N°( 2035. Donderdag 21 Maart 1907, 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin nenland. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederi.and 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bueg op Texel. VERZOEKSCHRIFTEN ter bekoming van jacht- en vischaUten en kostcloo/.e machtigingen tot het schieten van scha delijk gedierte. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli a.s. en eindigende 30 Juni van het vol gende jaar, ter Gemeentesecretarie kos teloos verkrijgbaar zijn blanco verzoek- schriften ter bekoming van jacht- en vischakten, van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij, zoomede van buitengewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte. Belanghebbenden worden in hun eigen belang uitgenoodigd hunne aanvragen en vergunningen zooveel mogelijk vóór den 1 Mei a.s. ter Secretarie in te dienen. Texel, den 19 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester, RUIBING, Secretaris. 10 Maart. 17 Maart. De regen spettert eentonig en traag tegen myn venster somber klaagzingt de wind in de naakte boomen, alleen nu en dan zich verstoutend met een driest vlaagje even langs den huisgevel te snellen. Grauwe wolkgevaarten zeilen langs den donkeren hemel naar het Oosten. Als een weekla gende sluipt de avond rond, zuchtend en weenend. 't Is alles even triesterig en somber. Nog enkele dagen en Lente moet komen, maar 't ljjkt geen „blije inkomst" te zullen worden. Traag kruipen de somberende dagen voorbij, de een na den ander, zonder vriendelijke zonnelachjes, zonder vreugde over ontwakend leven. En triester nog Simpen de grauwe avonden voorbij. Er was weinig vroolijkheid in de voorbije week. Natuur hulde zich in het kleed van den herfst en er was een herfsttint in onze stemming en een heimwee naar de lachende Lente. Een verlangen, dat al sterker wordt maar waarin toch ook een vleugje vreugde is. We weten, dat Lente komt spoedig komt. Al weer weinig belangrijk nieuws de voorbije weck;— vooral wat onder rubriek Binnenland thuis behoort, Eventjes leek het anders te zullen worden en ontwaakten we uit den rustigen dommel van alledag-gelijke-dingen. 't Was toen 't „Handelsblad" ons kwam vertellen dat een nieuwe ministerie stond geboren te worden, wat ook zoo zachtjes aan tijd wordt. Cort van de Linden zat er op te broeden maar op het oogenblik dat we dit schryven moet het nieuwe leven nóg komen. We moeten maar weer getroost bljjven wachten. Komen zal het, zoo zeker als de Lente komt. Ook de werkstaking te Rijssen kwam even vertellen dat ze nog altijd in 't land der levenden is. Wat eigenlijk jammer genoemd moet worden. Dc oplossing van do kwestie daar gaat al even moeilijk en langzaam als de Kabinetscrisis. Eén oogenblik leek het of or aan de staking een eind zou komen. Door tusschen- komst van Dr. van Utenhoven werden de firma voorstellen gedaan door de stakende arbeiders. Evenwel de firma wenschte ze niet onveranderd te accepteeren, deed aan biedingen die in sommig opzicht afweken van de voorstellen der stakers, waarna deze laatsten op hun beurt verklaarden niet op de voorgestelde regeling der firma in te kunnen gaan. Dr. van Utenhoven heeft reeds bemiddelingsmoede het bijltje er bij neer gelegd en zoo schijnt het recht van den sterkste te moeten beslissen. Dat is wel zeer te betreuren en men is geneigd te vragenwaarom niet wat toegegeven door beide partijen Voor beide partijen staan meer of minder groote belangen op het spel en een nog lang voortduren der staking kan niet anders dan in groote mate nadeelig werken ook op den econo- mischen toestand van het nijvere stedeke Rijssen. Een staking van grooteren omvang dan die te Rijssen en welke ook ernstiger in haar gevolgen zal kunnen zijn heerscht sedert eenigen tijd in de vrije stad Hamburg. De havenarbeiders hebben daar het werk neergelegd en als men weet dat Hamburg een haven heeft die genoemd mag worden, kan men begrijpen dat de staking zich niet tot een klein groep personen bepaalt, doch 'n uitgebreiden omvang heeft, De