Als de ijsperiode voorbij is. Wij willen onzen lezers er aan her inneren dat de Stoombootdienst van Texel naar Helder en terug, met 15 Februari alzoo Vrijdag weder wijziging ondergaat in de vertrekuren, welke alsdan zullen zijn Yan Texel Voorna. 4,15; 6,40, 11,— Nam. 3 uur. Yan Helder Voorm. 5,15; 9,30; Nam. 12,05; 4 uur. In verband hiermede ondergaat gevolge- lijk de ook postexpeditie eenige verande ring evenzoo de afrit der deligences. Een en ander onder dit voorbehoud wanneer, zooals wij boven schreven, de ijsperiode alsdan voorbij is. In Hotel de Zwaan. Wij vernamen als meer anderen te laat, dat trots ijs en daardoor moeielijke communicatie toch de leden der Helder- sche Operette-club Zondag naar hier zijn gekomen om de toegezegde uitvoering te geven in het lokaal „De Zwaan." Omtrent de uitvoering zelve kunnen wij dus geen oordeel uitspreken, daar wij die niet hebben bijgewoond, doch wij willen wenschen dat de uitvoerenden zich niet teleurgesteld zullen hebben gevoeld in de opkomst van belangstel lenden en in waardeering van hun werk, hetgeen voor hunne onversaagdheid een slechte belooning zou zijn geweest. Oosteeend, 11 Febr. De vereeniging „het Ziekenfonds" hield j.l. Zaterdag hare jaarvergadering in het lokaal van den heer Duinker. In aanmerking ge nomen, dat de meeste visschers niet aanwezig konden zijD, mocht men spreken van eene bevredigende opkomst. De Directeur heette allen wolkom en sprak van een goed jaar voor de vereeni ging, niet zoozeer uit een financieel oog punt, maar omdat geen enkel lid door den dood was ontvallen in 1906, en geene ernstige ziekten zich hadden voor gedaan Uit de rekening bleek, dat de ont vangsten bedroegen f 635,90, de uitgaven f 632,50, waaronder f 606.80 voor ge neeskundige hulp, zoodat op 1 Jan. j. 1. het kassaldo f 3,40 bedroeg. Het fonds was toen in 't geheel rijk f772 72'. Het ledental was even groot als op 1 Jan. 1905, n. 1. 120. Staande de vergadeiiog werd evenwel opgave gedaan van eenige namen voor de ledenlijst. Tot Commissaris werd met bijna alge meene stemmen herkozen de heer P. J. Burger, die het hernieuwd mandaat aan vaardde, en door den Directeur gefeli citeerd werd. Op voorstel van het Bestuur werd besloten, om opnieuw voor het loopende jaar f 5 beschikbaar te stellen voor de Texelsche afdeeling van „Het Witte Kruis", over welke vereenigiDg met lof en waardeering gesproken werd. Medegedeeld werd, dat het fonds op 18 Mei a.s. 35 jaar bestaan zal hebben. Yan de leden uit het oprichtingsjaar komen nog 12 namen op de lijst voor. Opmerkelijk was het, dat hiervan 7 op de vergadering aanwezig waren. Zij gaven dus blijk, van niet alleen te zijn oude, maar ook getrouwe leden. De vergadering werd gesloten met dank aan de aanwezigen en met de beste wenschen voor het fonds. 12 Febr. Door het vele ijs koDden de meeste visschers Zaterdag j. 1. niet thuis komen uit het Nieuwediep. Zij, die de haven konden bereiken, kwamen met moeite binnen en konden Maandag morgen niet opnieuw ter garnalenvangst uitzeilen. Door ongesteldheid van den Onder wijzer der bijzondere school alhier, houdt het Hoofd vier keer per dag school, 't Is zeker geen gemakkelijke taak. Den Hooen, 11 Febr. In de heden gehouden vergadering van ingelanden van den polder „Hoornder Nieuwland" is als bestuurslid gekozen de heer D. Bruin Hz. alhier, in plaats van den heer P. Koning te den Burg, die niet weder als zoodanig gekozen wenschte te worden. OtTDESCHtLD, 11 Febr. Er gaat maar éen roep over de eerste tooneelvoorstel- ling onzer nieuwe rederijkerskamer, welke gisterenavond gehouden werd in de „Zeven Provinciën", die de belang stellenden nauwelijks kon bevatten. Zoowel het tooneelstuk „Hertha" als 't kluchtspel 't Levend doode Snijderpaar, werden in waarheid zeer verdienstelijk gespeeld. De heer C. Schaap, die zoo. veel tijd en