Buitenland. zij zullen voor ons eene aansporing zijn, voor onze beginselen te getuigen. De heer Ternooy Apèl zal nog in dit jaar, opnieuw als spreker optreden. 19 Febr. Zaterdag j.l. bielden de heeren W. Mets Tz, J. de Jongh enJ. Daalder Dz. alhier hunne aangekondigde lezing, 'tls evenwel gebleken, dat 't niet goed was dit te doen met donkere maan en slechte wegen, en op een tijd, dat er vele ziektegevallen zijn. Oosterend, dat de meeste leden van Texel's Belang telt van al de dorpen, heeft niet veel belangstelling getoond neen, dat mag niet gezegd worden. Het heeft door omstandigheden niet meer kunnen toonen. Later zal 't beter zijn, daar houde men zich van overtuigd! De sprekers gaven hetzelfde program ma, wat ze op de andere dorpen hebben gegeven en oogstten veel bijval in. Zaterdag a. s. hoopt „Nut en Ge noegen" alhier hare laatste vergadering in dezen winter te houden, 'tls dan ,,'t leste Nut", zooals gezegd wordt, en dan wordt er gedacht aan eene feestelijke bijeenkomst. 'tZijn de heeren W. Mets Tz. en eenige andere leden van de zus ter vereeniging te Oudeschild, die dan de vergadering zullen bezig houden. Alleen leden met hunne dames hebben overigens toegang tot deze bijeenkomst, die met een bal besloten zal worden. Oudeschild, 19 Feb. 't Was hier Zon dagmorgen een heele consternatie, toen men bij 't krieken van den dag tot de ontdekking kwam, dat er's nachts, toen het zoo stormachtig was geworden, twee schuiten van de touwen waren losge rukt en uit de haven gestormd. De haven lag nog al heel vol, zoodat er aan de weerpalen niet zoo gemakkelijk door allen kon worden vastgemaakt. Nu waren de T. X. 14 en deT. X. 96 op drift. Niettegenstaande 't weer nog zeer ruw was, zeilden de blazerschuiten T X 19 en 120 naar buiten, om te gaan zoeken. Den volgenden morgen werd de T. X. 96 binnengesleept. Zij was nabij het Oude Vlie gevonden in lekken staat. Terstond werd zij op de werf gedraaid om te worden hersteld. Volgens bericht uit Workum, zat de blazerschuit T. X. 14 daar in het ijs. Men zou pogen haar te bevrijden en in veiligheid te brengen. Dit ongeval is dus betrekkelijk nog al goed afgeloopen. Het tjalkschip „de Zwerver", die hier in de vorige week met schade en verlies van de zwaarden binnenliep, is door de sleepboot „Avontuur" naar elders ge sleept, om in het defect te voorzien. Er zijn hier thans vele patiënten laboreerende aan influenza. Door deze ongesteldheid moest de tweede uitvoering der rederijkerskamer reeds een week worden verdaagd en 't is ook nog ODzeker of zij Zondag a. s. zal kunnen plaats hebben. De Cocksdobp, 18 Febr. Na ongeveer I4V3 jaar in de Ned. Herv. Gem. Eier- land als hulpprediker werkzaam te zijn geweest, hield de heer Barends gisteren zijne afscheidsrede. Hij sprak naar aan leiding van Joh. 15, vers 12. De consulent der Gemeente, Ds. Smits van De Waal, sprak een toepasselijk woord. Bij het einde werd den schei denden leeraar toegezongen Gez. 96 met eenige wijziging. Het kerkbezoek was groot. De heer J. P. Reuvers Mz. is als surnumerair bij de Staatsspoorwegen te Franeker geplaatst. Een aanslag op het leven van den Minister van Justitie. Zaterdahmiddag omstreeks één uur, toen de minister van Justitie, mr. E. E. van Raalte. van het departement kwam om huiswaarts te keeren, kwam in de Amaliastraat nabij zijne woning, een manspersoon naast hem loopen. Toen de Minister bemerkte, dat deze persoon zich al meer en meer aan hem opdrong, vroeg ZExc.of hij hem iets te verzoe ken had. In antwoord hierop baalde de man een revolver voor den dag, waar mede hij vier schoten op den heer Yan Raalte loste. Alle vier schoten misten hun doel, zoodat de Minister wonder boven wonder ongedeerd bleef Twee kogels kwamen terecht in de ramen van het huis van den Minister. Twee jongens die van het voorval getuigen