reederijen zitten inmiddels niet stil en hebben hon derden havenwerkers uit het buitenland laten komen. Dat geeft natuurlijk spanning en terecht vreest men dat het den een of anderen dag tot een botsing zal komen. Er zijn ook geruchten die voorspellen dat van alle Europeesche havens de algemeene staking zal worden geproclameerd, 't Be sluit daartoe heet genomen te zijn in een vergadering te Rotterdam waar havenar beiders van de verschillende buitenlandsche havens aanwezig waren. De tijd zal leeren of het gerucht waar heid bevat dan wel uit den grooten duim is gezogen, 't Laatste ware nog niet het minste. Nog nauwelijks zijn de eerste pijnlijke indrukken voorbij, die de ontzettende ramp bij den Hoek van Holland teweegbracht, of alweder bracht de telegraaf ons de tijding van een niet minder groot ongeluk, ditmaal uit Toulon. Onze lezers weten wat daar is geschied. Een der beste en kostbaarste slagschepen der Fransche vloot is tengevolge van een ontploffing uit elkaar geslagen, terwijl het zich in het droogdok bevond. En niet alleen komt dit de Fransche re- geering op verlies van een harer oorlogs bodems te staan, maar wat veel verschrik kelijker is, tal van gezinnen werden door dit ongeval in rouw gedompeld. De ont ploffing die het gevaarte van ijzer en staal verwoestte, rukte daarbij tal van jonge mannen uit het leven weg en als we de bijzonderheden van dit ontzettend drama lezen, moet diepe deernis ons hart vervullen. Onze tijd is wel rijk aan rampen. San Francisco, Valparaiso, I-Ioek van Holland, Toulon, het nageslacht zal ze met weemoed herdenken. o o—o Frankrijk trok ook nog door andere ge beurtenissen onzen blik tot zich. Allereerst wel door de eigenaardige staking die Parijs eenige uren in duisternis hulde. Zeer onver wacht, onaangekondigd, legden de geëm ployeerden bij het electrisch bedrijf den arbeid neer, wat tengevolge had dat de Lichtstad zoo goed als in volslagen duister nis kwam te zitten. De oorzaak dezer staking moet worden gezocht in het feit, dat de trust der elec- triciteits-maatschappijen, nu de gemeente raad het electrisch bedrijf niet in eigen beheer wilde nemen, van plan scheen te zijn de concessievoorwaarden niet geheel na te komen. Door het werk neer te leg gen wilden de werklieden het gemeente bestuur noodzaken, zoodanige concessie voorwaarden te maken dat hun belangen goed gewaarborgd waren. En hun poging is niet vergeefs geweest ook, want de eischen der stakers werden meerendeels ingewilligd Na een strijd van 48 uren was het pleit ten hunnen voor- deele beslist en kon Parijs zich weer ver heugen in zijn gewaad van licht en glans. Dit stakingsmuisje had echter nog een staartje in den vorm van een interpellatie van de socialisten in de Kamer. De regee- ring had nl, met het oog op de economi sche gevolgen die de staking waarschijn lijk zou hebben, een aantal soldaten dis ponibel gesteld de stakende werklieden tijdelijk te vervangen. Deze behoefden evenwel niet aan het werk te worden ge zet daar de kwestie spoedig was opgelost. Den socialisten evenwel was deze Staats bemoeiing een doorn in 't oog. Dat noemden zij het stakingsrecht belemmeren en Jaurés sloeg Maandag al direct aan het interpel- leeren over deze zaak. Clemenceau stond den spreker te woord en 't eind van 't lied was dat de Kamer in een motie haar ver trouwen in het beleid der regeering uit sprak en Jaurès en de zijnen dus met de kous op den kop thuis kwamen. Ook een andere tijding uit de republiek kwam onze aandacht vragen, n.l. dat waarin gemeld werd het overlijden van den staats man Casimir Perier. Tal van hooge ambten werden door den overledene in de republiek bekleed en zelfs bewoonde hij gedurende eenigen tijd, het laatst van 27 Juni 1894 tot Januari 1895 het Elysée als president der republiek. Casimir Perier was een geboren staatsman. Zijn vader en groot vader hebben in de geschiedenis van Frank rijk een voorname rol gespeeld als staats lieden van den eersten rang. Sedert 1895 was Perier vooral bezig in werken van liefdadigheid, tot de dood hem Dinsdag j.l. kwam opeischen. [o]— Ten slotte nog even den blik naar Rus land gericht, vanwaar in de voorbije week heel wat nieuws kwam. Of eigenlijk waren het meerendeels geruchten, die alle kwamen vertellen dat het doodvonnis voor de jonge Doema al geteekend was Hardnekkig blij ven die geruchten maar aanhouden en zelfs nadat de minister-president ver klaard heeft namens de Regeering, heele- maal geen kwaad in den zin te hebben tegen de Doema en van haar te verwachten dat ze veel in 't belang van 't Rijk zou doen. 