1857 -- 20 MAART - 1907. Hall. Dl. i Landb., afd. „Eierland". Buitenland. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten- Marktberichten. ADVERTENTIÈN. Het Bestuur der Afdeeling „Texel" HET WITTE KRUIS HOUTHANDEL K00GEREIND~ Groote voorraad Schrooten. Lage prijzen. K. C. J. RAB. j, Beloonde- eerlijkheid! Woensdagavond stonden twee reeds bejaarde dames in spanning de komst van de aankomende tram, richting Holl. Spoor Atjehstraat, Den Haag, bij den Noordwal af te wachten, vragende„Con ducteur hebt ge mijn portemonnaie niet gevonden 'k Heb haar in de tram laten liggen?" En jawel, het kleinood was door den conducteur gevonden. Deze stelde het direct den dames ter hand, een paar luchtige gilletjes maakten plaats voor de doorgestane angsten. Zij vergaten echter niet den eerlijken conducteur, en gaven hem als belooning uit den gevonden schat, ongeveer f 12.50, de waarde van één cent Branden Rijksverzekering De heer K. D., kwartiermeester bij de gemeentelijke brandweer te IJmuiden kreeg bij den jongsten grooten brand in de voorraadschuren van de firma S. I. Groen, een ton haring op zijn hand. Na veel geloop en geschrijf aan de Rijksverzekeringsbank, gewerd hem Vrij dag de beslissing, dat hem genees- en heelkundige behandeling werd vergoed, benevens 70% van zijn dagloon, gedu rende de ongeschiktheid tot werken. Daarmee is dus uitgemaakt, dat de dienst aan de brandweer verzekerings- plichtig is voor de gemeente. Ze hebben het daar te goed. Te Utrecht neemt het aantal nacht- verblijvers aan het hoofdbureau van politie met den dag weer toe. Tegen het voorjaar worden gewoonlijk vele landloopers uit Veenhuizen ontsla gen. De meesten hebben 't daar echter heel goed naar hun zin. Hoe eer hoe liever gaan zij weer terug. En na eerst van de uitgaanskas een paar lollige dagen gehad te hebben, laten zij zich spoedig weder oppakken voor den kren tentuin. Alweder een ramp. Een schrikwekkende, buitengewone ramp heeft Toulon, Frankrijks groote arsenaalstad, getroffen. Een torpedo-ont ploffing aan boord van 't slagschip „Jena" het mooiste slagschip der Fransche vloot heeft de kruitkamers doen ontploffen en het schip in brand gezet Het was toen alsof een machtig vuurwerk begonknal op knal, ontploffing op ontploffing volgde. De helft der bemanning kwam om. En de uitbarstingen sloegen over op den wal, waar, in het arsenaal, de torpedofabriek de machinefabriek en het pompen-depot zijn ingestort. Het schip scheen ver anderd in een kanon met vele vuurmon den en na eenige uren lang onder ontzettend geraas verderf te hebben ver spreid en verwoesting aangericht, kan telde het noodlottige vaartuig brandende. De bemanning van de „Jena" bedroeg 688 koppen, hoeveel daarvan gedood of gewond werden is nog niet bekend, de Parijsche avondbladen spreken van 400 slachtoffers, een particulier telegram uit Brussel aan de „N. R. Ct." echter maakt melding van een schatting van 50 dooden en ongeveer 100 gewonden. De laatste telegrammen spreken van 200 slachtoffers, waaronder tien officieren. Van de kikvorsch die zich opblies. Het reusachtige Engelsche pantserschip „Dreadnought" schijnt voor do marine een ware strop te zullen zijn. Zoo blijkt uit particuliere brieveo van de bemanning van de „Dreadnought" dat de hitte in de machinekamer steeds zoo groot is, dat het personeel, vooral in de tropen er zeer onder leed. Door haar afmeting, heet 't verder, is de „Dreadnought" j bij geringe vaart moeilijker te sturen dan kleinere schepen. Voor nachtelijke be wegingen met gedoofde lichten in aan gesloten orde, is 't schip geheel ongeschikt. Nog geen zomer. De vooijaarsweergesteldheid sluit zich tot dusver waardig en passend aan by den langdurigen winter. Sneeuwval wordt nu weer gemeld uit Duitschland en Tirol, voomameiyk uit het gebergte. In het Rhön-gebergte woedden hevige sneeuwstormen, die de sneeuwmassa opgestuwd hebben op sommige punten tot 4 h 5 meter hoog. De hoogten en de bergen in 't Midden-Rijngebied zijn voeten dik met SDeeuw bedekt, zoodat men den indruk krijgt, dat 't nog midden in den winter is. Uit Tirol wordt eec sneeuwval van zestig uur achtereen ge meld, afgewisseld door regen, en in de dalen ducht men een groote lawine- storting, terwijl reeds rotsgevaarten naar beneden zijn gekomen by Rovereto. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur, Ondergeteekende neemt de vrijheid, U te verzoeken, het volgende le willen plaatsen in uw blad. In uw gemeenteraadsverslag van 9 Maart 1907, wordt vermeld, dat onder meer is behandeld in die vergadering onder punt 10, de Motie „Over," betrekkelijk beharding weg Oudeschild-Waal. B. en W. adviseeren, het bestuur van den polder Eierland namens den raad te verzoeken, zich te wenden tot het bes,uur van de 30 polders, om beharding van dien weg te verkrijgen. Nadat het voor en tegen van bovenge noemd voorstel rijpelijk is overwogen, en door eenige Heeren, waaronder ook de Wet houder Keijser, is in twijfel getrokken of Eierland wel het aangewezen lichaam is, om in deze zaak het initiatief te nemen, wordt door den Heer Notaris Dikkers, wet houder onzer Gemeente, en Lid van Provin ciale staten voor ons Kiesdistrict het volgende oordeel geveld „Het bestuur van den polder Eierland doet niets 't is hier nog geen geldkwestie er zit letterlijk niets in die heeren." Of wel; „Het bestuur van Eierland doet niets, maar praat veel." Alhoewel het niet mijne gewoonte is, op onbeschoftheden te reageeren, geeft toch het feit dat zooiets geschied in den vergader zaal onzer gemeente, me aanleiding te con- stateeren, dat dergelijk gezwets daar ter plaatse niet t'huis behoort, en door ieder weldenkend mensch zeker wel ten strengste zal worden gelaaktals zijnde behalve hoogst ongepast, tevens niet bevorderlijk voor de goede gang van zaken tusschen de verschillende besturen op Texel. Door het bestuur van Eierland is met betrekking tot verharding van bedoelden weg tot heden nooit iets aan Gemeente of 30 polders gevraagd of geweigerd. Het komt me goed voor, den Heer Dikkers in ernstige overweging te geven, voortaan zijne persoonlijke antipathiën, en in het bijzonder zijnen haat ten opzichte van enkele Eierlandsche bestuursleden en ingelanden, te deponeeren ter plaatse waar zulks het algemeen welzijn niet kan schaden Hoogachtend, met dank voor de plaatsing, R. Joh. KEIJSER. Burg, 16 Maart 1907. Den Heeren Uitgevers der Texelsche Courant. Onze Nieuwsblaadjes gaven ons mede- deeling van hetgeen in den laatsten tijd door onze vroedschap is gewrocht en dat de concessie voor het luchtgas verleend was. Ik wensch de gemeente Texel geluk met deze nieuwigheid en aan den heer Van der Zee in het bijzonder en aan de aandeelhou ders in het algemeen, hooge winsten Gewoonlijk; ja, ik mag gerust zeggen, het is regel, wordt, voor de totstandko ming van dergelijke werken, een somme gelds ten beste gegeven, dat is het smeer voor het wagenwiel, de olie voor het patent- blok, in België noemen ze dat een hand schoen, in Frankrijk un pot de vin, een wijnpot. Proefondervindinglyk is het be wezen dat die gevulde handschoen nimmer zijn uitwerking mist, het beste middel is om dergelijke zaken op handige, spoedige en aangename wijze te beredderen. Aangezien er geen tegenwerking was te duchten, begrijp ik niet waarom die zaak niet overeenkomstig billijkheid en recht en ook omdat, wanneer ik mij niet bedrieg de wet het voorschrijft, in openbare Raads zitting is behandeld, terwijl de termijn waar voorde gemeente tegenover den concessio naris is verbonden, mij te lang toeschijnt. Ongeveer vijf jaar geleden bracht ik een bezoek aan den heer Van der Zee te Breu- kelen, alwaar Z.Ed. een inrichting voor