Gemeenteraad van Texel. Bij beschikking van den Min. van Binnenl. Zaken is benoemd kot conser vator bij bet natuurkundig laboratorium en kabinet aan de Rijksuniversiteit te Leiden, de heer W. H. Keesom. Van 9 tot en met 11 Maart zijn van hier verzonden: 11 koeien, 14 kal veren, 1 schaap en 32 varkens. V. P. N. De eieren werden verkocht voor 70 ct. per K. G-., hoogste prijs f 8,95', ge middelde prijs f3,65' per 100, schoon geld. De vergadering van ,,'t Nut", gisteravond alhier gehouden was redelijk bezocht, ofschoon verre van zoo goed als wel mocht worden verwacht in aan merking nemende de uitstekende naam welke de spreker voor dien avond de heer Bax van Zaandam zich alhier reeds sedert lang heett verworven. Ook door den voorz. werd de minder goede opkomst betreurd, ziekten als anderszins zullen daar zeker wel de oorzaak van zijn zei spr. want de heer Bax is hier niet onbekend en voorzeker door de meesten ook niet onbemind. De heer Bax thans het woord verkrij gende herinnerde aan het gedenkwaardig feit dat op 16 Juli 1906 plaats had in de Westerkerk te Amsterdam, die bij die gelegenheid propvol was en waar een gedenksteen werd geplaatst als hulde aan Rembrandt die op 15 Juli 1606 was geboren. Deze hulde was echter nog maar een klein deel van de groote hulde den kun stenaar zoowel in Nederland als in 't buitenland gebracht, als schilder teeke naar, etc., zijn werken worden door allen als de schoonste beschouwd die bestaan; als voorbeeld wat bevoegde beoordeelaars van zijne werken zeggen, wordt door spr. aangehaald het oordeel van den grooten kunstkenner dr Bredius en van den beroemden schilder Mesdag. Laatsgenoemde zegt van hem, „hij is ons aller meester." Rembrandt heett geleefd in den gouden eeuw onzer historie en dat hij ook in het buitenland een uitstekenden naam verwierf blijkt wel hieruit, dat men daar Nederland, „het land van Rembrandt" noemt. Rembrandt leefde in de gouden eeuw onzer historie, evenals reeds meermalen bleek was ook voor ons volk uit de verdrukking welvaart geboren. Door vertwijfeling tot wanhoop gebracht, was het volk tegen den Spaansche dwinge land opgestaan, en zeker nimmer was een opstand zoo gerechtvaardigd a!s deze. Uit bloed en tranen was de zegen en overwinning geboren, en het volk nam toe in kracht, welvaart en rijkdom, ter wijl men zich mocht verheugen in het bezit van uitgestrekte koloniën. Op de meest royale wijze werd in de behoeften voorzien. Toen leefde de groote vlootvoogden en beroemde veldheeren, die hebben gemaakt dat jde andere landen wel degelijk met de republiek rekening moesten houden. Niet echter alleen op het oorlogsveld of ter zee blonk men uit, ook mocht de republiek tal van geleerden onder haar burgers tellen, de hoogeschool te Leiden werd door duizenden leerlingen bezocht. Yerder op het gebied van bouwkunde. Spr. wijst daarbij op van Kampen, den bouwmeester van het paleis te Amster dam. Beroemde dichters, waarbij zeker in de eerste plaats moet genoemd worden Vondel en dan niet te vergeten de echte oud-Hollandsche schilders, wier naam een gouden klank heeft en aan welker hoofd Rembrandt staat. Welk een tegenstelling tusschen toen en nu, zal men zeggen. In de 17e eeuw wist men o.m. deEngel- schen eerbied af te dwingen en thans thans zien de Engelschen vanuit de hoogte op ons neer, zal men zeggen. Niet geheel juist, zegt spr., want toen ik onlangs na de ramp der „Berlin" in Londen was, bleek me dat men algemeen diepe eerbied had voor de dappere Hol- landsche redders. Is die veranderde toestand nu een tee- ken van achteruitgang? Die vraag is moeilijk te beantwoorden. Spr. wil echter trachten eenig licht te doen opgaan over de vraag of er sprake moet zijn van achteruitgang. Daartoe wordt door spr. eene vergelijking gemaakt tusschen het land van Rembrandt toen en nu. Achtereenvolgens