N°. 2034. Zondag 17 Maart 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Markiezin Sabine FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedert.and 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE R O 0 IJ, Parkstraat, Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten raadhuize: 1 zilveren armband, gevonden in het Hotel „Texel;" 1 tabakzakje gevonden op den weg naar de Veen. R AADSVEKGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 20 Maart 1907, des vóórmiddags te HR/s uren in de daarvoor be stemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 16 Maart 1907. De Burgemeester vau Texel, W. F. HIDDINGH. Te behandelen onderwerpen: I /Aededeelingen. Ingekomen stukken. II Benoeming tijdelijk gemeente-ontuanger III Ontslagaanurage onderwijzer T. Roeper. IV Rekening Waalderuieg 1906. V Wijziging Politieuerordening. TEXEL, 16 MAART 1907. Rerclenkdag M. A. de Ruyter. De herdenking van het derde eeuw feest van de geboorte van Mich. Adr. de Ruyter, de grootste zeeheld van Neder land, valt op den datum 23 Maart a.s. In 's mans geboorteplaats, Vlissingen, zal die herdenking nog al op feestelijke wijze plaats hebben en is een blijvende gedachtenis aan den grooten zeeheld, een voornaam nummer van het pro gramma. In veel andere plaatsen, zoo ook hier, zal- de herinnering aan den vroegeren wieldraaiersjongen waaruit later zoo'n groot man is geworden, levendig worden gehouden door den 23 Maart voornamelijk op de scholen te herdenken. Vermoedelijk zal het zingen van toe passelijke liedjes op den grooten zeeheld, Vrij naar 't Fransch door A. B. 43 Verveeld niet, maar ik heb misschien te veel nagedacht, ik houd oneindig veel van u, ik gevoel mij zoo leelijk zoo linksch, zoo onbeschaafd, zoo'n boerinnetje, kortom, ik vrees datOch ik heb het u reeds meer gezegd, dat ge een vergelijking maakt, die natuurlijk in mijn nadeel zal uitvallen, tusschen mij en en de schoone Parijscke dames die gij gekend hebt. Hoe kinderachtig zei hij de schouders ophalend. Dat is altijd uw gezegde, als ge u van mij wilt afmaken. Als men u hoort, zou men mij tusèchon de 12 en 14 jaar achtenwelnu, ik ben 21 jaar ziet ge, en sedert verscheidene maanden reeds uw vrouw, 'twee redenen dunkt mij om mij niet als een schoolkind te behandelen. Laat ons nu aannemen dat mijn droefheid en mijn ongerustheid kinderachtigheid is, ge weet hoe mon met kinderen doet om ze gerust te stellen. Men richt lieve woordjee tot hen Welnu geef mij dan een kus en zeg mij, als go tenminste nog van dat gevoelen zijt„Ik bemin je, Sabine 1" Ik eene vertelling van diens glorierijk ver leden en wellicht de uitdeeling van eenige feestuitgave wel de hoofdschotel zijn. Wat zal men er ook meer van maken Groote mannen te eeren is zeker een volk waardig, doch die vereering behoeft daarom nu niet het karakter aantenemen van een feest en wat men daaronder wil verstaan. Trouwens, de tijd leent er zich ook niet zoo erg toe en eerlijk gezegd ontbreekt bij een groot deel van het volk het enihousiasme voor eene feestviering op groote schaal. Doch ook, wanneer die herdenking het doel moet hebben de herinnering aan een groot man levendig te houden, dan is de vorm„om daaraan een school les te wijden," zeker wel voldoende. Gymnastiekvereeniging Sparta Ofschoon 't mogelijk wel overbodig kan wezen, willen wij er toch aan her inneren dat de Gymnastiekvereeniging „Sparta" heden avond weder eene uit voering zal geven. Naar zich verluidt belooft deze avond een meer feestelijk karakter voor de leden te hebben doordiendoch neen (al is 't een publiek geheim) laat ons daarover niet uitwijden, 't moet een verrassing blijven. Die van verrassing houdt, ga heden avond naar „Sparta." De markten aangevangm. Vrijdag 15 Maart zijn de markten voor dit jaar weder aangevangen, 't Was nog van weinig beteekenisde attributen gaven aan het marktplein wel het desgewenscht aanzicht, doch de aanvoer van vee