over een nieuw krachtvoer van den keer Bertels. Deze 3 werden voor kennis geving aangenomen. Eene nieuwe regeling over den aanleg van proefvelden door landbouwvereeni- gingen ingezonden door den heer Nobel, gaf aanleiding tot de vraag of proefvelden op Texel wel aan hun doel beantwoorden. Over het algemeen werd geklaagd over te weinig belangstelling van de zijde van belanghebbenden, toch werd het wel wenschelijk geacht er weder een aan te leggen. Door een der leden werd opge geven dat hij wel een stukje land voor proefveld wilde afstaan. Een aanbod dat zeker gaarne zal worden aangenomen. Door den penningmeester werd thans rekening gedaan over zijn gehouden beheer. Ook nu werd weder de rekening met betrekking tot het houden van den hengst afzonderlijk gehouden. De ontvangsten der algemeene reke ning bedroegen totaal f 233.13 waarven f 231 voor contributie van 77 leden. De uitgaven bedroegen totaal 267.045, zoodat er een nadeelig saldo was van f 33.81s, makende met het nadeelig saldo van vorige jaren groot f 835.09 een totaal van f 869.004 Bij de rekening hengst over 1905/6 bestonden de ontvangsten uit rijks premie f 250 en dekgeld van 53 paarden waarvan 39 drachtig, f 460 totaal dus f 710. De uitgaven bedroegen totaal f 664.70 waarvan voor assurantie f 98.40, kostgeld 528.50, rente f 28. Hierbij viel dus een batig saldo te constateeren van f 45.30. Door de heeren Joh. Koning, C. Gar- ritsen en C. Keijser werd de rekening met de bescheiden vergeleken en in orde bevonden, zoodat werd voorgesteld de rekening goed te keuren, hetwelk dan ook gebeurde. Omtrent de rekening hengst waren door het bestuur eenige opmerkingen gemaakt, welke thans aan de vergadering worden medegedeeld ter beoordeeling Eerstens werd de assurantie-premie f 98.40 te hoog geacht. Deze kan aan zienlijk worden verminderd. Besloten werd de hengst te assureeren voor f 1250 in plaats van zooals tot heden voor f 2500. Verder vond het bestuur het kostgeld ook wat hoog. Aan den heer Koorn was daarom gevraagd op te geven wat de laagste prijs was voor kostgeld van den hengst, wanneer hij deze wilde be houden. Antwoord terug was ontvangen dat hij het niet tegen lager kostgeld wilde doen en ook nooit minder kostgeld had gehad. Gevraagd werd ten slotte vóór 3 Maart a.s. te beslissen, aangezien hij van andere zijde ook meermalen was aangezocht een hengst te houden. Door den penningmeester wordt opge merkt dat de brief niet geheel juist is, aangezien in 1896 geen 14 doch f 13 per week gedurende den dektijd was betaald. Over de inkleeding van het antwoord was men blijkbaar niet recht tevreden, terwijl enkelen er op wezen dat indertijd zelfs nog extra voeder door de afd. was gekocht in den wintertijd, omdat het dier er minder goed uitzag. De discussies over dit onderwerp worden uitgesteld tot het laatst der vergadering. Op voorstel van 't bestuur wordt be sloten dit jaar geen tentoonstelling te houdeD. Eveneens wordt besloten dit jaar op nader te bepalen dag een rammenkeuring te houden. Van het hoofdbestuur was ingekomen een verzoek om een aandeel te nemen in het Waarborgfonds voor de Internatio nale tentoonstelling te Den Haag of een gouden f 50, verguld zilveren f 15, zil veren f 10, of bronzen medaille f 5 voor die tentoonstelling beschikbaar te stellen. Besloten wordt een bedrag van f 15 (verg. zilveren medaille) beschikbaar te stellen voor de rubriek Texelsche fok schapen. In het programma werd ver meld zuiver Texelsch ras. Getracht zou worden daarvan te maken Texelsch ras (zooals dit tegenwoordig is). De Commissie voor de voorkeuring van wolvee voor de Collectieve inzending was dien dag bij de enkele veehouders rond geweest, om hun vee te zien. Be treurd werd het dat er nog maar zoo weinigen waren die medewerkten. Men zou niet alleen Collectief inzenden doch ook onder afzonderlijke rubrieken mede dingen. Door het bestuur zou de medewerking van de Zusterafdeoling „Eierland" worden gevraagd voor