N». 2027. Donderdag 21 Februari 1907. 20Ble Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Bin nenland* Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Bueg op Texel. 10 17 Febr. De opzienwekkende gebeurtenis der voor bije week heeft deze gemaakt tot eene van bijzonder gewichtige beteekenis voor ons staatkundig leven. Bracht de laatste dag der voorlaatste week ons de met spanning verwachtte beslissing der Eerste Kamer waarbij deze de Oorlogsbegrooting verwierp, Dinsdag j. 1. bracht ons de voorspelde Ka binetscrisis. Ons ministerie-de Meester heeft hare bedreiging volvoerd en zich een ver klaard met den gevallen minister van oorlog. Of de Koningin het ontslag van het kabinet zal aanvaarden, ziedaar de groote vraag die ons volk bezig houdt. Thans is daar omtrent nog niets met zekerheid te zeggen; wellicht echter dat de beslissing er zal zijn als dit overzicht onder de oogen onzer lezers komt. Natuurlek maakt de politieke pers zich druk over 't geval. Ieder blad zegt er 't zijne van en meer dan een oplossing wordt aan de hand gedaan. De een zegt dat een zaken-ministerie verwacht moet worden, een ander prefereert ontbinding der Tweede Kamer, 'n derde wil een nieuwen oorlogs minister en zoo weet ieder wat. Ook het besluit van het ministerie wordt onder 't mes der critiek genomen en er zijn er die 't niet goedkeuren dat het kabinet om zoo'n „wisje wasje" heengaat. Maar intusschen voor ons land zijn het gewichtige dagen en we hopen zeker allen gaarne dat onze Koningin wijsheid moge gegeven worden een oplossing te vinden die land en volk ten goede komt. Onze tjjd staat in het teeken van den vooruitgang, 'tls al meermalen gezegd en 't begint al zoo zachtjes aan een oude waarheid te worden. In bijna elk opzicht valt deze waarheid te constateeren en er zullen weinigen gevonden worden die dur ven beweren dat die vooruitgang maar larie is. Waar we ook den blik heenrichten overal zien we de bewijzen van vooruitgang op velerlei gebied. Goed beschouwd leven we in een gelukkigen tijd, een tijd rijk aan gemakken en voorrechten die het geslacht dat voor ons leefde niet heeft gekend. En nog steeds is de zoekende menschengeest rusteloos speurende in het rijk der geheim zinnige natuurkrachten om te voorschijn te roepen al wat daar nog werkeloos ver scholen ligt en dat het menschenleven weder in nieuwe banen zal leiden Nieuwe vin dingen op verschillend gebied nieuwe verbeteringen die bestaande zaken tot vol making voeren, zoo gaat het ongestoord voort. De vooruitgang valt dus niet te ontkennen, maareveneens niet te weerspreken is het feit dat wij menschen, dat wat die vooruitgang ons brengt de nieuwigheden nog maar altjjd niet met gejuich ont vangen. We moeten ons eerst gewennen aan de vele nieuwigheden die de laatste tijd ons bracht. Dit dacht ik onwillekeurig dezo week toen ik las van de opening van de tentoon stelling van automobielen en rijwielen te Amsterdam, die gehouden wordt in het paleis voor volksvlijt en Zate^lag mot hot bezoek van Prins Hendrik vereerd werd. Een vooruitgang van het verkeerswezen ia wel het automobilisme en 't is nog niet te voorspellen welken ommekeer de auto daarin nog zal brengen en van hoe groot nut en belang dit modern vervoermiddel nog voor onze samenleving zal zijn. Maar we zijn er nog niet aan gewend en als er 'n mensch op Gods aardbodem is, die zijn deel krijgt van menschen vloek en haat dan is het de automobilist. Nu ja, soms ver dient hij ook wel 'n beetje als hij als een razende door onze rustige dorpen rent en menigeen een doodschrik aanjaagt maar toch wordt er vaak te hard geschreeuwd. Dat komt omdat we nog niet aan die „snorrebekken" gewend zijn. De toe komst zal wel verbetering geven. —o—o—o— Koning Eduard had nauw den drempel van het Buckinghampaleis weer over schreden, nog vervuld van de vriendelijke ontvangst in de stad aan de Seine, of hij werd geroepen ter plechtige opening van het parlement. Voorafgegaan door zijn garde, de wapenherauten en de hooge hof- dignitarissen trok de Koning in zijn gouden koets, getrokken door acht roomkleurige rossen naar het parlementsgebouw en terwijl de kanonschoten dreunden betrad hij de kwistig versierde vergaderzaal der Lords om het parlement en daarmede den volke kond te doen