elke kellner betaalt hem dus minstens 70 cent per week en daar bij bijv. alle kellners van „De Kroon", „Mille Colon nes" enz. bedient is het geen wonder dat hij op die wijze drie duizend gulden per jaar maakt. Natuurlijk zouden die kellners zelf wel voor dat wisselgeld kunnen zorgen. Want de meesten bezitten toch wel een paar honderd guldeD, cn als zij daar voor bij den betaalmeesters kleingeld haalden, waren ze al voor eenigen tijd gedekt. Doch de verdiensten der Am sterdamsche kellners zijn in het alge meen van dien aard, dat zij maling hebben aan die 70 cent. Voor de koude dagen in.. Juli. Het arme vrouwtje had een kaartje gekregen voor de turfbedeeling. Zij zou haar sjofel kamertje nu eens lekker warm kunnen stoken. Des morgens had zij een kar gehuurd voor weinig centen wel is waar, maar toch was dat voor het oudje nog een heele uitgave. En toen was zij gegaan naar de Bloem- straat en had haar kaartje ingeleverd. Daarop was men komen aandragen met een partijtje turf, welke zoo nat was, dat ze niet konden worden gebruikt. Hot vrouwtje veroorloofde zich de vraag, wat zij met dat natte goedje zou moeten beginnen, waarop zij ten antwoord kreeg, dat zij het maar op den zolder moest leggen om te drogen, dan zou het van de zomer wel willen branden. Een beetje uit 't veld geslagen door dit minder vjieidelijke en niet zeer gepaste bescheid, nam het oudje toeD het natte vrachtje maar op en laadde het. op haar kar. Velen der vrouwen echter, die, b* ho ftig als zij, waren ge komen om wat fuif van de bedeoling te halen, wilden de doorweekte liefde gave niet in ontvangst nemen, daar, naar ze zeiden de kosten van vervoer meer zouden bedragen dan de waarde van de turf. Het oude vrouwtje kwam ons als overtuigingsstukken twee van die door natte turven brengen zegt de „N. Gr. Ct die inderdaad voor het gebruik ongeschikt waren. Zij zal voorloopig, om haar kamertje in dezen winter te verwarmen, niet kunnen rekenen op die door de bedeeling uitgereikte brandstof welke volgens ge tuigenis van den beambte eerst dezen zomer zal willen branden. Een parodie op een turfbedeeling. Een curieuse vergelijking. In een dezer dagen gehouden politieke vergadering werd door den spreker de volgende curieuse vergelijking tusschen Eerste en Tweede Kamer gemaakt. Terwijl de Tweede Kamer uit het volk en vrijwel door het volk wordt gekozen, bestaat de Eerste Kamer uit vreeselijk deftige menschen, die geheel buiten de kiezers staan. De grondwet van 1848 heeft de Eerste en Tweede Kamer samengekop peld. Maar terwijl de Tweede Kamer sedert dien tijd door nieuwe kiezerslagen meermalen is verjongd, staat de Eerste Kamer nog altijd op hetzelfde standpunt van voor 60 jaar. Zoo is de verhouding tusschen die beide staatslichamen als die van een man op gevorderden leeftijd die tot driemaal toe een joDge vrouw heeft getrouwd. Ten slotte loopen de inzichten en levensbeschouwingen van die twee zoodanig uiteen, dat ze elkander volstrekt niet meer begrijpen." Zou het inderdaad zoo zijn Een xoerkmeid op haar deftigstI Aan de tuchtscholen zijn ook werkmeiden noodig, die voorzien worden van een aanstelling. Om nu de gevoeligheid der „juffrouwen", die deze „betrekking" aan vaarden, niet te kwetsen, heeft de Min. van Justitie een mooien naam voor haar bedacht: zij heeten namelijk officieel „vrouwelijke beambte voor den huis- houdelijken dienst." Z.Exc. heeft de zaak echter eeD beetje bedorven door er tusschen haakjes achter te zetten „(dienstbode)". Nogal meer gevaar. Volgens de „Lancet" hebben dr. R. M. Buchanen en F. W. Havris vier nieuwe met wolafval gevulde matrassen, die te Brussel en te Glasgow gekocht waren, bacteriologisch en scheikundig onderzocht. Daarbij bleek, dat de wolaf val onderscheidenlijk 3, lO'/s, en 22 millioen micro-organismen per gram bevatte en zeer ongunstig afstak bij het vuile water uit de Glasgowsche riolen, dat maar 197,000 van die organismen per gram bevat. Honderden menschen slapen dus op een stof, die, indien men haar in water aftrok, dat ODreiner zou maken