IB N°. 2032. bondag 10 Maart 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Ach ertentieblad. Binnenland. Markiezin Sabine FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cis. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. INRICHTINGEN. welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders dor Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van Adrianus van Ketel te Oude8ckild, om vergunning tot oprichting eener smederij in het perceel wijk S, no. 132, kadastraal bekend iu Sectie D, no. 1917. Op Vrijdag, den 22 Maart 1907, des mid dags te 12 uren, zal ten Raadnuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrilte- lijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Texel, den 8 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING.HIDDINGH. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 zakdoek en 1 rozenkrans, gevonden te den Burg. TEXEL, 9 MAART 1907. Begint 'tgeen tijd te worden? Zoo langzamerhand beloopen we den kans dat men ons den gek begint aan te steken, dachten we onwillekeurig, toen we uit een brief van een oud- Texelaar (thans in Indië) aan een zijner vrienden alhier, het volgende citeerde „Rijdt de zooveel besproken tram „nu nog niet? De Texelaars mogen „zich daarmee wel wat haasten, anders „is een dergelijk vervoermiddel ook al „weer uit den tijd. Ze moesten maar „meteen een automobieldienst openen, „dan waren ze een beetje op de hoogte „van hun tijd" Toch verwondert ons die opmerking niet zoo heel erg; iemand die maar even zijn aandacht heeft geschonken aan het verloop der tramgeschiedenis en aan het- Vrij naar 't Fransch door A. B. 41 Ik verbied u dat, zei zij met een van toorn bevende stem. Een dokter, waarvoor zou dat ijoodig zijn? Mij mankeert niets, alloen een duizeliDg. Die is nu al weer over, ga dus maar heen Heb ik u hier geroepen, dat u zoo maar in mijn kamer komt? Ik vergeef u die woorden, omdat ge door de pijn niet recht weet wat ge zegt maar ik heb het recht hier te komen en ben verplicht als ik kan, uw leed te ver zachten. Verder voeg ik er nog bij, dat, als go niot wilt, dat men u te hulp zal komen, ge beter uw leed moet verborgen houdon en vooral niet door luid geklaag dat moet vorradou. Ileeit men mij gohoord vroeg zij aDgstig, De andoren of U alleen Ik alleen. Ik was in do groene kamer en ben vreeselijk geschrokkon van uw gezucht. Kalmer mompelde zij thans Het is goed 1 Ik dunk u wel, ge kunt vortrekkon, ik heb nu geen pijn meer. Zij zei: „ik heb geen pijn meer" maar haar pijnlijk gelaat logenstraite haar woor den. Ik koorde mij om hoen te gaan, toen geen daarover en daarna alzoo is ge schreven deze aangelegenheid betreffend, kan het niet verwonderen, dat al dat géschrijf, elders een glimlach verwekt. 'tls het oude lied van „Ze drouken een glas" eDz. Verschillende ideeën worden aan de hand gedaan, doch daarbij blijft het dan ook, we schieten er niets mee op. En toch, er moest iets worden gedaan. Texel begint voortdurend meer in naam te komen. De nieuwsaandragers aan dag- en weekbladen weten de een al meer dan den ander, aandoenlijk veel van het eiland te vertellen; verschillende tijdschriften wijden opstellen (sommigen geïllustreerd) aan het plekje dat velen zoo lief is. Het bezoek, door vreemdelingen in den vorigen zomer aan het eiland gebracht, was dan ook niet onbeteekenond en het staat te voorzien bij de reislust welke meer en meer in het volk levendig wordt, dat het bezoek van vreemdelingen voortdurend zal toenemen. Wanneer straks een bad-hotel aan de Koog zal worden geopend, mag verwacht worden dat daarheen zich niet alleen badgasten getrokken zullen gevoelen, doch ook anderen dat gedeelte van ons eiland gaarne eens zullen willen bezoeken. Doch hoe zullen ze er heenkomen? Meer nog dan het vorig jaar zal dan behoefte worden gevoeld aan een niet te duur middel van vervoer daar henen. En wanneer straks de afd. Texel van de Holl. M. v. Landb. door goed gekozen propagande-middelen nog meer de aan dacht op Texel weet te