„Rut en Genoegen", Waal. VERGADERING MET DAMES LEZING Buitenland. Predikbeurten. Marktberichten. ADVERTENTIËN. op Dinsdag 26 Februari 1907, Handel in uitsluitend Ie kwaliteit LANDBOUWZADEN. De uitslag der den 15 dezer door den bouwkundige M. A. te Nuyl gehouden aanbesteding, voor het bouwen van een woning in het Koogei veld, was als volgt J. van Wessem f 1557,— C. Huisman Pz. 1512,— C. Smit 1370,— G. Kuip 1340,- J. Veen 1318,- C. Buisman 1315,— Oüdeschild, 15 Feb. De heer Jan Keizer, commissaris der „Ada van Hol land", herdenkt den 25en dezer, dat hij sinds 25 jaren in dienst zal zijn van den heer C. Bosman, te Alkmaar. Het vaarwater was heden zoo ruim van ijs, dat de „Ada" ongehinderd vier reizen in beide richtingen heeft kunnen maken. De garnalenvloot zeilde reeds vroeg uit. Een ongelukkige tocht maakte het tjalkschip „de Zwerver", dat hier onlangs steenen loste, 's Morgens zeilde dit vaartuig uit, doch keerde 's namiddags in de haven terug met een verloren zwaard terwijl het ander e zwaard was gebroken. Een moedige daad. Men schrijft aan de „Tel.": Een knecht der gasfabriek te Hoorn had het ongeluk bij het scheppen van een emmer water onder het ijs van de modderbakken te geraken De directeur der fabriek, de heer E. E. van Rhijn, had den moed zich onder het ijs te wagen om den drenkeling te redden. Tot driemaal toe moest hij duiken, maar door telkens het ijs met het hooid stuk te breken kon hij hem eindelijk grijpen. Onmiddellijk naar het gasthuis vervoerd waren de levensgeesten niet geweken. Hulde aan den redder. Brandstichting. C. M. te Alkmaar was verpleegde in Meerenberg, meldt de „Alkm. Crt." Na zijn te vroeg? ontslag, heeft hij Zaterdag een treurige daad willen ver richten, welke gelukkig niet ten volle tot uitvoering is gekomen. Hij heeft nl. de woning van zijn ouders in brand willen steken. Daartoe had hij de kleeren, welke zich bevonden in een kast van zijn slaapkamer, met petroleum begoten, daarna aangestoken en ten slotte de deur der kast gesloten. Aan dit sluiten is het te danken, dat de brand nog bij den aanvang kon worden gebluscht, daar de luchttoevoer daardoor heel gering was. De ongelukkige werd, nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt, Zaterdag naar het Huis yan Bewaring gebracht. Een grappenmaker. In een Kamper advertentieblad is een advertentie geplaatst, waarin gemeld wordt, dat van wege de vereeniging „Tot Ons Genoegen" aldaar op Vrijdag 2 Augustus 1907 (alzoo in de hondsdagen) een hardrijderij op schaatsen op hare banen zal gehouden worden. Deze adver tentie is vermoedelijk door een der leden geplaatst die ontevreden is dat „T.O.G." zoo weinig gedaan heeft voor 't uitschrij ven van hardrijderijen in dezen winter. Om te onthouden. Wanneer varkens, die oorspronkelijk elkander vreemd waren, in eenzelfde hok worden opgesloten, bijten ze elkaar, gelijk ieder kan waarnemen, bij voorkeur in den kop en de ooren. Een eenvoudig middel hiertegen zagen we dezer dagen met succes toepassenAlle krulstaarten smeerde men kop en ooren met een weinig petroleum in en na korten tijd tijd lieten de dieren elkaar met rust, zeker tengevolge van den onaangenamen reuk en smaak der olie. (Ass. Crt.) Een duur pleziertochtje. Een kleermaker uit Spa, die voor het eerst Botterdam bezocht, toerde eenige uurtjes door de stad, nam af en toeter versterking een borrel, en kreeg ten slotte 2 dametjes mee in zijn rijtuig, die later uitstapten. Ten slotte kwam de kleermaker tot de ontdekking dat hij was beroofd van zes bankbiljetten van 1 25, een van 100 francs, vier van 20 francs en ongeveer f 20 aan specie in Hollandsche geld. 