waren, ijlden naar het Palois, om daar politie te halen. Twee agenten arresteerden den maD, die na het lossen der schoten op den Minister ter plaatse was blijven staan. Alleen de revolver had hij op straat geworpen. Uit een voorloopig onderzoek bleek dat de dader genaamd is Simon Polak, die zich veel te 's Hage ophield. Hij verklaarde de revolver te Amsterdam te hebben gekocht met het doel om den Minister, dien hij niet kende dood te schieten, omdat hij zich gegriefd gevoelde door een uitspraak van het Hooggerechtshof. Over de beweegredenen tot zijn misdrijf zou hij later wel meer vertellen. De tegenwoordige Kabinetskwestie wordt in de Pers veelvuldig besproken en velerlei middelen tot oplossing worden aan de hand gedaan, welke we niet allen kunnen aanhalen. Met eene maken wij eene uitzondering, 't is die van de „Amsterdammer", weekblad voor Neder land, die op de vraag wat nu? het volgende antwoord geelt „Daar is maar één oplossing mogelijk. H. M. weigere het aangeboden ontslag en het ministerie keere terug op zijn besluit, aanvaardde de portefeuille op nieuw, maar dan alseen ministerie ad hoe, om met den meesten spoed de Grondwetsherziening tot stand te bren gen, nu reeds anderhalf jaar besproken, berapporteerd en in gedachte voorbe reid. Grondswetsherziening zooals wij haar iD 1905 hebben gevraagd. Waarlijk in drie, vier maanden tijds kan, bij ernstigen wil, deze arbeid worden vol tooid en nimmer was een tijdstip gunstiger om hem tot een goed eind te brengen dan nu, wijl de zucht om uit het „moeras" te komen bij elk nadenkend staatsburger sterker moet zijn dan ooit. Alleen op zulk een voorwaarde kan o.i. het ministerie-De Meester zich bereid toonen nog een poos aan te blijven, daar het tegenover Staal zuiver staat, wijl het een poging zal doen, om ten spoedigste langs den eenig mogelijken, d.i. den rechten weg, een einduitspraak van het Nederlandsche volk te verkrij gen ten opzichte van de democratische leger-politiek een uitspraak, die bij het zoo algemeen veroordeeld bestaand kies stelsel en de onontbindbaarheid der Prov. Staten niet te vernemen is." Een oploopje. Op den Catherijnesingel nabij de Nic. Beetsstraat te Utrecht verwekte F. v. d. E., wonende aaD den Jutfaaschen weg, een volksoploop, doordat hij een meisje lastig viel en een student, die hem op het onbetamelijke hiervan wees, op een pak slaag trakteerde, evenals een officier van gezondheid in uniform. Door de brugwachters is hij hierop aangegrepen en naar ue politiepost aan de Tolsteegbrug overgebracht, alwaar aan het licht kwam, dat de man niet heel best bij het hoofd was. Aanvankelijk wilde hij zijn naam niet opgeven en ten slotte verklaarde hij „Jezus van Nazareth" te zijn. Men slaagde er echter in naam en adres uit te visschen en daarop is hij, na eenigszins gekalmeerd te zijn, met zijn moeder vertrokken. Het gebeurde had een grooten volks oploop tengevolge. (U. Verdronken. Te Edam werd in de vorige week groote ontsteltenis verwekt door het ge rucht, dat eenige kinderen op een ijsschots in zee waren gegaan, en dat het aan een hunner het leven had gekost, aldus meldt de „N. Ct." Acht kinderen hadden gespeeld op het ijs, dat aan de zeekust lag. Toen zij weder wilden terugkeeren, kwamen zij op een plek, waar het ijs zeer broos was. Een meisje van elf jaar zakte er door en verdronk. De anderen wisten zichzelf te redden. Vier kinderen verdronken. Vrijdagmiddag omstreeks halfvierhad in de gemeente Capelle a.d. IJsel een allerdroevigst ongeluk plaats. Twee zoontjes van Sol en twee van Swanenburg, die uit school kwamen, schijnen over het ijs naar huis te hebben willen loopen. Nabij den heul zijn zy echter alle door het ijs gezakt en ver dronken. De heele gemeente is door dit ongeval zeer geschokt en dipp medelyden vervult ieder met de ouders, die door