moeite heeft besteed aan de leiding der jonge tooneelisten, heeft veel eer van zijn werk. Er is best gespeeld en de luide toejuiching, waar mede de spelers werden beloond, was in alle opzichten verdiend. Zondag as. wordt hetzelfde programma weer uitge- gevoerd en dan voor gehuwde personen. Us, nog maar steeds ijs voor de kust, tot groote schade der visschers en schippers, tot groot ongerief voor het reizend publiek. Maandagmorgen was van den zeedijk zelfs geen open water te zien. Zondag had de „Ada" een moeilijke tocht. De ijsvletten doen geregeld dienst voor de post. Soms drijven ijsklompen tusschen de velden, van meer dan een meter dikte. Vlieland. De zangvereeniging „Har monie" alhier gaf onder leiding van den heer Donia haar 5de openbare uitvoering in de flink bezette zaal van den heer Meijer. 16 verschillende nummers zaDg en voordracht werden ten gehoore gebracht en liepen vlot van stapel. Het daverend applaus, dat voortdurend klonk, was teD volle verdiend. Het accompagnement door de dames G. Bruijn en W. Meijer viel bijzonder in den smaak. De solo van Mej. D. Bakker werd ademloos aangehoord en luide toegejuicht. Wafirom Grietje zoo dom was, wdfirom Wullem en Siene nog met zooveel ge noegen aan hun Rotterdamsch uitstapje dachten, wéarom de leerlingen der Kook school het ondanks die uitstekende les sen niet verder hadden gebracht in de edele kookkunst, dit zijn vragen waarop bet „daarom" van den heer Donia ons antwoord zou kunnen geven. Of de mannen in het algemeen zoo weinig te vertrouwen zijn als door een paar dames beweerd werd, öf al onze Diakonieklantjes zoo tevreden zijn als de twee ten tooneele gevoerde en of iedere Papa met 8 zulke lieve dochters te benijden is, laat ik daar. Genoeg zij het, dat ieder zijn best deed. De schildering, die ons als extra-slot nummer, in een zeer geestig stukje, gegeven werd van den tegenwoordigen toestand met de postschuit en de met Juli te wachten salonboot, was zoo leuk, dat een schaterlach na elk couplet door de zaal klonk. Een geanimeerd bal be sloot deze gezellige bijeenkomst. (Niet van onze gew. correspondente.) Kinderenniet te dicht bij de kachel! Te Boxmeer is het 2-jarig kind van K. M dat met de kleederen in aanraking kwam met de glooiende kachel, in brand geraakt. Toen de ouders op het noodgeschrei van het arme wicht toesnelden, was het reeds deerlijk met brandwonden overdekt, zoodat het na een half uur onder vreese- lijk lijden den geest gat. Een vergeetachtig mensch. De eigenaar van het in een vergader lokaal te Amersfoort gevonden bankpapier tot een bedrag van rood f 550, is thans bekend. Een kantoorbediende, die voor zijn patroon baar geld moest wisselen tegen bankpapier, had zich gekweten van die opdracht en de banknoten in zijn porte feuille gestoken. Toen nu in eeD ver gadering moest worden gestemd, viel, bij het halen van een potlood uit die portefeuille, het rolletje bankpapier op een tafel, waar het eerst na het uiteen gaan der vergadering door bezoekers eener andere bijeenkomst werd opge merkt. Eerst bij het lezen van het bericht in een der couranten van de zonderlinge vondst herinnerde de bediende zich, dat hij het bedrag nog had af te dragen 1 Nog niet zeker van. Het „Vad." verneemt, dat het bijeen komen der tweede Vredesconferentie in de tweede helft van Juli zal plaats heb ben, indien ten minste geen onverwachte verwikkelingen tusschen groote mogend heden zullen tusschenbeide komeD. Botervervalsching Te Breda heeft men een brutale boter vervalsching ontdekt, meldt men aan de „N. Crt." Een agent van een boter- fubriek daar ter stede sneed de papier tjes, waarop het rijks-contróle merk, van de ontvaDgen natuurboter en plakte die dan op met margarine vermengde boter welk mengsel hij als roomboter in dr-n handel bracht. Door de politie is proces verbaal tegen hem