N°. 2037» Donderdag 28 Maart 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelet op art 28 der Kieswet, Maken bekend, dat de door hen vast gestelde kieze slijst en afzonderlijke lijsten van hen, die met betrekking tot et ne of meer der verkiezingen van de kiezerslijst afgevoerd of daarop gebracht zijn, vun 23 Maart tot en met 21 April e k ler secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage liggen en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijg baar zijn. Texel, 22 Maart 1907. Burgemeester en Wethoudersvoornoemd, HID INGH, Burgemeester, RUIB1NG, Secretaris. "Te MEE TE-ONTVANGER. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter algemeene kennis, dat het Kantoor van den gemeente-ontvanger voorloopig is gevestigd ter Gemeente- Secretarie. Texel, den 22 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH Burgemeester. RÜIBING Secretaris. Zware vrachten op de Wegen. Burgemeester en Wethouders van Texel verzoeken bestuurders van vracht wagens beleefddoch dringend hunne voer tuigen vooral niet met meer vracht te belasten dan 1250 K, G. op den eersten en 750 K.G. op den tweeden wagen. Texel, den 22 Maart 1907. Burgemeestei en Wethoudersvoornoemd, HIDDINGH Burgemeester. BUIBING, Secretaris. TEXEL, 27 MAART 1907. Nog ieta over De Rnyter-dag. Onze Overzichtschrijver wijdde dit maal zijn artikel „Van week tot week" naar aanleiding van het feit„de her denking van het derde eeuwfeest van de geboorte van M. A. de Ruyter", uit sluitend daaraan en aan het leven van den grooten man. Dat artikel bevat in hoofdzaak eene herhaling van al hetgeen in de laatste dagen in vele bladen alzooover den groo ten zeeheld is geschreven en meenen wij daarom ditmaal gevoeg'lijk achterwege te kunnen laten. Men kan ook van het goede te veel krijgen. Evenzoo wat betreft de vermelding der schoolfeesten welke op Texel alge meen hebben plaats gehad en waarvan de door ons ontvangen berichten vrijwel allen denz'jfden geest ademen, als vertellingen, het zingen van liederen, onthaal der kinderen op chocolade en andere versnaperingen, zoomede het uitreiken van prijsjes in den vorm van boeken, platen of andere voorwerpen enz. Voor het 'onderwijzend personeel en voor tal van dames was het een dag van groote bemoeiing, waarvoor hen een woord van dank toekomt,— zoo ook hen die daarvoor eene gave offerden. Bij deze vermelding zullen wjj het nu heusch maar laten, vertrouwende dat niemand hot ons euvel zal duiden, wanneer wij geene opsomming doen van de namen van hen, die zich in deze verdienstelijk hebben gemaakt. Een uitzondering willen wij maken omtrent de vermelding van hetgeen na het verschijnen van ons nummer van Zaterdag alsnog plaats vond. Van Oosterend wordt gemeld Les avonds werd eene bijeenkomst gehouden in de school met den bijbel, waar de heei A. Schone veld eeEe lezing hield over het onderwerp van den dag. Van verscheidene woningen was de vlag uitgestoken. Van Oudeschild meldt men ons het volgende Zondagavond vierde het dorpsnut „Neptunus" het feest ter eere van Neer- lands grooten admiraal. Een goed pro gramma was samengesteld. De heer C. Schaap gaf in eene keurige lezing een historisch overzicht, in betrekking tot den zeeheld, ten beste. Onder adem- looze stilte, werd de schoone lezing aan gehoord en daverend toegejucht door de talrijke bezoekers. Toen volgde de op voering van een gelegenheidsstukje, getiteld „de Ruyter en zijn Loods," dooi de rederijkerskamer „T.a.v.e n.u." Alle rollen, niet het minst die van den kra- nigen admiraal in zijn mooie uniform, kwamen flink tot hun recht. De rede rijkers hebben bewezen goed voor hun taak berekend te zijn. Ook zij genoten veel bijval. Een goed slot was „een vlaggelied", gezongen door den heer K. Zegel. Ter afwisseling werden toepas selijke feestliedjes gezongen. Na afloop hield een gezellig bal velen nog eenige uurtjes bijeen. Per circulaire zoowel als per adver tentie daartoe uitgenoodigd, waren vele wielrijders Zaterdagavond opgegaan ter vergadering, uitgeschreven door het voor loopig comité voor de oprichting van een wielrijders vereeniging. Blijkbaar waren allen er met het comité van overtuigd dat er iets moet worden ge daan tot verkrijging van betere wieier- paden op ons eiland, en dat de beste weg om daartoe te geraken was, zich te vereenigen. Nadat dan ook door den heer Arn. Langeveld Azdie de leiding der ver gadering had op zich genomen de vraag was gesteldzullen wij een wielrijders vereeniging oprichten, werd dit door allen bevestigend beantwoord. Dit be