zulk een zwaren slag getroffen zijn. Nog al meer. De 47s-ja-ige Jannetje van Eyk te Rotterdam, wonende aan den Beneden Sluisjesdijk te Charlois, is met hevige brandwonden in het ziekenhuis te Rot terdam opgenomen. Het kiud kwam te dicht bij de kachel en haar kleertjes vatten vlam. Hetzelfde lot trof de 18-jarige dienst bode W. Jonkers aldaar, die ook levens gevaarlijke brandwonden opliep. Levend begraven. De 45-jarig W. Mennink te Rheden, was Donderdagmiddag bezig op de steen fabriek te Muggewaard van de firma Arntz en van De Loo met het afgraven van grond toen plotseling een groote massa bevroren aarde naar beneden stortte en Mennink er geheel onder be dolven werd. Dadelijk echter werd alles in het werk gesteld om den ongelukkige uit zijn hachelijke positie te verlossen en vrij spoedig was de aarde verwijderd, doch de man verkeerde toch in bewusteloozen toestand. Naar zijne woning vervoerd, werd onmiddelijk oen geneesheer geroepen, die constateerde, dat de beide beenen geheel verlamd waren en de man waar- waarschijnlijk voor altijd het gebruik er van zal moeten missen. Hij heeft een behoeftig gezin met 3 kinderen. Nieuwe reclame. „Het is bedoeld als een protest" zegt de man die 't initiatief nam. Met dat al lijkt het machtig veel op een goed verzonnen reclame. Trouwens, menig protest is niet veel meer dao reclame. In elk geval het denkbeeld verdient hulde om zijn originaliteit De heer Karei Yerbruggen, schilder, illustrator en décorateur, leerling der Teekenschool voor Kunstambachten en van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten, vindt moeite om van zijn kunst t9 leven. Zoo zijn er meer. Maar hij wenscht zich niet lijdelijk aan betartisten- noodlot te onderwerpen en protesteert door zeven zijner kunstproducten een olieschilderij, twee aquarellen en vier teekeningen op een wagen langs 's heeren straten ten toon te stellen, geprijsd en wel, en voorzien van de steriotiepe uit verkoop mededeeling„Alles moet weg." Tevens laat de heer Verbruggen bij zijn expositiekar strooibiljetten versprei den, waaraan hij zich aan het publiek voorstelt en om de gunst en de recom mandatie verzoekt. Nog eens: het denkbeeld is hoogst oorspronkelijk. Maar laat ons hopen dat het niet al te veel navolging vindt. De heer Verbruggen beweert dat hij een „leger" lotgenooten achter zich heeft. Wij gelooven 't graag. Maar volgen die allen zijn voorbeeld dan zal op den duur de inhoud der motorborden veranderd moeten worden en luiden „Verboden voor rijwielen, motorrij tuigen en rijdende tentoonstellingen." (Hbld.) Herziening der Armenwet. Door den minister van binnenlandsche zaken is een schrijven gezonden aan de Gedeputeerde Staten in de onderscheidene provinciën, waarbij wordt medegedeeld, dat bij de voorbereiding van de reeds in 1901 voorgenomen herziening der armen wet de vraag zich heeft voorgedaan, of het ook wenschelijk zou zijn, in het wets ontwerp betere bepalingen op te nemen ter zake van de ziekenverzorging ten platten lande, wegens de moeielijkheid tengevolge van onvermogen ten platten lande om een ziekenhuis op te richten. Behoorlijke voorziening zou, volgens den minister, zijn te verkrijgen, indien aan de provinciën werd opgedragen om, met of zonder steun van het rijk, voor nader aan te wijzen groepen van gemeenten een ziekenhuis op te richten. De kosten van verpleging zouden moeten blijven voor rekening der gemeenten volgens vast te stellen tarief. Voor baantjesgasten. De Minister van Landbouw brengt in de „St.