N°, 2031. Donderdag 7 Maart 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van week tof week. Dit blad verschijut Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den day der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBueg op Texel, RA A DS VERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 9 Maart 1907, des vóórmtddags te ÏO1/» uren in de daarvoor be stemde zaal tenliaadhuize dezer Gemeente. Texel, den 5 Maart 1907. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Te behandelen onderwerpen 24 Febr. 3 Maart. De ontzaggelijke ramp van de „Berlin" op onze kust deed ook nog in de voorbije week de gebeurtenissen van den dag op den achtergrond in onze aandacht treden. De groote bladen, die allen eigen verslag gevers naar den Hoek van Holland hadden gezonden, brachten dag aan dag lange artikels over de schokkende gebeurtenissen die daar plaats grepen en wat daarmede in verband stond. En iedereen dag opnieuw werd met meer dan gewone belangstelling de courant ontvouwd om allereerst te lezen het vervolg van dat bange verhaal, dat verhaal van rouw en tranen dat iederen keer weder tot droefheid stemmen moest, al was er dan ook een klank van dank baarheid in voor wat heldenmoed nog wist te redden en de dienende liefde kon ver zachten. Welk een ontzettend drama is daar afge speeld, welk een nameloos leed daar geleden op den Hoek van Holland I Geen wonder dat onze gedachten zich sidderend vast klemden aan dat yselyke beeld van wan hoop en eerst langzamerhand de heldenfi guren der koene redders meer en meer naar voren traden. Thans zijn de aan landgespoelde lijken ter aarde besteld, de weeklagende verwanten zijn naar hun woningen vol rouw terug gekeerd, de verraderlijke zee is tot kalmte gekomen en nu de eerste indruk der ontzettende gebourtenis voorbij is, gevoelen we de groote sympathie en iets van nati onale trots, als ons denken zich bepaalt tot de mannen die vermochten het bijna bovenmenschelijke te doen. De geest der oude helden is weder ont waakt in die bange uren en heel de wereld heeft met belangstelling den strijd der dappere Hollanders tegen de kokende ele menten gevolgd en hulde gebrachtin velerlei vorm. Niet het minst aan onzen Prins, die zich een Hollander waardig toonde. En wat hij door zijn vriendelijke tegemoet- treding aan de wenschen van ons volk zich in de eenige jaren van zijn verblijf hier niet heeft kunnen verwerven, heeft hij door zijn moedig en weldoend optreden in deze enkele dagen stormenderhand veroverd De warme sympathie, de genegenheid van ons allen. En waar we ons verheugen over de ontelbare blijken van sympathie die de redders uit alle oorden van Europa ont vangen, daar verblijden we ons zeker niet minder over de hulde gebracht aan den Prins, die nu meer dan tevoren onze Prins is. Omtrent het verloop van de staatkundige crisis, waarin ons land sedert 9 Februari verkeert valt nog weinig te vertellen. Geruchten en veronderstellingen, die van verschillende zijde gehoord worden, brengen geen licht in de zaak, Hoever de afwik keling dezer kwestie gevorderd is, en hoe lang de onzekerheid nog zal duren, valt moeilijk te zeggen. Maar vast staat, dat de toestand zeer ingewikkeld is en het niemand verwonderen moet als we nog eenigen tjjd in het donker zullen moeten rondtasten. De laatste berichten wijzen er op dat de Koningin met het Kabinet onderhandelt over aanblijven. Maar hoe en op welke voorwaarden dit zal kunnen plaats hebben is nog niet te zeggen. Maar mocht de oplossing in die richting gevonden worden dan hebben de grappige Maastrichtsche heeren, die tijdens hun Carnavalsfratsen het ministerie een laatsten, een begrafenisommegang, lieten doen, zich zelf en anderen aardigjes bij den neus gehad. De Londensche bladen wisten ons in de afgeloopen week met kleuren en fleuren een wonderlijke historie te vertellen. In Kaapstad was een complot ontdekt dat tegen onze koloniën, speciaal tegen Celebes was gericht. De politie kreeg in de gaten dat het daar in zeker huis niet pluis was. Een overrompeling volgde en een aantal papieren werden in beslag genomen, die betrekking hadden op een samenzwering, die vertakkingen had in Engeland, het vaste land van Europa en elders ten doel hebbende 3000 gewapende mannen op Celebes saam te trekken en het eiland met wapengeweld te nemenDaar wilde men dan een eigen staat stichten en de zaakjes waren al zoover gevorderd dat de koning reeds aangewezen was en het tijdstip van uitvoering reeds op den a.s. herftwas vastgesteld. In deze samenzwering zouden heel wat vreemde regeeringspersonen be trokken zyn naar het heet. 