calcium-carbid had, waarmede die gemeente verlicht was. Algemeen was men toen van oordeel dat die zamenstelling het licht of liever de verlichting der toekomst was voor kleine gemeenten; ook ik was die meening toegedaan en wenschte agent te worden voor België, waar die heer patent had, naar ik meenóe. We kwamen niet tot overeen stemming en daarbij bleef het thans is het calcium-carbid als gemeenteverlichting door gemelden heer reeds lapg aan kant gezet en vervangen door het luchtgas; wie zegt ons dat in de naaste toekomst hetzelve niet vervangen wordt door een gas nog veel goedkooper dan dit luchtgas, of dat Texel zelf niet, evenals Beemster en Purmer een kosteloos lichtgas in eigen grond ver borgen houdt. Het deed my genoegen dat de heer Keesom even deed uitschijnen dat er voor Efjerland zelfs geen kruimpje van den „Sucadekoek" afkon, want in werkelijkheid is het zool Niet de 30 polders, maar de Gemeente Texel ontvangt van Ryk- en Provincie voor beharding van wegen ÏX200C, hetgeen met het bedrag, door de gem eente zelf te ver strekken, f 27500 beloopt Aangezien de polders Eijerland, Waaien burg, Nieuwland en Prins-Hendrik ook van Texel a'eelmaken, en er, aan de beharding v an wegTen, even noodig aan toe zijn dan i le rest, had het billyk en rechtvaardig gew'eest dat het ge meentebestuur dit bedrag -over alle p.olders verdeeld had naar de mate hunner opper vlakte. Men zal mij toevoegen dat de wegen ter beharding door Rijk en Provincie zijn aangeduid maar dan antwoord ik dat dit eene handigheid is geweest van het ge meentebestuur bij den aanvraag, om uit het gedrang te blijven. Ik ben het met den heer Dikkers eens, en ook elders is men dat gevoelen toege daan, dat van het bestuur van Eijerland meer kracht kon uitgaan. Kwam het even flink als Schuttevaer voor zijn gevoe len uit, en zou het, in vereeniging met dien bond, zich wenden tot den Minister van Waterstaat, om het onzinnige van een derde haven aantetoonen en het onschatbaar voor recht van een schutsluis en kanaal te doen uitschijnen waardoor behalve een water weg en waterloozing, lig-, aanleg- en op slagplaatsen in overvloed verkrijgbaar zou den komen, dan zou blijken dat hun werk niet vergeefs was geweest, want .zoolang aan de uitvoering niet is begonnen, is dwaling te herstellen. Myn vriendelijke groeten en mijn dank voor de plaatsing. D. W. CONINCK WESTENBERG. Texel 14 Maart '07. Zijn ei' zoo A. Ben je al lid van 't Witte Kruis B. Neen, nog niet, 'k Heb indertijd wel zoo'n papier ontvangen met eene uitnoodiging om lid te worden maar ze hebben 't niet teruggehaald. A. Dan is 't bij jou de ware liefde nog niet. Mij dunkt, als je wat voelt voor zoo'n zaak, moet je zelf ook wat belang stelling toonen en niet alles laten aan komen op het Bestuur. B. 't Is wel zooik zal dan ook wel lid worden, maar dan denk ik er weer niet aanEn toch, als je eens wat noodig hebt, dan is het wel gemakkelijk en goedkoop, dat je alles zoo krygen kunt. A. Zeker, gemakkelijk en goedkoop, dat is 't zeker Maar, neem me niet kwalijk, dat moeten nu toch niet de dryfveeren zijn om zoo'n nuttige vereeniging in stand te houden. B. Je hebt gelijkIk ga nog heden naar een der leden van 't Bestuur om te zeg gen, dat ik lid wil worden. A. Doe dat en denk er even aan: je kunt 't betalen, wordt nu geen lid voor de minste contributie van f 1, Zondag 17 Maart 1907 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. hali 3 de heer Hoekendijk uit Heemstede, (Collecte voor de inrichting aldaar) Waal. Vm. 10 uur. ds, Smits. Oudeschild. Voorm. half elf ds. J. F. Ter- nooy Apèl, pred. te Alkmaar. Ben Hoorn. Voorm. 10 uur Broeder Hoe kendijk van „Meer en Bosch', gesticht tot verpleging van lij ders aan vallende ziekte. Collecte. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. 