behandelt spr. thans de verstandelijke, de aestetische en d6 zedelijke ontwikkeling toen en nu. Wat de verstandelijke ontwikkeling aangaat, deze was toen verre van goed te noemen en wonder was het dus niet dat bijgeloof en het geloof aan spoken, heksen, waarzeggen en horoscooptrekken vrij algemeen was. Ook thans moge het bijgeloof enz. nog niet geheel zijn uitgeroeid, hoe meer het licht der weten schap overal doordringt, wordt het bij geloof echter verdreven. Ook de kinstzin was zeker toen minder dan nu, wel werden tal van kunstwerken gemaakt maar de waardeering was gering, zoodat schilderstukken nu van zoo hooge waarde toen voor weinig geld werden verkocht en de schilders arm waren. Rembraadt is failliet gegaan. Ruisdael stierf aim en Bobbema werd van de armen begraven. Ook met de kunstzin was het toen treurig gesteld. Mogen nu de eerste rangen der schouwburgen het best be zocht zijn, wanneer een stuk van minder allooi wordt opgevoerd, ook toen was dat niet veel beter. Wanneer men wijst op de trouwe kerkgaDg ODzer voorvaderen, wil spr. er op wijzen, dat ook thans nog wel druk ter kerk wordt gëloopen of men echter toen werkelijk zoo gaarne er heen ging als men dit wel deed voorkomen betwij feld spr., 3 maal daags werd gepreekt, en elke preek duurde 2 uur. Ook het zedelijk leven toen was zeker niet beter dan nu, de geheel onthouding maakte men zich toen zeker niet druk over, eenvoud was even als thans, dikwijls ver te zoeken. Wanneer we verder een blik slaan over het geheel, vinden we thans alge meen een strev n om de diepst gezon- kenen op te heffen en vroeger Echt middeleeuwsche straffen. Eet zedelijk leven is ontegenzeggelijk vooruit gegaan, ofschoon het niet valt te ontkennen dat ook toen wel werd geofferd op het altaar der liefde. Wanneer ik denk aan den dapperen J. P. Koen komt mij ook in herinnering het feit dat hy 15000 menschen liet ombrengen omdat ze niet den zin wilde doen der O. I Compagnie, Ook in onze dagen komt er helaas nog veel slecht voor. Hoeveel heerlijks valt er echter niet te constateeren. Het streven om ieder een menschwaardig bestaan te ver schaffen, vindt meer en meer algemeene ingang. Voor de ongelukkige arbeiders te Rijssen kwam van alle zijden steun. Wat had men daar tegen te stellen in de 17e eeuw. Is het Godsdienstig leven in onze dagen minder Volgens spr. bestaat dat niet in volle kerken, doch in nederige ontfermende liefde. Spr. eindigt zijn boeiende rede met de mededeeling van een droom, voor komende ia een boekje, dat ongeveer 35 jaar geleden druk werd gelezen en waarin Jezus optreedt om te vragen, wat men van zijn werk gemaakt heeft en zegt vergeet niet dat de maatschappij behoefte heeft aan Waarheid Rechtvaar digheid en Liefde. Na de pauze werd door spr. nog op mee sterlijke wijze voorgedragen 'n fragment uit het gedicht van J. v. Beers. „De stoomwagen." Ook die voordracht werd luidde toe gejuicht en zeker algemeen was men het met den voorzitter eens, toen deze op zijne bekende wijze den spr. dank bracht voor zijn keurige rede en den spr. een tot weerziens toeriep. Verder werd nog door den voorz. medegedeeld, dat het bestuur besloten had geen 5e vergadering in dit seizoen te houden zoodat deze de laatste in dit seizoen zou zijn en ongetwijfeld een waardig slot der lezingen vormt. Oudesch;ld, 12 Maart. De blazerschuit T. X. 14, die in den nacht van 16 op 17 Februari met het ruwe weer de haven was uitgedreven en met het ijs en hoog vloedgetij op de schorgronden naby Workum was gestrand, is op 11 Maart weer in de haven van Texel gekomen en had nagenoeg geen avery bekomen. Het voornemen bestaat, om hier in de dorpsschool het gedenkwaardige feit, waarop 't 300 jaar geleden zal zijn, dat de Admiraal M. A. de Ruyter, te Vlis- singen werd geboren, met eenige feeste lijkheid te herdenken. Met dit doel