't Bericht lijkt wel wat al te gek om zoo maar te gelooven. In ieder geval hecht onze regeering er niet veel waarde aan, hoewel latere- berichten een bevestiging brengen van het bestaan van een dergelijk complot. Maar als 't waar is, dan kunnen de heeren samenzweerders nu wel thuisblijven. Wat anders ook misschien ook wel verstandig zou geweest zjjn, want om zoo'n belangrijk eiland even te laten wegrooven, dat zou er nog niet zoo gemakkelijk zitten. Echter Lieb Vaterland kannstruhig sein. —o—o—o— Maandag heeft de nieuwe Duitsche Rijks dag zijn arbeid aangevangen. Tegen half twee 's middags kwamen de heeren samen in het Rijksdaggebouw en opende graaf Stolberg, de nieuwe voorzitter, de zitting. Nadat namens den Keizer den afgetreden voorzitter, graaf Ballestrem, een groote schilderij in olieverf, voorstellende Z.M. in kurassiersuniform, was aangeboden, welk aandenken in dank werd aanvaard, was het woord aan den minister van financiën, baron Von Stengel, om de begrooting in te dienen en een overzicht te geven van 's Rijks fi nanciën. Die waren nogal bevredigend, want het tekort van 240 miljoen van het vorige jaar zal worden teruggebracht tot 63 miljoen. En toen was het groote oogenblik daar dat de politieke beraadslagingen konden aanvangen, 't oogenblik zoo met verlangen tegemoet gezien na de gebeurtenissen van den laatsten tijd. En er is weer 'n heele politieke slag geleverd ook, waarin het aan spannende momenten niet ontbrak. We zullen hier geen overzicht geven van al wat gevinnigd werd. Alleen zij vermeld, dat de eerste aanval, tegen Von Bulowen de zijnen gericht, kwam van den leider van het Centrum, de heer Spaku. Krachtig trok hij tegen Von Bulow's verkiezingspo- litiek te velde en constateerde met 'n fijn glimlachje, dat de kanselier wel zeer teleur gesteld moest zijn, dat het Centrum zoo onverzwakt uit den strijd te voorschijn kwam. Ook Bebel trok tegen Von Bulow van leer op de van ouds bekende vinnige wijze. Natuurlijk liet de kanselier zich niet aan den grond slaan en hij was dadelijk slag waardig om met de oppositie af te rekenen. En 't is bekend, Von Bulow is voor geen klein geruchtje vervaard, spreekt gemak kelijk, is 'n scherp opmerker en volstrekt niet iemand om zijn tegenstander te ontzien. Dat er dus heftig gestreden werd spreekt van zelf en dat zij die veel aantrekkelijks in zoo'n politieke ruzie vinden, genoten hebben, eveneens. —o—o—o— In Frankrijk begint de toestand weer te spannen. Briand heeft het Vaticaan met zijn voorstellen niet kunnen bevredigen en de overeenstemming is niet gekomen. De moeilijkheid zit in het pachteontract der kerken. De Fransche bisschoppen boden een ontwerp aan, maar Briand wilde daar niet op ingaan, terwijl omgekeerd de Paus de door Briand ontworpen regeling niet wenscht te aanvaarden, 't Gevolg is ge worden dat thans de onderhandelingen zijn afgebroken en wat de Katholieke kerk in de republiek thans voor de deur staat is moeilijk te zeggen. Maar in elk geval de toestand is ernstig geworden en wellicht zullen ernstige conflicten niet uitblijven. Ook de Paus schijnt dat in te zien en naar het heet heeft hij de thans in Rome ver toevende bisschoppen bezworen zich niet te laten ontmoedigen door de moeilijkhe den die hen te wachten te staan. Verder werd uit Rome gemeld dat het college van Kardinalen een zitting van vier uren heeft gehouden, om, voor 't geval het tusschen de Fransche regeering en de geestelijkheid tot een definitieve scheuring mocht komen, een gemeenschappelijk plan van actie vast te stellen. Niet zonder eenige bezorgdheid