vestigen, zal daaruit niet onmogelijk een nog grooter bezoek van vreemdelingen volgen, 't welk alweder eischt eene goede niet kostbare gelegenheid tot verkeer over het geheele eiland. En dan wanneer het aan de afdeeling bovengenoemd zal mogen te beurt valleu op het door haar gedaan verzoek: „om in 1908 de alg. verg. der H. M. v. L. te Texel te houden" in gunstigen zin te zien beslist, dan zal het bezoek aan het eiland in dat jaar zeer zeker een hoog cijfer bereiken; daarop zij men voorbereid. Dit alles bedenkend, is de vraag hier boven: „begint 'tgeen tijd te worden?" zeker niet ongepast. mijn blik viel op een tafeltje waarop allerlei verbandmiddelen in wanorde verspreid lagen. Ik begreeps eensklaps alles Ik begreep waarom Colette's gelaat zooveel leed verried, waarom ze in de laatste maanden zoo dikwerf, onder voorwendsel van rheumatiek in de armen, de hulp van Jeanette had ingeroepen, waarom ze altijd zulk een muskusgeur bij zich had, als ge volg waarvan de markiezin eenmaal lachend zeiColette hoeft maar één gebrek en zij heeft mij verklaard, dat dit niet te verbe teren is, n.l. dit„dat zij zich geheel ver andert in oen reukflacon." Ja, ik begreep nu het „waarom" van dat alios, ik begreep ook dat de arme vrouw behalve door haar afkoer voor mij, nog door iets anders gedreven werd om to verlangen dat ik zou vertrekken, en haar geheim niet zou kennen, dat zij reeds zoo lang met zooveel zorg had verborgen ge houden. O, reeds sedert lang kende ik die vreoselijke ziekte, die laDgzaam maar zekor hot lichaam verteert, on het ongelukkige slachtoffer onder de ondragelijkste pijnen eindelijk ton grave sleept. Tweemaal reods heb ik te Yorey een geval van kanker helpen verplegen. Zuster Maria de Bernaud, die uitstekende vorpleegstcr, had bij mij, doch niet zonder veel moeite, miju weerzin woten to overwinnen, eerst draaide ik het hoofd Doch ook' rde opmerking hierboven „om meteen maar een automobieldienst te openen," is zeker nog niet zoo onge rijmd: 'tis een vervoermiddel waarvan het gebruik in den tegenwoordigen tijd meer algemeen wordt al ziet het er wat angstwekkend uit; men moet er aan gewennen, en wij zullen er op den duur ook hier niet van bevrijd blijven. Wie zal or den moed toe hebben? Het Nut Naar wij vernemen zal Dinsdag a. s. wederom eene buitengewone vergadering plaats hebben van het Nutsdepartement Texel, in „de Vergulde Kikkert." Als spreker zal dien avond voor de vergadering optreden Ds. W. Bax, van Zaandam. Deze raededeeling zal er gewis toe leiden om menigeen aan te sporen deze bijeenkomst te gaan bijwonen, om de zoo gunstig bekende spreker weder eens te hooien. De Cocksdorp, 8 Maart. Naar ver zekerd wordt zullen zich over enkele dagen weder acht Zeeuwsche huisge zinnen in Eierland vestigen. Voor de landbouwers, die gebrek aan werkvolk hebbeD, zal dit eene uitkomst zijn. Vlieland Vlielands Fanfarecorps gaf op 6 Maart in het logement Cupido een laatste uitvoering in dit seizoen. Het ware voor den directeur en de werkende leden zeer te wenschen geweest, dat de opkomst talrijker mocht zijn geweest, dan het geval was. De vele studie, zorgen en moeiten aan zulk een uitvoe ring verbonden, verdienden dit ten volle. Maar was het geen groot, het was een dankbaar publiek, waardeerend wat gegeven werd. De verschillende muziek nummers werden met veel aandacht ge volgd en warm geapplaudiseerd. Niet minder hartelijk toegejuicht werden na de pauze de voordrachten, gegeven dooi den heer Donia en de werkende leden. Het bal hield velen nog eenige uur tjes genoegelijk bijeen. Liefhebbers bij de vleet. Eerstdaags moeten aan de Rijksver zekeringsbank te Amsterdam 20 klerken worden benoemd, wasrtoe zich reeds 2u00 sollicitanten hebben aangemeld. af, wanneer zij met een ernstige patiënt bezig was, maar ten slotte wistik toch mijzelf te dwingen haar bij te staan, en toen eindelijk de zuster zelf door ongesteldheid verhinderd was de lijders te verbinden heb ik het alleen gedaan Vreemde tegenstellingeen geweerschot, ja