wordt door het personeel der school eene inza meling bij de ingezetenen gehouden. Oosterend, 13 Maart 1907. Er zijn hier thans zeldzaam veel zieke menschen Van een der drie geneesheereD werden Zondag te Oosterend en omstreken niet minder dan 52 fleschjes en doosjes rond gebracht. Hoofdzakelijk zijn het door influenza geplaagden, die hier bed of kamer moeten houden, doch een ernstig karakter heeft de ziekte niet. Toch zij men op z'n hoede tegen de sluipmoordenaarster Motoromnibussen. De Jordaan te Amsterdam, met hare nauwe straten was tot nu toe wegens de ingewikkeldheid van den huizenbouw verstoken gebleven van het tramverkeer. Voor korten tijd is een proef genomen met een motoromnibus, die zoo goed geslaagd is, dat B. en W. een voordracht aan den Raad gericht hebben tot de in stelling van een geregelden motoromni- busdienst. De financieele kosten nu worden door Burg. en Weth. geraamd op f 60,000 a 70,000 bij een dienst in den eersten tijd van om de tien minuten. De nieuwe broek verdiend. In het begin van 1906 deed W. d. H. te Achtkarspelen, ten gemeentehuize aangifte van de geboorte van 't 19de kind. De Burgemeester beloofde hem toen een nieuwe broek, als hij nog eens zou komen om zijn 20ste kind aan te g9ven. Dit is geschied. De burgemeester hield woor I. Hij schonk hem een nieu wen broek en bovendien nog een nieuw vest, waarmede de arme man zeer was ingenomen. Zaterdag 9 Maart 1907. voorm. half II. o—o Voorz. de heer Hiddingb, Burgemeester. Tegenwoordig de hh. Keijscr, Dikkers, Koning, Keesom, Bakker, Mets, Lap, Zijm en Dros. Afwezig met kennisgeving was de heer Lange- veld, terwijl de heer Over even na de opening ter vergadering verscheen en zitting nam. Secretaris de heer Ruibing. Nadat door den voorz. de vei gadering geopend was, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd I Mededeelingen. Ingekomen stukken. Daarop deelt de Voorz. mede, dat zijn ingeko men van de verschillende personen, benoemd tot lid of plaatsvervangend lid voor de stembureaus in deze gemeente, de berichten dat zij hunne benoeming aannemen, met uitzondering van den heer Van Douwen, die //wegens gevorderden leef tijd// meende te moeten bedanken. Verder was nog ingekomen een schrijven van Z.E. den Minister van Waterstaat, dat het open stellen van het telegraafkantoor alhier voor het interlokaal Telefoonverkeer zulke hooge kosten zou medebrengen, dat het algemeen belang, voor het oogenblik althans, die kosten niet wettigen zou, zoodat aan het verzoek van Dros Co. e.a. om die telefoondienst, niet kan worden voldaan. Goedgekeurd kwam terug van HH. Ged. Staten de politieverordening dezer gemeente, zoomede de gewijzigde begrooting. Daarop leest de voorz. voor het rapport op last van Z.E. den minister door experts uitgebracht over het stoomschip «Kampioen//. Volgens dat rapport heeft men gemeend de boot nog niet onzeewaardig te moeten verklaren, de stabiliteit is echter gering, de boot is buiten gewoon licht gebouwd, de buitenhuid is extra dun, zoudat bij stooting tegen een stuk wrakbout of anderszins gevaar voor lekstooten en zinkon verre van uitgesloten is. Aangezien echter nog nooit in al de jaren, dat de boot dienst doet er een ongeluk mede voorviel en zij alleen zomers dienst doet en uitstekend onderhouden wordt, hadden de experts gemeend de boot nog niet onzeewaardig te moeten verklaren, indien door den eigenaar eenige verbeteringen werden aangebracht door hen opgegeven. Volgens mededeeling van den heer Mets waren die verbeteringen aangebracht. Nog deelt de Voorz. mede dat door HH. Ged. Staten het traktement van den Burgemeester is gelaten op f 1250, terwijl dat van den Secretaris met f 150 is verhoogd en dus ook gebracht is op f 1250. Van de afd. Texel der H. M. v. L. wai inge komen eon verzoek om steun en medewerking voor het plan alhier