worden de komende dagen tegemoet gezien, —o—o—o— Ten slotte iets over Transvaal, dat thans zijn eerste ministerie mocht begroeten. De stembus heeft gesproken en de meerder heid is gekomen aan de mannen van „Het Volk", de organisatie der oorspronkelijke boerenbevolking. En uit haar midden is thans het ministerie te voorschijn gekomen met den ook ons bekenden Louis Botha als leider. Door aan hem, die in de dagen van den oorlog in de voorste rijen der Boeren stond, het formeeren van een kabinet op te dragen heeft de Engelsche regeering getoond het volk van Transvaal tegemoet te willen komen. Doch er is een „maar" bij. Want nu heeft de Engelsche regeering tegelijk een Hoogerhuis benoemd, waarbij geen rekening is gehouden met de uitspraak der stembus. Botha stond dit niet aan en hij protesteerde reeds daartegen. Evenwel zal dit protest weinig uitwerken, te oordeelen naar de uitspraak van den Engelschen minister, die de eens gedane benoeming niet ongedaan weer wil maken en van oordeel is, dat het Hoogerhuis voor een gezonden parlemen tairen arbeid geen sta-in-den-weg zal zijn. Dit laatste zal de tijd moeten leeren. Moge intusschen het jonge ministerie er in slagen het land tot de oude welvaart terug te brengen TEXEL, 6 MAART 1907. Indeeling militieplichtigen. De dienstplichtigen voor de Nationale Militie, van hier, die den 1 Maart tot werkelijken dienst werden opgeroepen, zijn ingedeeld als volgt Lichting 1906, Pieüer Plaatsman. Lichting 1907, Joh. J. Kuijper; Klaas Gieles, Albert Blom, Hendrik Maas, en Jacob Hendrik Geus, allen bij het 10de Reg. Inf. te Helder. Joh. C. Bakker, 4e Reg. Vest.-art. Helder. Jan VoDk, Zeemilitie Helder. Joh. Hemelrijk, le comp. pantserfort Helder. Rudolf Kikkert 2e Reg. Veld.-art. den Haag. Frederik Kikkert, Grenadiers en Jagers, den Haag. Wiebren C. Kooiman, Torpedisten te Dordrecht. De vergadering der afd. „Texel" der H. M. v. L. Zaterdag in Cafe „Den Burg" de eerste in dit jaar was maar matigjes bezocht, iets dat ze met de meeste vergaderingen alhier ook van andere vereenigingen eigen heeft. Nadat de voorz. de vergadering had geopend met een welkom aan de opge- komenen en met den wensrh dat 1907 een goed jaar voor allen mocht zijn, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde waren thans de ingekomen stukken Door de afd. Wieringen werd gevraagd om eene le, 2e, of 3e prijs (10, f 5.of f 2,50) te willen afstaan voor de in Sept. aldaar te houden tentoonstelling. Besloten wordt een 2e prijs te geven. Van 't hoofdbestuur was bericht ont vangen, dat het verzoek om een volgend jaar alhier de algemeene vergadering te houden was ontvangen en op de agenda zou worden geplaatst van de algem. vergadering te 's Hage in Sopt. a.s. te houden, waar ov6r het verzoek zou worden beslist. Nog was ingekomen een circulaire van de afd. Enkhuizen over de verdel ging van veldratten, verder nog een verslag over kunstmeststrooiers en een TEXELSCÏÏE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landea met verliooging der porto's. Prijs deiAdvertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. I Mededeelingen. Ingekomen stukken. II Aanbieding begrooting dienst 1907 staat uan af- en ouerschrijuing op de begrooting 1906 en rekening, dienst 1906, uan het Algemeen Weeshuis. III Benoeming onderwijzeres in uak k aan deo.l.school te den Hoorn en aan de herhalingsschool aldaar. IV Vaststelling kohier Hondenbelasting uoor het jaar 1907. V Verzoek ingebruikgeuing schoollokaal Zuid-Eierland. VI Adres aan heeren Gedeputeerde Staten inzake uerbetering hauente Oudeschild. VII Voorstel tot uerhooging maximum be drag te heffen Hoofdelijken Omslag. VIII Verzoek Waterschap „de 30 Gemeen schappelijke Polders" betreffende de richting uan den weg Oosterend-Oost. IX Vaststelling uerordening, bedoeld bij art. 178, 2de lid, der Gemeentewet. X Motie „Ouer" betrekkelijk beharding weg Oudeschild-de Waal. XI Voorstel wijziging uerordening hauen- gelden. XII Verzoeken dispensatie uan art. 30 e.a. der bouw- en woninguerordening.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1