zelfs het schot van een gewoon kinder pistooltje jaagt mij vrees aan, en zonder eenige vrees verzorgde ik de afschuwelijkste ongesteldheden In gedachten bleef ik in 't midden der kamer staan, terwijl Colette met het hoofd tegen de leuning van een stoel hangende de oogen gesloten had, en bevangen scheen door een niet te bedwingen lust tot slapen. Maar ik wist maar al te goed dat het niet mogelijk is te slapen wanneer men zooveel pijn heeft. Ik ging dus naar haar too en greep haar hand. Colette, zei ik goedig, het is nutteloos to veinzen door zoo dikwtls in aanraking te komen met zieken, heb ik eenige onder- vinding opgedaan. Ik vermoed uw kwaal. ■Vol haat en woest wendde zij zich plotse ling naar m.j toe, ziggende Van den eersten dag ai, waarop ge hier in huis kwaamt heb ik het al vermoed dat ge hier ons allen ongeluk zoudt be rokkenen, een raaf vloog over het dak van het kasteel, toon ge den drempel over- schreedt, en dat is een zoker teeken van Vlugge rechtspraak. Het „Weekblad van het Recht" meldt onder het opschrift „snel recht Krachtens interlocutoir vonnis van 24 April 1906 werd ter rechtzitting van de Arrondissements-Reehtbank te 's Gra- venhage van 1 Maart 190? een getuigen verhoor gehouden en bij die gelegenheid de contra enquête bepaald op 14 Februari 1908. Bij deze drie data is alle com mentaar overbodig. Een koeienmaag. In de maag van een te Nieuwer- Amstel geslachte koe vond men 17 spijkers, twee rechte stukkken ijzerdraad, een groote bakerspeld, een medaille, een stuk caoutchouc, zeven centen en vijf halve centen. Het dier was gevoerd met aardappel schillen en groente afval uit Amsterdam. Gebrek aan bakers. In Friesland heerscht tegenwoordig teju platte lande niet alleen gebrek aan gewoon dienstpersoneel (meiden en knech ten), maar ook aan bakers. Verschei dene menschen brengt dit in niet geringe ongelegenheid. Men moet zich in deze thans vaak behelpeD op vroeger onge kende wijze en zich menigmaal tevreden stellen met de hulp van weinig of niet geoefenden. Voor hersenonderzoek. Uit Amsterdam wordt gemeldhet Gemeenteblad bevat een mededeeling van B. en W. dat de Minister van Binnen- landsche Zaken zich heeft bereid ver klaard op de Staatsbegrooting voor 1908 de noodige gelden uit te trekken ten behoeve van een instituut voor hersen onderzoek. B. en W. vragen nu mach tiging tot den bouw van de daarvoor noodige lokaliteit, waarvan de kosten begroot worden op f 19.000. Onaangenaam gezelschap. Te Haarlemmermeer wordt geklaagd over een zigeunertroep,, die in die ge meente nabij de nieuwe brug haar intrek heeft genomen. De ingezetenen in die omgeviDg ondervinden van dit volk veel last, daar het op rooftocht uitgaat, de voorbijgangers aanhoudt en onder be- dseiging om geld vraagt, en de bedelarij op breede schaal uitoefent. ongeluk. Gij kent mijn kwaal, de kwaal die ik sedert 5 jaar reeds verborgen hield, als een gierigaard zijn schat en de moor denaar zijn misdaadGij zult het aan de markiezin vertellen, is het niet, zoo onder voorwendsel dat ge mijn leed wilt ver zachten, mij rust wilt geven, of weet ik welk voorwendselin werkelijkheid echter opdat zij mij van het kasteel zal zenden, waar ik u in den weg ben, zonder dat ge dit durft bekennen. Ik wilde spreken maar zij hield mij met een. gebaar tegen. Als ik zeg, dat men mij van het kasteel zal wegzenden, is het dat ik daar volkomen zeker van ben, vervolgde zij op zachten toon, niet door mijnheer Herbert, maar door mevrouw de markiezin Eens, het is al zeer lang geleden, ik was toen nog jong en sterk, maar ik herinner het mij nog zeer goed, vernam men dat de kamenier'leed aan nu ja aan de kwaal die gij zegt te kennen en nog dienzeliden avond zond men haar weg. Ziet ge, Colette, zei mevrouw de mar kiezin ien iot m„", elke andere ziekte, zou ik hier in huis willen laten oppassen, maar deze nooit Vertel haar dus zoodra zo thuiskomt het geval, en ge zult mij hier niet meer zien. Wordt ver coin d.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1