opgemaakt. Bezoeken bij den wonderdokter. Men schrijft aan het „Vad." In de tram Ginneken Breda zitten eenige merscheD, komende van den wonder dokter Colson. Het volgende gesprek wordt gevoerd. Wel wat heeft hij tegen jou gezeid? Hij zou er nog een goeie lap op leggen en dan kon ik het nog heel lang uithouen. Ja 't is net, of-io in iemand zijn lijf kan kijken. Nee maar, dat doet-ie wel ook. Een niet patiënt zich in het gesprek mengendeMaar man, geloof nu dat toch niet. Hoor eens meneer, je weet er Diks van, hij kan net zoo goed in mijn lijf kijken, als u er op, dat voelde ik toen ik voor hem zat 1 En wat kost je dat nu? Een daalder, meneer, en ik moest nog eens terugkomen, hier, op dit briefje staat wanneer. Een andere patiënt.Ta, meneer, 't is wat 'n knappen mensch. Onderlest was er een vrouw bij hem en die moest bevallen, weet je, maar daarvoor kwam ze niet en toen zei ie tegen die vrouw je moetje man eens blij maken en toen vroeg zewaarmee, meneer, en toen zei hij je krijgt er twee en 't is ge beurd ook, meneer. De niet-patient dachtArme men- schen hoeveel daalders nog De tram was juist aan 't station. 'n Wederkeerende kwaal. De influenza, de gevreesde, teistert het menschdom weer geducht. In alle inrichtingen waaraan veel personeel ver bonden is, heeft men met gebrek aan werkkrachten te kampen. Vooral te Amsterdam is het weer erg Bij de telefoon, bij de posterijen, enz., kortom overal tracht men door tijdelijke krachten in den dienst te voorzieD. Vreemd geval. Een eigenaardig geval doet zich te Harderwijk voor Ongeveer acht jaren geleden overleed in een huisgezin een 2-jarig kind. De moeder werd daardoor zoo getroffen, dat ze sinds dien tijd geen woord meer sprak en zich nergens mee bemoeide. Als versuft sleet ze haar leven. Welk middel ook geprobeerd werd, niets bracht hierin eenige verandering. En nu onver wachts begint zij na dien tijd weer te spreken en belang te stellen in hetgeen rondom haar gebeurt. Goedkoop vleesch. In den loop der vorige week hadden de slagers te Warmenhuizen, handen vol werk om de vele schapen aan den man te brengen, welke door ingevallen dooiweer, en sneeuwval door het ijs waren gezakt en verdronken. Meer en meer gebruikelijke iceg. Zooals men weet, werd dezer dagen melding gemaakt van een gasverstikking waarvan te Breda een handelsreiziger uit Zwolle het slachtoffer zou zijn ge worden. Den volgenden dag bleek dat het verhaal van a z verzonnen was. De in het bericht bedoelde handelsrei ziger plaatst tbans in de „Zw. Ct." de volgende dankbetuiging „Voor de talrijke en zoo hartelijke bewiizen van deelneming, ondervonden bij mijn vermeend overlijden, gevoel ik mij genoopt, ook namens mijn familie, mijn welgeme9nden dank te betuigen, waarbij ik gaarne de verzekering geef, dat de gasverstikking, door een laffen grappenmaker gefantaseerd, niet den minsten nadeeligen invloed op mijn bloeiende gezondheid heeft gehad. Jorissen, Handelsr. Zwolle, 7 Februari 1907. Bezoeken van rouwbeklag worden in geen geval afgewacht. Breimachines De Kamer van Arbeid voor de con fectiebedrijven te Haarlem besloot een onderzoek in te stellen naar de ge'oof- waardigheid van de voorspiegelingen van hooge dagelijksche bijverdiensten, ver zekerd door enkele firma's, die breima chines te koop aanbieden, onder toe voeging van de mededeeling, dat zjj tegelijk afneemsters zjjn van de ver vaardigde producten. De Kamer besloot hiertoe, omdat haar van meer dan een zijde klachten bereik ten van hen, die op die aanbiedingen ingingen en zich in hun schoonste ver wachtingen bedrogen zagen. We zullen er dus wel meer van vernemen. Verwarmt de Alcohol. Men meent van wel. Na het gebruik van een borrel voelt men de hu :d gloeien en denkt warmer te zijn. De warmte is naar de oppervlakte var de huid ge dreven en daardoor wordt telkens een weinigje er van aan