het plan, alhier de alg. vergadering te doen houden. Het bestuur werd gemachtigd plannen te beramen voor het maken van pro- pagande voor haar plan. In de Meiver gadering zullen die nader ter sprake worden gsbracht Bij de rondvraag, die thans volgde, werden door enkele leden nog inlichtingen gevraagd, omtrent de collectieve inzen ding bovengenoemd, welke door den voorz. werden gegeven. Ten slotte kwam opnieuw ter sprake het stalgeld van den hengst. Na eenige discussie werd besloten den heer K. te berichten, dat men de hengst bij hem wilde laten tegen een kostgeld van f 12 per week gedurende den dek tijd (plm. 24 weken,) f 6 per week ge durende den overigen tijd, behoudens het recht van de afd. om de hengst tusschentijds te verkoopen en dus de verbintenis te eindigen. Op goede ver zorging wordt gerekend, 3 leden hielden zich buiten stemming, terwijl een deel van het bestuur en enkele leden afwezig waren ten gevolge van eene plotselinge hevige ongesteldheid van een der bestuurs leden. Mocht de heer K. met de voorwaarden geen genoegen nemen, dan zou men op andere wijze trachten voor den hengst te zorgen. Niemand meer iets in 't midden heb bende te brengen, sloot de voorz. onder dank voor de opkomst de vergadering. Wij vestigen de aandacht op de aankondiging in dit nummer voorkomende van de te houden tooneeluitvoeringen door de Rederijkerskamer U. d. I., op Zaterdag 9 en Zondag 10 Maart in „Hotel Texel." Wanneer wij herinneren aan het reeds tweemalen optreden van de Kamer en de bijval door haar ingeoogst, dan is eene aanbeveling om ook thans weder de I uitvoering door U. d. I. te geven, te gaan bijwonen, zeker niet zoo zeer noodig. Zaterdagavond treedt de Kamer op voor hare Donateurs, die zeker niet afwezig zullen blijven. De uitvoering op Zondagavond zal zijn voor een liefdadig doelde opbrengst toch zal komen ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der omgekome nen bij de scheepsramp bij Hoek van Holland. Dit doel alleen reeds, de eerste roep stem welke voor dit doel alhier wordt gehoord, verdient zeker dat velen daaraan hun steun zullen verleenen. Mejuffrouw Annie Timmer te Haar lem, deed jongstleden Zaterdag te 's Gravenhage met goed gevolg examen in de nuttige handwerken. Van 1 tot en met 5 Maart zijn van hier verzonden 9 koeien, 8 kal veren, 29 schapen, en 29 varkens. Oostebenb, 5 Maart. Dikwijls reeds heeft de handelsvereeniging Wilhelmina hooge prijzen voor garnalen ontvangen, doch elk vroeger record is in de vorige week meesterlijk geslagen, daar toen voor eene verzending f 1,36 per K. G aan de visschers kon worden uitbetaald, De kieviten zijn weder in onze polders teruggekeerd en ook scholeksters en tureluren laten weder hunne geluiden hooren. De eierenzoekers zien al uit naar de beste terreinen en stellig zal binnen 2 a 3 weken bericht kunnen worden, dat weder het eerste kievitsei gevon den is. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand Februari ingelegd f 649,29 terugbetaald f 700,85 Het laatste boekje, dat werd uitgegeven was no. 283. Uitreiking der onderschidingen. Maandag 4 Maart heeft de uitreiking van de onderscheidingen plaats gehad aan de redders bij de ramp met de Harwichboot. Daartoe kwamen dien dag aan den Hoek van Holland Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, zijn moeder de Hertogin van Mecklenburg en eenige dames en heeren van het gevolg, die zich allen begaven aan boord van de „Hellevoet- sluis," waarop zich bevonden Sperling, met zijn beide neven, SparliDg en Moer kerk, kapitein Berkhout en zjjn flinke jongens, waaronder Klaas Ree en kapi tein Janssen van de reddingboot met zijn acht mannen Nadat een tiommel. waarop stord „Huisorde van Oranje," aan boord was gedragen, werd het anker gelicht en stoomde de „Hellevoetsluis" naar 't wrak, waar de plechtige uitreiking der onder scheidingen p'aats had. De Prins hield de volgende toespraak „22 Februari 1907 is een dag voor Nederlaud van droefheid