de plannen der Regeering. Met belangstelling was in Engeland naar de troonrede uitgezien. Vooral was men benieuwd naar hetgeen daarin gezegd zou worden omtrent de verhouding tusschen Hooger- en Lagerhuis. Zooals men weet is die allesbehalve vriendelijk na het voor gevallene in de vorige zittingsperiode met de Onderwijswet. Nu, veel licht heeft de troonrede in deze al niet gebracht en een directe oplossing allerminst in spoedig uit zicht gesteld. „Ernstige moeielijkheden zijn gerezen be treffende de werking van ons parlementaire stelsel, tengevolge betreurenswaardige ver schillen tusschen de beide Huizen. Mijn ministers hebben deze belangrijke aange legenheid in studie genomen met het ernstig voornemen een oplossing te vinden van deze moeilijkheid". Meer zei de troonrede er niet van en dat was niet veel. Dat had de Regeering blijk baar ook gevoeld, want toen de koninklijke familie op de gebruikelijke wijze uitgeleide was gedaan en het debat over het adres van antwoord zou aanvangen, stond Camp bell Bannerman op om op dit gedeelte dei- rede eenige toelichting te geven. Deze toelichting kwam zoowat hierop neer, dat de regeering overtuigd is van den ernst van den toestand en dat er een Hoogernuis moet komen die de Regeering in staat stelt de wenschen van het volk in behoorlijke overeenstemming uit te voeren. Maar hoe men hem dat zal leveren, werd er niet bij gezegd. Een ander belangrijk punt uit de troon rede is de paragraaf die betrekking heeft op Ierland. Daarin wordt de uitbreiding van het zelfbestuur en een hervorming van het universiteitswezen in uitzicht ge steld. Van belang is vooral het eerste en de Iersche nationalisten zullen voorloopig tevreden kunnen zijn. Want dat de Re geering meer zelfstandigheid toe wil staan aan Ierland en de troonrede in dat opzicht geen holle phrase bevat, bewees de rede voering van den nieuwen minister van Ier land, Birell, bij het adres-debat, waarin hij zeide dat hjj zoowel als de premier over tuigd waren dat de eenige oplossing, die voldoening kan geven aan het Iersche volk, een Iersch parlement is. Wie niet tevreden zijn met hetgeen de troonrede beloofde dat zijn Engelands vrije vrouwen. En deze strijdlustige dames, die al eens eerder blijken van strijdlust gaven, hebben ook nu weer uiting aan veront waardiging willen geven, 'n Achthonderd dezer Amazonen of Kenau's, zoo ge ze noe men wilt, trokken in optocht naar het par lementsgebouw om den boel eens op te scheppen. Met veel moeite, bijna met de scherpte des zwaards, werden ze uiteenge dreven en 'n 50-tal der grootste druktema kers achter slot en grendel gebracht. Ze hebben nu te kiezen—in Engeland gaat de rechtspleging wat vlugger dan bij ons tusschen f 12 boete of eenige weken hech tenis. Natuurlijk kiezen ze 't laatste, gaan dus de „nor" in als „martelaressen voor een heilige overtuiging". —o—o—o— Zooals men weet heeft Perzië een nieuwen Sjah gekregen, maar een Sjah die hoe spik splinternieuw zelf ook, van nieuwigheden, inzonderheid Westersche, niets wilde weten. Hij wilde op den troon zijner vaderen heerschen als een souverein vorst, zooals er zijn vaderen geheerscht hadden, niette genstaande het volk den constitutioneelen regeeringsvorm wenschte. De oude Sjah had echter reeds den voet op den modernen regeeringsweg gezet door Perzië een par lement te geven en dat parlement eischte nu ook de constitutie. Dat was 'n lastig geval, maar de nieuwe vorst bleef Oost- Indisch doof. Toen kwam echter het volk in beweging en 't begon meenens te wor den. In Tabriz brak een opstand uit en het volk maakte zich meester van het arse naal en sloot de bureaux der regeering. De Sjah werd op 't gevaarlijke van zijn verzet gewezen en hij bleek werkelijk ver standig genoeg toe te geven. Perzië krijgt nu 'n grondwet, 'n ministerie en plaatselijke door het volk gekozen besturen. Als die „Europeesche nieuwigheden" land en volk ten goede komen zal de Sjah zich ook wel in zijn nederlaag leeren schikken, —o—o—o— In Rusland zijn de Doemaverkiezingen aan den gang. Dat doet men daar op z'n elf en dertigst zooals men daar gewoon is alles te doen. Nu is 't bekend dat de Rus sische beer 'n broertje dood heeft aan alles wat naar verandering in regeeringszaken riekt en dus ook aan de kiezers