bepaalde zich tot 1 ram en wat biggen. De marktbezoekers hadden alle gelegenheid om elkander eens toe te spreken en tot hernieuwde kennismaking Zoo is zoo'n eerste marktdag toch nog ergens goed voor. Voortaan zal weder iederen Maandag gelegenheid zijn tot het markten van vee. Oudeschild, 15 Maart. Iemand, hier bezig zijnde met een wagen, geraakte door 't rukken van een der paarden zoodanig met de hand bekneld, dat hem een vingertop werd afgerukt. De gekwetste moest zich terstond zal dan tevreden zijn en de donkere wolken zullen verdwenen zijn. Een oogenblik, snel als het weerlicht, sloeg Herbert een blik op mijn oogen vol tranen, daarna boog hij het hoofd naar mij toe en mompelde, terwijl hij mij op het voorhoofd kuste„Ik bemin je Sabine." Om mijn geluk nog te grooter te doen zijn vroeg ik Is het werkelijk waar f Zonder mij antwoord te geven keek hij mij aan met een blik, waarin voor mij trots zoowel als verdriet te lezen was, verward stamelde ik: Och, Herbert, vergeef mij, dat ik ook maar een oogenblik aan je heb getwijfeld Sedert dien dag verzorg ik Colette iederen morgen avond. Gewoonlijk zwijgt zij stijfhoofdig, soms zelf zegt ze dat ik haar veel doe lijden, of spot zelfs met de goede Ursula Gister had zij het opnieuw over miss Eidol, maar het geeft haar niets want Herbert heeft mij gezegdik bemin U en hij zag mij daarbij aan alsof hij wilde zeggen „een Barsannes kan niet liegen." Dus ik vertrouw hem Alles ligt overhoop Nog veel en veel erger dan toen de baronnen zoo plotseling bericht van hun komst zonden. De werklieden welke sedert de eerste mooie dagen op het kasteel bezig zjjn, onder behandeling van een geneesheer stellen. Met de garnalenvisscherij gaat 't in dit voorjaar ook maar alles behalve voordeeiig; de prijzen zijn nog al bevre. digend, doch doordien de vangst te gering blijft, wordt maar een sober weekloon verdiend. Dank zij eene milde bijdrage van den E. A. Heer Burgemeester, Mr. W. F. Hiddingh en de offervaardigheid onzer ingezetenen, is voor de schooljeugd een feestje verzekerd, ter gelegenheid van den gedenkdag, waarop voor 300 jaren de groote admiraal M. A. de Ruyter werd geboren. Den Hoorn, 14 Maart. Door den heer J. Kooiman is op het strand alhier ge vonden en bij den strandvonder gebracht een kist met zes zwemgordels, waarop de naam „Navarra" voorkomt. De Cocksdorp, 14 Maart. Heden morgen is op het Noorderstrand van Texel aan gedreven een scheepsmast van 62 voet lang. Men vermoedt, dat hij afkomstig is van den Engelschen driemastschoener „Woolton," welke eenige dagen geleden op de Haaksgronden is vergaan. Vlieland 14 Maart. Heden werd door den Gemeenteraad tot tijdelijk gemeente ontvanger benoemd de heer G. van Westen. 't Is er weer van. In den nacht van Maandag op Dinsdag schijnt de Beurs te Amsterdam weer danig aan het werk te zijn geweest. Dit was duidelijk te zien aan de groote scheur in den voorgevel. Stukken steen hingen er los in en andere stukken lagen op den grond verspreid. Duinverlies. Men schrijft in het „N. v. d. D." Als men nu langs het strand opwandelt naar Scheveningen, van Loosduinen of van Katwijk, welk een verwoesting geeft het duin overal te zien, Scheveningen staat thans als een fort in zee, evenals weleer de Brittenburg het huis te Britten. „En inmiddels gaan de sohelpvisscher- tjes maar door, met de schelpen, het natuurlijke weermiddel, van het strand weg te visschen." worden hoe langer hoe meer overstelpt met werkzaamheden welke de markiezin hen opdraagt, groote vuren zijn in alle kamers aangelegd om het schilder- en pleisterwerk toch maar spoedig te doen opdrogen, Herbert is naar Parijs voor het uitzoeken van meubelen, waarvan vader zooals ik zeer goed begrijp, wel weer het grootste deel zal betalen. De bedienden vegen en wrijven den geheelen dag. Colette vergeet door al dat gewerk haar pijnen en zorgt voor menu's een princes waardig, terwijl de muizen door al dat gerommel