en rouw geweest. We hebben te samen veel doorleefd. Ik ben er zelf getuige van geweest, dat jullie je leven hebt gewaagd voor het leven der schipbreukelingen. Daaiom heeft het H. M. behaagd, een blijvende herinnering aan dezen dag te knopen door aan u de huisorde van Oranje uit te reiken." Het ridderkruis van deze orde werd aan den commissaris van het loodswezen aan den Hoek van Holland, J. J. van den Heuvel, geschonken; de eeremedailles in goud van dezelfde orde verkregen de loodsschipper le klasse J. Berkhout, schipper G.Janssen kapitein van de reddingsboot „President van Heel," schipper M. Sperling, schipper van den blazer, en de eere-medailles in zilver de matrozen van het loodswezen Klaas Ree, F. van Duyn, P. Jansen, B. Schoonbeek, J. J. de Geus, E. P. Braam, G. Ruig, H. J. Sanders, M. A. Regoert, J. Steenhouwer Adrz., K. C. de Brouwer matrooskok, de zeeloods J. W. M. Liebregs en de loodskweekelingen G. de Gorter en H. v. d. Meulen, de bemanning van de reddingboot, de machinist J. van Mastrigt, 2e machinist, C. v. d. Haven, stuurman F. Sekles, stoker J. Boel en de matrozen P. de Zeeuw, A. Boon, P. Hoograad en de reservematrozen P. F. Blokland en Huib van Mastrigt en de bemanning van den blazer en „Wodan" C. en L. Sparling, G. Moerkerk, G. Roffeman, J. Woudestijn en J. Waardenburg. Na de uitreiking der eereteekens be sloot de Prins als volgt: „Ik ben over tuigd dat ik in uw geest handel door een uitroep van „Leve de Koningin." Een driewerf hoera volgde hierop. Daarop stelde de burgemeester een hoera in op den Prins, waarop weer een daverend hoera volgde. Z. K. H. de Prins en Zijn Moeder met gevolg stapten toen in een jol ter bezichtiging van het wrak; na terugkeer van het Hooge gezelschap werd het anker gelicht en stoomde de „Helle voetsluis" naar binneD; bij het van boord gaan werd den Prins door de bemanning en de redders een ovatie gebracht. Dit herhaalde zich later nog eens na het bezoek van den Prins en zijne Moeder aan de geredden alle geridderde redders en tal van belangstellenden hadden zich opgesteld en zongen met ontbloot hoofd „'t Wien Neerlandsch bloed." Huldeblijk aan de Sperlings. Zondagmiddag werd ten raadhuize van Dordrecht aan de redders Sperlings eene hulde gebracht voor hun manmoedig gedrag. De heer J. Wichers, burgemeester begon zijn toespraak met een herinnering aan het volgende vers: Daar klinkt een lied uit 't woest geklots der golven, Een hymne in het ruischen van den Oceaan, Een lied, dat spreekt door alle eeuwen heen Van eeuwig komen en van eeuwig gaan. Dat lied klinkt uit de zee ons tegen, Wanneer zij zacht de schoone stranden kust, 't Is als de laatste groet des scheeplings, Die aan haar boezem rust Hierop voortgaande, zeide de heer W. dat de daad dezer flinke mannen hen met recht aanspraak konden doen maken op aller erkentelijkheid, daarbij herinne rende aan die daad, waarvoor men hen eene herinnering wilde aanbieden. Drie dames boden daarop aan elk der redders een prachtig gouden Waltham Mass-horloge aan, met mooie gouden ketting en een klipanker als broloque. De inscriptie luidt (naam van den redder) „Ter gedachtenis aan de redding aan den Hoek van Holland 23 Februari 1907. De zangvereeniging Caecilia zong den redders een lied toe. Martin Sperling dankte in enkele een voudige woorden. Een nieuw model reddingsboot. Wij ontleenen aan het „Rott. Nwbl.": Waren de opvarenden van het ss. „Berlin" niet te redden geweest indien zich aan boord andere reddingsmiddelen hadden bevonden? Deze vraag rijst onwillekeurig op en helaas moet geconstateerd worden dat verschillende personen, die het vraagstuk van het redden van personen van een schip in nood hebben bestudeerd, verkla ren het redden van het grootste gedeelte van hen, die daar aan boord vertoefden, was mogelijk geweest met eigen middelen. Naar aanleiding daarvan vestigen wij de aandacht op de vinding van den heer J. P. Schuttevaer, wonende Onpert no. 62, die gaarne