cZijBlaó c ïexei ®o\ van 11 Maar 1902. VERSLAG van do vorgadoring van Hoofdingelanden van het Waterschap «de 30 Qemeensoh. Polders», gehouden den 2 Eebruari 1907. [l—o—LI— Tegenwoordig allo leden uitgezonderd de heer C. M. Veeger, die gedurendo do vergadering bin nenkomt. Na opening der vergadering door don voorzitter, de beer J.S. Djjt, en lezing der notulen wordt aan de ordo gesteld I. Ingekomen stukken: a. Missive van Gedep.Stalen houdondo mededoeling van de benoeming van den lieer G. P. Witte tot Heemraad bij K.B. van 9 Nov. 1900, no. 68; b.Een schrijven van don hoer D.J. liakker,hou dende mededeeling van de aanneming zijnor be noeming tot penningmeester van het Waterschap. c.Een sohrijven van den heer dr. .T, Timmer to Haarlem houdendo kennisgeving dat hij do koop som voor »de Bol» inplaats van op 20 Maart 1907 op 20 Juni a.s. zal betalen. Worden voor kennisgeving aangonomen. d. Idem van don heer C. Bosman te Alkmaar met verzoek hom opnieuw voor 25 jaar in erfpacht te willen afstaan het bij hem in gebruik zijnde per ceel grond te Oudeschild. Wordt gezonden aan het gemeentebestuur mot verzoek te willen mededeelen of tegen de inwilli ging bezwaren bestaan. II. Het verzoek van het zich daartoe gevormd hebbend Comité om eenc subsidie a f300 voor onderzoek van het kanaalplan «Coniuck Wes tenberg». Het Dagelijksch bestuur stelt voor op het verzoek afwijzend te beschikken, immers waar dit plan be oogt havenvorgrooting overbodig te maken en uit een door den Rijkswaterstaat ingesteld onderzoek is gebleken, dat kavenvergrooting bij totstandko mingvan het kanaal ovenzeer noodig zal blijven, heeft een nader onderzoek van het plan geen zin meer en bet toekennen van een subsidie evenmin. Conform het voorstel wordt met algemeene stem men besloten. III. Een adres van J. Vlaming te Oost houdendo het verzoek hem voor 10 achtereenvolgende jaren te willen verhuren het vischwater in het Noorden voor een jaarlijksche huursom van 1 400, Naar aanleiding van dit schrijven heeft de voorz. aan het Molenbestuur gevraagd of het genegen is meer te geven dan f 40, zooals thans, en zoo ja, hoeveel. Het Molenbestuur vraagt daarop vcor heovcel het vischwater is te krijgen Mede wordt voorlezing gedaan van een schrijven van den molenaar G. Dekker, waarin hij aandringt, mede met. het oog op zijne belangen, het vischwater aan het Molenbestuur te verpachten. Het voorstel van het Dag. best. is: «het vischwater aan het Molenbestuur voor één jaar af te slaan onder voorwaarde dat do bediening van de sluis in het Noorden geheel komt voor rekening van het Molenbestuur en dit bovendien aan het Waterschap, zal betalen een bedrag van f 110. Waar het oppassen van de sluis wordt berekend op f 150, betaalt het Molenbestuur dus f260. Voorts acht men hel billijk dat ook de molenaar iets betaalt, zoodat men boven de f260 van hem nog wil vorderen een bedrag van van f100. Voor bet geheele vischwater krijgt het Waterschap dan f 360,- De heer Roeper acht f 150 voor het oppasson van de sluis te hoog Do voorzitter merkt op, dat dit bedrug er altijd voor betaald is geworden Staat men het visohwater af aan hul Molenbestuur op do genoemde voorwaar- den, dan gooit men meteen een klci.io tegemoet koming u ut het Noorden in do vorkoogdo lasten, waartegen eertijds nog al iets word ingebracht. De heer C B. Bakker vindt het niet onbillijk den polder Waal en urg een deel van die f 150 te deen dragen, waarop de ueeren Koning en G. P. Witte te konnon geven,dat do molenaar reeds oen ver goeding van dien polder krijgt, naar zij mconon f 15 en een stukje vischwater. Dit. laatste aohten de hoeren Joh. Keijsor en Roe- por niet in orde, omdat bodoeld vischwater eigen dom is dor 3D Bolders. De heer IV. A Kolman zogt nog dat ouderhands het visohwater niet nan Vlaming kun worden afge staan. Wil men het niet aan lint Molenbestuur geven, dan is publieke verpachting do weg, en dau is Vlaming natuurlijk vrij minder dan f 400,to bieden. Do voorzitter beaamt dit en voegt, er nog aan too dat z. i. ecu corporatie als het Molenbestuur bet vischwater betor