't Kan te pas komen. Als boomgewas van de vorst geleden heeft bij vervoer of terwijl het ter ver planting uit den grond was genomen, mag men het vooral niet in de warmte brengen, om het laten ontdooien, zooals velen maenen. Doet men dit, dan gaan zeker de wortels rotten. Men plaatst een door vorst aangetast boompje in een koude, maar vorstvrije schuur, of slaat het op een vorstvrije plek in den tuin in. Dan gaat de dooi langzaam en tyijft het leven waarschijnlijk behouden. Pelroleumvloed. Een met 2 paarden bespannen potro- leumwagen van de Rotterdamscho Petro- leum-maatschappij is bij het afrijden van de Bartholemeusbrug te Utrecht door de gladheid omver gevallen. Koetsier, wagenjongen en paarden maakten de tuimeling mede. Cfe koet sier bezeerde zich niet. Minder goed kwam de wagenjongen er echter af. Hij werd in een grooten boog door de lucht geslingerd en bozeerde zich zoo ernstig aan armen en beenen, dat opname in het ziekenhuis noodza kelijk was. De paarden stonden, na het ontwarren der tuigen, ongedeerd weer op. Inmiddels wareu door den schok de afsluitingen van den omgekeerd liggen- den wagen opengegaan en ruischte de blanke petroleum in breede stroomen over de straat. De petroleumvloed was niet te stelpen en de geheele voorraad ging nagenoeg verloren. Alle zich in de nabijheid bevindende riolen liepen vol. Wel trachtte men nog zooveel mogelijk van het kostbare vocht te redden door het in emmeis op te vangen, maar veel baatte dit niet. Ook werden de riolen zoo goed en zoo kwaad mogelijk leeg- geschept. Dit alles kon echter niet beletten, dat bijna 2000 liter petroleum naar de haaien ging- De toegestroomde achterbuurtjes riepen ach en wee en beweerden als om strijd dat 't „zonde en schande" was. Velen hunner waren eveneens met emmers, gewapend en de rest laat zich wel begrijpen („H. D.") Onvoorzichtig De 18-jarige J. C., dienstbode bij den heer Vliegenthart te Hilversum, had het ongeluk met haar kleeren te dicht bij een brandende kachel te komen, waardoor deze vlam vatten. In een oogwenk was zij geheel door vlammen omringd, waarop zij gillende naar buiten vloog. Door ijlings toegeschoten hulp werden de vlammen gebluscht, doch het bleek toen dat de ongelukkige in een deernis- waardigen toestand verkeerde. Ernstig gebrand werd zij per brancard naar het Diaconessenhuis vervoerd. Dat had slecht kunnen afloopen! Eenige Marker visschers, die in de vroegte naar het ijs gingen om te spie ringen, vonden bij hun terugkeer den weg over het ijs verbroken, wijl het ijs eenige meters was weggedreven. Onmiddelijk haakten zij een deel van het ijs, waarop zij stonden los en voeren, voortgeduwd door hun spi6ringstok, één voor één naar den wal. Slimme klanten. Enkele nachten geleden ontwaardde de jachtopziener J. Bakker, te Broemen- daal, twee witte gedaanten, die zich op de besneeuwde velden voortbewogen. Toen hij de vreemde gestalten genaderd was, bleken hettwee bekende stroopers te zijn, die een wit hemd over de kleeren hadden aangetrokken met de bedoeling nu ongestoord op de sneeuw te kunnen stroopen. Die leugen kwam niet goed. Een dienstbode te Uitgeest was 's nachts sti'letjes uitgebleven. Bang voor standjes, ging ze een reden verzinnen. Ze vertelde, dat ze 's avonds op den weg door twee mannen was aangevallen. Die hadden haar getrapt en geslagen, zoodat zij bewusteloos in den onderwal was blijven liggen. De aanranders hadden zich met haar rijwiel en beugeltaschje verwijderd Maar het praatje liep verder dan ze gedacht had. Do politie hoorde er van en zou de daders gaan zoeken. Toen moest 't hooge woord er wel uit. De fiets werd later in een berucht bier huis gevonden. Daar had de dienstmeid haar neergezet om eanigen schijn van waarheid aan haar verhaal te geven. Jammer van de diertjes. Te Krimpen a.d. Lek zijn