uit hun schuilplaatsen verdreven een toe vlucht zoeken op het veld. De kleine dieren moeten wel altijd een vreeselijke haat hebben tegen de menschen en vooral tegen de katten, maar het zou mij nu niet verwonderen als ze vreeselijke plannen smeedden tegen de aristocraten in 't algemeen en een van de leden dier kaste in 't bijzonder, die de oorzaak is van al die herstellingen van het kasteel in wendig. De graaf van Savigné had, ofschoon do verstandhouding tusschen hem en de mar kiezin verre van goed was, eindelijk toch toegegeven aan de herhaalde uitnoodiging van Herbert en had gemeld dat hij spoedig eens hoopto over to komen. Tot groote blijdschap van de markiezin, die niet het minste sympathie voor haar schoonzuster Watterballet In opgewonden toestand sprong een meisje in het water van de De Witten- kade te Amsterdam; haar moeder sprong haar na. En om beide vrouwen te redden sprongen daarna nog twee mannen te water. Alle vier kwamen weer behouden aan den kant. Een redding. Uit Delfzijl schrijft men aan de „N. R. Ct.", dat de lichtwachter Benk Maan dagmiddag een roeiboot in het oog kreeg op de Eems, waarin zich, bij nader onderzoek, twee jongens van 12 13 jaar bleken te bevinden, die zoozeer waren uitgeput, dat zij niet meer konden spreken. De lichtwachter nam de kin deren in zijn huis op, waar zij werden verwarmd en gevoed. Na eenige uren waren zij weder in staat te spreken en vertelden nu dat zij thuis behoorden op het eiland Juist. Zij hadden Maandag een matroos naar een bij genoemd eiland liggend schip geroeid, maar werden op den terugweg door den hevigen wind afgedreven en zwalkten een dag en nacht op het water rond. De jongens mogen van geluk spreken, dat zij niet naar de volle zee, maar door den Noordelijken wind juist de Ooster Eems binnendreven. 't Sopt niet vet voor den visscher. De heer Jan Pen had in „De Visscherij Ct." betoogd, dat geen Zuiderzeevisscher zou willen ruilen met een landarbeider. Wil nu niet gelooven, komt de heer C. de Waart van Marken daar tegen op, dat het zoo vet sopt in den schotel van den visscherman. Ik verzeker u, dat er op heel Marken niet één schipper is, wiens knecht een gemiddeld weekloon van f 6 verdient. Noodgedwongen gaan dan ook steeds meer Zuiderzeevisschers den dienst verlaten om een plaatsje te zoeken op een logger. Overwegende be zwaren tegen de droogmaking der Zui derzee kunnen er bij de visschers dan ook niet bestaan, mits de regeering niet te karig zij met het geven van eene schadeloosstelling. Dure sigaren. Een Amsterdammer, die drie sigaren had ontvreemd, werd tot f 5 boete gevonnisd. sohijnt te gevoelen, doch daarentegen meer van den graaf houdt dan men wel zou willen gelooven. Ondanks haar groote zelfbeheersching is haar gelaat toch ver anderd, buitengewone zorg wordt door haar gewijd aan de kamers voor den gast be stemd, de komst van den brievenbode doet haar ontstellen, wanneer zij maar een rijtuig hoort verbleekt zij, en wanneer zij van mijnheer de Savigné spreekt is haar anders zoo harde en bevelende stem veel zachter en aangenamer van toon, evenals zulks het geval is wanneer zij over Herbert spreekt. Ik dwing mij er toe ook eenige vreugde te toonen evenals mijn schoonmoeder en mijn man, maar in werkelijkheid ben ik wel wat ongerust. Mijnheer de Savigné is getuige geweest bij mijn huwelijk, maar hij kwam op den morgen van dien dag aan en is onmiddelijk na afloop der plechtigheid in de kerk weder vertrokken, na mij eerst welkom te hebben geheeten in de familie, en een prachtige parure van diamanten en robijnen te hebben geschonken. Ik kan mij hem nog maar zeer vaag voorstellen, ik zag hem dan ook maar eenmaal, en dat nog wel op zulk een dag, de 2 brieven, die ik van hem ontving, een op mija jaardag en een met nieuwjaar, zijn ook van dien aard dat ik er moeielijk zijn karakter nit kan bepalen. {Wordt vervolgd.) TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1