dan riool water is. Laar behoorde een dokter bij. Te Chelmsford in Engeland, is een man, die bij zijn overleden 6-jarig dochter tje toen het ziek was, geen dokter haalde, maar een ouderling van zijn secte de zoogenaamde „Peculiar People", of Rare Menschen die het kind, overeenkom stig Bijbelsch voorschrift, zalfde en bij het ziekbed bad, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De ouderling echter, in wien de rechter de leider van de beweging in die plaats zag, kreeg twee maanden gevangenisstraf. Toppunt van bedriegerij. Te Elmsbüttel, bij Hamburg, kreeg dezer dagen naar de„Hann.Ct." meldt, een als zeer weldadig bekend staande dame bezoek van een armoedig gekleede vrouw, die haar schreiende vertelde, dat haar man gestorven was, en zjj en haar kinderen nu in bitteren nood verkeerden. De dame beloofde hulp en ging een poosje later met een vriendin naar de woning der vrouw. In een kist lag daar de doode met blauw gelaat. Vier kinderen stonden ontdaan er naast De vrouw kreeg 150 mark voor de begrafenis en 50 mark om te voorzien in de eerste behoeften; voorts weid haar toegezegd, dat er verder voor haar gezorgd zou worden. Twee uur later miste de weldadige dame baar handtaschje, dat zij in de armoedige woning had laten liggen Zij ging er heen, trad zachtjes de woning binnen en - kon toen aanvankelijk haar eigen oogen baast niet gelooven. Het. was daar een en al vreugde. De „doode", nog met blauwe gelaatskleur, zat vroolijk aan de tafelhij had, zooals nu in het licht wel te zien was, zij n gezicht blauw geverfd. Er stonden eenige flesscheu roode en witte wijn op tafel, verder was er warm vleesch een groote hoeveelheid fijne ingelegde vruchten, enz., en elk kind had een wijnglas voor zich. De dame eischte verontwaardigd haar geld terug het grootste deel er van kon de „doode" haar teruggeven. Zondag 10 Februari 1007 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. halfdrie Ds. Kramer. Koog. Voorm 10 uur ds. Smits. Waal. 's Av. 7 uur de Hr. Barends. Den Hoorn. 10 uur ds. Visser Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Met. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kramer. Cocksdorp. Vm. 10 uur de Hr. BareDds. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. "Vm. 10 uur ds Scherpenhuysen HERV. GEMEENTE. Woensdag 13 Februari. Burg, 's Avonds 7 uur ds. Schroder Schapen, 7 Febr. Aangevoerd: 20 Kalfkoeien f 170,a f 250 40 Nuchtere Kalveren 1 8 a 20,00; 40 Overhouders f 23,00 v t 26, 4 Varkens f 15,a f 16; 80 "Vette Varkens 40 a 45 cent per kg. 33 Vette Koeien f 180 a f 335 40 Biggen f 7 a f 14.50; Boter f 1,35 a f 1,55 per K.G. Kipeieren f 4,50 a f 5.00 per 100; Burgerlijke Stand der Gemeente Teiel van 2 Febr. tot en met 8 Febr. 1907. Ondertrouwd: Geene Getrouwd: Geboren: Henderika, d. v. Jacobus Gijsbert Dekker en Elisabeth Wetsteen (de Cocksdorp.) Overleden: Dieuwertje Jonker, oud 82 jarep, wed, v. Pieter Smit(den Hoorn) diederika margaretda, dochter van D. K. MANTJE en C. J. MANTJE-Bas. Hoeve „Ruisdafi", 7 Febr. 1907. Heden overleed zacht en kalm na een kortstondig lijden van ODgeveer 6 dagen onze geliefde tante laatst Weduwe P. SMIT Cz. geb. Jonker, in den ouderdom van bijna 83 jaren. Uit aller naam, S. JONKER Cz. Den Hoorn Texel, 6 Feb. 1907. Gisteren ontvingen wij het treurige bericht, dat te Amsterdam plotseling is overleden onzo geliefde behuwd broeder, De neer J. F. RIJKIIART, Echtgenoot van Mej. M. A. Ponger. Namens de familie, A. D. PONGER. Texel, 9 Febr. 1907. verzoeken beleefd afdoening der door hen gezonden rekeningen over 1906. Zij zullen de vrijheid nemen, na 15 Febr. per kwi tantie te dispoueeren over de met dien datum nog niet afgedane posten. Voor eene gereede voldoening der alsdan aan te bieden kwitantiën houden zij zich beleefd aanbevolen. 40 ii 60 liter per dag. MANTJE, molkslijter, WAAL. Vraagt de Nieuwe stalen uoor u elke U omgaand opzicht morden uerstrekt. Groote keuze. 10 korting uoor contant. W. L. RAKKER Lz., Oosterend.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2