's Avonds 7 uur de hr Hoeken dijk, diakoon te Heemstede Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Schroder' GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus Den Hoorn. Vm. 10 uur ds Scherpenhuysen Scliagen, 14 Maart. Aangevoerd: 5 Paarden f 80,a f 130,—; 5 Geldekoeien 120 a 1 170; 34 Vette Koeien 1 180 a 1310; 40 Kalikoeien f 160,a f 260 250 Nuchtere Kalveren 1 8 a f' 20,00; 450 Overhouders f 22,00 a t 31, 10 Varkens f 15,— a 1 17; 41 Vette Varkens 46 a 49 cent per kg. 53 Biggen f 8 a f 14. Boter 1 1,25 a f 1,35 per K.G. Kipeieren i 3,00 a 1 3.50 per 100; Leiden, 15 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd 3 Stieren f 130,— a 1245,—; 322 Kalf- en Melkkoeien f 160 a 1 335; 212 Varekoeien 1 105 a 1 245; 193 Vette Ossen en Koeien 1 158a 1320; 24 Kalveren (vette) 1 67 a 1 98; 173 Kalveren (magere) 1 4,a 1 10, 637 Schapen (weide) f 19 a 1 26; 580 Magere Varkens f 16,-- a f 46, 367 Biggen f 7,- k f 14,—; Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 9 Maart tot en met 15 Maart 1907 ONDERTROUWD: Arie Langeveid (Koogeryeld) en Renetta Alina Bakker (Harkebuurt), Pieter Vermeulen (Ooster- enrl) en Jannetje Knol (den Burg). GETROUWD: üeeDe. GEBOREN Maarten z. v. Roijer Dijt en Maria Vcrberne (Wual en Burg),Marie Cornelia d. v, Adriaan Nicolaas Lap en Jozina Langoveld (den Burg), Jacob z. v. Pieter Kok en Bregje Stark (Koo- gerweg.) OVERLEDENHertje de Wjjn, oud 60 jaren geh. met Aatje Solman (den Burg) Conelis Rab, oud 60jaren, geb. ra. Neeltje Koorn (den Burg), Alida De,aider, oud 24 jaren, ongeh. (Ooster end), Neeltje Boon, oud 53 jaren, geh. met Dirk Boon (de Waal), Marretje Eelman, oud 48 jaren, geh. m. Pieter Cornelis Koning (Posterend). Ondertrouwd: PIETER VERMEULEN Nz. EN JANNETJE KNOL. De® Cocksdorp ïexd> 15 Maart 1907. Ondertrouwd H. P. KIEVIT EN C. n. O U TH U IJS. Texel, 16 Maart 1907. Heden overleed onze geliefde Echt- genoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, NEELTJE BOON, in den ouderdom van 53 jaar en 3 maanden. D. Boon en kinderen. De Waal Texel, 13 Maart 1907. Oosterend, 14 Maart. Hiermede vervul ik den treurigen plicht U het overlijden mede te dee; len van mijn geliefde Echtgenoote, MARRETJE EELMAN, in den ouderdom van 48 jaar en 8 maanden. Mede uit naam van hare moeder, P. C. Koning Wz. Heden ontvingen wij de treurige tijding dat 15 Maart na een korte, doch hevige ongesteldheid in 't Wii- helmina gasthuis te Amsterdam is overleden, onze geliefde Zuster en Behuwdzuster, NEELTJE KALIS, geliefde Echtgenoote van WILLEM BAKKER Phz. Dirk Hartogstraat No. 11. Namens de iamillie, J. Ph. BAKKER. Op 20 Maart a.s. zal het 50 jaar geloden zijn, dat TIETJE KOUDEN BURG bij de iamilie Bremer aan De Waal in dienst kwam. Het is ons eene behoefte, bij deze zeldzame gelegenheid dankbaar te gedenken, wat zij onder 's Heeren zegen door haar trouw en ijver, haar haitelijke toewijding en liefde al die jaren voor ons heeft willen zijn, en ondanks haar leeftijd' nog steeds is. Mede namens mijne kinderen, J. BREMER—Hillenius. Posterend, 15 Mrt. 1907. De ondergeteekende heeft de eer belanghebbenden to berichten, dat het Agentschap van de Nederlandsche maatschappij van Brandverzekering te Tiel voor Texel, Wieringen en omstreken, blijft gevestigd ten huize van wijlen den heer C. RAB. van de N.-H. Vereeniging bericht, dat zij die gebruik wenschen te maken van verplegincsartikelon, minstens één maand lid van de Afdeeling moeten zijn. Voor het lidmaatschap kan men zich bij elk li.t van 't bestuur aanmelden. A. Wagemaker, Voorzitter. L. J. Kikkert, Secretarie. VERGADERING op DINSDAG 19 MAART 1ö07, in 't lokaal van den heer Zoetelief te de Cocksdorp 'savoDds 71/, uur. AGENDA: 1 Verkiezing Bestuursleden. 2 Schrijven afd. „Texel". Het Bestuur, P. 8TOEPKER, Voorz.. D. C. DROS, Sccr.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2