een volgend jaar de Alg. Vergadering dier Maatschappij te doen houden. Verzocht werd om eene bijdrage voor de te maken kosten voor reclame ter verkrijging dier verga dering alhier en om aandeel te nemen in het waarborgfonds. Tot nadere toelichting van dit verzoek was door den heer Keesom een nader schrijven daaromtrent ingezonden. Het verzoek wordt gesteld in handen van B W om preadvies. Ten slotte deelt de voorz. nog mede, dat het contract inzake de concessie, verleend aan den heer V. d. Zee, geteekend is en ter gemeente secretarie ter inzage ligt. De heer Dikkers stelt voor die voorwaarden thans voor te lezen. De heer Dros noemt dit mosterd na den maal tijd, terwijl de heer Keesom meent, dat volstaan kan worden met de hoofdvoorwaarde. De heer Dikkers meent dat het niet is mosterd na den maaltijd, daar eerst thans de voorwaarden door beide partijen definitief zjjn aangenomen. Met het oog op de openbaarheid acht do heer Mets voorlezing wel gewenscht. De voorz. leest hierop de voorwaarden voor. Wij ontleenon er aan dat de concessie verleend wordt voor 30 jaar, dat de prijs voor straatver lichting zal bedragen l'/< cent per uur per pit en voor particulieren 1'/, cent per uur per pit, terwijl voor kookgas 10 cent en voor krachtgas 8 cent per kub. M. zal worden berekend. Wan neer aan den Burg een bepaald aantal pitten en branders worden bereikt, zal de prijs verminderd worden en gebracht op 1 ct. per uur. De fabriek aan den Burg moet gereed zjjr. voor 22 Februari 1908, voor de andere dorpen is daaromtrent geen tijd bepaald. Tal van bepalingen werden gemaakt omtrent mogelijke gcmcentc-cxploitatic, enz. II Aanbieding begrooting dienst 1907 staat uan af- en overschrijving op de begrooting 1906 en rekening, dienst 1906, van het Algemeen Weeshuis. Tot. commissie voor het nazien dezer begrooting worden binoemd de hecren Mets, Zijm en Lap, welke die benoeming aannamen en de begrooting zullen nazien. De staat van af-en overschrijving, bloot een administatieve kwestie, werd direct goed gekeurd. III Benoeming onderwijzeres in vak k aan de o.I.school te den Hoorn en aan de herhalingsschool aldaar. Als sollicitanten werden opgegeven de dames G. Duinker, N. Bruin en N. Boon. Ter bespreking der vcrschiller.de sollicitanten gaat de raad over in geheim comité. Na heropening geeft de heer Zijm te kennen, dat hij het wel wenschelijk zou achten, wanneer ieder sollicitante eens een week proefles gaf en dat dan door het hoofd der school een voordracht werd opgemaakt. Thans eene keuze te doen, acht spreker een stemming in den blinde. De voorz. meent dat voor het hoofd der school het oordeel moeilijk zal zijn. Ook de andere leden zagen er blijkbaar niet veel voordeel in, want het voorstel Zijm, in stemming gebracht, werd ver worpen met 8 stemmen tegen 1 stem voor, üie van den voorsteller en 1 stem in blanco, die van den heer Mets, die zieh buiten stemming hield. Na 2 vrije stemmingen en 1 herstemming werd ten slotte door het lot beslist dat benoemd was Mej. G. Duinker. IV Vaststelling kohier Hondenbelasting voor het jaar 1907. Nadat op de vraag van den heer Dros of reke ning gehouden was met art. 253 der gemeentewet, hetwelk bepaalt, dat er verschil inoet zijn inden aanslag tusschen pleizierhondec en honden voor het bedrijf, door den Voorz. is geantwoord, dat daarmee wel rekening is gehouden, wordt het koh. vastgesteld tot een totaal bedrag van f 216, V Verzoek ingebruikgeving schoollokaal Zuid-Eierland. Dit verzoek was ingekomen van 9 ouders met totaal 26 kinderen met het doel daar Zondags school te doen houden door de Zondagsscboolver- eeniging der Geref. Kerk te Oosterend. Door B W wordt voorgesteld om als vervolg op het besluit door den Raad genomen op een dergelijk verzoek voor de O. L. School te de Waal, ook op dit verzoek afwijzend te beschikken. Door