aan ieder, die daarin belang stelt, mededeelingen omtrent zijn vinding zal willen geven. De uitvinder heeft een modelboot ver vaardigd op een vijfde van de ware grootte en daarmede zijn verschillende proeven genomen. De deskundigen, de heeren F. A Hol- lema Jr., oud-zeeofficier, en H. Euno van Gelder, zeggen er van dat het ontwerp van den_heer S. alle belangstelling ver dient, en 't geld, voor het nemen van verdere proeven uittegeven, te beschou wen als in het belang vau de scheepvaart besteed. De inspecteur van het loodswezen, G. Gabaros te Rotterdam, verklaarde dat van dit reddingsmiddel groote verwach tingen kunnen worden gekoesterd. Ëon twintigtal rijksloodsen zegt er van dat deze uitvinding van dien aard is, dat het de moeite en kosten zal loonen een nauwkeurig model op ware grootte te vervaardigen, dat daarmede een wel daad wordt bewezen aan alien die hun leven op zee moeten en willen wagen. Naar aanleiding hiervan heeft de heer A. ten Bosch besloten eene oproeping te doen aan welgezinden, die den eenvou- digen oud-matroos J. P. Schuttevaer wil len steunen om een reddingsschip op de ware grootte te laten bouwen. Hij ver zoekt daarvoor medewerking van allen, die daarvoor minstens 'n honderd gulden beschikbaar wenschen te stellen. Het patent op de vinding is aangevraagd. Wordt later, bij welslagen, een lichaam opgericht om deze vinding verder in den handel te breDgen, dan zal aan de oor spronkelijke deelnemers aandeel in dat lichaam worden ingeruimd voor het be drag van hun storting. De heer A. ten Bosch nam voor zich persoonlijk twee aandeelen, f 200. Het „Rotterdamsch Nieuwsblad" tien aandeelen, f 1000. AlleD, die met een aandeel de belang rijke poging willen steunen, worden ver zocht hun adres op te geven aan het bu reau voor Technische Adviezen, A. ten Bosch, Zuidblaak 24, Rotterdam. De Ruy ter-zegels De „N. Ct." verneemt, dat De Ruyter- jubileumzegels zullen worden uitgegeven, die hetzelfde formaat zullen hebben als de bekende, weinig fraaie tuberculose- zegels en, is het blad wélingelicht van een waarde van Va, 1 en 27a cent. Ook bij deze zegels komt een randschrift voor. De zegels zullen prijken met den kop van den zeeheld, geflankeerd door twee kanonnen. Moeder en ticee kinderen verongelukt. Te Kunewolde ontstond brand in het huis van een metselaar, terwijl diens vrouw met 4 kinderen zich alleen thuis bevond. De vrouw wierp twee kinderen uit 't venster, waar zij door de omstan ders werden opgevangen. Toen stortte het dak in en moederen kinderen kwamen om het leven. Carbidontplofftng Te Zaandam werden de bewoners uit den omtrek van „De Hoopbrug" opge schrikt door een zwaren slag, die de ramen deed dreunen en de deuren open gaan. Op hetzelfde oogenblik zagen voorbijgangers een boven de huizen op stijgende vlam, achter de oliefabriek van den heer Alb. Wijnberg, die evenwel terstond weer neersloeg. Bij onderzoek bleek dit veroorzaakt te zijn door een ontploffing van een vat carbid. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats ter wijl ook het ongeval geen verdere ge volgen had. Gevaarlijke sollicitant. Iemand te Sprundel solliciteerde ook naar de betrekking van gemeente-ont- vaDger te Rucfen. Hij ging dan ook de leden van den raad af. Het raadslid v. A. wilde niet beloven op hem te zullen stemmen, waarop de sollicitant v. A. te ljjf ging, zoodat laatsgenoemde met bepleisterde wonden ter raadszitting verscheen. Zou hij v. A. toen gestemd hebben 1 Dat xoordt een duur zaakje. Volgens het „N. v. d. D." houden de verzakkingen aan den nieuwen spoordijk beneden de Hembrug, welke voor veertien dagen zijn begonnen, nog steods aan. Over een lengte van 250 meter bedraagt het weggeschoven zand wel 60,000 kub. meter. Hier en daar h^eft het een hoogte van 57meter. In het geheel loopt de verzakking over 750 meter. 4 De weg door den polder is geheel uit de richting geschoven, en de molentocht

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2