'n Gek geval deed zich bovendien nog voor, waarin menige lichtgeloovige Rus een profetie zal zien. Op 'n gegeven oogen blik stortte de zolder van de Doema-zaal in, gelukkig zonder dooden of gekwetsten te maken. Is het Taurisch paleis zoo slap jes gebouwd of is het een zet der reactio nairen Zou het mogelijk een profetie zijn? Dat zóó het oude staatsleven zal instorten onder den invloed der Doema? Wie weet het! Te hopen is het in elk geval. TEXEL, 20 MAART 1907. Uitvoering Sparta Zooals we dat van de uitvoeringen der Gymnastiekvereeniging „Sparta" gewoon zijn, was ook die op Zaterdag j. 1. gehouden wederom flink bezocht. Aangezien de Yoorz. wegens ambts bezigheden afwezig was, werd het ope ningswoord gesproken door den vice- Voorzitter welke allen, werkende leden, donateurs en genoodigden, een hartelijk welkom toeriep, tevens herinnerde aan de stad Sparta, waaraan de vereenigiDg haar naam ontleent. Hoe Sparta eenmaal dank zij de wijze wetten van Lycurgus, welke leerde dat lichaam en geest beide moesten worden geoefend, tot zulk een hoogen bloei kwam. Nadat verder door spr. nog was gewezen op een paar kleine wijzigingen welke in het programma zouden worden ge bracht, werd met de eigenlijke werkzaam heden begonnen. Over de werkzaamheden zelf kunnen wij kort zijn De verschillende oefe ningen getuigden van goede leiding en ijver bij directie zoowel als bij leden, en mogen we afgaan op het luide applaus na afloop van elk nummer, dan mogen we zeker beweren, dat ook de toeschou wers voldaan waren over hetgeen werd vertoond. Voor tot No. 12 van het programma werd overgegaan, had een zeer gedenk waardige plechtigheid plaats, n.l. de onthulling en uitreiking van het vaandel. Het initiatief voor het verzamelen der benoodigde gelden tot aankoop er van was genomen door een viertal dames, n.l. de dames G. Wagemaker—Keijser, G. Keijser Hd. Gr. Keijser Ad. en Gr. Kopper. Na een korte toespraak van eerstge noemde werd het vaandel onthuld en met een gepast woord overhandigd aan den Voorzitter van het hoofdbestuur der voreeniging, den héér Wagemaker, welke namens de vereeniging de dames en allen die er toe hadden bijgedragen dankte voor de hulde der vereeniging gebracht, spr. meende echter, dat die hulde in de eerste plaats toe kwam aan den ijverigen directeur, zoodat hij dezen het vaandel overhandigde. De directeur, de heer Schaap, meende, dat niet aan hem, doch aan de werkende leden, die hulde toekwam, want wat zou de direc teur, indien niet de leden toonden wer kelijk hun beste krachten te willen inspannen. De vereeniging is dus nu in 't bezit van een vaandel, hetwelk zij bij haar aanstaand bezoek aan de zustervereni ging te den Helder, wanneer deze haar zilveren jubilé viert, zal kunnen medevoeren, en waarop mogelijk later het eere-metaal kan worden gehecht, wanneer zij eenmaal als overwinnaar uit een wedstrijd mocht te voorschijn treden. Een waardig slot van het programma vormde de Apotheose, welke nu volgde. Over de schoone groepeering was zeker maar één roep. Dat het bal dat thans volgde, menigeen nog een tijdje langer in het „hotel Texel" deed vertoeven behoeft zeker geen betoog, en dat ook hierbij de gj^mnasten zich niet onbetuigd lieten, zal zeker niet behoeven te worden vermeld. Vlieland. Onze plaatsgenoote, mejuffr. Cathr. Kuijt, thans leerlingen der Indu strieschool te Leeuwarden, legde te Zwolle met gunstig gevolg examen af in de Nuttige Handwerken. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1