den heer Dros wordt er op gewezen, dat de school van binnen gesloten wordt, zoodat bij toestaan van het verzoek het hoofd der school verplicht zou zijn Zondags thuis te blijven, waartoe men deze toch zeker niet zou kunnen dwingen. Overeenkomstig het advies van B&W wordt met algemeene stemmen besloten het verzoek te weigeren. VI Adres aan heeren Gedeputeerde Staten inzake verbetering haven te Oudeschild. Voorlezing wordt gedaau van een concept-adres te zenden aan H.H. Ged. Staten. Dat adres zou verzonden worden naar aanleiding van een ver klaring van Z.Ex. den Minister van Waterstaat gedaan aan den heer V. d. Bergh, afgevaardigde ter 8; Kamer voor dit district, dat overleg zou worden gepleegd met Prov. Staten. In het concept- adres werden verschillende redenen opgesomd, waarom vergrooting noodig is, alssteeds ver meerderend bezoek van vrachtschepen, enz. onge schiktheid om grootere booten dienst te laten doen voor passagiers- en goederenvervoer, gebrek aan opslagplaats en aanlegplaats, enz. Een afschrift van 't adres zou aan den Minister worden gezonden De heer Keesom wenscht er nog aan toe te voegen het groote veevervner en de vele last meermalen door gebrek aan aanlegplaats bij het laden ondervonden. De heer Dros wijst er op dat door de vereen. «Schuttevaer// vergrooting haven minder noodig wordt geacht, wel vergrooting loskade. De voorz. merkt op dat de plannen der regce- ring voor havenverbetering nu reeds in een be paalde koers zijn geleid en het beter ia nu niet te trachten daarin verandering te brongen. De heer Mets merkt op dat //Schuttevaer// in hoofdzaak bestaat uit tjalkschippers en niet uit visschers. Spr. wijst op het ongeval nog onlangs met 2 visscherschuiten gebeurd. De heer Zijm zou er ook nog aan toevoegen willen de behoefte aan eene woning voor den havenmeester. Nadat door den voorz. hierop is geantwoord, dat dit een bijzaak is en er nu alleen sprake is van havenverbetering, wordt het concept-adres aangenomen. VII Voorstel tot uerhooging maximum be drag te heffen Hoofdelijken Omslag. Voor verbetering wegen (aanleg paardenpaden, enz.) en onderhouden van wegen en voetpaden, is meer geld noodig dan vroeger. Het belastbaar inkomen is in de gemeente toegenomen, znodat het zeker niet ongepast is het maximum der lo hefTen H.O. te verhoogen en te brengen op 118000. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. VIII Verzoek Waterschap „de 30 Gemeen schappelijke Polders" betreffende de richting uan den weg Oosterend-Oost. Een adhacsie-adres was ingekomen van eenige bewoners van Zevenhuizen en Oosterend. De heer Lap kan niet met het verzoek mede gaan, aangezien de weg, wanneer hij over Zeven huizen wordt gelegd, ongeveer 100 M. langer zal worden dan wanneer hij rechtstreeks naar Oost gaat, terwijl Zevenhuizen zeer goed kan worden geholpen door verharding van een zijweg naar dien weg naar Oost. De heer Over vindt dat men bij het aanleggen van een weg deze zoo kort mogelijk moet mazen doch is sterk voor een weg over Zevenhuizen, terwijl bewoners van Oost, welke ZKd. dien mor gen nog sprak, er geen bezwaar in zagen. De heer Keyser is van hetzelfde oordeel als de heer Lap. De heer Keesom vindt het wel jammer dat er op Texel zooveel slingerwegen zijn, doch meent dat er nu een gehucht door gebaat wordt en afwijking van den rechten weg wel gewettigd. De heeren Dikkers en Koning zijn ook voor den weg over Zevenhuizen, tcrwyl de heer Bak ker meer is voor den koristen weg en er op wijst dat het pad nanr Oost zooveel begaan wordt. Na nog eenige discussie wordt het voorstel gesplitst; met algemeene stemmen verklaart mon zich voor de richting PepcrstrnatAlicbrug en met 6 tegen 4 stemmon voor den wog over Zeven huizen. Tegen stemden do hh. Lap, Bakker, Zijm en Kcjjser.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2