zal onderhouden dan een particu lier. llij wil de belangen van den molenaar niet uit hot oog verliezen. De heer Roeper acht het aanbod van Vlaming zeer belangrijk, en mocht deze pachter worden, dan zal hij uil een oogpunt van eigenbelang hot visch water wel goed behartigen. Do heer C. B. Bakker is tegen het voorstel van het Dag. best., de voorgestelde som is voor het Molenbestuur nog te bezwaarlijk. Hij becijfert dat de lasten met 25 cent per bunder verhoogd moeten worden. Dit zou hij onbillijk vinden, omdat de koopers daarop niet. hebben kunnen rekenen, waar op de beer Roeper lu kennen geelt er geen bezwaar in te vinden in bet billijke te nemen wat men er voor krijgen kan. De heer C. B. Bakker herhaalt zijne bezwaren, die door den voorzitter gedeeld worden, waarom hij den heer Hakker verzoekt eon bepaald voorstol le willen doen, waaraan deze voldoet door voor te stellen op de tegenwoordige conditiën het visch- aan het Molenbestuur af te staan voor den tijd van één jaar. De beer Roeper vraagt stemming over het voor stel van bet Dag. best.; dat van don lieer Bakker acht hij in strijd met de belangen van de ingelanden De beer W. A. Eelman is er voor te vinden bet vischwater aan het Molenbestuur af te staan op de bestaande conditie plus eene vergoeding van f 100. De heer G. P. Witte wil voorkomen dat deze zaak telken jnre weer op het tapijt komt en geeft in ovei weging den termijn van één jaar te verlengen. Na cenige discussie wijzigen do liccren Bakker en Eelman hunne voorstellen zoodanig dat de ver pachting zal zijn voor den tijd dat de tegenwoordige molenaar G. Dekker nog in functie is. De heer Joh. Keijser vindl het meer rationeel de molenaar zeil'te betalen en wil bet voorstel Eelman eenigszius wijzigen door f 250 vergoeding voo{ bet vischwater te vragen en den molenaar voor het oppassen van de sluis f 150 geven, tegen welke wijziging de heer Eelman geen bezwaar heeft. De beer KI. T. Bakker meent nog de opmer king te moeten maken dat bet wel lijkt of men hier zit ter behartiging van de belangen van liet Noorden. Het voorstol »C. B. Bakker» wordt verworpen inct 3 togen 12 stemmen. Voor de hecron C. B. Bakker, II. J. ICoijsor en J. P. Kikkert. Tegen do Hoeren KI. Lap, G. P. Witte, KI.'1'.Bakker, W. A. Eelman, KI. Roeper, J. 1). Witte, P. S. Koning, P. J. Witte, J. Bruin, Jb. Sz. Keijser, Job. Keijser en de voorzitter. Het voorstel «Eelman» wordt aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. Voor de boeren KI. Lap, G. P. Witte, W. A. Eelman, J. D. Witte, P. S. Koning, D. J. Bruin, .11). S. Keijser, Joh. Keijser, O. B. Bakker, H. J. Keijsor, J.P. Kikkirtendo voorzitter. Togen do beeren KI. T. Bakker, KI. Rooper en P. J. Witte. De beer Veeger komt tor vergadering. IV De voorzitter deelt mede, dat bet Dag. best. lmd willen voorstellen het gemeentebestuur te vragen den afval van den Wnalderweg te mogen bestemmen voor bebarding van 110 M. van den weg Waal—Oudeschild onder voorwaarde dat de gemeonte aan het waterschap f S0 tege moetkoming zal geven, torwijl laatstgenoemde het werk zal uitvoeren. Men is echter gestuit op het latere onderhoud, weshalve hij voorstelt dit punt voorloopig aan le houden. De heer Roeper is van meerling, dat de ge meente het eerste gedeelte van dien weg moet beharden, als liggende geheel in do bebouwde kom. De heer Job. Keijser is van hetzelfde gevoelen en zou er voor zijn daartoe bet verzoek tot liet gemeentebestuur te richten onder mededeeling, dat bet Waterschap bereid is een bijdrage in de kosten to verleenon. De voorzitter dringt aan op aanhouding hoewel bij den afval van den Waalderweg graag kwijt wil. De lieor C. B. Bakker zou wel kunnen mee gaan den afval aan liet gomeontebestuur te geven om het op bedoelde plaats te gebruiken, doch vindt in de gegeven omstandigheden aanhouding het bestemisschien komt er spoedig een request don gebeeler weg to beharden. Een opslag plaats voor den afval is zeker wel le vinden. Tot aanhouding wordt besloten. V Besloten wordt daarna tot verbreeding van een gedeelte van den Kruisweg, waarvan de kosten