er velen, die öf voor plezier öf om den broode, vogeltjes vangen vooral de sijsjes, die er heel wat zijn, moeten het ontgelden. De heer J. van Brandwijk ving er in één slag met zijn net ruim 120, wat nog- een aardig bedrag vertegenwoordigt. Om van te rillen. Dinsdagmiddag, toen het weer nog geducht koud was, kwam een bekende Hagenaar weder ter hoogte der zeesluizen aan het strand te Scheveningen zijn zeebad nemen. Zonder beschutting van tentjes of zoo iets, ontkleedde en kleedde bij zich in de open lucht. Met de felle vorst had hij zijn dagelijksche kuur eenige dagen onderbroken 't Is de Delftsche Ct. die 't verteld. Men mag niet alles zeggen G. S wilde ook eens als volksredenaar optreden. In de vergadoring van de Onderlinge Veeverzokering te Oud-Zeve- naar vroeg hij daarom in den avond van den 16en Jan het woord. Dit werd hem verleend, S. klom op een stoel en begon van zijn verheven standplaats een rede te houden tot de ongeveer 60 aanwezigen, waarin de voorzitter der vereeniging J J, er geducht van langs kreeg. De rede is jammer genoeg niet stenografisch opgenomen, maar vast staat, dat hij J. uitmaakte voor „een verloopen mof, die niet over de grenzen mocht komen, iemand met valsche papieren, die hij in Duitschland gestolen had", enz. Zoo ging 't wel een half uur door. J. achtte zich begrijpelijkerwijze be- leedigd en diende een klacht in. Het O. M. requireerde f 15 boete subs. 20 d. hechtenis. (Arnh. Crt.) Strooi nu kunstmest. Men drale niet te lang om op de landerijen kunstmeststoffen te strooien. Vooral waar men in 't voorjaar slakken- meel gebruikt, dient dit zoo vroeg moge lijk opgebracht te worden. Al kan men het door te groote natheid der gronden niet dadelijk onderwerken, dat is geen bezwaarvervliegen doet het niet, en sneeuw, regen en grondvocht houden het wel vast, tot men aan 't ploegen of inhakken kan gaan. (R. N.) Een meevallertje. De heer H. L. te Beek kocht de vorige week op een publieke verkooping een secretaire. Toen het meubelstuk thuis bezorgd was, werd het natuurlijk aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Men kan zich voorstellen, hoe de nieuwe eigenaar verrast was, toen hij een paar geheime laden ontdekte en nog grooter was de verrassing toen hij daarin pl.m. f 900 vond, benevens eenige papieren van waarde. Daar de bezitter het niet met zijn geweten kon overeen brengen om het gevondene te houden, toog hij naar de erfgenamen van den vorigen eigenaar en deelde het geval mee. Door een milde gift werd zijne eerlijkheid ruimschoots beloond. Ook blijkt nu, dat het meubel een veel grooter waarde heeft dan de som, waarvoor het thans werd verkocht. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 9 Febr. tot en met 15 Febr. 1907. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Coenraad Jacob Snooij (V ei sen) en Sopbia Nieuwenhuizen (den Burg) Geboren: Diderika Margaretha, dv Dirk Mantje en Coruelisje Jannette Bas (Dijk manshuizen), Neelfje Corneliadv Frederik Bakker en Neeltje Heerschap (Eierland), Dieuwertje, dv Hendrik Smit en Neeltje van Keercn (Eierland), JaiOb zv Pieter Kok en Neeltje Peper (Hoogenberg) Hen- drica Maria, dv Willem Halsema en Cat- harina Schaatsonbcrg (Eierland) Gerbrand zv Jan Zoetelief en Johanna Margaretha Barhorst (de Mars) Overleden: Naatje Kalf, oud 82 jaren, ODgeh, (den Burg). Een gevaarlijke tocht. Een vreeselijke tocht hebben Dinsdag avond twee personen in Frankrijk, aan een trein hangende, volbracht. Te Meaux wilde een reiziger nog met dien trein mede, terwijl die reeds in beweging was. Hij sprong op de loopplank, maar verloor zijn evenwicht en hield zich vast aan den trapleuning van den voorlaatsten waggon (met bovenzitplaatsen), terwijl zijn beenen