sluit eenmaal genomen zijnde werd het door het Comitie opgemaakt concept reglement artikelsgewijze behandeld en met eenige kleine wijzigingen aangenomen De contributie werd daarna bepaald op hoogstens f 1, (voorloopig zal dit wel moeielijk lager kunnen worden ge steld) terwijl het bestuur over geheel Texel werken moet, uit 15 personen zal bestaan, waarvan 7 aan den Burg, en op elk der andere dorpen 1 of 2. Aangezien van de andere dorpen uit den aard der zaken het aantal aanwezigen niet groot was, werd besloten dat voor loopig alleen de 7 bestuursleden voor den Burg zouden worden gekozen en later op de verschillende andere dorpen de andere bestuursleden. Tot bestuursleden werden daarop ge kozen de heeren Arn. Langeveld Az., L. J. Kikkert, M. A. Te Nuyl, A. de Waard, J. C. Visser, F. v. Heerwaarde en Dr. Over, waarvan de 6 eerstge- noemden reeds tot het voorloopig comité behoorden. De functiën zouden door genoemde heeren onderling worden verdeeld. Van 13 Maart tot en met 21 Maart zijn van hier verzonden: 21 koeien, 19 kalveren, 135 schapen, 21 varkens en 2 paarden. Oudeschild, 21 Maart. De stoomboot „Ada van Holland", die gisteren averij kreeg aan de machine, kon reeds heden morgen weer dienst doen. De stoomboot „Texelstroom", van den Heer C. Mets, haalde haar gisteren van de Waaldersluis, waar zij door eenige schuiten ten anker was gebracht. De hulpvaardigheid, welke hier weder- keerig onder de varenslui wordt beoefend, komt nu eens den zeilvaarders dan weer den stoomvaarders ten goede. Dat is zeker beter gedaan dan elkander gedurig dwars in 't vaarwater te zitten, waartoe elders nog al eens liefhebberij schijnt te bestaan. Voor vorig nummer te laat ontvangen 25 Maart. Bij de strandvonderij alhier is aangebracht een scheepsmast in zee opgevischt door de blazerschuit T. X. 11. Aan dien mast, lang onge veer 70 voet en vermoedelijk van een schoener afkomstig, zaten nog drie losse mastbanden. Onlangs verdronk op Texelstroom een der opvarenden van het stoomschip Gelderland, de matroos 2 klasse, W. van der Koppel, uit Amsterdam. Op het horloge, dat op 't lijk moet zijn en dat hij ten geschenke ontving, toen hij een loffelijk ontslag van de school kreeg, moet het stadswapen van Amsterdam zijn gegrift met den naam van den drenkeling. Daarop kan gelet worden indien vroeg of laat het lijk wordt ge vonden. Oosterend 26 Maart. Eenige visschers van hier zijn weer vertrokken naar Zeeland of maken zich gereed, om er heen te gaan, teneinde aldaar met „zetnetten" de rogvangst uit te oefenen. In het vorig jaar maakten ze er goede zaken. Zevenhuizen 23 Maart. Gisteren is alhier overleden de heer H. Boogaard, een der oudste ingezetenen onzer Ge meente, in den ouderdom van ruim 91 jaren. De oude heer B. was een voorbeeld van krasheid en opgewektheid tot voor korten tijd, en in den vorigen zomer werden nog verschillende werkzaamheden door hem verricht. Zoo gaarne hadden we den vriendelijken en levenslustigen grijsaard een eeuw oud zien worden, 't Heeft evenwel niet zoo mogen wezen. Moge zijn rusten zacht zijn (Voor vorig nummer te laat ontvangen.) Tuberculeus gevogelte Dezer dagen werden door een poelier te Nijmegen 2 kippen verkocht, welke bleken er zeer eigenaardige levers op na te houden. De eene lever was ko lossaal groot voor een kip, terwijl de andere bezaaid was met witte stippels. De kippen en levers werden gedepo neerd op het abatoir ter onderzoek Het resultaat was, dat beide kippen in hevige mate aan tuberculose leden. Wij maken van dit geval melding, daar een verplicht onderzoek op wild tot heden nog niet plaats vindt, en een ieder die dit leest bij het gebruik van kippen etc. er zijn voordeel mee kan doen. (Geld. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Yan 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Vlieland, 25 Maart, Twee dagen van opgewekt feestvieren liggen achter ons. De gedenkdag van de Ruyter's geboorte werd met blijdschap door jong en oud begroet, de wekenlange toebereidselen wezen er op, dat bet een feest zou worden, dat onmogelijk met één dag kon eindigen en de tweede dag was zeker niet dc minst vroolijke. Do 23ste Maart brak dan eindelijk aan, reeds vroeg in den morgen wapperden overal de vlaggen in de heldere, koude lucht, de zon vierde later feest mee en zette alles glans bij. Wat zagen ze er kranig uit, die matrozen in't wit met blauwe kragen en mutsen, die zich om half lien verzamelden op 't Oosterscbe veld, waar in bet loodsmagazijnde fraai versierde en opge tuigde boot stond. Daarin