zijn geraamd op plm. f 205. VI Een schrijven vau Gedep. Staten houdende mededeeling dat geen bezwaar bestaat tegen de gevraagde voorloopigu werkzaamheden etc. met betrekking tot de te verharden vier wegen, doch dat zij niet kunnen meegaan met de uitvoering van het werk in eigen beheer en in overweging geven het paardenpad iets breeder te maken dan is voorgesteld. Na eenige discussie over deze correspondentie vraagt de beer Roeper of het Dag. best. niet moet trachten voor heiningen in plaats van tuin- wallcn, hekken te verkrijgen, hetgeen de beeren Joh. Keijser en anderen echter durven aanbevelen. De voorzitter deelt daarna mede eenige erva ringen opgedaan, bij den aankoop van land be- noodigd voor de te maken wegen. Hieruit blijkt, dat de algemeen verwachte medewerking, waar het geldt de totstandbrenging van werken voor het algemeen belang zoo dienstig, hier en daar ontbreekt en te wenscben overlaat. Op grond van deze mededeelingen, doet de hoer H. J. Keijser bet voorstel de richting van den Spangerweg te nemen door Minningen, welk voorstel den steun van den voorzitter verwerft. De heer Joh. Keijser, KL Roeper, en G. P, Witte, willen zoover niet gaan, doch goven in nverwegiug geen grond te nemen van degenen die ongeschikt zijn. Het voorstel van den heer H. JKeijser wordt niet aan stemming onderworpen. Machtiging wordt het Dag. best. verleend tot aanbeslcding van het verplaatsen van heiningen etc. lang» den Spangerweg en Zuidhalfelerweg. Wat betreft de richting van den weg Oosterend Oost, geeft de heer KI. T. Bakker de voorkeur langs Zevenhuizen en niet langs het bestaande pad naar Oost. Ten einde hierover beter te kunnen oordeelen wordt de betrekkelijke kaart in oogcnschouw ge nomen, waarna de heer Eelmam het voorstel doet den weg langs Zevenhuizen te nemen. Voor stemmen de heeren G. P. Witte, KI T. Bakker, C. Bakker, C. M. Veeger, W. A. Eelman, P. S. Koning, 1'. J. Witte, J. D. Witte en D. J, Bruin. Tegen de heeren KI. Lap. J. P. Kikkert, H. J. Keijser, Joh. S. Keijser, Jb. Sz. Keijser en de voorzitter. De beer Rooper onthoudt zich van stemmen. Voorlezing wordt gedaan van een schrijven van Kerkvoogden der N. D. Horv. Kerk te Oosterend, waarbij zij te kennen geven het land waardoor de weg zal komen in zijn geheel te willen afstaan voor do prijs van f 3000 per H. A. l'enparig is de vergadering van oordeel, dat in dit aanbod niet kan worden getreden, doch dat zeer zeker een billijker eiseb zal worden ge steld als men de richting van den weg neemt vanuit de Peperstraat recht op Alibrug aan. De beer Veeger doet het voorstel de richting te nemen vanuit de Peperstraat langs bet steenen- pnadje naRr Alibrug. Voor stemmen de heeren KL Lap Bz. KL Tz. Bakker, C. M. Veeger, W. A. Eelman, P.S. Koning, P. J. Witte J. D. Witte, D. J. Bruin, H. J. Keijser en de voorzitter. Tegen de beeren: G. P. Witte, KI. Jb. Roeper Jb. P. Kikkert Jb. Sz. Keijser en Job. Keijser Do heer C. Bakker onthoudt zich van stemmen. Over beide besluiten zal de meening van den gemeenteraad gevraagd worden. Den voorzitter wordt daarna machtiging verleend voor den Westcrweg een lading brik aan te koopen. De heer C. B. Bakker zegt nog er voor te zijn zooveel mogelijk ter bereentiging aan bet Dag, best. over te laten. Bij de daarna gehouden rondvraag zegt de heer Eelman te hebben opgemerkt, dat de klep voor den koker in de schildsloot ligt aan de Oostkant, betgeen tengevolge kan hebben dat de Schildsloot en de sloten aan de We»tkant vol water staan. De voorzitter zal dit niet ontkennen, doch stelt daartegenover dat men aan de Oostkant thans veel meer water ontvangt dan vroeger, doch waar voorloopig nog maar een proef is genomen, zal naar verbetering worden gestreefd. De beer KI. T. Bakker oppert het denkbeeld de tijdcuren uit de Waaldersluis te nemen, om dan te tappen met schuiven, iets wat z.i. zeer goed mogelijk is en waardoor men in de gele genheid zou komen meer water kwijt te raken. Tevens merkt hij nog op, dat de Znidhaffelersluis z.i. te boog ligt. Sluiting.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 4