over den weg sleurden. Moest b(j de leuning loslaten, dan zou hij zeker door den achtersten waggon zijn overreden De onderstationschef, dit ziende, ijlde toe, wist nog op den achtersten waggon te springen en van daar den reiziger te bereiken, wiens beenen hij naar boven haalde. Zoo hield hij hem vast tot het volgend station bereikt was, waar beiden geheel uitgeput en ongedeerd aankwamen. Paris moderne. De vrouwelijke koetsier te Parijs, die Maandag slaagde voor het examen, kwam voor de zesde maal voor de heeren. Zjj was telkens „gezakt" op het nummer „achteruitrijden in een rechte lijn," doch nu ging het naar beboeren. De andere candidate, die slaagde, deed voor detweede maal examen en zou „cum laude" ge kregen hebben, als zoo iets bij de koet siers-examens bestond. Acht candidaten zakten, onder wie markiezin Lutzen, maar den 21sten dezer maand kunnen ze 't overdoen. Komische loraak. Een eigenaardig staaltje van lynch- justitie is j 1 Maandag te Rome vertoond, Een electrische wagen overreed door een ongeluk een meisje uit het volk. Terwijl de bestuurder, de conducteur en de passagiers verschrikt op de vlucht gingen, deden honderden menschen een inval in een nabijgelegen automobiel fabriek, waar ze zich wapenden met hamers en ijzeren staven en toen be gonnen den tramwagen te vernielen. Een tweede wagen, die aan kwam rollen onderging het zelfde lot. Eerst toen er een talrijke politiemacht ter plaatse gekomen was, mocht 't gelukken aan de vernielzucht van de woedende menigte een einde te maken. Postkantoor te DEN BURG (Te-el) LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zijn kunnen wor den uitgereikt. Ie helft der maand Februari 1907. H. Bakker Dz. Helder. Mej. I. Brouwer. den Haag. Provinciale adjudant. Haarlem, (gew.) Zondag 17 Februari 1907 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Mam. half 3 Ds. Visser. Waal en Koog. Geen dienst. Oüdeschild. Voorin. 10 uur ds. Met. Den doorn. Vm, 10 uur ds. Visser Oosterend. Voorin. Geen dienst 's Av. 7 uur Ds. Kramer. Cocksdorp. Vm. 10 uur de Hr. Barends. (Afscheidsrede) GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorin, halftien ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds Scherpenhuysen Herv. Gemeente. Woensdag 20 Febr. 1907. Den Hoorn. Bijbellezing Ds. Visser. Scliagen, 14 Febr. Aangevoerd: 25 Kalfkoeien f 170,a f 250 50 Nuchtere Kalveren f 9 a 20,00; 90 Overhouders f 22,00 a f 29, 6 Varkens f 14,— a f 16; 32 Vette Varkens 44 a 46 cent per kg. 36 Vette Koeien f 200 a f310; 80 Biggen f 8 a f 12. Boter f 1,40 a f 1,50 per K.G. Kipeieren i 4,50 a f 5.00 per 100* 7 Geldekoeien f 120 a f 180; 0 Paarden f a f Leiden, 15 Febr. Ter markt werden heden aangevoerd 11 Stieren f 140,— a f255,—; 182 Kalf- en Melkkoeien f 140 a 1 327; 101 Varekoeien f 97 af 265; 253 Vette Ossen en Koeien f 163 a f 307; 28 Kalveren (vette) f 57 a f 108; 112 Kalveren (magere) f 5,a i 14,.- 53 Schapen (vette) f 25.— a f 32. 41 Schapen (weide) f 18 a f 25; 79 Magere Varkens f 17,- - a f 38, 74 Biggen f 6,00 f 13,00; Ondergeteekenden kennis gevend dat zij de vrijheid zullon nemen met eenige dagen te disponeeren over het bedrag der nog niet afgedane rekeningen, verzoeken beleefd gereede voldoening der aan te bie den kwitantiën. Aanbevelend, LAKGEVELP DE ROOIJ. op Zaterdag 33 Feb. e.k 's avonds half 8 m DE BELLEVUE nET BESTUUR. ten voordeele van „Tcxel's Belang", te geven door do heeren W. METS Tz., J. DE JONGII on J. DAALDER Dz. 's avonds 8 uur in hotel Texel te don Burg. Entree 35 cent. Aanbevelend, C. STOEI'KEK, Eierland. P.S. Steecis voorradiggerste-, maïs-, en erwtemeel van Gebrs Dijtzonder ver hoog in g van vracht.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2