-Ct." (no. 41) ter kennis van belanghebbenden, dat ten behoeve van de benoeming van ongeveer twintig klerken by de rijksverzekeriogbank te Amsterdam in de tweede helft der maand Mei 1907 een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van sollicitanten naar die betrekking, waaraan een aanvangsjaar- wedde van f 400 is verbonden, welk traktement, bij gebleken bekwaamheid, dienstijver en geschiktheid vermoedelijk na 6 maanden op f 600 zal worden ge bracht. Men zie de bijzonderheden hier omtrent in de St.Ct. Een buitenkansje. In een Duitsch blad vinden we het volgende telegram uit Bern, d.d. gisteren: De Internationale commissie van het Roode Kruis besloot het voor dit jaar beschikbare bedrag van de schenking, die Keizerin Augusta destijds gedaan heeft voor de verpleging van gewonden, ten bedrage van f 3,400,000 mark, aan het Nederlandsche comité van het Roode Kruis ter hand te stellen. (R. N En dat in de wittebroodsweken. Tegen J. de W., te Mildam, is proces verbaal opgemaakt wegens mishandeling van zijn vrouw, met wie hij pas een week getrouwd was. Er in geloopen. Een boer kwam bij den burgemeester van zijn dorp en zei Ik heb u slecht nieuws te vertellen, burgemeester. Slecht nieuws? vroeg de burge meester, die zijn courant zat te lezen. Van welken aard Het is heel erg. Uw zwarte stier en de mijne hebben samen gevochten eu mijn stier heeft den uwe gedood. Dan moet ik schadevergoeding van je hebben I riep de burgemeester driftig. Maar ik kon er toch niets tegen doen, zei de boer. De stieren kwamen samen, zij vochten en de een werd gedood. Dat is toch mijn schuld niet? Als burgemeester ken ik de wet, en die zegt klaar en duidelijk, dat de eigenaars van gevaarlijke dieren aan sprakelijk zijn voor de schade, door die dieren veroorzaakt. Uw stier heeft den mijne gedood dus moet gij me de schade vergoeden. Zoo is de wet. Goed. Ik zal mij aan de wet houden, zei de boer. Maar ik heb mij vergist, als ik zei, dat mijn stier den uwe heeft gedood. Het was uw stier, die de mijne doodde. Een mevrouw geboycot. Een huisvrouw in Den Haag kon zich zoo weinig beheerschen, vertelt het „R. Nwsbld", dat zij, een stok grijpende, haar keukenprinces daar zoodanig mee gaf, dat de rug der arme er bont en blauw van werd. Natuurlijk zei het slachtoffer den dienst op. Maar zij deed nog meer Rechts en links werd door de geslagene onder de kameraden rondverteld water gebeurd was. Zegt het voortluidde het parool. En de verontwaardigde meisjes waar schuwden rechts en links met zulk een ijver voor de „slaande engel", dat geen dienstbode den drempel der ranselende feeks overschrijdt. De „mevrouw" is geboycothaar wo ning is met een zwarte kool aangeteekend. Zoodra een der dienstboden in die straat een nieuw slachtoffer aan het bewuste huis ziet aanbellen, wordt zij bij het verlaten der woning onmiddellijk door een der samengezworenen helder en duidelijk ingelicht, omtrent hetgeen haar en haar arm lichaam in die straf- woniDg dreigt. Het gevolg is dan natuurlijk, dat de gewaarschuwde ijlings haar godspenning terugbrengt of wegloopt met een hartig woordje er bij, dat mevrouw maar een „gedienstige" moet zien te vinden, die zich bont en blauw laat slaan. Tot heden zoekt de ranselende huis vrouw nog steeds naar een dienstbode I Allen lat9n haar zitten. Aardnppelvlokken. In Duitschland wordt dezen winter veel gesproken over een methode om aardappelen te maken tot een veevoeder dat duurzaam is. De wijze van bereiding heeft haar ontstaan te danken aan een prijsvraag, uitgeschreven door eenige ver- eenigingen met steun van de Regèering. De bereiding zelf geschiedt in fabrieken en is vrij eenvoudig. De aardappelen worden eerst gestoomd en dan tusschen verhitte cylinders geleid, waardoor zij als 't ware tot droge vlokken worden geperst. De berichten over de resultaten verkregen* met dit voeder, vooral tyj het mesten van varkens, zyn zeer gunstig. Op dit oogenblik zijn reeds 80 fabrieken van aardappelvlokken in werking. Eenige der fabrikanten hebben hunne collega's uitgenoodigd tot eene byeenkomst op 13

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2