zouden ze weldra den held van den dag afhalen: Admiraal de Ruyter. Door een twaalftal matrozen en eenige leden der feestcommissie werden eerst twee adjudanten van den admiraal afgehaald, dit mankte reeds indruk op de toe schouwers, saamgcstroomd in 't Oosten van 't dorp. De zwierige, 16de ecuwscbc kleederdracbt wekte ieders bewondering, kleurig en schitterend als ze was. De adjudanten werden vergezeld door Nep tunus, in een schilderachtig blauw-groen costuum. De boot, gedoopt de //Zeven Provinciën", rustte op een wagen, getrokken door een twintigtal matrozen. Nadat Neptunus en de adjudanten zich aan boord hadden begeven, stelde de stoot zich in beweging. Vlielands Panfare-corps voorop, de feestcommissie volgend de boot en bet geheel omstuwd door een vroolijke menigte. Men begaf zich naar de woning van den admiraal. Deze woning, bekend bij iedere dorpsbewoner, is niets meer dan een gedeelte van bet Admiraliteitsge bouw, dat bier eens heeft gestaan. Dit overblijfsel van vervlogen grootheid was nu bet middelpunt der feestelijkheid, met vlaggen, groen en bloemen kwistig versierd. Hier wachtte de held van den dag, bier werd hij afgehaald door zijne adjudanten, begroet door de feestcommissie. Admiraal de Ruyter in zijn rooden rok met goud, den ge- pluimden hoed op, maakte groote indruk. Toen hij zich aan boord van zijn schip bevond, sprak de voorzitter der feestcommissie eenige toepasse lijke woorden tot allen, herinnerend hoe de Ruyter dikwijls op Vlieland had vertoefd en hoe van zijn verblijf vooral het kerkgebouw merkwaardige souvenirs bewaarde. De stoet trok toen verder onder muziek en hoera's, een ware zegetocht werd door het dorp gemaakt. Voor het Raadhuis stond de schooljeugd en zong den admiraal toe, dat was een aardig oogenblik. 's Middags hielden de schoolkinderen een op tocht met vaandels en vlaggen, Behoeft het wel vermeld dat onze wakkere Eanfare weer haar kracht beschikbaar stelde De jeugd werd in dn school onthaald en ieder kind ontving een mooi portret van de Ruyter. In het logement Cnpido werden toen eenige voodraohten voor hen gehouden, wat genoten ze daarvan Zoo verliep de middag en om zeven uur had dezelfde optocht van 's morgens plaats, nu fan tastisch belicht door flambouwen en bengaalseh vuurdat was heel mooi. De voorstellingen in beide hotels trokken volle zalen. Vlieland bezit op 't gebied van tooneel- speel- en voordrachtkunst vele, vele krachten, dat bleek op dit feest. Er waren niet velen van de volwassen jeugd die niet medewerkten om het publiek een genot vollen avond te bezorgen. En zij allen hebben schitterend succes behaald. Het succes beloonde de vele moeite besteed aan alles. Het is niet doenlijk iedere voordracht in 't bijzonder te noe men, de spelenden zullen uit het ware applaus, uit de waardeerende woorden van den voorzitter wel gehoord hebben, hoeveel genot zij ieder hadden bereid. Op zeer verdienstelijke wijze werkte met de Vlielandsche dames en heeren mede de heer van Heerwaarde van Texel; hem komt wel een extra woordje van lof toe. Een zeer gezellig bal hield allen tot laat in den nacht bijeen. Zoo was deze eerste feestdag geëindigd tot ieders genoegen. Muziek was wel het eerste dat gehoord werd den volgenden morgen en muziek cn gezang weerklonk den ganschen dag. Geïmproviseerde optochten ver maakten allen, 's Middags nog eens weer de statige figunr van de Ruyter metz'n adjudanten, nog eens weer Neptunus met z'n gouden kroon en drietand. De //Zeven Provinciën" deed weer een glorieuse reis. De bemanning was vroolijk, zong mee met de muziek, de jolige matrozen sprongen en dansten, er klonk wel eens iets van een zeer populair lied, bezingend de schoonheid de schoonheid van het leven. Een kiekje werd genomen van de booten be manning, zoo krijgen wij wellicht een blijvende herinnering aan ons prettig feest. In den na middag werd in 't hotel Meijer een voorstelling gegeven voor de jeugd van 12 tot 16 jaarbij Cupido werd gedanst, dat 't een lust was. En 's avonds dezelfde voordrachten voor evenzoo volle zalen even groot succes. Het was drie uur toen het de Ruyterfeest eindigde. Vlieland toonde weer eens feest te kunnen vieren, echt en van harte, zonder -wanklankon. Der feestcommissie komt een woord van warme hulde toe. Zullen we dit ook niet brengen aan allen die medewerkten tot dit genoegelijk geheel Er klinkt nog een feestgalm van 23 en 21 Maait ons in de ooren, passen we die toe op hen //Lang zullen ze leven in gloria

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1