de buitenlucht afgestaan. Inwendig verliest men warmte. Hoe men dat |kan onderzooken Wel met een thermometer. Zoo heeft Daub bij een jongen man, die sommige dagen geen alcohol, andere dagen 30 50 Gram gebruikte, opgemerkt, dat deze gedurende eenige uren tot 0,3 graad kouder was na bet drinken van den alcohol, al ver beeldde hij zich, dat hij warm was. En eerst na 6 uur was de toestand weer normaal Niet ten onrechte kan hiel de alcohol een bedrieger genoemd worden. Een algemeene klacht. De winter heeft nu lang genoeg ge duurd, schrijlt het „R. N." Langs den IJseldtjk wonen honderden zandschippers, die nu niets kunnen ver dienen. Alle landarbeid ligt in de Krim- penerwaard stil, zoodat de losse werklui Diets te verrichten hebben. In de bouw vakken kan men niet doorwerken. De visschers kunnen geen vischje bemach tigen. Voor velen ziet het er dan ook treurig uit, zoodat men dan ook algemeen naar dooi verlangt. Uit loraak. Verscheidene stoombooten kwamen Vrijdag te Leiden aan met gebroken ruiten en andere sporen van beschadiging, tengevolge van het gooien met steeneD onder Koudekerk door personen, die gebelgd waren over het feit, dat ge noemde booten, ten einde de vaart open te houden, het ijs aldaar ongeschikt maakten voor schaatsenrijders. Waar de man zou zijn. Op een vergadering van een vereeni ging voor vrouwenkiesrecht wond een spreekster zich zeer hevig op en riep in het vuur van haar rede uit Waar zou de man zijn als er geen vrouwen waren Zij zweeg even om het geweldige van haar vraag goed te laten doordringen tot de vergadering, toen herhaalde zij wat zachter haar vraag: - Waar zou de man zijn als er geen vrnuweD waren? In 't paradijs, juffie, klonk het van de galerij. Gevaar om op te letten. Op verschillende plaatsen komen af en toe aanvallen van razernij van hon den voor. Zoo ook in Noord-Limburg. Een ernstig geval is nu pas te Gennep voorgekomen. Een hondje van den heer M. anders bang van aard, vocht met allerlei slag honden en vertoonde blijk bare kenteekenen van razernij. Nadat het afgemaakt was, werd razernij gecon stateerd. Men vond in de overigens leege maag de haren der gebeten honden. Van zeven wist men, dat ze gebeten waren, die dan ook door de politie afge maakt zijn. Maar hoeveel loopen er nog, die met het gif in onzichtbare wondjes, op de nominatie staaD. De de Ruy ter-viering en de schooljeugd. Het bestuur van het uitvoerend comité tot voorbereiding en uitvoering van plan nen, ter herdenking vaD den 300-jarigen geboortedag van Michiel Adriaanz. de Ruyter, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken het verzoek gedaan om van regeeriDgswego te willen be vorderen, dat op dien herdenkingsdag, waarvoor het comité Zaterdag 23 Maart heeft gekozen, de schooljeugd worde vrijgesteld van het bezoeken van de school, ten einde haar in de feeststem ming te doen deelen, en wel door deel te nemen aan alle door plaatselijke en andere comités te organiseeren optochten spelen en andere feestelijkheden. Naar aanleiding hiervan heeft de minister de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën verzocht hun medewerking in deze te willen ver- leenen op de wijze, als hun het meest wenschelijk voorkomt. Rooken door kinderen. Te JBaarn heeft het onderwijzend personeel van een der openbare lagore scholen een onderzoek ingesteld nnar het rooken door de leerlingen dor school, aldus wordt gemeld. Hieruit bleek, dat van de 125 jongens van C tot 12 jaar, cr door 07 werd gerookt, dus door ruim 51 pet. Om dit kwaad zooveel mogclyk te bestrijden heeft men aan de 0 plaatselijke gcneeslieeren gevraagd zoo kort mogelijk hun oordeel mee te deelen over den schadelijken invloed van het rooken door jeugdige kinderen. Bereidwillig werd hieraan door allen voldaan. Ziohier hun oordeel:

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2