der linker zijde, socialisten, democraten en kadetten. En Stolypin had al een kunstje bedacht deze vervloekten van de stembus te weren, door het kiezerskorps eens flink te zuiveren. Onder allerlei voorwendsels werden tal van hen die men niet vertrouwde van de kiezers lijst geschrapt. Daarna werd de boerenstand, die numeriek de sterkste is, lekker gemaakt met allerlei schoone beloften. En opdat de boeren geen voorbeeld aan de steden zou den nemen, die allen broeinesten van ver zet tegen de regeering zijn, moesten ze eerst naar de stembus. Zoó dacht Stolypin een flinke regeeringsmeerderheid te krijgen maar och hoe vergiste hij zich. Blijkens de laatste berichten heeft de linkerzijde reeds een grooten voorsprong op de rechterzijde en die straks nog grooter zal zijn als al de steden gestemd zullen hebben. Stolypin's som is fout gebleken en hij krijgt geen Doema zooals hij zich had voor gesteld. Misschien dat Vadertje, de Czaar, dan wel weer zoo vriendelijk is, als de heeren wat balsturig blijken, ze zonder vorm van proces naar huis te zenden. —o—o—o— TEXEL, 20 FEBRUARI 1907. Ds. P. E. H. Schröder, pred bij de Herv. Gem. te den Burg, heeft het op hem uitgebracht beroep (toez.) naar Haarlo aangenomen. Aan de gemeente werd Zondagmiddag die mededeeling gedaan door ds. Visser, die wegens on gesteldheid van ds. Schroder, dien middag voor de gemeente optrad. In de Staatscourant word gemeld, dat tot notaris binnen het arrondisse ment 's Gravenhage, ter standplaats te 's Gravenhage, is benoemd de heer J. Eelman, thans notaris te Delft(onze vroegere plaatsgenoot.) De vergadering der yrijz. kiesver- eeniging alhier, Maandag 18 dezer ge houden in 't café „den Burg," was in hoofdzaak belegd tot de afdoening van de gewone huishoudelijke zaken. In genoemde vergadering werden met groote meerderheid van stemmen de 2 bestuursleden (secretaris en penningm.) weder herkozen. Door beiden werd die herbenoeming weder aangenomen. De rekening van den penningmeester sloot met een klein voordeelig saldo. Besloten werd te beproeven het aantal stem bureaux in deze gemeente nog meer uitgebreid te doen zijn en b. v. ook zulk een bureau te verkrijgen te de Waal. De vergadering van de afdeeling Noord-Holland van de vereeniging het Ned. Paardenstamboek zal gehouden worden op Vrijdag 8 Maart 1907, in het Hotel „de Toelast" te Alkmaar. Het bestuur maakt bekend, dat de keuringen voor de toekenning der Rijks- en Provinciale bijdragen zal plaats heb ben te Schagen, Dinsdag 12 Maart e.k. voorm. halftwaalfte Beverwijk Woens dag 13 Maart e.k. voorm. half elf; te Hoofddorp Donderdag 14 Maart e.k. voorm. tien ure. Voor Texel is beschikbaar een premie van f 250voor Terschelling een van f 350voor Wieringen een van f 200. Aangifte 14 dagen voor de genoemde keuringsaagen bij den Secretaris van de vereeniging te Alkmaar. Oosterend, 18 Feb. De Buitengewone vergadering der leden van onze afdeeling van den NederlandschenProtestantenbond gisteravond gehouden, was, ondanks het min gunstige weer en de vele zieken op ons dorp, uitstekend bezocht. Bij afwezigheid van den voorz. (den heer J. Daalder Dz) werd de vergadering geleid door den vice voorz. (den heer J. de Jongh,) die de aanwezigen het welkom toeriep, inzonderheid den spreker ds. Ternooy Apèl van Alkmaar, die, niettegenstaande het stormachtige weer was overgekomen, om zijn beloofde lezing te houden. De rede van den begaafden spreker, die afgewisseld werd door het zingen van liederen uit den Protestanten bundel, werd met aandacht gevolgd en maakte op allen een diepen indruk. Inderdaad, schoon van vorm en van voor dracht, werd de lezing uitgesproken en de diepe overtuiging, die er sprak uit „onze vrijzinniggodsdienstige richting tegenover de nooden der maatschappij", liet niet na alle toehoorders te boeien en te be zielen. Eer men er aan dacht, had de bijeenkomst 2 uur geduurd, en de vice- voorzitter sprak zeer zeker namens allen, toen hij de vergadering sloot met dank, hartelijk dank aan den spr. en hem toeriep kom nog vele malen naar hier uwe overtuiging, uwe bezieling, TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 lot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. —o—o—o—

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1